Jump to content

Αντλία Για Υποβοήθηση Στην Αλλαγη Νερου


Safarpn

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Λίγο αργα το θυμήθηκα μετα απο τόσο καιρο που έχω το ενυδρειο μου αλλα χρειάζομαι μια αντλία για να με βοηθήσει λίγο κατα τις αλλαγές του νερού. Ο τρόπος που το κάνω μέχρι σήμερα ειναι κατα κάποιο τρόπο ....... ολίγον ανορθόδοξος .... και οι δυο δισκοκοίλες που έχω στη μέση παραπονιούνται ακατάπαυστα!

Βασικα θέλω κανά κινέζο απο eBay ή κάποια άλλη φθηνη μιας και θα τη χρησιμοποιώ μόνο για αυτο το λόγο αλλα δε ξέρω ποια να επιλέξω, με τι χαρακτηριστικά ώστε να στέλνει το νερο απο το βαρέλι μέσα στο ενυδρειο (πάτος βαρελιού - χείλος ενυδρειου απόσταση 1.20 μ.). Θα μου πείτε καμία γνώμη; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές τόσο σε τιμές όσο και σε ποιότητα (κατασκευαστή).

Αυτό που πρέπει να προσέξεις και να γράφει επάνω η αντλία είναι το Hmax να είναι κάπου στα 2.0 μέτρα.

Η φτηνές κινέζικες καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα έναντι των επώνυμων, αλλά είναι κάτι που δεν θα πρέπει να σε προβληματίσει αφού θα λειτουργεί μόνο για λίγη ώρα.

Το πρόβλημα είναι το θέμα των ανταλλακτικών αν πάθει τίποτα, αγοράζεις καινούργια !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει μια τέτοια για την ίδια δουλειά που τη θέλεις και σύ. Αυτή είναι για 1.5 περίπου μέτρο ύψος που εμένα με καλύπτει. Την έχω περίπου δύο χρόνια και ακόμα πάει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει μια κινεζικη απο το petcumulus. Sunsun HJ-1141 1,6m/22w/1000lit/h.

Με αυτη κανω τις αλλαγες νερου και ειμαι ικανοποιημενος. Εχω το RIO 300 με την βαση του. Περιπου 1,35μ το υψος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλαγές κάνω μέσω της αντλίας που χρησιμοποιώ για την αναπλήρωση. Είναι 12 Volt και τη βρίσκουμε σε μαγαζιά με είδη αλιείας. χωράει σχεδόν στη χούφτα και έχει μανομετρικό 5 μέτρα!!!

Και το καλύτερο; Μόλις φτάσει το νερό στα φλοτέρ σταματάει αυτόματα. Έχω πολύ καιρό να πλημμυρίσω! :bigemo_harabe_net-125:
https://www.whitworths.com.au/main_itemdetail.asp?cat=133&item=67259&intAbsolutePage=18

Link to comment
Share on other sites

.....ασε, μη μιλάς για πλημμύρες. Χθες το βραδάκι έβαλα την όσμωση να μαζέψω νερό και ..... σήμερα το πρωί μπήκα στο μπάνιο με βατραχοπέδιλα και την έβγαλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλαγές κάνω μέσω της αντλίας που χρησιμοποιώ για την αναπλήρωση. Είναι 12 Volt και τη βρίσκουμε σε μαγαζιά με είδη αλιείας. χωράει σχεδόν στη χούφτα και έχει μανομετρικό 5 μέτρα!!!

Και το καλύτερο; Μόλις φτάσει το νερό στα φλοτέρ σταματάει αυτόματα. Έχω πολύ καιρό να πλημμυρίσω! :bigemo_harabe_net-125:

https://www.whitworths.com.au/main_itemdetail.asp?cat=133&item=67259&intAbsolutePage=18

Έτσι κάνω και εγω Φώτη, στα είδη ναυτιλίας έχει 10-12 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην τιμή πρόσθεσε και άλλα 15 ευρώ που κάνει το τροφοδοτικό... :P

Safarpn κάτι έχεις μπερδέψει.... Βιότοπο φτιάχνουμε στο ενυδρείο,όχι σε όλο το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει μια τέτοια για την ίδια δουλειά που τη θέλεις και σύ. Αυτή είναι για 1.5 περίπου μέτρο ύψος που εμένα με καλύπτει. Την έχω περίπου δύο χρόνια και ακόμα πάει μια χαρά

Καλημερα!

Ψαχνω και εγω για μια αντλια για αλλαγες νερου. Εχω δει αυτη που προτεινεις και λεει οτι εχει μανομετρικο 1,3 μ , εσενα σε τι υψος ανεβαζει το νερο; Ρωταω γιατι το υψος του ενυδρειου μου ειναι 1,40 μ και δεν ξερω αν θα το ανεβαζει μεχρι εκει. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί είναι και το δικό μου ύψος απο το πάτωμα μέχρι το χείλος του ενυδρείου και πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί είναι και το δικό μου ύψος απο το πάτωμα μέχρι το χείλος του ενυδρείου και πάει μια χαρά.

ok, ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μεγαλύτερο μανομετρικό παρά να πάει τσάμπα. Μου έτυχε αντλία κινέζικη να ανεβάζει οριακά στο ενυδρείο, αλλά μόλις η στάθμη έφτανε κάτω από τη μέση δεν ανέβαζε για 2 πόντους. Ταλαιπωρίες.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ψαχνω και εγω για μια αντλια για αλλαγες νερου. Εχω δει αυτη που προτεινεις και λεει οτι εχει μανομετρικο 1,3 μ , εσενα σε τι υψος ανεβαζει το νερο; Ρωταω γιατι το υψος του ενυδρειου μου ειναι 1,40 μ και δεν ξερω αν θα το ανεβαζει μεχρι εκει. Ευχαριστω!

Παρε αυτη που εχω με μανομετρικο 1,60.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει μια τέτοια για την ίδια δουλειά που τη θέλεις και σύ. Αυτή είναι για 1.5 περίπου μέτρο ύψος που εμένα με καλύπτει. Την έχω περίπου δύο χρόνια και ακόμα πάει μια χαρά

Αυτή παρήγγειλα κι εγω τελικά. Σήμερα δοκίμασα με μια πιο μικρη που έχω αλλα μετα τη μέση του βαρελιού το νερό το έφτυνε σχεδόν στο ενυδρειο και αναγκάστηκα στο τέλος να επιστρατεύσω τις δισκοκοίλες μου. Σήκωσα το βαρέλι και άδειασα το υπόλοιπο νερό χειροκίνητα.....πόνοοοοος!
Link to comment
Share on other sites

Παρε αυτη που εχω με μανομετρικο 1,60.

Σίγουρα είναι καλύτερη επιλογή Νίκο, όμως δυστυχώς δεν την εχει πλέον το petculumus.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή έχω και εγώ. Με έχει βολέψει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ την Eheim compact 1002 και δεν την αλλάζω με τίποτα.

Μανομετρικό 2μ, 1000 λίτρα/ώρα και το κυριότερο έχω το βαρέλι στα 10 μέτρα από το ενυδρείο και δεν κωλώνει με τίποτα.

Σε μια δοκιμή που είχα κάνει παλιά, ανέβασε νερό στο 1,6 ύψος και το βαρέλι ήταν στα 19 μέτρα μακριά.

Εννοείται οτι έχει και ρυθμιζόμενη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...