Jump to content

Τι Λαμπα Να Βαλω?


Beteranos

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Θελω να αλλαξω την λαμπα του ενυδρειου μου γιατι εχω παρα πολλη αλγη. Το ενυδρειο μου ειναι Τανγκανικα χωρις κανενα φυτο. Τι λαμπα να χρησιμοποιησω( με τι χαρακτηριστικα ) για να γλιτωσω απο την αλγη?

Link to comment
Share on other sites

τι λαμπα εχεις αυτη τη στιγμη..?

ξερεις δεν ειναι μονο ο φωτισμος το βασικο προβλημα για αλγες.απο φωσφορικα πως εισαι...?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικα ειναι σχεδον εντος φυσιολογικων οριων. Τωρα εχω την ροζ λαμπα, αυτη που ειναι για φυτεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη δυνατότητα να πας σε ταινία led να γλυτώσεις, μια και καλή ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη δυνατότητα να πας σε ταινία led να γλυτώσεις, μια και καλή ;

+1

Link to comment
Share on other sites

Α! και να είναι ψυχρού χρώματος γιατί άμα βάλεις κανένα θερμό (ειδικά κόκκινο) θα πετύχεις ακριβώς το ανάποδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορειτε δωστε μου περισσοτερες πληροφοριες για τις ταινιες led ( τι να επιλεξω και απο που να αγορασω).

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο ,αραγε οι διαστάσεις του ενυδρείο πάιζουν κάποιο ρόλο ; Ποιες είναι λοιπόν οι διαστάσεις του ενυδρείο σου για να βοηθήσουμε τους φίλους των led ;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι το Rio 400 της Juwel (1,5 μετρο μηκος- 400 λιτρα). Απλα να σας ενημερωσω οτι τα ψαρια που εχω ειναι ψαρεμενα και ειναι βαθιων νερων, οποτε δεν απαιτουν δυνατο φωτισμο, μαλλον το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

ok τι ψάρια είναι; δώσε προφ[ιλ για να μην [ημαστε στο "μάλλον" :)

μπορεί να χρειαστεί να πάμε σε led συνδυασμό πχ ψυχρό σε μικρά watt μαζί με μπλε.

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμουσα πολυ εαν καποιος φιλος που γνωριζει το αντικειμενο μου εγραφε μερικα πραγματα για το ειδος της λεντοταινιας που πρεπει να αγωρασω απο το εμποριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξεις για ταινία led smd 5050 με προδιαγραφή ip65 waterproof.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε πολλά ξένα φόρουμ αναφέρεται ως πρόβλημα αν και νομίζω ότι πλέον δεν ισχύει....μην σε πάρω και στον λαιμό μου όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...