Jump to content

Μετά από μερικές αλαγές το fish only μου...


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Σίγουρα έχεις δίκαιο Αντρέα…

Αλλά ξέρεις, το άγχος, δεν πάει πολύς καιρός από τότε που τα έχασα όλα…

Προς στιγμήν, δείχνουν σίγουρα ταλαιπωρημένα, το ένα από τα δύο σαν να θέλει να το βγάλει το ich. Είδα ένα δύο σημαδάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα έχεις δίκαιο Αντρέα…

Αλλά ξέρεις, το άγχος, δεν πάει πολύς καιρός από τότε που τα έχασα όλα…

Προς στιγμήν, δείχνουν σίγουρα ταλαιπωρημένα, το ένα από τα δύο σαν να θέλει να το βγάλει το ich. Είδα ένα δύο σημαδάκια!!!

Μην αγχωνεσε ακομα. Δεσε του λιγο χρονο. Λιγο ich λογο στρες ειναι πολυ συχνο σε καινουργια ψαρια μετα απο μεταφορα σε αλλο ενυδρειο-περιβαλλον. Εαν δεις ομως τα 2 σημαδια να γινονται 10-20, εκει ξεκινας την θεραπεια. Κρατησε μας ενοιμερους. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ok, θα περιμένω...

Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση...

Η ιδέα να βάλω το Neon gobie μαζί τους?

κάλη?

Link to comment
Share on other sites

.... Εαν δεις ομως τα 2 σημαδια να γινονται 10-20, εκει ξεκινας την θεραπεια.

Συμφωνώ αυτό είναι το σωστό γενικότερα και όχι με τη μία να αυξάνουμε το άγχος τους με θεραπείες. Εφόσον τα ψάρια είναι μόνα τους χωρίς stress και τα πάνε καλά μη φοβάσαι. Δώσε τους λίγο χρόνο απλά να είσαι από επάνω για να επέμβεις. Το neon δε νομίζω να καθαρίζει τόσο μικρά και στενόμακρα ψάρια, δουλειά κάνει με τα πλατιά ψάρια, tangs και αγγελόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Νικο περιμενουμε νεα απο την χθεσινη σου επισκεψη στην Αθηνα..... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από μία ακόμα επίσκεψη στην Αθήνα έχουμε νέους κατοίκους για το πλέον reef!!!

Για άλλη μια φορά θέλω να ευχαριστήσω τον Discos, τον Ψάλτη Νίκος και το Tan για τις συμβουλές την βοήθεια και την προσφορά των κοραλλιών!!!

Μαζί με τα κοράλλια έχουμε στο ενυδρείο ένα purple tang το οποίο έφαγε από την πρώτη μέρα κιόλας…

2 cleaner και

2 κόκκινες γαρίδες…

Όλοι οι νέοι κάτοικοι δείχνουν υπέροχα και το μοναδικό προβληματάκι είναι ότι τα clownακια μπήκαν τελικά για θεραπεία αφού η ασθένεια προχώρησε!!!

Λοιπόν… νομίζω τα περαιτέρω λόγια είναι περιττά…

Γι αυτό fotos…

post-1703-1173102968_thumb.jpgpost-1703-1173103094_thumb.jpgpost-1703-1173103152_thumb.jpg

post-1703-1173103293_thumb.jpgpost-1703-1173103386_thumb.jpgpost-1703-1173103498_thumb.jpg

Η εφήλια που κάποιοι μπορεί να αναγνωρίσατε είναι του Μάριου...

Και η σινουλάρια απο το refugium-sinularia του κ.Ψάλτη Νίκου...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικοι και να τους χαίρεσαι τους νέου κάτοικους του ενυδρείου σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

H ephyllia που πηρε ο Νικολας εχει την δικη της ιστορια, αλλα και μεγεθος! :lmao:

Την ειχα περιπου 3-3,5 χρονια απο 2 κλαδακια εφτασε τα...25-30 και προχωραει! Πριν απο 2 χρονια εκανε spawing και γεμησε το ενυδρειο με μικρα εφυλιακια!! :lmao::lmao: Απο τους 15 γονους ποια εχω δωσει σε διαφορους φιλους οπως του Θαναση, του Μανου, του Νινταλ κτλ. Ολα χαιρουν ακρας υγειας. Αλλα κυριως λογο χωρου ποια επρεπε να δωθει και η μαμα.. Επιανε πολυ χωρο και με εμποδιζε στο θεμα του set-up του χωρου στο ενυδρειο. Ηθελε ενα Red sea max μονη της..

Οποτε μετα απο προσεχτικη επιλογη ο Νικος ηταν ο..καταλληλος κυριος λογο της αγαπης του για το χομπι αλλα και του χωρου που ειχε διαθεσιμο. Ηθελα λοιπον να κανει σεφτε με κατι δυνατο. Ετσι ξεκινησε με ενα "μικρο" κοραλλι διαμετρου 25-30 ποντων σαν μια μπαλα. Να φανταστειτε ο Xanthurus που βλεπτε σε μια φωτογραφια διπλα στο κοραλι φαινετε σαν να ειναι 6-7 ποντους αλλα ειναι 12-14!

Νικολα πολυ ομορφα ολα τα κοραλακια σου, προχωρα με στοργη και προδερμ, και ξερω πως θα τα πας πολυ καλα!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ λοιπόν για τα καλά σου λόγια :rasp: και γι αυτό το υπέροχο κοράλλι με το τόσο πλούσιο βιογραφικό!!! :lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Νικολα να προσεχεις την μαμα !!! :rasp:

Πολυ ωραια προχωρας! Αξιος !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ωραίες φωτογραφίες.

Θα σου πρότεινα να απομακρύνεις τη sinularia από την euphilia. Τα βλέπω πολύ κοντά και είναι πολύ λογικό η sin. να στρεσάρεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο κ.Νίκο… Θα κοιτάξω για την απομάκρινση!

Όταν τα έβαλα στο ενυδρείο είχαν αρκετή απόσταση αλλά η «μπάλα» του Μάριου παραφούσκωσε!!!

Τάσο ο φωτισμός αν θυμάσαι αποτελείτε από Τ5 και Τ8 σε αναλογία 3:2.

Όσο αφορά την φωτοπερίοδο, ο λευκός φωτισμός είναι στις 12 ώρες και ο ακτινικός στις 10.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νικόλα καλή συνέχεια!!

Η euphilia είναι λίγο τεράστια και θα σου δεσμεύσει αρκετό χώρο από το ενυδρείο σου δεδομένου και του χώρου ασφαλείας που πρέπει να αφήσεις τριγύρω. Επίσης σε μία φωτογραφία είδα ότι ο βράχος σου φτάνει σχεδόν μέχρι την επιφάνεια, αν είδα καλά τι σκοπεύεις να βάλεις εκεί πάνω? Σκέψου πως ότι και να βάλεις ακροπόρα, μοντιπόρα θα μεγαλώσει και θα έχει και κάποιο ύψος, ακόμα και frag να είναι. Ασε που μπορεί να είναι ήδη σε κανά βραχάκι κολλημένο.

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η τηλεφωνική συνεργασία με το water inn απέδωσε καρπούς για άλλη μια φορά και αργά εχθές το απόγευμα παρέλαβα τα «καλούδια» μου από το κτελ του Βόλου.

Παρέλαβα λοιπόν ένα percula (τώρα συνολικά έχουμε δύο), ένα blue tang, διάφορα αναλώσιμα και ένα πολυσυζητημένο aqualizer! Το blue tang μπήκε στην καραντίνα φυσικά και ευτυχώς έφαγε από την πρώτη κιόλας μέρα αν και δείχνει πολύ στρεσαρισμένο. .

Τα κοράλλια μου νομίζω πάνε καλά και τα υπόλοιπα ψαράκια δείχνουν καλά…

Link to comment
Share on other sites

:thaman: να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι Νικόλα …

περιμένουμε ψύχραιμη γνώμη για το aqualizer … :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια τα νεα αποκτηματα... Το blue χαλαρα με στοργη και προδερμ. Μολις ηρεμηση. Δεν μασαει τιποτα! Εχεις τις συνθηκες που χρειαζετε, οποτε δεν σε φοβαμε. :bowdown:

Να δω εαν με το aqualizer θα δεις αυτα που ειδα και εγω στην πορεια. Προσεξε μονο να μπει συμφωνα με τις οδηγιες. Περιμενω την διασταυρωση.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου το έλεγαν και δεν το πίστευα!!!

Σε διάφορες συζητήσεις υπήρχαν άτομα που με παρότρυναν να αφαιρέσω τελείως το βιολογικό υλικό και να στηριχτώ μόνο στον live rock. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουνα αλλά σκέφτηκα ότι για να το λένε τα παιδιά κάτι θα ξέρουν…

Για να μην μακρηγορώ, άρχισα να αφαιρώ το βιολογικό μου υλικό σιγά σιγά και εδώ και μια βδομάδα στηρίζομαι στο βράχο…

Το αποτέλεσμα????

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για άλλη μία φορά…

Link to comment
Share on other sites

Μου το έλεγαν και δεν το πίστευα!!!

Σε διάφορες συζητήσεις υπήρχαν άτομα που με παρότρυναν να αφαιρέσω τελείως το βιολογικό υλικό και να στηριχτώ μόνο στον live rock. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουνα αλλά σκέφτηκα ότι για να το λένε τα παιδιά κάτι θα ξέρουν…

Για να μην μακρηγορώ, άρχισα να αφαιρώ το βιολογικό μου υλικό σιγά σιγά και εδώ και μια βδομάδα στηρίζομαι στο βράχο…

Το αποτέλεσμα????

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για άλλη μία φορά…

:bowdown::thumbup::D

Αυτό οφείλεται, όχι μόνο στην ύπαρξη ζωντανού βράχου και άμμου, αλλά και στή σωστή τοποθέτησή τους, όπως και στη σωστή κυκλοφορία νερού.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έλεγαν και δεν το πίστευα!!!

Σε διάφορες συζητήσεις υπήρχαν άτομα που με παρότρυναν να αφαιρέσω τελείως το βιολογικό υλικό και να στηριχτώ μόνο στον live rock. Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουνα αλλά σκέφτηκα ότι για να το λένε τα παιδιά κάτι θα ξέρουν…

Για να μην μακρηγορώ, άρχισα να αφαιρώ το βιολογικό μου υλικό σιγά σιγά και εδώ και μια βδομάδα στηρίζομαι στο βράχο…

Το αποτέλεσμα????

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ για άλλη μία φορά…

:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειδες Νικο :bowdown: Υπαρχουν παρα πολλα Post που το προτεινουμε σε παρα πολλους αυτο και ειναι ευχαριστο να βλεπουμε τετοια αμεσα αποτελεσματα!!

Natural Systems Rulezzzzz :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το natural system με το σωστό στήσιμο μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα…

Για εμένα είναι μονόδρομος αν δεν θες να έχεις πονοκεφάλους…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...