Jump to content

Κλουβι Πουλιου


Recommended Posts

Ψαχνοντας στην αποθηκη βρηκα ενα παλιο μικρο κλουβι το οποιο ειχαν κανει δωρο στους γονεις μου αλλα ποτε δεν χρησιμοποιηθηκε το εβαψα ενα χερι και θα το ξαναπερασω αυριο η διαστασεις του ειναι 35χ43χ27 επισης εχει ενα τετραγωνο πλαστικο κουτακι και ταιστρες,, εχω ειδη εναν παπαγαλο σε ποιο μεγαλο κλουβι θελω να μαθω αν μπορω να βαλω καποιο πουλακι μεσα σε αυτο η αμα ειναι πολυ μικρο θα ηθελα ιδεες για decor ? ! post-50906-0-58191000-1384096503_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα στο θέμα σου τυχαία.

Ούτε για αστείο βαμμένο κλουβί και ειδικά σε παπαγάλο.

Τα κλουβιά του εμπορίου είναι με ειδική διαδικασία επεξεργασμένα στο βάψιμο.

Αν το πουλί ξύσει την μύτη του στα κάγκελα , θα φάει την μπογιά που είναι τοξική.

Ενα κλουβί εμπορίου καινούργιο, έχει 20 ευρώ το πολύ.

Μπορείς να βάλεις ένα μικρό παραδείσιο ή ένα καναρίνι.

Αυτά ....

Παναγιώτης

Έγινε επεξεργασία - ΜΑΝΤΑΛ
Link to comment
Share on other sites

η μπογια που χρησημοποιησα ειναι καταλληλη δεν περιεχει αμμωνια ουτε ειναι τοξικη !

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα στο θέμα σου τυχαία.

Ούτε για αστείο βαμμένο κλουβί και ειδικά σε παπαγάλο.

Τα κλουβιά του εμπορίου είναι με ειδική διαδικασία επεξεργασμένα στο βάψιμο.

Αν το πουλί ξύσει την μύτη του στα κάγκελα , θα φάει την μπογιά που είναι τοξική.

Ενα κλουβί εμπορίου καινούργιο, έχει 20 ευρώ το πολύ.

Μπορείς να βάλεις ένα μικρό παραδείσιο ή ένα καναρίνι.

Αυτά ....

Παναγιώτης

επισης τα παραδεισια τι πουλια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω dpap αλλα δεν θελω παπαγαλο πρωτον εχω ενα παπαγαλο δευτερον εβαψα το κλουβι και το τρωνε (αυτο το κλουβι που εχω στον παπαγαλο μου ειναι σιδερενιο χωρις κανενα χρωμα για αυτο το λογο) και τριτον πολυ μικρο κλουβακι ακομα και για τα πιο μικρα ειδη πηρα οικολογικη μπογια μετα απο οδηγιες τετοιου ειδος χομπιστα ο οποιος με πληροφορησε οτι τα καναρινια και τοξικη μπογια να εβαζα δεν ξυνουν τα ραμφη τους αλλα εγω καλου κακου δεν το διακινδυνευω,,,μηπως υπαρχουν σε αυτο το φορουμ αλλα ειδη πουλιων?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω. Στο φόρουμ εδώ σίγουρα κάποιοι θα υπαρχουν να σου δώσουν συμβουλες, αλλά καλυτερα να στραφείς σε κάποιο πιο εξειδικευμένο. :)

Link to comment
Share on other sites

επισης τα παραδεισια τι πουλια ειναι?

τι ακριβώς εννοείς????

Μία απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι το "τροπικά"

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω. Στο φόρουμ εδώ σίγουρα κάποιοι θα υπαρχουν να σου δώσουν συμβουλες, αλλά καλυτερα να στραφείς σε κάποιο πιο εξειδικευμένο. :)

οκ ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς εννοείς????

Μία απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι το "τροπικά"

ενοω ειναι μικρα ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καναρίνι είναι ότι πρέπει για το κλουβάκι.

Link to comment
Share on other sites

ενοω ειναι μικρα ?

σαν τα καναρίνια είναι τα "πιγκουινάκια", και κάποια λίγο μικρότερα τα "ζεμπράκια" και τα Gouldian

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καναρίνι είναι ότι πρέπει για το κλουβάκι.

λες ε? δεν υπαρχει θεμα χωρου δεν θελω να το βασανιζω!

Link to comment
Share on other sites

σαν τα καναρίνια είναι τα "πιγκουινάκια", και κάποια λίγο μικρότερα τα "ζεμπράκια" και τα Gouldian

συγνωμη αλλα δεν εχω ιδεα βλεπεις θα ριξω διαβασμα πρωτα πρωτου κανω την αγορα ευχαριστω για τις συμβουλες !

Link to comment
Share on other sites

ουαου τα γκουλντιαν ειναι ολα τα λεφτα !

ομως δυσκολο να βρω...οποτε κανενα καναρινι η τα αλλα 2 που προτεινες τα ειδα στο πετ της πολης μου...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

αυτό τον τρόπο σκέψης και συμβιβασμού δεν τον κατάλαβα ποτέ..... Μπορείς να ζητήσεις στο μαγαζί της πόλης σου ότι θέλεις και να στο φέρει....και αν δεν στο φέρει μπορείς κάλλιστα να απευθυνθείς σε κάποια μεγαλούπολη (Αθήνα- Θεσσαλονίκη) και να στο στείλει με κτελ. (Και αυτοί με κτέλ από Αθήνα τα προμηθεύονται)

Link to comment
Share on other sites

αυτό τον τρόπο σκέψης και συμβιβασμού δεν τον κατάλαβα ποτέ..... Μπορείς να ζητήσεις στο μαγαζί της πόλης σου ότι θέλεις και να στο φέρει....και αν δεν στο φέρει μπορείς κάλλιστα να απευθυνθείς σε κάποια μεγαλούπολη (Αθήνα- Θεσσαλονίκη) και να στο στείλει με κτελ. (Και αυτοί με κτέλ από Αθήνα τα προμηθεύονται)

δικιο εχεις αλλα θα δω και τιμες πρωτα επισης διαβασα οτι δεν ειναι ανθεκτικα και το ενα κοστιζει 60 ευρο το θεμα ειναι οτι ειμαι αρχαρια και δεν θελω να δωσω τοσα λεφτα και να το χασω οποτε λεω να αρχισv με κατι ποιο ευκολο και μετα αφου διαθετο και 3 κλουβι να αγορασω ενα απο αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Τα καναρίνια έχουν από 30 ευρώ τα κοινά και πάνω , ανάλογα τι θέλεις.

Παραδείσια εννοώ τα ζεμπράκια αλλά πλέον είναι ακριβά από 15 ευρώ και πάνω και πρέπει να έχεις τουλάχιστον δύο.

Τα guldians είναι πολύ ακριβά και δύσκολα στην διατροφή.

Θα πρότεινα να πάρεις ένα αρσενικό καναρίνι , βελγίου , με δαχτυλίδι , περίπου τα κίτρινα στα 30 ευρώ . Το δαχτυλίδι στο πόδι δείχνει : από το χρώμα του , την χρονιά - την ηλικία του πουλιού - τον εκτροφέα - την γενιά του πουλιού και τον σύλλογο που ανήκει ο εκτροφέας.

Αρα κοιτάς το χρώμα του δακτυλιδιού και την ηλικία του και πράττεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Τα καναρίνια έχουν από 30 ευρώ τα κοινά και πάνω , ανάλογα τι θέλεις.

Παραδείσια εννοώ τα ζεμπράκια αλλά πλέον είναι ακριβά από 15 ευρώ και πάνω και πρέπει να έχεις τουλάχιστον δύο.

Τα guldians είναι πολύ ακριβά και δύσκολα στην διατροφή.

Θα πρότεινα να πάρεις ένα αρσενικό καναρίνι , βελγίου , με δαχτυλίδι , περίπου τα κίτρινα στα 30 ευρώ . Το δαχτυλίδι στο πόδι δείχνει : από το χρώμα του , την χρονιά - την ηλικία του πουλιού - τον εκτροφέα - την γενιά του πουλιού και τον σύλλογο που ανήκει ο εκτροφέας.

Αρα κοιτάς το χρώμα του δακτυλιδιού και την ηλικία του και πράττεις ανάλογα.

Σαφώς αυτές οι τιμές δεν υσχίουν στο χάος της Αθήνας. Τα ζεμπράκια είναι φτηνότερα, αλλά και τα κανάρια θα τα βρείς, σπάνια, και ποιό κάτω από 30 (και μιλάω για αρσενικό κίτρινο κοντά στον χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς αυτές οι τιμές δεν υσχίουν στο χάος της Αθήνας. Τα ζεμπράκια είναι φτηνότερα, αλλά και τα κανάρια θα τα βρείς, σπάνια, και ποιό κάτω από 30 (και μιλάω για αρσενικό κίτρινο κοντά στον χρόνο)

εγω βρηκα καναρινια με 20 ευρω στο πετ σοπ που παω εχει και με 15 ακομα .!

Link to comment
Share on other sites

Τα καναρίνια έχουν από 30 ευρώ τα κοινά και πάνω , ανάλογα τι θέλεις.

Παραδείσια εννοώ τα ζεμπράκια αλλά πλέον είναι ακριβά από 15 ευρώ και πάνω και πρέπει να έχεις τουλάχιστον δύο.

Τα guldians είναι πολύ ακριβά και δύσκολα στην διατροφή.

Θα πρότεινα να πάρεις ένα αρσενικό καναρίνι , βελγίου , με δαχτυλίδι , περίπου τα κίτρινα στα 30 ευρώ . Το δαχτυλίδι στο πόδι δείχνει : από το χρώμα του , την χρονιά - την ηλικία του πουλιού - τον εκτροφέα - την γενιά του πουλιού και τον σύλλογο που ανήκει ο εκτροφέας.

Αρα κοιτάς το χρώμα του δακτυλιδιού και την ηλικία του και πράττεις ανάλογα.

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ! δεν ηξερα καν οτι φορανε δαχτυλιδια!μπορεις να μου εξηγησεις αυτο με τα χρωματα αμα ας που με ειναι μοβ τι συμαινει?

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρονιά , οι ομοσπονδία των εκτροφέων αλλάζει το χρώμα στα δαχτυλίδια για να είναι πιο εύκολα αναγνωρίσιμα.

Δεν ασχολούμε με τα καναρίνια πλέον, αν και έχω μερικά timbrado , αλλά κάνε search στο internet και θα δεις ποιά χρώματα έχουν οριστεί ακόμα και για τα επόμενα χρόνια.

Πολλά καναρίνια του εμπορίου , προέρχονται από επαγγελματικές εκτροφές , με αποτέλεσμα τα πουλιά να είναι ασθενικά και αδύναμα.

Τα καλά καναρίνια έχουν πάνω από 30 ευρώ , σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο στην Αθήνα.

Είχα πάνω από 400 ζεμπράκια για χρόνια μέχρι το 2009. Κάποτε είχαν 5 ευρώ, κάποια στιγμή απαγορεύτηκε η εισαγωγή αυτών καθώς και άλλων πουλιών με αποτέλεσμα να είχαν ακόμα και 18 ευρώ. Νομίζω τώρα τα είχα δει στα 15 ευρώ αλλά δεν επιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Αχα καταλαβα προς καναρίνι λέω βρήκα ένα που έχει κατΙ Σαν σκουφο στο κεφάλι κάνει 45 ευρώ φορέας πράσινο δαχτυλίδι να το αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι θέλεις...υπάρχουν καναρίνια χρώματος, καναρίνια φωνής , ζεμπράκια κ.α..

Δεν είμαι ειδικός, αλλά το καλύτερο είναι να μην πάρεις κατι απο άποψη τιμής...

Υπαρχουν αντίστοιχα forum για πτηνά..μπες και διαβασε, όπως διαβάζεις για το ενυδρείο. Δες τι σου αρέσει, δες τι χρειάζονται και πάρε ένα, είτε απο Pet shop, ειτε ακόμα καλύτερα απο εκτροφέα, χομπιστα με δαχτυλίδια, κομπλέ και σε καλές τιμές...

Δεν διαφέρουν σε τίποτα απο το aquazone και τις γνωσεις που αποκομείς απο εδώ..απλα αλλάζει το αντικείμενο ενασχόλησης...

Θεωρώ λάθος την λογική εχω ενα κλουβί...τι χωράει μέσα να βάλω να μην κάθεται...όπως ολοι γνωρίζουμε (ή τελος παντων μάθαμε), οτι είναι λάθος η λογική "έχω μια γυάλα..να βάλω ενα χρυσόψαρο.."

Κανένας δεν ανέφερε την ιδέα να κρατήσεις το κλουβί και να το κάνεις φωτιστικό ή βάλε ένα κερί ή μία γλάστρα (-και φυσικά δεν κάνουν όλα τα φυτα :bigemo_harabe_net-77: ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...