Jump to content

Γενικες Αποριες Νεου!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Αν και εχω διαβασει τα σχετικα θεματα (και θα συνεχισω γιατι θελει ακομα αρκετο διαβασμα) εχω μερικες αποριες γενικου περιεχομενου αρκετα "αρχαριες" μιας και ειμαι παντελως ασχετος και ειναι τα πρωτα μου βηματα με ενυδρεια.

Πηρα για πρωτο ενυδρειο ενα Haiela F60 με τον φωτισμο του κομπλε! Απο το μαγαζι που το αγορασα ρωτησα τι ειναι πιο ευκολο να ξεκινησει καποιος και μου ειπε γλυκο νερο οπως και επραξα... πηρα λοιπον και ενα φιλτρο λιγο καλυτερο θελω να πιστευω απο αυτο που ειχε με το ενυδρειο μαρκας ΕHEIM 2008 εβαλα και μεσα κατι μπιλακια αντι για ανθρακα που μου ειπανε εκει και επισης πηρα και ενα αντιχλωριο (Benitrol) και ενα για τα βακτηρια (Biotopol) και ριχνω απο το 2ο καθημερινα για να "φτιαξω" το νερο να υποδεχτει τα ψαρια.

Τωρα στις ερωτησεις για αρχη που εχω.

1) Για τον πατο του ενυδρειου πηρα 5kg χαλικι και εστρωσα κατω. Ειναι οπως φαινεται και στην φωτογραφια στο τελος γυρω στα 2-3 δαχτυλα.

2) Τα φυτα που πηρα ζητησα να μην ειναι απαιτητικα πολυ μιας και ειμαι αρχαριος και μου εδωσε αυτα. Η απορια μου ειναι αν χρειαζεται υποστρωμα γιατι απο αυτα που εχω διαβασει νομιζω οτι εκανα βλακεια και οτι θα χρειαστει να τα βγαλω παλι ολα και να ξαναρχισω απο την αρχη το "στησιμο".

3) Το ενυδρειο εχει 2 λαμπες μια λευκη και μια μπλε ειναι μαζι αυτες. Αυτες ποσες ωρες πρεπει να μενουν ανοιχτες και το σημαντικοτερο ποιες ωρες τις μερας; Δηλαδη το βραδυ ενοχλει τα ψαρια το φως; Ή πρεπει να τις αναβω την μερα που εχει φως και εξω και το βραδυ να τις κλεινω;

Συγγνωμη για τις αρκετες ερωτησεις, το πιο σιγουρο ειναι οτι θα τις εχετε απαντησει παμπολες φορες αλλα σιγουρα ολοι καπως ετσι ξεκινησαν!

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις και τον χρονο σας,

Φιλικα Βασιλης!

ΥΓ: Η φωτο απο το ενυδρειο:

2h6f1py.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βασίλη και καλωηρθες στο aquazone :)

2) Αν πας σε εύκολα φυτα δεν ειναι απαραίτητο το υπόστρωμα

3) Δεν νομιζω πως η μπλε λαμπα κανει για το γλυκο νερο. Κρατά μονο την λευκή. Για τον φωτισμό οι 8 ώρες περιπου να ειναι ανοιχτα τα φώτα του ενυδρειου ειναι καλα. Καλο θα ειναι να ξεκουράζονται την νυχτα για κάποιες ώρες με το ενυδρειο να ειναι στο σκοτάδι.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλή αρχή,

Καταρχήν αφού δεν έβαλες υπόστρωμα δεν πειράζει ούτος ή άλλος χρειάζεται μόνο για τους πρώτους μήνες του ενυδρείου…

Θα μπορούσες να βάλεις κάνα δάκτυλο περισσότερο χαλίκι, τώρα για το χρώμα είναι θέμα γούστου, εμένα μου αρέσουν τα φυσικά χρώματα του χαλικιού!

Το μεσαίο φυτό δεν φυτεύεται δεστω στο αμφορέα ή αν πάρεις καμία ρίζα ακόμα καλύτερα, όσο για τα άλλα 2 μπορείς να τους βάλεις από μια ταμπλέτα λιπάσματος κοντά στις ρίζες τους και είσαι οκ!

Τα φώτα θα διαλέξεις ένα 8ωρο που θα ήθελες να βλέπεις το ενυδρείο σου και θα τις ανοίγεις πάντα την ίδια ώρα(καλύτερα βαλε ένα χρονοδιακόπτη) εμένα κλείνουν γύρω στις 11:00 το βράδυ . έτσι τα ψάρια προσαρμόζονται σε ένα ημερήσιο κύκλο.

Καλή συνέχεια και μην ντραπείς... ρώτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις! Ενοειται οτι δεν θα ντραπω και θα συνεχισω να σας "ζαλιζω" με τις ερωτησεις.

Τωρα για τον φιλο HMS εδω ειναι η λαμπες που εχει το ενυδρειο στο καπακι του:

33dwjdl.jpg

14ke8gn.jpg

14t2b02.jpg

Οπως φαινεται δεν μπορω να "κοψω" την μπλε. Επισης οι λαμπες αυτες ειναι καλες; Γιατι διαβαζα κατι θεματα και λεγατε για διαφορους τυπους λαμπων.

Οτιδηποτε μου ερθει στο μελλον θα το ρωτησω..

Έγινε επεξεργασία - Billys_GT193
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο συνδυασμός της λάμπας ειναι για θαλλασινο ενυδρειο. Μπορεις να αλλάξεις την λαμπα με μια νεα που να ειναι μονο λευκή :)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα με τη συγκεκριμένη λάμπα. Ο κουμπάρος μου την έχει 2-3 χρόνια σε ίδιο ενυδρείο δεν αντιμετώπισε προβλήματα άλγης.
Κάποια περίοδο που είχε εύκολα φυτά πήγαιναν μια χαρά χωρίς βέβαια ιδιαίτερη ανάπτυξη. Για συντήρηση καλή είναι.
Ενυδρείο με ενυδρείο βέβαια διαφέρει. Αν χρειαστεί την αλλάζεις. το μόνο θεματάκι που έχει το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι οτι έχει κάψει ballast σε αρκετούς.
Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Και ευχαριστω και παλι ολους για τις απαντησεις! Οταν λες φιλε Φωτη εχει καψει ballast φανταζομαι μπορεις να αλλαξεις το ballast με καποιο καλυτερο σε περιπτωση που καει και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο σωστα;

ΥΓ: Τοσο διαβασμα δεν εχω ριξει αρκετα χρονια τωρα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Εγω θα σου ελεγα να μην ρισκαρεις και να αλλαξεις την μπλε λαμπα.Εγω θα εβγαζα και ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα εβαζα καποια ξυλο για πιο φυσικο αποτελεσμα.Επισης το χαλικι σου ειναι πολυ χοντρο,για τα φυτα ειναι καλο να εχουμε ψιλοκοκκο χαλικακι γιατι εκει αναπτυσουν καλυτερο ριζικο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ballast δεν αλλάζει με άλλο αν χρησιμοποιηθεί αυτή η λάμπα.Όταν κάηκε του κουμπάρου μου, είχαμε φάει όλο το νομό Αττικής και λύση δεν είχαμε βρει. Μόνο σε αλυσίδα pet shop βρήκα. Είχε διαφορά οπτικά και δεν έμπαινε το πλαστικό καπάκι που το προστατεύει. Πάντως δουλεύει 2 χρόνια απροβλημάτιστα. Εύχομαι να μην σου τύχει, ίσως να έφταιγε η παρτίδα που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα!!!!!

Κατ'αρχην το προσωπικο μου γουστο και μενα απαγορευει τετοιου ειδους πολυχρωμα χαλικια.....θελω φυσικα χρωματα οπως θα συναντουσαμε στη φυση! :)

Υποστρωμα δεν χρειαζεσαι...θα βαλεις ευκολα φυτακια και θα εισαι μια χαρα!

Το φυτο που εχεις μπροστα,ανουμπια,πρεπει να το δεσεις με μια πετονια καπου,κατα προτιμηση σε ενα ξυλο που θα αγορασεις,γιατι αλλιως θα σαπισει...

Ειναι πολυ καλο το οτι εχεις ορεξη για διαβασμα!!!Θα σε βοηθησει πολυ αυτο και οτι απορια εχεις ρωτα!!!

Τουμπανο το Skoda!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το biotopol της JBL ? Αν ναι ειναι αντιχλωριο και οχι βακτηρια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα!!!!!

Κατ'αρχην το προσωπικο μου γουστο και μενα απαγορευει τετοιου ειδους πολυχρωμα χαλικια.....θελω φυσικα χρωματα οπως θα συναντουσαμε στη φυση! :)

Υποστρωμα δεν χρειαζεσαι...θα βαλεις ευκολα φυτακια και θα εισαι μια χαρα!

Το φυτο που εχεις μπροστα,ανουμπια,πρεπει να το δεσεις με μια πετονια καπου,κατα προτιμηση σε ενα ξυλο που θα αγορασεις,γιατι αλλιως θα σαπισει...

Ειναι πολυ καλο το οτι εχεις ορεξη για διαβασμα!!!Θα σε βοηθησει πολυ αυτο και οτι απορια εχεις ρωτα!!!

Τουμπανο το Skoda!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστω! Την ανουβια θα την κανω ετσι οπως λετε θα παρω ενα ξυλο (αν στειλετε και κανα λινκ ακομα καλυτερα)

Το biotopol της JBL ? Αν ναι ειναι αντιχλωριο και οχι βακτηρια :)

Εχω 2 που ριχνω της JBL ναι! Ισως τα ειπα αναποδα!

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις διαφορων ειδων ξυλα σε ολα σχεδον τα πετσοπ με ενυδρεια....το ενυδρειο σου απο που το πηρες?Δεν εχει αυτος?

Καλο ξεπλυμα πριν τα βαλεις μεσα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορω να αλλαξω το χαλικι π.χ. αν θελω και δεν θα χρειαστει να ξεκινησω απο την αρχη το "στρωσιμο" ;; Γιατι η αληθεια ειναι οτι σημερα εκατσα και χαζευα αλλα ενυδρεια και πραγματικα επαθα πλακα.. βεβαια για καποιον τελειως αρχαριο οπως εμενα μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να φτασω σε τετοιο επιπεδο αλλα καθε τι που βλεπετε σαν "λαθος" θα θελα να το διορθωσω!

Link to comment
Share on other sites

Άνετα μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο σαν αυτά που χάζευες. :) Νομίζεις ότι όλοι όσοι έχουν τέτοια ενυδρεία ξεκίνησαν γνωρίζοντάς τα όλα ;

Όρεξη και υπομονή να έχεις ! ;)

Το χαλίκι μπορείς να το αλλάξεις ανά πάσα στιγμή, αφού το ενυδρείο είναι ακόμα στην αρχική του φάση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη μπορείς να φτιάξεις αριστούργημα!Σε 60 λίτρα δε μπορείς να φανταστείς τι δυνατότητες έχεις......

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι να το αλλαξεις τωρα το χαλικι που εισαι ακομα στο στρωσιμο και δεν εχεις και ζωντανα μεσα ακομα.

Αν θα παρεις χαλικακι,παρε μικρης κοκκομετριας με ιδανικη 1-2mm,αν παρεις αμμο (μπαινει μονη της χωρις υποστρωμα απο κατω) μη παρεις πολυ ψιλη (πουδρα)

Διαβασε και εδω μερικα πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τον χρονο που αφιερωνετε να λυσετε τις οποιες αποριες μου. Αλλα για να καταλαβω γιατι οπως γραφω και στο αρχικο ποστ ειμαι νεος! Μπορω να αλλαξω μονο το χαλικι? Ή θα πρεπει να βγαλω ολο το νερο και φτου απο την αρχη;

Τα πλαστικα το αποφασισα οτι θα φυγουν! Θα παρω φυσικα πραγματακια να βαλω μεσα! Σιγα σιγα με διαβασμα και συμβουλες απο παλιοτερους και πιο εμπειρους ελπιζω να φτιαξω ενα ομορφο και καλο ενυδρειο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις το νερο και θα το αποθηκευσεις σε ενα βαρελι καθαρο ( απο αυτα που βαζουμε τα τροφιμα),το οποιο βαρελι θα σου χρειαστει και για προετοιμαζεις το νερο οταν θα κανεις αλλαγες νερου.

Θα βγαλεις τα φυτα και τα διακοσμητικα,θα βγαλεις το χαλικι σου,θα βαλεις το καινουριο,θα φυτεψεις και θα δεσεις τα φυτα σου και μετα θα γεμισεις το ενυδρειο σου με το νερο που εχεις κρατησει στο βαρελι και θα συνεχισεις κανονικα το στρωσιμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα και πηρα χαλικι και το εστρωσα απο πανω απο το χοντρο που ειχα... επισης εβγαλα ολα τα πλαστικα και πηρα και μια ριζα την οποια εχω σε μια λεκανη με νερο του ενυδρειου που ειχα και περιμενω να ποτισει για να την τοποθετησω πισω αριστερα στο θερμοστατη κοντα που πηρα σημερα!

Αλλαξα και τις θεσεις των φυτων και πιστευω οτι το αποτελεσμα ειναι σαφως καλυτερο!

Τωρα το θεμα ειναι οτι επειδη ειχα bepanthol στο χερι μου και το ειχα ξεχασει εβαλα το χερι μου μεσα και το νερο γεμισε λαδιλα οποτε και το αδειασα ολο και το αλλαξα... Μεχρι στιγμης εριξα πριν καμια ωρα 15ml αντιχλωριο και περιμενω αυριο να ριξω τα βακτηρια. Ενα μελος απο εδω προσφερθηκε να μου δωσει μπολι για το φιλτρο μου. Αυτο φανταζομαι οτι φτανει αντι να ξανακανω ολη την διαδικασια απο την αρχη σωστα; Και να μπορεσω να βαλω και κανα ψαρακι μεσα :D

Mερικες φωτο απο την τωρινη κατασταση του ενυδρειου... μενει ακομα να μπει η ριζα με την ανουβια πανω... καθε παρατηρηση δεκτη!

i3f5lh.jpg

1603kmv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Βασίλη ! Δείχνει καλύτερο ! Με το που θα βάλεις μπόλι, πρέπει να βάλεις και έναν μικρό αριθμό από τα ψαράκια που έχεις επιλέξει.

Αλήθεια, τι έχεις επιλέξει από σύνθεση ;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια μικρη παρεμβαση λεγοντας οτι το φυτο που ειναι στο φιλτρο αν αρχισει και μαδαει θα σου μπουκωσει το φιλτρο! Καλυτερα να το πας απ την αλλη μερια. Εκει βαλε κανα πλατυφυλλο αν θες να καλυψεις το φιλτρο! ;)

Κατα τα αλλα μια χαρα σε βρισκω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη αρχή και απο μένα φίλε μου!

το καλο είναι οτι δεν κανεις βιαστικές κινήσεις που θα μετανιώσεις αργότερα!

συνέχισε έτσι και θα δεις οτι θα φτιαξεις και εσυ πολύ εύκολα ενα απο αυτά τα ενυδρεία που βλέπεις!

Όρεξη για διάβασμα,λίγη υπομονή και να ακούς τα παιδια απο εδώ μεσά,θα σε γλιτώσουν απο πολλα λάθη!

Καλη συνέχεια φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εκανες ενα λαθος..το παλιο χαλικι επρεπε να το αφαιρεσεις τελειος.Το καινουριο που εβαλες ειναι πιο ψιλο απο το παλιο σου και σιγα σιγα θα παει απο κατω και το χοντρο θα βγει απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εκανες ενα λαθος..το παλιο χαλικι επρεπε να το αφαιρεσεις τελειος.Το καινουριο που εβαλες ειναι πιο ψιλο απο το παλιο σου και σιγα σιγα θα παει απο κατω και το χοντρο θα βγει απο πανω...

Το σκεφτηκα ειναι η αληθεια... αλλα και δεν ηθελα να πεταξω το χαλικι το παλιο που πληρωσα και θα χρειαζομουν παρα πολυ ψιλο χαλικι για να γεμισει τοσο πολυ ο πατος!

Οταν ανακατευτει το χοντρο με το καινουργιο που δεν νομιζω να γινει συντομα αυτο τοτε ισως αλλαξω τελειως και το στησιμο του ενυδρειου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...