Jump to content

Το Θολωμενο Μου Νερό


gappaki giorgos despoina

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,ειμαι καινούργια στο χομπι και αρχάρια επίσης.εχω ενα.ενυδρειακι μολις δεκαπεντε λιτρων με θερμομετρο κ φιλτρο αερα,αποφασισαμε να βαλουμε γκαμπι τρεις θηλυκες κ ενα αρσενικο,την επομενη μερα της αγορας γεννησαν κ εκαναν τεσσερα μικρα κ αρχισε να θολωνει το νερο....σημερα τριτη μερα κ τα ψαρακια δεν φαινονται κανν τι.συμβαινει;; Τι να κανω;;;στεναχωριεμαι γιατι δε θελω να με παθουν κακο :( θελω τη βοηθεια.σας επειγόντως.σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Ρίξε μια ματιά στο προφίλ εδώ και θα δεις τα λαθάκια που έχετε κάνει. ;)

Αν υπάρχει όρεξη, μπορείτε να φτιάξετε κάτι όμορφο, αλλά σε περισσότερα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα dpap ευχαριστω πολυ για την καλη διαθεση να με βοηθησετε ορεξη υπαρχει φυσικα,δε θελω να μου πεθανουν τα γκαπακια μου,προς το παρον θα αρκεστω στα 15 λιτρα γιατι ηδη εχω πανικοβληθεί...που να.παρω δηλαδη κ μεγαλύτερο τι θα.παθω...θα κοιταξω τωρα το.σαιτ κ τα λεμε σε λιγακι :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καθολου φυτα μεσα,υπαρχει κίνδυνος να μου τα φανε τα μικρα μου;;;επισης το φιλτρο αερα πρεπει να το τυλιξω ολοκληρο με τουλι?οσον αφορα την τοποθετηση του φιλτρου πρεπει να ειναι ολο το φιλτρο κατω απο το νερο?και το κυριοτερρροο τι συμβαινει κ μου θολωσε το νερο;;; Εβαλα νερο βρυσης κ αντιχλωριακο το αφησα να δουλεψει τρεις τέσσερις μερες χωρις τα ψαρια κ ηταν πεντακαθαρο.μεσα στο ενυδρειο εχω κοχυλια κ πετρες απο θαλασσα που τις ειχα.χρονια στο σαλονι ως.διακοσμητικα κ τα βαλα μεσα αφου εβρασαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες τη μελέτη σου. :) Τα 15 λίτρα είναι απαγορευτικά για guppies. Απουσία βιολογικού φίλτρου, η αμμωνία ανεβαίνει στα ύψη. Το θόλωμα είναι απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επισης,δεν εχω ιδεα τι ειναι τα.πεχαπ κ οι αμμωνιες κ οι μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πρεπει να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο;;; Δε μπορω να μειωσω την αμμωνια με καποιο τροπο;δεν υπαρχει καποια αλλη λυση;;;; Κ τι ειναι η αμμωνιιαα :( :( γκαμπακια μου κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καθολου φυτα μεσα,υπαρχει κίνδυνος να μου τα φανε τα μικρα μου;;;επισης το φιλτρο αερα πρεπει να το τυλιξω ολοκληρο με τουλι?οσον αφορα την τοποθετηση του φιλτρου πρεπει να ειναι ολο το φιλτρο κατω απο το νερο?και το κυριοτερρροο τι συμβαινει κ μου θολωσε το νερο;;; Εβαλα νερο βρυσης κ αντιχλωριακο το αφησα να δουλεψει τρεις τέσσερις μερες χωρις τα ψαρια κ ηταν πεντακαθαρο.μεσα στο ενυδρειο εχω κοχυλια κ πετρες απο θαλασσα που τις ειχα.χρονια στο σαλονι ως.διακοσμητικα κ τα βαλα μεσα αφου εβρασαν

Καλησπερα κι απο μενα και καλως ηρθες!

Το λαθος σου ηταν που εβαλες τα ψαρακια μεσα ενω το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο!

Δυστυχως τα ψαρια σου κινδυνευουν!

Διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028 και δωσε βαση στο στρωσιμο και στον κυκλο του αζωτου! Θα σε κατατοπισει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!! Μην σε πιάνει πανικός. Πρώτα πρέπει να μάθεις για το κύκλο του αζώτου έτσι ώστε να καταλάβεις τι είναι η αμμωνία, τα νιτρώδη και τα νιτρικά...

Διάβασε το σύνδεσμο που σου έδωσε ο Sturm είναι πολύτιμος οδηγός...

Link to comment
Share on other sites

To θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχασα τρια μωρα μολις εκανα ολικη αλλαγη του νερου το οποιο βρωμουσε πολυ επειδη συνειδητοποιησα οτι τα ψαρακια ηταν στην επιφανεια επειδη κατι δεν πηγαινε καλα....εσωσα τα τεσσερα κ ενα μωρο εβαλα τουλι στο φιλτρο η αλήθεια ειναι οτι αποθαρρυνθηκα :( :( κ ειμασταν τοσο χαρουμενοι....το φιλτρο πρεπει να ειναι ολο βυθισμενο μεσα στο νερο;ευχαριστω για τις πληροφοριες..:( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Μην αποθαρρυνεστε. Απλα κανατε λαθος γιατι δεν ξερατε! Τωρα ομως θα μαθετε! Το ενυδρειοι σου κατα 90% εχει αμμωνια και μαλλον θα χασεις και τα υπολοιπα ψαρακια! Διαβασε τα λινκ που σου εχουμε παραθεσει για να αρχισεις να μπαινεις στο νοημα!

Το φιλτρο (που υποθετω πως ειναι εσωτερικο) πρεπει να ειναι βυθισμενο στο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!!!!!

Μην αποθαρρυνεσαι αλλα δυστυχως το ενυδρειακι που εχεις ειναι πολυ μικρο... γι'αυτο και το παραμικρο λαθος που εκανες χωρις να το θελεις

δημιουργησε ολο αυτο το προβλημα.....αμμωνια μου μυριζει....

Δεν ειμαι τοσο εμπειρος για να σου πω τι να κανεις τωρα θα μας πουν οι πιο εμπειροι.... :)

Ανεβασε αν μπορεις μερικες φωτογραφιες να δουμε και το φιλτρο σου αλλα,ναι πρεπει να ειναι βυθισμενο!

Αλλα σκεψου μηπως θα μπορουσες να παρεις ενα λιγο μεγαλυτερο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αλλαξα ολο το νερό,με εμφιαλωμενο,εδεσα κ το φιλτρο με τούλι,δυστυχως δεν μπορω να παρω μεγαλύτερο γιατι εμεινα ανεργη..μολις πιασω δουλεια θα παρω εξηνταλιτρο,θα προσπαθησω να τα σωσω κ να μη μου πεθανουν κ τα αλλα :( ...θα παω σε πετ να προμηθευτω βακτήρια και δε θα τα ταιζω πολυ για τις επομενες τρεις τεσσερις μέρες...ελπιζω να τα καταφέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα!

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του ενυδρείου και μια του φίλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,αλλαξα ολο το νερό,με εμφιαλωμενο,εδεσα κ το φιλτρο με τούλι,δυστυχως δεν μπορω να παρω μεγαλύτερο γιατι εμεινα ανεργη..μολις πιασω δουλεια θα παρω εξηνταλιτρο,θα προσπαθησω να τα σωσω κ να μη μου πεθανουν κ τα αλλα :( ...θα παω σε πετ να προμηθευτω βακτήρια και δε θα τα ταιζω πολυ για τις επομενες τρεις τεσσερις μέρες...ελπιζω να τα καταφέρουμε...

Καταλαβαινω οτι εχεις στενοχωρηθει αλλα μην σε πιανει πανικος και μην κανεις σπασμωδηκες κινησεις! Ξοδευεις και χρημα και χρονο!

Το νερο κακως το αλλαξες ολο!

Προσπαθησε καλυτερα να δωσεις τα ψαρακια και μην δωσεις τσαμπα λεφτα σε βακτηρια κτλ! Οταν θα εισαι ηρεμη και ετοιμη θα το στησουμε απ την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πηγα στο πετ κ τους εξήγησα το συμβαν,μου ειπαν οτι κ οι ιδιοι εχουν απώλειες οταν φτιαχνουν.ενα ενυδρείο κ οπως κ σεις ειπατε κακως αλλαξα ολο το νερό,προμηθευθηκα βακτήρια σεραβιονιτριβεκ κ εβαλα δυο μιση μλ μου ειπε,εγω πρεπει να εβαλα λιγο παραπανω...θα προσπαθησω να ανεβασω.φωτο του ενυδρειου,το ενα μωρο που μου απέμεινε ζωντανό δεν το βλεπω καθολου εχω χασει τα ιχνη του απο χτες.δε ξερω τι αλλο να κανω απο το να περιμενω κ ταυτοχρονα να διαβαζω...εβαλα ενα ψευτικο.φυτο μεσα,αλλα επειδη μαλλον κανει κακο λογω χημικών.ουσιων θα παρω.στο αμεσο μελλον κερατοφυλλο κ μια ανουμπια νανα (καπως ετσι)...βιολογικο υλικο οχι δεν ειχα..ειχα βαλει νερο βρυσης με αντιχλωριο κ το αφησα να δουλεψει τρεις μερες κ μετα εβαλα τα.ψαρακια...ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ποτ μου δίνετε..ελπιζω να μη μετατραπει.το ενυδρειακι μας σε υγρο.ταφο...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταφερνω να ανεβασω φώτο...το ενυδρειακι το αγορασα απο την γνωστη αλυσιδα καταστημάτων με παιχνιδια κ αλλα αναλωσιμα ειδη..κ περιειχε το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Έχει μέσα βιολογικό υλικό το φίλτρο; Αν όχι, τα βακτηρία που πήρατε, φοβάμαι οτι δεν θα πιάσουν τόπο. Πόσα ψαράκια έμειναν τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαμπυ μου χαιρουν ακρας υγειας!το πρόβλημα ήταν στο φίλτρο ,το ειχα πολύ χαμηλωμένο

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικό έχει το φίλτρο ; Με συγχωρείς που ρωτάω τα ίδια αλλά είναι από τα σημαντικότερα κομμάτια του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό το ενυδρείο? Το έχει παρουσιάσει ένα μέλος του φόρουμ. Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85100&p=792431

Αν τελικά έχεις πάρει αυτό κάνε την μετατροπή που γράφει το μέλος του φόρουμ. Δηλαδή πετάς τα καρβουνάκια (άνθρακας) και αγοράζεις βιολογικό υλίκο πχ. σιποράξ και το βάζεις στη θέση του. Το βιολογικό υλικό χρησιμεύει στην ανάπτυξη της "βιολογίας" του ενυδρείου σου. Εκεί αναπτύσσονται τα βακτήρια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη και τα νιτρώδη σε νιτρικά (κύκλος του αζώτου)... Εάν ρίχνεις βακτήρια και αυτά δεν έχουν που να "μείνουν" ώστε να αναπτυχθούν τότε δυστηχώς δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί σωστά ο κύκλος του αζώτου, με αποτέλεσμα τα ψαράκια να βρίσκονται μόνιμα σε "κίνδυνο". Γι' αυτό σε ρωτάει διαρκώς ο dpap αν έχεις βάλει βιολογικό υλικό....

Ξέρω πολύ διάβασμα!!! Ούτε στις πανελλήνιες τόσο διάβασμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...