Jump to content

25 Λίτρο Κοινωνικό Το Λές


sunsity

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):39*22*32
Συνολικά Λίτρα:25lt καθαρά περίπου 20lt
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: ''anubia nana'' ,''Microsorum pteropus'' ,''Cryptocoryne beckettii'' ,''Cryptocoryne wendti'' μια ''moss ball'' και λίγη moss δεμένη σε 3 μικρά κλαδάκια ξύλου
Ψάρια: 2 CPD (Celestial Pearl Danio)
Άλλα είδη:6+ red cherry , 1 apple snail και 1 helena snail .


Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο πλαστικό φιλμ
Πέτρες: 2 πέτρες λάβας
Ξύλα:-
Άλλα διακοσμητικά :-
Υπόστρωμα:-
Βυθός: 3 περίπου κιλά λευκή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λευκή 11w 4500k
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: 1 εσωτερικό resun 200λ/ω αλλά με αλλαγμένο κάδο σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος με σπασμένο σιποράξ και λίγο σφουγγάρι και 1 φιλτράκι πάνω στο καπάκι μάρκας ''MICRA'' με 400 λ/ω με σπασμένο σιποράξ -ενυδρειακό βαμβάκι και σφουγγάρι

Θέρμανση/ Ψύξη: 25w θερμαντήρα , 2 ανεμιστηράκια (6cm για έξοδο και 8 για είσοδο) αυτά υπήρχαν διαθέσιμα στο ντουλάπι
Λίπανση: plant growth της tropica κάθε εβδομάδα
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: σύντομα stc-1000 (καθυστερεί το ebay)
Διατροφή:διάφορες της sera-tetra

Παράμετροι
pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):37-38

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:5 lt την εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο και plant growth της tropica
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Το ενυδρειάκι ξεκίνησε για μονομάχο στην πορεία έγινε για 1 μήνα και κάτι γαριδάδικο και τώρα νομίζω ότι είναι κοινωνικό και θα εξηγήσω το λόγο γιατί δεν έμεινε γαριδάδικο.

Ο λόγος που έγινε αυτή η αλλαγη ήταν η γυναίκα μου , η οποία μόλις είδε αυτά τα ψαράκια τα λάτρεψε και μου τα πήρε δώρο για το μικρό ενυδρείο γιατί με τις γαρίδες της φαίνονταν άδειο ,παρόλο που τις είχα πεί πάρα πολλές φορές ότι δεν χαρίζουμε ποτέ ζωντανά χωρίς να ρωτήσουμε πρώτα δεν με άκουσε τελικά και το έκανε.

Ήμουν αρκετά προβληματισμένος για το αν θα κρατήσω τα 2 CPD που μου έφερε αλλά για να γλιτώσω λίγη μουρμούρα τελικά τα κράτησα.

Στα ''τεχνικά'' τώρα , το ph μου είναι στο 8 , στον βιότοπό τους έχουν 7,3 άρα ζούν σε αλκαλικό περιβάλλων (γνωρίζω ότι το ph μεταβάλετε με γεωμετρική πρόοδο αλλα νομίζω ότι 0.7 βαθμούς παραπάνω δεν θα έχουν μεγάλο πρόβλημα) ,στο ενυδρείο έχω 2 φιλτράκια με συνολικά πάνω απο 750 ml σιποράξ αρα πιστεύω ότι είμαι εντάξει ότι τρώνε το γόνο των γαρίδων το γνωρίζω και εκεί θα ρισκάρω .Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι το μέγεθος του ενυδρείου το SeriouslyFish προτείνει 40*30 και το LiveAquaria όχι λιγότερο απο 37 λίτρα άρα το ενυδρείο μου (βάση αυτών είναι αρετά μικρό ) όμως τα ψαράκια γίνονται το πολύ 2 εκατοστά και είναι μόνο 2 , (γνωρίζω ότι θέλουν κοπάδι) αλλά τα βλέπω ότι είναι παρα πολύ ενεργητικά (δεν μπορώ να τα βγάλω εύκολα φώτο ) και καθόλου στρεσαρισμένα , το καλύτερό μου έιναι να τα βλέπω να παίζουν και τα 2 μαζί με την ροή του spraybar !!!

Πιστεύω ότι δεν τα ταλαιπωρώ πάρα πολύ , μπορεί να μην τους δίνω 100% αυτο που θέλουν απλά τα έχω λιγο στριμωγμένα .....

Σχόλια και παρατηρήσεις όπως πάντα δεκτά,

1geniki_zpsafba8916.jpg

CPDKappaAlphaLambdaOmicron_zpsd05deb65.j

CPD_zpsfeabcdae.jpg

CPD4_zps212ba494.jpg

ap2_zps77eab2ed.jpg

ap_zps71bf960f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 37-38 ; :P Πολυ όμορφο το μικρο :) Αν απο την φιλτρανση οι τιμες ειναι καλές θα ελεγα με καθε επιφύλαξη να πρόσθετες ακομα 2-3 cdp :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος οπως λες και εσυ ο ιδιος τα ψαρια δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο.Δες και το δικο μας προφιλ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42310#entry385550

Κατα τα αλλα ειναι ενα ομορφο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 37-38 ; :P Πολυ όμορφο το μικρο :) Αν απο την φιλτρανση οι τιμες ειναι καλές θα ελεγα με καθε επιφύλαξη να πρόσθετες ακομα 2-3 cdp :)

Χαίρομαι που σου αρέσει , οι τιμές σχεδόν μια χαρά είναι το πρόβλημα είναι το μέγεθος του ενυδρείου όχι για περισσότερα αλλά και για αυτά που υπάρχουν ήδη .

Δυστοιχος οπως λες και εσυ ο ιδιος τα ψαρια δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο.Δες και το δικο μας προφιλ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42310#entry385550

Κατα τα αλλα ειναι ενα ομορφο ενυδρειο.

Sorry δεν είχα προσέξει το προφίλ στο φόρουμ.Σκέφτομαι σε λίγο καιρό (να τα χαρεί λίγο και η γυναίκα) να τα χαρίσω και να της πώ ότι μου ψόφησαν....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτο που λες να κανεις ειναι το καλυτερο!Το ξερω οτι ειναι μικρα ψαρακια αλλα δυστοιχος δεν κανουν για το ενυδρειο σου και χαιρομαι που το ξερεις και θα φροντισεις γι αυτο.:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο οντως αν και ειμαι καθετως αντιθετος με τα μικρα ενυδρεια ( κατω των 60 λτ )! Αλλωστε εχουμε δει και στο παρελθον δειγματα της δουλειας σου και δεν περιμεναμε κατι λιγοτερο!

Για τα ψαρακια τα ειπες ολα εσυ και τα παιδια οποτε πραξε καταλληλα!

Στην θερμοκρασια οπως σου τονισε και ο φιλος hms εχεις γραψει 37-38! Μηπως εννοεις 27-28;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο οντως αν και ειμαι καθετως αντιθετος με τα μικρα ενυδρεια ( κατω των 60 λτ )! Αλλωστε εχουμε δει και στο παρελθον δειγματα της δουλειας σου και δεν περιμεναμε κατι λιγοτερο!

Για τα ψαρακια τα ειπες ολα εσυ και τα παιδια οποτε πραξε καταλληλα!

Στην θερμοκρασια οπως σου τονισε και ο φιλος hms εχεις γραψει 37-38! Μηπως εννοεις 27-28;

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !!!!Σε λίγες μέρες θα ''ψοφήσουν'' τα ψαράκια , η θερμοκρασία όντος είναι 27-28 .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !!!!Σε λίγες μέρες θα ''ψοφήσουν'' τα ψαράκια , η θερμοκρασία όντος είναι 27-28 .

Τρόμαξα μόλις το διάβασα, αλλά μετά θυμήθηκα τι είχες γράψει χτες. :)

Κανόνισε να σε βάλει να ανεβάσεις ερώτηση στο φόρουμ, για του λόγους που έχασες τα ψαράκια και να περιμένει απάντηση/λύση, για να μην ξανασυμβεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Τρόμαξα μόλις το διάβασα, αλλά μετά θυμήθηκα τι είχες γράψει χτες. :)

Κανόνισε να σε βάλει να ανεβάσεις ερώτηση στο φόρουμ, για του λόγους που έχασες τα ψαράκια και να περιμένει απάντηση/λύση, για να μην ξανασυμβεί. :)

Χαχαχα ικανή την έχω ! Και αν πει κάποιος την αλήθεια (ότι τα χάρισα) τότε θα ανοίξω καινούριο θέμα στις μικρές αγγελίες και θα ζητάω ενυδρείο 1,80 σε μήκος για να κοιμάμαι εκεί ,γιατί το κρεβάτι δεν πρόκειται να το ξαναδώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ικανή την έχω ! Και αν πει κάποιος την αλήθεια (ότι τα χάρισα) τότε θα ανοίξω καινούριο θέμα στις μικρές αγγελίες και θα ζητάω ενυδρείο 1,80 σε μήκος για να κοιμάμαι εκεί ,γιατί το κρεβάτι δεν πρόκειται να το ξαναδώ !!!

άλλοι έχουν στρώμα νερού .εσύ θα έχεις το ενυδρείο .χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...