Jump to content

Επιλογή Λάμπας


orestispap2001

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Θέλω να αναβαθμίσω τον φωτισμό του ενυδρείου μου μόνο που εχω μπερδευτεί.. Το ενυδρείο είναι ένας κύβος 80 λίτρων (καθαρά) με διαστάσεις 40x40x40. Αυτό που θέλω την βοήθεια σας είναι στο ότι οι διαστάσεις λάμπας που μπαίνουν είναι μέχρι 30cm ενώ τώρα έχει μια compact που δεν επαρκεί. Την δύναμή φωτισμού που θέλω είναι για να φυτέψω γρασίδι. Έχω diy co2. Σκέφτομαι για δύο λάμπες. Μια 6500k και μια 4000k. Το θέμα μου είναι τι να επιλέξω σε σχέση ύψους, μήκους λάμπας και watt για να είναι κομπλέ για γρασίδι. Τώρα έχω vallisineria αλλά δεν θυμάμαι ποιά.. Δεν με νοιάζει αν ο φωτισμός που θα μου προτείνεται κάνει για τις vallisineria. Φεύγουν κιόλας... Θέλω να το στήσω με βάση το φωτισμό και μετά με τα κατάλληλα φυτά... Σας κούρασα το ξέρω αλλά ευχαριστώ για την ανάγνωση..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καπακι στο ενυδρειο η θα είναι ανοιχτο και θα βάλεις φωτιστικό?

Link to comment
Share on other sites

Έχει καπάκι κομπλέ και στεγανό κιόλας και με 2 ανεμιστήρες για ψύξη των ηλεκτρολογικων. Και για αυτό λέω 30cm λάμπα, για να έχει και 3cm και κάτι από κάθε πλευρά για τα ακροφυσια.Δεν είναι θέμα η συνδεσμολογία, το έχω αυτό. Η επιλογή λαμπων είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για γρασιδακια, υπολόγιζε 1watt ανά λίτρο τουλάχιστον. Απο co2 τι σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Να το υπολογίσω με βάση τα καθαρά λίτρα ή τα μεικτά; Με το ύψος να υπολογίσω κάτι παραπάνω ή είναι κομπλέ το 1watt/λίτρο; Για co2 θα βάλω στην αρχή diy με μια πατέντα που πρέπει να την δοκιμάσω εκτός ενυδρείου πρώτα για ασφάλεια και μετά θα δούμε για σύστημα ολοκληρωμένο. Έχεις κάποια λάμπα συγκεκριμένα και που να την βρώ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω μια τέτοια http://www.aquariums.gr/full_product.php?prod_id=540;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω επίσης επειδή 30αρες βρήκα αλλά είναι 8 βατ, για να πετύχω 0.8 βατ ανά λίτρο θα πρέπει να βάλω 9 λάμπες;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δείχνει κάποιο προϊόν το link.

Όσο για λάμπες , μπορείς να κοιτάξεις να βάλεις μια στα 6.500 kelvin και μια σε λίγο χαμηλότερα.

Επίσης, μπορείς να κοιτάξεις και για λάμπες που είναι ειδικές για φυτεμένα. *τις λεγόμενες ροζ).

Τα watt θα τα υπολογίσεις με τα λίτρα. (δεν είναι νόμος, είναι ένας εμπειρικός κανόνας).

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquariums.gr/image.php?file=dHJvcGljYWwgcG93ZXIxLmpwZw== Συγγνώμη.. Με δύο λάμπες (Μια daylight και μια κόκκινη/ροζ) θα είμαι κομπλέ για να φτάσω για γρασίδι στα 35cm; Και αν ναι ποιά να είναι με τα πιο πολλά kelvin; Και βασικά άμα αφήσω αυτή που εχω (σαν αυτή στη φώτο μόνο που είναι λευκή στα 24watt) Και βάλω την ροζοκοκκινη θα κάνω δουλειά;
Link to comment
Share on other sites

Ωπ σορρυ.. εννοείται πως το έχω διαβάσει. Αλλά ακόμα έχω τις από πάνω απορίες.. Όταν πήρα το ενυδρείο είχε τέτοια λάμπα αλλά με μπλε και την άλλαξα με σκέτη άσπρη, αφού δεν έβρισκα μαζί με ροζ... Αλλά είναι λίγη μόνη της για τα φυτά που θελω. είχα δοκιμάσει γρασίδι αλλά πάει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , από τις διαστάσεις , το ενυδρείο βγαίνει 64 λίτρα μικτά. Επομένως με 2 24 , πηγαίνεις θεωρητικά στα 0,75w/l.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτήν που εχω και της φώτο ή κλασσικές μακροστενες; Ξέρεις αν παίζει να βρώ τέτοια που σου δείχνω αν εννοείς αυτήν; Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο κατάστημα. Όπως και να έχει , αν μπορέσεις να πάρεις μια daylight και μια ροζ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες αλλά δεν είχα βρει όταν είχα αλλάξει. Θα το ψάξω πάντως ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτές τις διαστάσεις που ψάχνεις δυσκολα θα βρεις λαμπα παραπανω απο 8watt.

Ψαξτο λιγο με led γιατι η κάποιο ετοιμο φωτιστικό στις διαστάσεις που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...