Jump to content

Kwstasb:βουτιά Στα "βαθιά"...


kwstasb

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από την εξάμηνη ενασχόληση με το nano που είχα, αποφάσισα, όπως λέει και ο τίτλος, να κάνω μιά βουτιά στα βαθιά....

Το ενυδρείο είναι 120χ50χ50 και το Sump 105χ40χ40 ολικό με τα 30cm να έχουν δωθεί για την αναπλήρωση, με υπερχείληση στην γωνία.

IMG_20131022_230111.jpg

IMG_20131027_113955.jpg

Επειδή είμαι στην φάση του στησίματος θα ήθελα την γνώμη σας για την διαμόρφωση, γιατι ... :bigemo_harabe_net-111:

Μέχρι τώρα το επικρατέστερο είναι αυτό:

IMG_20131110_204158.jpg

Τα βραχάκια που είναι μπροστά στο τζάμι θα φύγουν, απλά στο sump έχει μεταφερθεί αυτή την στιγμή το nano....

Έχω χρησιμοποιήση περίπου 22-23 kg Ζ.Β και έχω 3-4 kg στο sump που έχουν επάνω τους μανιτάρια, xenia κλπ

Το βράδυ θα βγάλω και κανα δυο πλαινές και χωρίς το εξτρα βράχο.......

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το μεγαλύτερο!

Απο εξοπλισμό τι σκέφτεσαι?
Όσον αφορά το στήσιμο φτιάξε κάτι που να σου αρέσει, να είναι λειτουργικό και ότι περισέψει απο βράχο το πάς στο σαμπ ή το βγάζεις τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χριστείς κυκλοφορία!!

Σαν στήσιμο δεν είναι κακό!!! Αλλά αυτό θα το δεις και στην πορεία..

Προσωπικά θα άλλαζα λίγο το αριστερό κομμάτι, θα έδινα περισσότερο άνοιγμα στα πόδια… στο δεξί θα το άφηνα και έτσι!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακόμα αρκετό συμμάζεμα.

Εκ πρώτης το στήσιμο μια Χαρα φαίνεται, αν σου αρέσει και σένα.

Πειραματίσου όσο είναι άδειο και τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Καλή και προσεκτική συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το μεγαλύτερο!

Απο εξοπλισμό τι σκέφτεσαι?

Όσον αφορά το στήσιμο φτιάξε κάτι που να σου αρέσει, να είναι λειτουργικό και ότι περισέψει απο βράχο το πάς στο σαμπ ή το βγάζεις τελείως.

Ευχαριστώ..

Από εξοπλισμό έχουμε:

Skimmer: MCE 600,

αντλία επιστροφής: 3500 lt/h 3m μανομετρικο,

Θέρμανση: jager 150w σε stc-1000,

Κυκλοφορία: jebao wp-25, 2χ5000 lt/h Κινέζοι οι οποίοι θα αντικατασταθούν απο μία ακόμη jebao-25/40, + της επιστροφής

Φωτισμό: 4χ36w T8 και 2 aqualum par που θα αντικατασταθουν απο 96 Led ή 72 Led + 2χ 54w T5 ( ψάχνω να βρώ ψύκτρα και αν υπάρχει κάποιος κοντρόλερ για led +T5)

Είμαι σε αναμονή για την δοσομετρικη καθώς και για ένα Salinity/Ph monitor

Άνθρακας/Αντιφώς στο MCE και στο ένα διαμέρισμα του sump

Κυκλοφορία για την Chaeto απο την Koralia 1500

Τέλος απο εβδομάδα θα φτιάξω και ένα μικρο ATS 25x35 με φωτισμό led (3R+2RB)

ΑΤΟ υπάρχει......

Αυτά και βλέπουμε στη πορεία....

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χριστείς κυκλοφορία!!

Σαν στήσιμο δεν είναι κακό!!! Αλλά αυτό θα το δεις και στην πορεία..

Προσωπικά θα άλλαζα λίγο το αριστερό κομμάτι, θα έδινα περισσότερο άνοιγμα στα πόδια… στο δεξί θα το άφηνα και έτσι!!

Για την κυκλοφορία το έχω στα υπόψη.....

Για το αριστερά έχεις δίκιο, το ήθελα πιο ανοιχτό αλλά τώρα "τσιμεντώθηκε"

Btw καλορίζικο το καινούργιο...Το έχω χαζέψει αρκετές φορές

Link to comment
Share on other sites

Για την κυκλοφορία το έχω στα υπόψη.....

Για το αριστερά έχεις δίκιο, το ήθελα πιο ανοιχτό αλλά τώρα "τσιμεντώθηκε"

Btw καλορίζικο το καινούργιο...Το έχω χαζέψει αρκετές φορές

:bigemo_harabe_net-113:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακομη

IMG_20131111_202746.jpg

IMG_20131111_203000.jpg

IMG_20131111_203021.jpg

Ο χαμός που επικρατεί...

IMG_20131111_203405.jpg

Το χάος στο sump

IMG_20131111_203150.jpg

IMG_20131111_203219.jpg

Τα κομμάτια τσιμεντώθηκαν με τρείς διαφορετικούς τρόπους για να δοκιμασω αντοχές, γι'αυτό και εχουν διαφορετικό χρώμα..

Το τέρμα αριστερά μονο με τσιμέντο ταχείας πήξεως

Το δεύτερο από αριστερά με τσιμέντο και λίγο αραγωνίτη

Και το δεξιά απο τσιμέντο ταχείας πήξεως, τσιμέντο λευκό για δεξαμενές πόσιμου νερού και αραγωνίτη.

Έχω σκοπό σε ξανά τριμηνο να φτιάξω μία πλάτη για το πλαινο..Το είδα και κόλλησα άσχημα.....

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε με υπομονή και επιμονή,περιμένουμε και τα αποτελέσματα με το τσιμέντο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι για συνεχα το να περνουμε ιδεες....

θα μας χρειαστουν αμεσα..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλος.....εχεις αρκετο χρονο να πειραματιστεις μιας και το θαλασσινο θελει υπομονη!!Το στησιμο πιστευω πως αν το παιδεψεις λιγο ακομα θα γινει καλυτερο....απο εξοπλισμο εισαι ωραιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακομη

Τα κομμάτια τσιμεντώθηκαν με τρείς διαφορετικούς τρόπους για να δοκιμασω αντοχές, γι'αυτό και εχουν διαφορετικό χρώμα..

Το τέρμα αριστερά μονο με τσιμέντο ταχείας πήξεως

Το δεύτερο από αριστερά με τσιμέντο και λίγο αραγωνίτη

Και το δεξιά απο τσιμέντο ταχείας πήξεως, τσιμέντο λευκό για δεξαμενές πόσιμου νερού και αραγωνίτη.

Έχω σκοπό σε ξανά τριμηνο να φτιάξω μία πλάτη για το πλαινο..Το είδα και κόλλησα άσχημα.....

Τώρα που καθάρισε το τοπίο δείχνει πολύ καλύτερα.

όσο για το σπίτι μην σκας θα γίνει και αυτό , κουράγιο.

ph μέτρησες καθόλου ?

όσο για το τελευταίο είμαι και γω παθόν , σκέφτομαι να κάνω όλη την πλάτη στο 1,70x60 cm έχεις δει καμιά καλή ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που καθάρισε το τοπίο δείχνει πολύ καλύτερα.

όσο για το σπίτι μην σκας θα γίνει και αυτό , κουράγιο.

ph μέτρησες καθόλου ?

για το τελευταίο είμαι και γω παθόν , σκέφτομαι να κάνω όλη την πλάτη στο 1,70x60 cm έχεις δει καμιά καλή ιδέα?

pH αι kH μετράω για διαφορετικούς λόγους, κάθε μέρα πρωί - βράδυ....Είμαι στο 7.8-8.2 .

Επειδή με τσιμέντο έχω φτιάξει πλάτη 120χ65, αλλα με βάση το Dow/Alphablock ,πριν από ένα χρόνο για τις Αφρικάνες μου δεν είχα θέμα με το pH ούτε και με την αντοχή του στο γλυκό νερό.

IMG_20130908_211111.jpg

IMG_20130908_210859.jpg

Επειδή δεν ξέρω τις αντοχές του Dow στο αλάτι δεν το σκέφτομαι καν.Χώρια την επιπλέον άνωση...

Αυτό που είχα δεί ήταν σε ντοκιμαντέρ οπου χρησιμοποίησαν μεγάλα κομμάτια σπασμενα κοράλιια, αραγωνίτη χοντρό, άμμο και ρυτίνες....Βέβαια στο τέλος το έβαψαν για να ταιριάζει με την κοραλίνη που είχε ήδη το ενυδρείο αλλά δεν μπλεκω με τέτοια....

Δές διάφορες λύσεις

http://forums.saltwaterfish.com/t/365383/54g-corner-diy-reef-wall-w-diy-rock

http://forums.saltwaterfish.com/t/355417/wahoowas-56-reef-and-foam-rock-background-build

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=725727

Link to comment
Share on other sites

Τι τσιμέντο είναι αυτό που δεν χτυπάει ph υψηλό , να πάρω και γω να μην παιδεύομαι .

thanks για τα λινκ

Link to comment
Share on other sites

Τι τσιμέντο είναι αυτό που δεν χτυπάει ph υψηλό , να πάρω και γω να μην παιδεύομαι .

thanks για τα λινκ

Durostick D-11 super fast το ταχείας πήξεως

Isomat Aquamat

και

Sika Mini pack το στεγανοποιητικο (εχει φώτο απο πισίνες και δεξαμενές στην μία πλευρά).

Τα δύο τελευταία είναι επαλοιφόμενα με χοντρό πινέλο και οχι για κατασκευή-στήριξη.

Για την βραχοσύνθεση έριξα μία κουταλιά της σούπας Sika στα 500γρ Durostick για να σπάσω λίγο το σκούρο χρώμα..

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν αφρό πολυουρεθάνης για να μειώσουν το βάρος...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος,νομίζω ότι το Sika Mini pack δεν χρειάζεται και ίσως (με κάθε επιφύλαξη) να σου δημιουργήσει και προβλήματα στο μέλλον!Απ'ότι διάβασα,είναι στεγανωτικό για σιδεροπλισμό!Είναι γενικά για το σκυρόδεμα...λέει πως είναι "μίγμα τσιμεντοειδούς βάσης τροποποιημένο με αναστολείς διάβρωσης, συνθετικές ρητίνες και μικροπυριτικά"!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος,νομίζω ότι το Sika Mini pack δεν χρειάζεται και ίσως (με κάθε επιφύλαξη) να σου δημιουργήσει και προβλήματα στο μέλλον!Απ'ότι διάβασα,είναι στεγανωτικό για σιδεροπλισμό!Είναι γενικά για το σκυρόδεμα...λέει πως είναι "μίγμα τσιμεντοειδούς βάσης τροποποιημένο με αναστολείς διάβρωσης, συνθετικές ρητίνες και μικροπυριτικά"!

Το Mini Pack έχει ή 8 ή10 διαφορετικά τσιμέντα. Για τον λόγο αυτό έγραψα οτι χρησιμοποίησα αυτό για δεξαμενές πόσιμου νερού και οτι στην συσκευασία εχει μία δεξαμενή/πισίνα...Είναι ενός συστατικού, τύπου portland με επιλεγμένα αδρανή πρόσθετα

Ειναι το Sika mini pack Στεγανωτικό σε αυτή την σελιδα

http://grc.sika.com/el/solutions_products/02/02a015/02a015sa01/02a015sa01100/02a015sa01101.html#

Καλά έκανες και το επισήμανες Κώστα...

Link to comment
Share on other sites

Λόγο ασθενείας έμεινα σπίτι, οπότε ήταν ευκαιρία να κάνω την μεταφορά...

IMG_20131113_210322.jpg

IMG_20131113_210352.jpg

IMG_20131113_210357.jpg

IMG_20131113_210413.jpg

IMG_20131113_210435.jpg

IMG_20131113_210442.jpg

IMG_20131113_210455.jpg

IMG_20131113_210501.jpg

IMG_20131113_210505.jpg

IMG_20131113_210510.jpg

IMG_20131113_210516.jpg

IMG_20131113_210532.jpg

IMG_20131113_210546.jpg

IMG_20131113_210554.jpg

IMG_20131113_210614.jpg

IMG_20131113_210623.jpg

IMG_20131113_210618.jpg

IMG_20131113_210629.jpg

IMG_20131113_210643.jpg

IMG_20131113_210702.jpg

IMG_20131113_210656.jpg

IMG_20131113_210809.jpg

Παρατηρήσεις ειδικά για τις θέσεις θεωρούνται αναγκαίες...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζωντανά.

Για τις θέσεις δεν υπάρχει ένσταση, μόνο που θα σου πρότεινα να τα βάλλεις όλα χαμηλά και σιγά σιγά να τα ανεβάζεις ώστε να μην τους πέσει βαρύ.

Κατα τ'άλλα μια χαρά! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζωντανά.

Για τις θέσεις δεν υπάρχει ένσταση, μόνο που θα σου πρότεινα να τα βάλλεις όλα χαμηλά και σιγά σιγά να τα ανεβάζεις ώστε να μην τους πέσει βαρύ.

Κατα τ'άλλα μια χαρά! :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστώ Παναγιώτη...

Ο φωτισμός είναι προσωρινός και καθόλου δυνατός (4 χ Τ8 40άρες + 2 Aqualum Par πάνω απο τα SPS)....

Προσπαθω εδώ και ένα μήνα να δώ τι θα κάνω με τα Led και αποφαση δεν παιρνω (πάνω απο 40-50 διαφορετικά σχέδια και συνδυασμούς)....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παναγιώτη...

Ο φωτισμός είναι προσωρινός και καθόλου δυνατός (4 χ Τ8 40άρες + 2 Aqualum Par πάνω απο τα SPS)....

Προσπαθω εδώ και ένα μήνα να δώ τι θα κάνω με τα Led και αποφαση δεν παιρνω (πάνω απο 40-50 διαφορετικά σχέδια και συνδυασμούς)....

Ακόμα και δυνατός να μην είναι, ίσως να μην τους κάνει καλό η άμεση τοποθέτηση τους ψηλά. Μην ξεχνάς ότι τις τελευταίες ημερες έχουν περάσει πολλά και έχουν αλλάξει φωτισμούς.

Για τα λεντ δεν είμαι ο κατάλληλος να σου μιλήσω γιατί δεν κατέχω :D , αλλά σου εύχομαι να βρεις τον συνδιασμό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...