Jump to content

Θορυβος Σε Eheim 2213?


karatasis

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ! χθες μετα απο κακοκαιρια και αρκετες διακοπες ρευματος το φιλτρο κανει θορυβο σημερα..... στην αρχη ελεγα οτι εχει πιασει αερα αλλα δεν ειναι.... το κουνησα αρκετα εβγαλε λιγο αερα και μετα αλλαξε ο θορυβος τωρα για να μην ακουγεται εχω ακουμπησει ενα βαρυ κουτακι επανω στην κεφαλη..... το ανοιξα δεν ειδα κατι περα του οτι εχει μια μικρη φθορα η ''πατουρα'' που κανει η φτερωτη μεσα στην κεφαλη...... τι μπορει να φταιει ρε παιδια? να λειανω λιγο την πατουρα? εχουν σπασει τα νευρα μου δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ απο τις διακοπες και το ιδιο βλεπω και σημερα

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Σε εμένα τελικά έφταιγε ο μαγνήτης που είχε ξεκολήσει από τη φτερωτή και το αξονάκι χτυπούσε στα τοιχώματα καθώς γυρνούσε.

www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85251&hl=

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση ,...εχω το 2211 και το 2213 ,το πρωτο ,...πως να το πω,...0db , σαν να μην ειναι στη μπριζα,κολλας το αυτι σου για να καταλαβεις οτι δουλευει.το 2213 -1 μηνα το εχω - δεν ειναι ετσι,ακουω το νερο ασ πουμε που το χτυπαει η φτερωτη ,.....αρα οσο παμε σε μεγαλυτερο τοσο ολο και κατι παραπανω θα ακουμε ? εχω ενα jbl 1500 και το κακομοιρο ειναι και αυτο σαν μην ειναι στη μπριζα .......

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση ,...εχω το 2211 και το 2213 ,το πρωτο ,...πως να το πω,...0db , σαν να μην ειναι στη μπριζα,κολλας το αυτι σου για να καταλαβεις οτι δουλευει.το 2213 -1 μηνα το εχω - δεν ειναι ετσι,ακουω το νερο ασ πουμε που το χτυπαει η φτερωτη ,.....αρα οσο παμε σε μεγαλυτερο τοσο ολο και κατι παραπανω θα ακουμε ? εχω ενα jbl 1500 και το κακομοιρο ειναι και αυτο σαν μην ειναι στη μπριζα .......

Μμμμμμ.....εμένα δεν ακούγεται έτσι, για την ακρίβεια δεν ακούγεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

1 μηνα το εχω ,μπορω να το αλλαξω ?τι πρεπει να κανω ?

Βασικά δε μπορώ να ξέρω τι ήχο ακούς και αν οφείλεται σε αέρα που έχει μέσα και μπορείς να τον βγάλεις ή αν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Μπορεί από την άλλη να είναι ένας ανεπαίσθητος ήχος που είναι και φυσιολογικός γιατί κι αυτό μηχάνημα είναι. Όταν λέω οτι το δικό μου δε κάνει θόρυβο, εννοώ οτι δεν ακόυγεται οταν βάζω το αυτί ακριβώς έξω από το ντουλάπι στο οποίο το έχω. Αν το ανοίξω και βάλω το αυτί κοντά του, θα ακούω ένα μικρό θόρυβο. Αν το φίλτρο σου όμως κάνει θόρυβο έντονο και είναι ενός μηνός αγορά, μίλα με το κατάστημα από το οποίο το αγόρασες γιατί σίγουρα έχει εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

ναι ,χωρις μποσικα ,δεν ακουμπαει πουθενα ,τα λαστιχακια και το κεραμικο οκ

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και το κεραμικο το πανω κατω αλλα τιποτα...

Σε παραπάνω σχόλιο έχω ενα link που σε παραπέμπει στο θεμα που είχα ανοίξει εγω τότε που είχα το πρόβλημα. Είδες τι ακριβώς συνέβαινε με το δικο μου; Μήπως η φτερωτή έχει αποκοπεί απο τον μαγνήτη; Θα μπορούσες να ανεβάσεις ενα βίντεο να ακούσουμε τον ήχο; Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

http://www.wikiupload.com/ZRCZ1M7TJQ8WA1J

εδω ειναι το ηχητικο κλιπ .πατας download this file στο πρασινο πλαισιο .ονομα eheim 2213 .περιμενω τη γνωμη σας

Έγινε επεξεργασία - katerina
Link to comment
Share on other sites

η φτερωτη οπως ολα ειναι σαν καινουργια ,απο την πρωτη στιγμη εκανε ετσι

Link to comment
Share on other sites

http://www.wikiupload.com/ZRCZ1M7TJQ8WA1J

εδω ειναι το ηχητικο κλιπ .πατας download this file στο πρασινο πλαισιο .ονομα eheim 2213 .περιμενω τη γνωμη σας

Ακριβώς αυτός ο ήχος ακούγεται και από το δικό μου. Το ηχογράφησες από πολύ κοντινή απόσταση να φανταστω. Οταν είσαι μέσα στο δωμάτιο, με τους κλασικούς ήχους της ημέρας δε νομίζω να σε ενοχλεί, έτσι δεν είναι; Στην απόλυτη ησυχία θα το ακούς αλλά οχι τόσο έντονα εκτός κι αν κοιμάσαι δίπλα του αλλά με παραξενεύει το γεγονός οτι το ακούς από μεγάλη απόσταση. Είναι φυσιολογικός ο ήχος και οχι, δεν ευθύνεται κάτι στη φτερωτή ούτε αέρα έχει πάρει μέσα. Αν το βάλεις μέσα σε ένα ντουλάπι, θα ξεχάσεις οτι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται απο αυτο που ακούω. Ακούγεται όμως τόσο δυνατά ώστε να σε ενοχλεί κατα τη διάρκεια της ημέρας;

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ,μην τρελλαθουμε,το ακουω μαζι με την αεραντλια αλλα το 2211 δεν κανει κιχ ρε γ.....ο

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, βαλ' το σε ντουλαπι και θα ξεχάσεις ότι υπάρχει σου λέω!

Φίλε karatasis εσυ τι έκανες με το φίλτρο σου; Επιμένει ο θόρυβος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα τπτ γτ ημουν ξενυχτης και πεθανα στον υπνο..... το ενυδρειο το εχω μεσα στο δωματιο και το φιλτρο ειναι στο 1 μετρο απο το αυτι μου...... εχω την εντυπωση οτι τον πρωτο καιρο δεν ακουγοταν... ακουγοταν ελαχιστα οταν εβαζες το αυτι σου απο πανω.... τι στο καλο ξεβουλωσανε τα αυτια μου??? τωρα ειναι ενοχλητικο δεν ειναι ηχος προπελας οπως οταν εχει αερα.... αλλα ηχος βαρυς σαν ακους να δουλευει ψυγειο ετσι ακριβως ακουγεται.... το μονο ''υποπτο'' που ειδα σας ειπα ειναι μια μικρη φθορα στην πατουρα που εχει μη κεφαλη εκει που παταει η προπελα μην φανταστειται τπτ ιδιαιτερο απλα ειναι σαν γρατζουνισμενο... μπορει να ειναι και ετσι δηλ.........

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από χτές μετά τις διακοπές ρεύματος σε ένα εξωτερικό φίλτρο JBL Cristalprofi Ε900....επειδή σε εμένα έπεσε και ξανα ήρθε σε κλάσματα δευτερολέπτου το ρεύμα...μετά απο αυτό το φίλτρο κάνει έναν ενοχλητικό θόρυβο...η ροή του είναι κανονική όπως πρίν απλά κάνει αυτόν το θόρυβο!!! Ακούω προτάσεις φίλοι μου....φυσικά το άνοιξα το καθάρισμα φτερωτή-θάλαμο φτερωτής-αξονάκι-σωλήνες-υλικά κάδου ίσα ίσα να ξεμπουκώσουν λιγάκι χωρίς να χαλάσουμε την βιολογία αλλά δεν υποχώρησε ο θόρυβος!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα θα μου στειλουν απο την eheim ελλαδας καινουργια κεφαλη ,ο θορυβος ειναι δυνατος ακομα και την ημερα ,και μεσα στο ντουλαπι κανει ηχειο και ειναι ακομα δυνατοτερος . malaw ειχα και εγω διακοπες κλασματος δευτερολεπτου και το jbl 1500 που εχω δεν επαθε τιποτα ,αλλα με τρομαξες και παω τωρα να βαλω τα φιλτρα ολα στο ups tou pc που ειναι διπλα

Link to comment
Share on other sites

η λύση λοιπόν είναι η αγορά καινούργιας κεφαλλής ή καινούργιου φίλτρου???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...