Jump to content

Θα Δουλεψει???


Recommended Posts

γεια σας για ακομη μια φορα..

ειμαι σε καλο δρομο καθως τα εχω ολα και το ενυδρειο εδω και ενα μηνα παει καλα...

λεω να βαλω σαμπ

επειδη ομως δεν μπορω να περιμενω με την πρωτοχρονια που θα κερδισω το τζοκερ

ειπα να κανω ενα σαμπ εικονομικο δηλαδη......

να αγορασω ή να κανω ενα σαμπ(μιας και δεν θελω πολυ μεγαλο αρα το κοστο θα ειναι πιο μικρο)και για να μην αγοραζω υπερχειληση και αντλια επιστροφης για το σαμπ ειπα να κανω το εξης

εχω αυτο το φιλτρο και λεω αφαιρεσω το πανω μερος του φιλτρου και να το βαλω να ακουμπαει στο σαπ επανω ....απο την κατω μερια εχει 2 τρυπες

η 1 τρυπα ειναι αυτη που κατεβαζει το νερο και η 2 τρυπα ειναι αυτη που εχει το μοτερακι και ανεβαζει το νερο

θα βαλω λαστιχο και στις 2 τρυπες και ετσι θα ριχνει νερο στο σαμπ και το αλλο λαστιχο θα ειναι κολλημενο με την τρυπα που εχει το μοτερακι και θα στελνει το νερο επανω...

αν κοπει το ρευμα δεν θα εχω προβλμα υπερχειλησης γιατι θα ειναι 2 εκατοστα απο την επιφάνεια

του νερου

θα δουλεψι ολο αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα κλειστού κυκλωματος δεν μπορούν να δουλέψουν με αυτό τον τροπο.

Πρέπει με κάποιον τροπο το νερό να ανεβαίνει στο ενυδρείο και η ίδια ακριβός ποσότητα να μπορεί να κατέβει.

Στο δικό σου παράδειγμα μας είπες πως θα ανεβαίνει αλλά δεν μας είπες πως ακριβός θα κατεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα δουλέψει, ρίξε μια ματιά εδώ για να κατανοήσεις πως δουλεύει η υπερχείληση σε ένα sump.Δηλαδή πως κατεβαίνει το νερό από το ενυδρείο.
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88663

Link to comment
Share on other sites

Δε θα δουλέψει, ρίξε μια ματιά εδώ για να κατανοήσεις πως δουλεύει η υπερχείληση σε ένα sump.Δηλαδή πως κατεβαίνει το νερό από το ενυδρείο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=88663

τις εχω δει τις υπερχειλησεις αυτες

εγω ελεγα να βαλω ενα βανακι στο λαστιχο που θα κατεβαινει σαν βρυση..εχω ενα τετοιο βανακι και θα το κανω καπως οσο αναιβενει τοσο να κατεβαινει

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις διαβάσει το άρθρο; Αν κάνεις αυτό που λες όταν θα γίνει διακοπή και επανέλθει το ρεύμα θα χρειαστείς βατραχοπέδιλα....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις διαβάσει το άρθρο; Αν κάνεις αυτό που λες όταν θα γίνει διακοπή και επανέλθει το ρεύμα θα χρειαστείς βατραχοπέδιλα....

100%.λιμνοθαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν γινεται γιατι και μια σταγονα (που λεει ο λογος) να κατεβαινει την μερα πιο πολυ απο να ανεβαινει θα εχω παρτυ μετα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...