Jump to content

Να Ξεκινήσω Τα Λιπάσματα??


rastaman

Recommended Posts

Εκεί που πριν από 3 μήνες περίπου έλεγα 1-2 φυτάκια και κοπαδόψαρα. . .

Έμπλεξα με τα ζωότοκα και .... ψήνομαι να βγάλω και τα ξύλα για να χωρέσουν και άλλα φυτάκια . . . :P

Χοντρικά έχουν μπει μέσα περίπου στα 15 και φυσικά θα έχουμε και συνέχεια !!

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι μήπως πρέπει να αρχίσω την λίπανση ??

Σαφώς και η καλύτερη λύση είναι το CO2 θα μου πείτε αλλά μέχρι τα Χριστούγεννα θα μου το κάνω δώρο και αυτό :)

Σημασία λοιπόν έχει τώρα πως πρέπει να πράξω για να περνάω καλά και εγώ αλλά και αυτά !!???

Δυστυχώς παραμονεύει και η Green Spot στα τζάμια και σήμερα που σκάλιζα εμφανιστηκαν και 2-3 μικρές μικρές μπαλίτσες

να περιφέρονται (Cladophora ???!!). . .

Έχω χρησιμοποιησει dennerle starter tabs σε κάποια φυτάκια κοντά στις ρίζες τις περισσότερες σπασμένες στην μέση!!

Υπάρχει διαθέσιμο το v30 complete(basic fertilizer) και το Ε15 FerActiv (iron fertilizer)!!

Aπό τα τελευταία δεν έχω βάλει ποτέ!!

Ο φωτισμός είναι συνολικά 8 ωρές (1+7) από 2 High-Lite Day 28 Watt, 590 mm

Πως προχωράμε λοιπόν ??

Επειδή θα ερωτηθω σίγουρα αυτή την στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν τα εξής φυτάκια :

anubias barteri var coffeefolia
microsorum pteropus narrow
vallisneria gigantea
vallisneria torta
egeria densa
java moss
ceratophyllum demersum
pogostemon helferi eleocharis acicularis
pistia stratiotes
Heteranthera Zosterifolia
Rotala sp. green
Bacopa Caroliniana
Eichhornia Diversifolia,
Ammania Bonsai
Heygrophila Lacustris

Link to comment
Share on other sites

Όχι λίπανση χωρίς co2... Θα γεμίσεις άλγη το σύστημα επιλέγει μόνο του τα νιτρικά με το co2 που έχεις, μόλις βάλεις co2 το παίρνεις χειροκίνητα το ο θέμα και σκέψου ότι μπορεί να ρίχνεις 2ml Nitrogen τη μέρα....

Τα νιτρικά είναι το καύσιμο και το co2 το γκάζι αλλά πάνω από όλα να έχεις ομορφιά και όχι γρήγορη ανάπτυξη...

Link to comment
Share on other sites

Α και ένα κολπάκι... Βάλε φυτά για αρχή μαζί με αυτά που έχεις γρήγορης ανάπτυξης σαν τη ντοματια για να διορθώνει και τις αταξιες σου... Μετα σιγά βάζεις έναγρήγορο και βάζεις ένα αργο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι λίπανση χωρίς co2... Θα γεμίσεις άλγη το σύστημα επιλέγει μόνο του τα νιτρικά με το co2 που έχεις, μόλις βάλεις co2 το παίρνεις χειροκίνητα το ο θέμα και σκέψου ότι μπορεί να ρίχνεις 2ml Nitrogen τη μέρα....

Τα νιτρικά είναι το καύσιμο και το co2 το γκάζι αλλά πάνω από όλα να έχεις ομορφιά και όχι γρήγορη ανάπτυξη...

Συγνωμη αλλα αυτο δεν το καταλαβα...μπορεις να εξηγισεις λιγο τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα κανείς παρακαλώ ?? :bigemo_harabe_net-100:

Απο εσένα εξαρτάται... παρατηρες καποια έλειψη στα φυτα ?

Η green spot ειναι απο το φωτισμό ,χαμηλό φωσφορο...

Βάλε λίγο v30 complete, αν νομιζεις οτι χρειάζεται, το πολυ πολυ, να εμφανιστει καμια άλγη.... :turned:

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις την cryptocoryne που σαν να έχουν ψιλοξεθωριάσει τα φύλλα της σήμερα

και το microsorum που παρόλο που έχει μικρές τρύπες σε κάποια φύλλα του και μαυράκια από

την πάνω μεριά πετάει νέα φυλλαράκια όλα τα άλλα νομίζω πως είναι εντάξει μιας και βλέπω να

πετάνε καινούρια φυλλαράκια !!

Σημασία έχει αν χρειάζεται να ξεκινήσω κάποια λίπανση πριν αρχίσουν τα προβλήματα ??!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα τα κάτω κάτω φυλλαράκια λόγω φωτισμού θα φύγουν από τη στιγμή που έχεις να φιλαράκια πάνω πάνω τότε για αρχή είναι θέμα φωτισμού....

2 λάμπες τ5 των 24 Watt έχεις? Δε θυμάμαι...

Αν δε βάλεις co2 μιας και κανείς αλλαγές με νέρο βρύσης και μόνο τότε την επόμενη ημέρα της αλλαγής ρίξε γενικό λίπασμα... Και αν θες ρίξε και λίγο καλό....

Τίποτα αλλο

Και μην στριμωχνεις τα φυτά γιατί τα κάτω κάτω φύλλα θα πνίγουν....

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις την cryptocoryne που σαν να έχουν ψιλοξεθωριάσει τα φύλλα της σήμερα

και το microsorum που παρόλο που έχει μικρές τρύπες σε κάποια φύλλα του και μαυράκια από

την πάνω μεριά πετάει νέα φυλλαράκια όλα τα άλλα νομίζω πως είναι εντάξει μιας και βλέπω να

πετάνε καινούρια φυλλαράκια !!

Σημασία έχει αν χρειάζεται να ξεκινήσω κάποια λίπανση πριν αρχίσουν τα προβλήματα ??!!!

Τρυπες στα φυλλα και μαυρισματα στο microsorum Βασιλη ειναι ελειψη καλιου.Παρε ενα potassium και ξεκινα να ριχνεις,μ αυτο δεν εχεις θεμα αλγεων οπωτε μη το φοβασαι.Τωρα εγω θα εριχνα και λιγο γενικο λιπασματακι που και που.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τεστάκια για νιτρικά και φωσφορικά, μέτρησέ τα, γιατί όπως ειπώθηκε πιό πάνω η spot είναι και ένα θέμα έλλειψης φωσφορικών!

Ανάλογα με τις μετρήσεις που θα πάρεις δες αν χρειάζεται να συμπληρώσεις νιτρικά ή και φωσφορικά!

Το γενικό λίπασμα μιας και περιέχει και σίδηρο και δεν έχεις και co2 θα το απέφευγα και θα έριχνα μεμοννωμένα αυτά

που θα ήταν σε έλλειψη! Οι τρυπούλες στα φύλα, είναι σίγουρα έλλειψη καλλίου, το οποίο μπορείς να συμπληρώσεις σχετικά άφοβα!

Επίσης έχεις και την επιλογή ταμπλετών, αρκεί να είσαι προσεκτικός στα φυτέματα-ξεφυτέματα ώστε να μην τις ξεθάψεις κατα λάθος

γιατί εκεί θα έχεις ένα θεματάκι!

Link to comment
Share on other sites

Mόλις μέτρησα νιτρικά και συνεχίζουν να είναι κοντά στο 10!!Χρειάζεται να είναι παραπάνω??

Τεστ για φωσφορικά δεν έχω αλλά αν κρίνεται αναγκάιο να πάρω!!

Εφόσον συμφωνούμε όλοι για το κάλιο πάω σήμερα κιολας για potassium!!

Θα ρίξω και λίγο v30 την μισή δόση απ ότι γράφει μην γίνει κανα ολοκαυτωμα και βλέπουμε σε 15 μέρες που γράφουν οι οδηγίες!!

Tαμπλέτες έχω μπει 5-6 κομμάτια στις αρχές . . .

Μιχάλη 2 Τ5 των 28w από 9000kelvin έκαστος!Απλά δεν προλαβαίνω να ψαχτώ για ανακλαστήρες για να "δυναμώσει" λίγο. . .

Το Co2 μάλλον θα καθυστερήσει λίγο γιατί πάλι πρέπει να βρω χρόνο πρωινό να πάρω τηλ σε 2 μαγαζιά με βιομηχανικά αέρια

που συνεργαζόμουν . . .

Όσο για την diversifolia όπως μου είπες την σκόρπισα αρκετά. . . ;)

Τα φυτάκια δεν τα βάζω κοντά απλα έχω μικρό ενυδρείο :P:(

Γενικά πάντως τα φυτάκια απ`όσο μπορώ να κρίνω τα βλέπω μια χαρά να μεγαλώνουν και να πετάνε φρεσκα φυλλαράκια . . .

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εχεις λαθος λαμπες φιλε,τα κελβιν σου ειναι λαθος.Αλλαξετες και βαλε 1 6500Κ και 1 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο τα κελβιν που εισαι , είναι για θαλασσινό!!! Εχει περισσότερο μπλέ η λάμπα, που δεν απορροφάται απο τα φυτά!

Δοκίμασε λάμπες απο 4500 κ εως 8000 κελβιν , ή καλυτερα , ενα συνδυασμό χαμηλών με υψηλών kelvin .

Απο λίπασμα , και το γενικό να βάλεις, μην το φοβάσαι, βάλε την μίση απο τι προτείνει ο κατασκευαστης , περισσότερα ιχνοστοιχεία ...

Την δοσολογία του λιπάσματος μπορείς να την σπάσεις σε ημερισιες δόσεις, ειναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη 2 Τ5 των 28w από 9000kelvin έκαστος!Απλά δεν προλαβαίνω να ψαχτώ για ανακλαστήρες για να "δυναμώσει" λίγο. . .

Το Co2 μάλλον θα καθυστερήσει λίγο γιατί πάλι πρέπει να βρω χρόνο πρωινό να πάρω τηλ σε 2 μαγαζιά με βιομηχανικά αέρια

που συνεργαζόμουν . . .

Όσο για την diversifolia όπως μου είπες την σκόρπισα αρκετά. . . ;)

Τα φυτάκια δεν τα βάζω κοντά απλα έχω μικρό ενυδρείο= MIA XAΡΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!! :P

οι λαμπες δεν κανουν για φωτοσυνθεση.... ειναι για θαλασσινο ενυδρειο αυτες........

θα βαλεις

μια 6500k και μια 4000κ

ή

6500k και μια grolux

ή 4000k και μια grolux

αλλα δεν ξερω αν η grolux ταιριαζει στην juwel, αλλιως βρες μια παρομοια με παρομοιο φασμα..........

ξεχνα τα watt......... τωρα αναφερομαστε στα κελβιν........ αναλογα με τα κελβιν υπαρχει ενα φασμα χρωματος που ενεργοποιει τους χλωροπλαστες(δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ειναι το οργανο του φυτου) με αποτελεσμα να εχεις φωτοσυνθεση........ υπαρχει καπου στο φορουμ ενα κειμενο που τα λεει αναλυτικα........

εγω στο ενυδρειο ειχα 2 grolux μια 6500κ(η κλασικη daylight) και μια 4000κ, οπτικα ειναι πιο ωραιο τα μεγαλυτερα κελβιν μπροστα, δινουν βαθος στο ενυδρειο..........

co2 μην ασχοληθεις ακομα δεν χρειαζεται, trust me!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mην μιλάτε για θαλασσινό γιατί θα μου την πέσουν ξανά για να με κάνουν δικό τους οι αλμυροί . . . :bleh:

Σημασία έχει πως η Juwel έχει τα δικά της φωτιστικά με τις δικές της διαστάσεις για λάμπες. . .

Αυτά που βρίσκω λοιπόν στα kelvin που προτείνετε είναι η

High-Lite Nature στα 4100 Kelvin

η οποία σύμφωνα με την περιγραφή της μας κάνει και η

High-Lite Colour στα 6800 Kelvin

ή οποία παίζεται αν κάνει . . .

Να αλλάξω μόνο την πίσω λοιπόν και να αφήσω την άλλη όπως είναι ??

Πατέντα προς το παρόν βαριέμαι να κάνω για να αλλάξω το μήκος . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...