Jump to content

Ασθενειες Και Αντιμετωπιση


dikaios

Recommended Posts

Χαιρεται ,θα μπω κατευθειαν στο θεμα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι η εξης απορια-οταν κανουμε καποιες θερεπειες για αρρωστιες που εχουν προσβαλλει τους δισκους σχεδον ολοι μιλανε για καραντινα!Η απορια λοιπον ειναι η εξης-αν το βακτηριο -παρασιτο η οποιασδηποτε αλλης μορφης αρρωστια εχει προσβαλλει και το νερο του ενυδρειου-πως η θεραπεια γινεται ξεχωριστα εφοσον και το νερο του κυριως ενυδρειου την φερει?Εχω διαβασει ας πουμε οτι στους Flagellates

οτι κανουν αυγα και αναπαραγονται...

Αρα η ευλογη απορια μου- που προκυπτει- ειναι οτι οταν μεταφερουμε το ψαρι και το γιατρευουμε αλλου γιατι να μην ξανακολλησει απο το κυριως ενυδρειο?Υπαρχουν αρρωστιες που πρεπει να γιατρευονται λοιπον στο κυριως και αλλες σε καραντινα??

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν ολο το ενυδρειο εχει μολυνθει τοτε η απολυμανση ειναι μονοδρομος!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται ,θα μπω κατευθειαν στο θεμα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι η εξης απορια-οταν κανουμε καποιες θερεπειες για αρρωστιες που εχουν προσβαλλει τους δισκους σχεδον ολοι μιλανε για καραντινα!Η απορια λοιπον ειναι η εξης-αν το βακτηριο -παρασιτο η οποιασδηποτε αλλης μορφης αρρωστια εχει προσβαλλει και το νερο του ενυδρειου-πως η θεραπεια γινεται ξεχωριστα εφοσον και το νερο του κυριως ενυδρειου την φερει?Εχω διαβασει ας πουμε οτι στους Flagellates

οτι κανουν αυγα και αναπαραγονται...

Αρα η ευλογη απορια μου- που προκυπτει- ειναι οτι οταν μεταφερουμε το ψαρι και το γιατρευουμε αλλου γιατι να μην ξανακολλησει απο το κυριως ενυδρειο?Υπαρχουν αρρωστιες που πρεπει να γιατρευονται λοιπον στο κυριως και αλλες σε καραντινα??

Κι εγώ την ίδια απορία έχω !

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν ολο το ενυδρειο εχει μολυνθει τοτε η απολυμανση ειναι μονοδρομος!

Μεγάλη κουβέντα .............. δεν θα το έκανα σχεδόν ποτέ σε ενυδρείο μου ... αλλα μάλλον θεραπεία σε όλο το ενυδρείο θέλεις να πείς .

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα .............. δεν θα το έκανα σχεδόν ποτέ σε ενυδρείο μου ... αλλα μάλλον θεραπεία σε όλο το ενυδρείο θέλεις να πείς .

Ναι αυτο εννοω Σταματη!

Την καραντινα την χρησιμοποιουμε πρωτον για να απομονοσουμε το ψαρι και να μην εξαπλωθει η ασθενεια, για να μην καταστρεψουμε την βιολογια του φιλτρου αλλα και για λογους οικονομιας!

Βεβαια υπαρχουν κι αλλες παραμετροι οπως η αυξηση της θερμοκρασιας κτλ που καλυτερα να μην γινεται στο κυριως ενυδρειο!

Βεβαια οταν ειμαστε σε τετοιο σημειο που να εχει μολυνθει ολο το ενυδρειο τοτε πιστευω οτι εκει μια θεραπεια στο κυριως ειναι απαραιτητη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω Σταματη!

Την καραντινα την χρησιμοποιουμε πρωτον για να απομονοσουμε το ψαρι και να μην εξαπλωθει η ασθενεια,(οταν τη δούμε εμείς είναι αργά ) για να μην καταστρεψουμε την βιολογια του φιλτρου αλλα και για λογους οικονομιας!

Βεβαια υπαρχουν κι αλλες παραμετροι οπως η αυξηση της θερμοκρασιας κτλ που καλυτερα να μην γινεται στο κυριως ενυδρειο!

Βεβαια οταν ειμαστε σε τετοιο σημειο (και ποιός ξέρει το σημείο ; ) που να εχει μολυνθει ολο το ενυδρειο τοτε πιστευω οτι εκει μια θεραπεια στο κυριως ειναι απαραιτητη!

Γενικά πάντως τη λέξη καραντίνα την έχουμε παρεξηγήσει .

Δεν χρειάζεται ο χομπίστας να έχει καραντίνα αν δεν βάζει στο ενυδρείο του άγρια ψάρια .

Και όσο για την οικονομία στα φάρμακα , μπορείς να την κάνεις με μορφή μπάνιου σε ένα κουβά .

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως τη λέξη καραντίνα την έχουμε παρεξηγήσει .

Δεν χρειάζεται ο χομπίστας να έχει καραντίνα αν δεν βάζει στο ενυδρείο του άγρια ψάρια .

Και όσο για την οικονομία στα φάρμακα , μπορείς να την κάνεις με μορφή μπάνιου σε ένα κουβά .

Ας πουμε πως εχει hexamita ενα ψαρι, δεν θα το βαλεις καραντινα; θα κανεις θεραπεια στο ενυδρειο;

Για δωσε παραπανω πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά , χρησιμοποιώ τα μπάνια ως επι το πλείστον ή τη θεραπεία σε όλο το ενυδρείο πιό σπάνια .

Δεν κάνω χρήση καραντίνας σχεδόν ποτέ ( απ όταν κατάλαβα κάποια πράγματα ) και δε συμφωνώ με τη χρήση της έτσι όπως αρκετοί τη παρουσιάζουν , τη θεωρώ μια υπερβολή χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να κάνει και κακό στα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι αν υπαρχει κατηγοριοποιηση στις ασθενειες.δηλαδη αυτο που ρωτησα εξαρχης.αν καποιες υπαρχουν στο νερο και αν καποιες υπαρχουν μεσα στο ψαρι και μονο.ετσι θα υπηρχε και η λογικη της καραντινας(να τονισω οτι εγω εχω κια 60 λιτρα).επισης φιλε Σταματη οταν λες μπανια σε κουβα τι εννοεις;αννμια θεραπεια λεει το φαρμακο οτι πρεπει να διαρκεσει τρεις μερες;το μπανιο σε τι χρονικο περιθωριο γινεται και με ποια δοσολογια;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι αν υπαρχει κατηγοριοποιηση στις ασθενειες.δηλαδη αυτο που ρωτησα εξαρχης.αν καποιες υπαρχουν στο νερο και αν καποιες υπαρχουν μεσα στο ψαρι και μονο.ετσι θα υπηρχε και η λογικη της καραντινας(να τονισω οτι εγω εχω κια 60 λιτρα).επισης φιλε Σταματη οταν λες μπανια σε κουβα τι εννοεις;αννμια θεραπεια λεει το φαρμακο οτι πρεπει να διαρκεσει τρεις μερες;το μπανιο σε τι χρονικο περιθωριο γινεται και με ποια δοσολογια;

Νομιζω πως οι περισσοτερες ανπτυσσονται στο ψαρι ( πολλες φορες λογω νερου ) και απο κει στο νερο!

Παντως Σταματη και την εχω την απορια με το μπανιο που λες; Δεν την ξερω αυτη την μεθοδο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο τροπος ειναι δοκιμος για οποιδηποτε ασθενεια νομιζεις;αν -ας πουμε υπαρχει καποιο βακτηριο ετο ενυδρειο μας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο τροπος ειναι δοκιμος για οποιδηποτε ασθενεια νομιζεις;αν -ας πουμε υπαρχει καποιο βακτηριο ετο ενυδρειο μας;

Στο ενυδρείο ή στο ψάρι ;

Link to comment
Share on other sites

Εμ εδω σε θελω.αν το εχει το ψαρι δεν θα το εχει και το ενυδρειο;αυτο ειναι το ερωτημα.Στα εντερικα παλι-πιστευεις ειναι δοκιμο;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλο θεμα ανοιξες φιλε μου...

Κατα πρωτον η καραντινα πρεπει να εχει καποιες λογικες διαστασεις,δηλ δεν εγκλωβιζω το ψαρι μου,το δισκο πχ σε 20 λιτρα,θα τον στρεσαρω χειροτερα οπως ανεφερε και ο Σταματης.

Πριν προχωρησω στην θεραπεια πρεπει πρωτα να παρατηρησω και μετα να θεραπευσω.Ο δισκος εκτροφης συνηθως προειδοποιει,ο αγριος οχι συνηθως.

Γιαυτο και συνηθως προτεινεται οταν κατι απλα μας δεν μας παει καλα,μια αλλαγη νερου και κατα περιπτωση αυξηση θερμοκρασιας.Βεβαια η σωστη γνωματευση ειναι πολυ δυσκολο να γινει,αν και στον δισκο ξερουμε πανω κατω καποιες συνηθισμενες ασθενειες.

Η καραντινα μας δινει δυνατοτητα εξατομικευμενης παρεμβασης.Οχι μονο να ριξουμε το σωστο φαρμακο κατ'ατομο,αλλα να παρακολουθησουμε και την αμεσως μετα πορεια.Επισης ενας ασθενικο ή αρρωστο ψαρι μπορει να ταιστει πιο ευκολα στην καραντινα,μιας και η επιθετικοτητα των υγειων ατομων θα ζοριζε και αλλο το ασθενικο.

Στην καραντινα θα μπορουσα να γινει θεραπεια σε ενα ψαρι και οχι στο συνολο του ενυδρειου,οταν παρατηρθουν συμπτωματα σε ενα μονο ψαρι,που λογικα καποιος με εμπειρεια αναγνωρισει.Αν ακολουθησουν συμπτωματα και σε αλλα ψαρια γινεται σε ολο το ενυδρειο.

Στα + της καραντινας και στην περιπτωση της ατομικης θεραπειας επισης,ειναι η προστασια των υγειων ατομων απο ασκοπες θεραπειες,θα ελεγα κραταμε καβατζα την θεραπεια στην περιπτωση που το χρειαστουν.

Ειμαι ξεκαθαρα υπερμαχος του καθαρου νερου,αν φτασουμε σε θεραπειες ισως ταλαιπωρηθουμε πολυ.Και για ενα ενυδρειο με 10 πχ μεγαλους δισκους το κοστος ενος φαρμακου ειναι ελαχιστο μπρος στον κινδυνο της ζημιας.

Το ενυδρειο μας ειναι σαν την τραπουλα,το μαθαινουμε,το παρακολουθουμε και δεν παιζουμε παντα το ιδιο χαρτι :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Η αναλυση σου ειναι πολυ καλη και τεκμηριωμενη σε οτι αφορα την χρησιμοποιηση της καραντινας.Απλα ποιες ασθενειες ειναι αυτες που βρισκονται στο νερο και χρειαζεται ολο το ενυδρειο θεραπεια και ποιες ειναι αυτες που υπαρχουν μονο στο ψαρι;;Τα συμπτωματα σε πολλες αρρωστιες ειναι ιδιες και πολλες φορες δεν γνωριζεις ουτε πιο φαρμακο να χρησιμοιησεις..Ως εκ τουτου θεωρω οτι η καθε μεθοδος μπορει να εχει αποτελεσμα αναλογα με την εκαστοτε αρρωστια .Ομως ποια ειναι αυτη η κατηγοριοποιηση;;θεωρω οτι το θεμα ειναι ενδιαφερον και καθε εμπειρια η γνωση μπορει να βοηθησει διοτι ειναι πολυπλοκο για τον απλο χομπιστα!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη ενος απλου χομπιστα με ελαχιστη γνωσει....

Νομιζω οτι η λογικη εχει να κανει στα ψαρια οπως και στους ανθρωπους π.χ μια οικογενεια εαν κολησει μια ιωση ενα παιδι δεν παει να πει

οτι θα κολησουν και οι μεγαλοι λογο το οτι εχουν πλεων αντισοματα οποτε και στα ψαρακια νομιζω οτι καλυτερο ειναι να απομακρυνουμε

το ψαρι με το προβλημα και να το αντιμετοπισουμε χωρια οπως για τον ανθρωπο το νοσοκομειο και για το ψαρι η καραντινα, τωρα εαν δουμε

στην πορεια οτι και αλλο ψαρι δειχνει συπτοματα της ιδιας αρρωστειας τοτε νομιζω οτι καλο ειναι να γινει η θεραπεια σε ολο το ενυδρειο μου

γιατι ο ενας θα κολαει τον αλλο ασχετα με τι αρρωστεια ειναι μιλαω σαν απλος χομπιστας και καπως ετσι τα εχω στο μυαλο μου

Παντος κυριοι αναλυστετο οσο μπορειτε εχει ενδιαφερων αλλωστε, και ποσο μαλλον για εναν δισκα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...