Jump to content

Χωρίς Φωτισμό Για 2 Μέρες!


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα λόγο το ότι στο 30 λίτρο που έχω τώρα έχω αρχίσει να προσθέτω ξανά φυτά και χάλασε το καλώδιο της λάμπας και από χθες και σήμερα είναι χωρίς φωτισμό και μέχρι αύριο το απόγευμα!

Έχω μέσα κερατόφυλλο προς το παρόν.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Αν κάποιος άλλος με πιο δύσκολα φυτά θα είχε πρόβλημα?

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δυσκολα φυτα; Δεν θα παθουν και τιποτα ρε συ Γιωργο! Αντε να την ακουσουν λιγο αλλα δεν νομιζω να τα χασεςι σε δυο μερες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω Θοδωρή μόνο κερατόφυλλο!

Απλά άνοιξα το θέμα και για τον λόγο αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα κάποτε να ξέρει με δύσκολα ή εύκολα φυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια λάμπα γραφείου όσο δεν έχεις φως ;)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν παθαίνουν.. εγώ το κάνω επίτηδες καμιά φορά για να ψηλώσουν τα φυτά. Το είχα διαβάσει παλιά το δοκίμασα και έπιασε.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν παθαίνουν.. εγώ το κάνω επίτηδες καμιά φορά για να ψηλώσουν τα φυτά. Το είχα διαβάσει παλιά το δοκίμασα και έπιασε.

Για να ψηλωσουν τα φυτα; Που το διαβασες αυτο αδερφε μου; Μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες;

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω ξανά και θα το ποστάρω. Οφείλετε στο γεγονός οτί τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν και ψηλώνουν τα φύλα τους για να φωτοσυνθεσουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα φυτα δεν εχουν φως απλα...χαλανε..

Τωρα για 2 μερες δεν παθαινουν τιποτα και ειδικα το κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τίποτα δεν παθαίνουν.. εγώ το κάνω επίτηδες καμιά φορά για να ψηλώσουν τα φυτά. Το είχα διαβάσει παλιά το δοκίμασα και έπιασε.

Για να ψηλωσουν τα φυτα; Που το διαβασες αυτο αδερφε μου; Μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες;

Έχει παρατηρηθεί, κυρίως μετά από συσκότιση ή από συνθήκες ελάχιστου ως μηδαμηνού φωτισμού, ότι ορισμένα φυτά "ψηλώνουν" (= όχι ότι αναπτύσσονται δηλαδή) γιατί θεωρούν σύμφωνα με το DNA τους ότι με αυτόν τον τρόπο θα φτάσουν πιο κοντά στην πηγή φωτός. Γι αυτό όταν μιλάμε για ενυδρειακά φυτά αναπτύσσονται πάντα προς τα πάνω, δηλαδή προς την κατεύθυνση που ερχόταν το φως μέχρι την έναρξη της συσκότισης)... το έχω μάθει από γνωστό μου γεωπόνο και το έχω επαληθευσει και στην πράξη.

Βέβαια το ότι "ψηλώνουν" τα φυτά δε σημαίνει ότι αναπτύσσονται σωστά και όπως θα συνέβαινε υπό φυσιολογικές συνθήκες, απλά ψηλώνουν τους μίσχους τους και μεγαλώνουν τα υπάρχοντα φύλλα τους για το λόγο που εξήγησα παραπάνω.

Μόλις επανέλθουν στο φυσιολογικό τους οι συνθήκες φωτισμού, θα δειτε ότι το ίδιο το φυτό καλύπτει τα μεγάλα κενά που έχει δημιουργήσει με τη δημιουργία νέων φύλλων στα κατώτερά του επίπεδα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δυσκολα φυτα; Δεν θα παθουν και τιποτα ρε συ Γιωργο! Αντε να την ακουσουν λιγο αλλα δεν νομιζω να τα χασεςι σε δυο μερες!

Όχι δεν έχω Θοδωρή μόνο κερατόφυλλο!

Απλά άνοιξα το θέμα και για τον λόγο αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα κάποτε να ξέρει με δύσκολα ή εύκολα φυτά :)

Τα απαιτητικά φυτά είναι πολύ πιθανό να "την ακούσουν" και να μην αντέξουν ακόμα και σε οληγοήμερη συσκότιση άνω των 3 ημερών!

Υ.Γ. στην πράξη το φυτό Pogostemon Stellata δεν την πάλεψε... δεν έχω δοκιμάσει με άλλα απαιτητικά φυτά τι θα τους συμβεί

Έγινε επεξεργασία - nospanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και οι φιλοι παραπανω για δυο ημερες δεν θα παθουν τιποτα. Ο μεταβολισμος του φυτου ειναι νομιζω 6 μερες. Στις δυο λοιπον δεν εχουν προβλημα ειδικα αν δεν ειναι τιποτα απαιτητικα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...