Jump to content

Θολούρα από ρίζες


Xenos

Recommended Posts

Απoφάσισα να αλλάξω το ενυδρείο μου με τον Oscar τους 2 clown και τους 3 plecostomus, βγάζοντας από μέσα τα ψεύτικα φυτά και τα διακοσμητικά και βάζοντας μέσα μόνο δύο ωραίες ρίζες που αγόρασα από pet shop. Στο πυθμένα έχω χαλίκι... Τις ρίζες τις ξέπλυνα καλά και τις έβαλα μέσα σε νερό για 24 ώρες μαζί με φάρμακο omnipur. Έβγαλαν πολύ καφέ χρώμα... Μετά τις έβαλα στο ενυδρείο και φυσικά συνέχισαν να βγάζουν χρώμα με αποτέλεσμα το νερο ναι είναι τώρα θολό / καφετί. Μπορώ να κανω κάτι για να καθαρίσει; Το ενυδρίο είναι 180 l καθαρά και το φίλτρο μου γυρίζει στα 1000 l/h είναι εσωτερικό και το φιλτράρισμα κατά σειρά γίνεται από μακαρόνι, υαλοβάμβακα και πάλι μακαρόνι. Αν βάλω άνθρακα θα βοηθήσει; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Απoφάσισα να αλλάξω το ενυδρείο μου με τον Oscar τους 2 clown και τους 3 plecostomus, βγάζοντας από μέσα τα ψεύτικα φυτά και τα διακοσμητικά και βάζοντας μέσα μόνο δύο ωραίες ρίζες που αγόρασα από pet shop. Στο πυθμένα έχω χαλίκι... Τις ρίζες τις ξέπλυνα καλά και τις έβαλα μέσα σε νερό για 24 ώρες μαζί με φάρμακο omnipur. Έβγαλαν πολύ καφέ χρώμα... Μετά τις έβαλα στο ενυδρείο και φυσικά συνέχισαν να βγάζουν χρώμα με αποτέλεσμα το νερο ναι είναι τώρα θολό / καφετί. Μπορώ να κανω κάτι για να καθαρίσει; Το ενυδρίο είναι 180 l καθαρά και το φίλτρο μου γυρίζει στα 1000 l/h είναι εσωτερικό και το φιλτράρισμα κατά σειρά γίνεται από μακαρόνι, υαλοβάμβακα και πάλι μακαρόνι. Αν βάλω άνθρακα θα βοηθήσει; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Κατ'αρχή πρώτα πρώτα θα έπρεπε να είναι ο υαλοβάμβακας για να παίρνει όλη τη βρομιά. Τώρα που είναι αρχή θα σύστηνα χοντρή στρώση από υαλοβάμβακα και σίγουρα θα δεις την διαφορά ελέγχοντας την επώμενη κιόλας μέρα!

Κάποιο σφουγγάρι δεν έχει στο φίλτρο? Νομίζω ότι με την προσθήκη του ξύλου θα έπρεπε να βάλεις και άνθρακα για να απορροφίσει τυχόν τοξίνες που θα βγάλει το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα και αλλαγές κάθε εβδομάδα 30%. Μία μικρή καφετίλα πάντα θα έχεις στο ενυδρείο σου αλλά θα είναι πολύ λίγο αν έχει πολλά ξύλα. Επίσης αυτό δεν πρέπει να σε προβληματίζει καθόλου αφού είναι ρητίνες και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα στο νερό και στα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

υαλοβάμβακα και πάλι μακαρόνι. Αν βάλω άνθρακα θα βοηθήσει; Τι άλλο μπορώ
να κάνω;

γεια

ο θαλοβαμβακας δεν μπορει να σου αφαιρεσει το καφε χρωμα που ομως θα πρεπει να ξερεις οτι ειναι καλο για τα ψαρια σου (τανινες και χουμινες).

ο μονος τροπος ειναι αλλαγες νερου και χρηση ανθρακα φρεσκου που τον αφαιρεις μολις καθαρισεις απο τον αφαιρεις αμεσως μολις τελειωσει το καθαρισμα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να κάνω;

γεια

ο θαλοβαμβακας δεν μπορει να σου αφαιρεσει το καφε χρωμα που ομως θα πρεπει να ξερεις οτι ειναι καλο για τα ψαρια σου (τανινες και χουμινες).

ο μονος τροπος ειναι αλλαγες νερου και χρηση ανθρακα φρεσκου που τον αφαιρεις μολις καθαρισεις απο τον αφαιρεις αμεσως μολις τελειωσει το καθαρισμα. :thumbup:

Ο άνθρακας μπαίνει πρώτος, στο τέλος ή ενδιάμεσα. Το σφουγγάρι χρειάζεται στο φίλτρο ή το αντικαθιστά ο υαλοβάμβακας;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πάνω τον υαλοβάμβακα και άμεσος από κάτω τον άνθρακα και είσαι οκ. δεν θα αφαιρέσεις κανένα σφουγγάρι από αυτά που είναι προβλεπόμενα να υπάρχουν στο φίλτρο σου

Link to comment
Share on other sites

Στο φουγγαρι δημιουργουνται αποικιες βακτηριων και το ξεπλενουμε με νερο του ενυδρειου οταν εχει

μαζεψει πολυ βρωμια,τον υαλοβαμβακα τον αλλαζουμε και βαζουμε καινουργιο κομματι οταν δουμε

οτι εχει στομωσει και μειωνει την ροη του φιλτρου μας.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας μπαίνει πρώτος, στο τέλος ή ενδιάμεσα. Το σφουγγάρι χρειάζεται στο φίλτρο ή το αντικαθιστά ο υαλοβάμβακας;

ο υαλοβαμβακας μπαινει σε κσ τελευταιος πριν τον κυκλοφορητη του φιλτρου.

οταν βαλουμε ανθρακα , αυτος θα ειναι τελευταιο υλικο μετα τον υαλοβαμβακα.

το σφουγγαρι (το μπλε ) κανει μηχανικο καθαρισμο και μπαινει πρωτο στη ροη του νερου. μετα μακαρονι μετα βιολογικο και τελος υαλοβαμβακας.

εγω τουλαχιστον ετσι τα ξερω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι είναι απαραίτητο να πλένουμε καλά οτιδήποτε μπαίνει μέσα στο φίλτρο (υαλοβάμβακας, ανθρακας κ.α.)!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το βιολογικό; Σε τι διαφέρει από το σφουγγάρι, τον υαλοβάμβακα ή το μακρόνι;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το βιολογικό; Σε τι διαφέρει από το σφουγγάρι, τον υαλοβάμβακα ή το μακρόνι;

Με εξαίρεση των υαλοβάμβακα όλα τα άλλα έχουνε ως σκοπό να προσφέρουν όσο γίνετε μεγαλύτερη επιφάνια για να για να δημιουργήσουν τα βακτηρία όσο γίνετε μεγαλύτερες αποικίες ώστε να αρχίσουν την δουλεία τους. Και το μακαρόνι και η μπάλες και το σφουγγάρι μπορούν να χαρακτηριστούν βιολογικά φίλτρα αφού πάνω σε αυτά τα βακτήρια δημιουργούν αποικίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...