Jump to content

Βίντεο γέννας γαρίδας.


yiannossavva

Recommended Posts

Σας στέλνω σε βίντεο την ώρα της γέννας γαρίδας Lismata ampoinensys.

Πιστεύω το βίντεο είναι κορυφαίο και σπάνιο.

http://files.filefront.com//;6813112;;/

Παρακαλώ ψηφίστε

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δει ακομα αλλα θελω να σου πω ενα μπραβο για τα video σου !! Ακουγεται πολυ ενδιαφερον!

Μετεφερα το θεμα εδω που ταιριαζει καλυτερα :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο το βίντεο Γιάννο!!! Πολύ καλό!!!

Ρε φίλε, 77ΜΒ βίντεο… τους PSTN, ISDN δεν τους λυπάσαι?

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::):band::hysterical:

Μπράβο Πολύ καλό!! 2 παρατηρήσεις όμως, το όνομα σου έπρεπε είτε να το βάλεις υδατογράφημα είτε σε κάποια γωνία γιατί πραγματικά ενοχλεί μες τη μέση και δεύτερον έπρεπε να το συμπιέσεις γιατί 77Mb για λίγα δευτερόλεπτα είναι απαγορευτικό για όσους δεν έχουν γρήγορη σύνδεση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αν και τεράστιο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπόρεσα να δω, γιατί είναι πολύ μεγάλο και δεν το φορτώνει, πρόκειται για καταπληκτικό βίντεο!!

Καλό πως πέτυχες τη στιγμή της απελευθέρωσης των νυμφών???? Καθόσουν από πάνω???

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπόρεσα να δω, γιατί είναι πολύ μεγάλο και δεν το φορτώνει, πρόκειται για καταπληκτικό βίντεο!!

Καλό πως πέτυχες τη στιγμή της απελευθέρωσης των νυμφών???? Καθόσουν από πάνω???

ateliotes ores.......

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Γιάννο. Τέλειο το Βίντεο.

Και για όσους έχουν πρόβλημα με τα 77ΜΒ του βίντεο....

Δείτε το λοιπόν σε μία Version 5.5Mb

Link to comment
Share on other sites

ateliotes ores.......

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο βιντεο!!! Μπραβο!!

Μονο αυτο το yiannos savva production δε μπορουσε να ειναι λιγο πιο διακριτικο.. π.χ. καπου κατω δεξια και μικροτερο.

Κατα τ'αλλα το βιντεο ειναι απιστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Γιάννο. Τέλειο το Βίντεο.

Και για όσους έχουν πρόβλημα με τα 77ΜΒ του βίντεο....

Δείτε το λοιπόν σε μία Version 5.5Mb

Δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή του αρχείου από το Windows Media Player. Είτε το αρχείο είναι κατεστραμμένο είτε το πρόγραμμα αναπαραγωγής δεν υποστηρίζει τη μορφή που προσπαθείτε να αναπαραγάγετε.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Γιάννο :thumbup::band:

και τα 77 mb αξίζανε ..

να μας ενημερώνεις για την συνέχεια ..

τα θρυμματισμένα flakes μπορούν να γίνουν πρώτη τροφή για τα μικρά ..

το λέω αν δεν βρεις rotifers που είναι προτιμότερα ..

μετά την έκτη εβδομάδα θα γίνει κάτι σαν μεταμόρφωση και τότε θα μπορείς να χαρίζεις στους φίλους σου γαριδόπουλα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να δω ολόκληρο το video.

Ο άσπρος σώλήνας μέσα στη γεννήστρα, τί είναι?

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον, την εξέλιξη των νυμφών.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικο βιντεο!!! Μπραβο!!

Μονο αυτο το yiannos savva production δε μπορουσε να ειναι λιγο πιο διακριτικο.. π.χ. καπου κατω δεξια και μικροτερο.

Κατα τ'αλλα το βιντεο ειναι απιστευτο.

Στέλιο.

Όσον αφόρα το όνομα μου δεν το έβαλα εκεί τυχαία.

Αν το έβαζα κάπου στην γωνιά και με πιο μικρά γράμματα

Εύκολα θα μπορούσε κάποιος να το αφαίρεση.

Το βίντεο αυτό το έχω από καιρώ και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Για κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Ήταν ο μόνος τρόπος να το μοιραστό μαζί σας και να κρατήσω τα πνευματικά δικαιώματα

Η ώρες που στεκόμουν πάνω από την γαρίδα με τον φακό και την κάμερα ήταν αμέτρητες.

Δεν ήθελα να το εκμεταλλευτούν κάποιοι οικονομικά.

Είναι η τρίτη γέννα που είχα από αυτές της γαρίδες.

Δυστυχώς όμως δεν μπόρεσα να μεγαλώσω ούτε 1

Μελέτησα πολύ για της συγκεκριμένες γαρίδες.

Μέχρι και ζωντανό φυτοπλαγκτόν είχα για τάϊσμα.

Παλιότερα είχα κάνει ξανά αυτή την συζήτηση ζητώντας τα άλλα τα παιδία να μου πουν αν κατάφερε κάποιος να μεγαλώσει αυτές τες γαρίδες. Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιον να ξέρη.

Δεν θα τα βάλω όμως κάτω. θα συνεχίσω και είμαι σίγουρος πώς μια μέρα θα τα καταφέρω.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι ακριβός μετά από την γέννα η μανά γυρνά και αρχίζει να τρώει τα μικρά?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι ακριβός μετά από την γέννα η μανά γυρνά και αρχίζει να τρώει τα μικρά?

Γιάννος Σάββα

Αυτό είναι χαρακτηριστικό των γαρίδων. Γλιτώνουν όσα παρασύρονται γρήγορα από τα ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο, η εκτροφή γαρίδων είναι ένα μεγάλο και δύσκολο κεφάλαιο. Από πηγές βρήκα ότι μετά την απορρόφηση του λεκιθικού τους σάκου, οι γαρίδες τρέφονται με μονοκύτταρους φυτικούς οργανισμούς και λαμβάνουν τροφή ζωικής προέλευσης (κωπήποδα και ναύπλιους της Artemia salina μετά την ημέρα 30. Όπως καταλαβαίνεις προϋποθέτουν μία ιδιαίτερη μεταχείριση αλλά και διατροφή. Να σημειώσω ότι σε ερευνητικό επίπεδο το ποσοστό επιβίωσης τις πρώτες 30 ημέρες αγγίζει το 45%-50%

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι μετά τις 30 ήμερες αλλά πριν.

Σε ένα ενυδρείο κάποιου φίλου μετά από μια γέννα γλίτωσαν μερικές οι ποιες είναι κριμένες πίσω από ένα σωλήνα και είναι μια χαρά. Πιστεύω πως αν πέραση η πρώτη εβδομάδα και επιβιώσουν τότε τα πράγματα είναι πολύ ποιο εύκολα μετά.

Εγώ είχα 3 γέννες. Από την 2η ημέρα από περίπου 400 μένουν 40 την τρίτη 4-6 και την 4η τίποτα. Τάιζα ζωντανό φυτοπλαγκτόν.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο όπως και όλοι οι οργανισμοί, έτσι και οι γαρίδες περνούν ορισμένα στάδια στα οποία παρατηρείται αυξημένη θνησιμότητα. Το σημείο αυτό είται μπορεί να είναι κατά τον απογαλακτισμό τους, είτε με την έναρξη λήψης συνθετικής τροφής, είτε…. Είτε… είτε..! Στο λέω αυτό γιατί με το να μεγαλώσουν και να ζήσουν μία εβδομάδα, 10 μέρες δεν σημαίνει ότι τα καταφέραμε!

Όταν λες ταΐζεις ζωντανό φυτοπλαγκτόν τι ακριβός εννοείς? Παραπάνω σου γράφω για μονοκύτταρους οργανισμούς.

Το πλαγκτόν το παρήγαγες ο ίδιος ή το έπαιρνες από μονάδα?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο όπως και όλοι οι οργανισμοί, έτσι και οι γαρίδες περνούν ορισμένα στάδια στα οποία παρατηρείται αυξημένη θνησιμότητα. Το σημείο αυτό είται μπορεί να είναι κατά τον απογαλακτισμό τους, είτε με την έναρξη λήψης συνθετικής τροφής, είτε…. Είτε… είτε..! Στο λέω αυτό γιατί με το να μεγαλώσουν και να ζήσουν μία εβδομάδα, 10 μέρες δεν σημαίνει ότι τα καταφέραμε!

Όταν λες ταΐζεις ζωντανό φυτοπλαγκτόν τι ακριβός εννοείς? Παραπάνω σου γράφω για μονοκύτταρους οργανισμούς.

Το πλαγκτόν το παρήγαγες ο ίδιος ή το έπαιρνες από μονάδα?

Το έπαιρνα από μονάδα.

Είμαι σίγουρος πως το φυτοπλαγκτόν ήταν ζωντανό.

Το έχω Βάλη και σε μικροσκόπιο.

Ίσως να φταίει η ποσότητα.

Από φωτισμό δεν ξέρω τι πρέπει να παίζει.

Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος επιβίωσης είναι το ίδιο το ενυδρείο στο οποίο γεννιούνται.

Κυματάκι δύσκολο ώμος λόγο τον εχθρών.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...