Jump to content

Acanturus Leucosternon


helloween

Recommended Posts

Χαιρετω όλους τους συγχομπίστες και ζητω τη βοηθεια σας ;

Πριν 1 μηνα αγορασα ενα leucosternon και τον εβαλα στο ενυδρείο μου ( 700λιτρα- reef)

Ολα καλα μεχρι πριν απο 4 μερες που αρχισε να συμπεριφερεται περιεργα.

Κάθεται ολη μερα σε ενα σημειο και κοντα στον πατο του ενυδρειου , κολυμπαει κανονικα αλλα δεν τρωει ....

Ξερεις κανεις γιατι μπορει να το κανει αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

αυτόν τον ένα μηνά τον έβλεπες να τρώει τροφή κανονικά?

τι άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, μήπως τον αγριέψε κανένας άλλος ψαρής?

έχεις σπίτι κανέναν που μπορεί να χτυπάει τα τζάμια ? (πχ μικρο ανθρωπάκι)

Link to comment
Share on other sites

αυτόν τον ένα μηνά τον έβλεπες να τρώει τροφή κανονικά?

τι άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, μήπως τον αγριέψε κανένας άλλος ψαρής?

έχεις σπίτι κανέναν που μπορεί να χτυπάει τα τζάμια ? (πχ μικρο ανθρωπάκι)

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Έγραψες!!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο παιχτης...!!!!!

θα ξεκινησω απο το τελος......Στο σπιτι υπάρχουν 3 μικρα ανθρωπακια .....(αλλα συνηθως κοιταζουν....)

Απο ψαρια μεγαλα (L) εχω blue tang , naso flamingi, naso lineatus, naso lipstic, yellow tang x2 ,

2 κοπαδακια apogon...

ως επι των πλειστων υπαρχει ησυχια μεσα στο ενυδρειο, δεν υπαρχουν τσακωμοι ....

Link to comment
Share on other sites

άμα τα είπες και.... ΜΗ έτσι το τζάμι !!! εκεί να δεις με κρυφή κάμερα τι γίνετε

πέρα από την πλάκα είναι πολύ αυταρχικό ψάρι κυρίαρχο και νευρόσπασμα , δεν αποκλείετε να θέλει να πάρει κυριαρχία και να μην μπορεί και να σκάει απο τα νευρα του . αυτο ομως μπορει να του βγει σε κακό

αυτό το θέμα είναι και φρέσκο , θα το είδες μάλλον

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85657&hl=

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμία φωτό να τον δούμε;

έμενα μια δεν μου φτάνει ...............

βάλε καμιά 20αρι , 700 λιτ είναι αυτά, που να χωρέσουν σε μια φώτο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την περιγραφη σου να τολμησω να πω μια αποψη εαν το ψαρι οπτικα δεν εχει σημαδια η πληγες κατα πασα πιθανοτητα εχει σωτερικα θεματα και δεν το βλεπω καλα.υποθετω οτι πιανετε και ευκολα και αν πιανετε τοτε τα πραγματα ειναι ασχημα.εαν εχεις καραντινα βαλτο.η εμπειρια μου σε μενα οταν ενα ψαρι δεν ετρωγε και καθοταν σε μια γωνια συντομα ψωφαγε.ευχομαι να βγω λαθος αλλα σιγουρα το ψαρι κατι εχει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρος?

Εχει στιγματα?

Βαριες ανασες κτλ?

Μια φωτο θα βοηθουσε πολυ οπως ειπε και ο μανος. :thumbup:

Παντως σε πολλες περιπτωσεις που δεν συνεβει κατι στο ενυδρειο(διακοπη ρευματος,θερμοκρασιες κτλ) και το ψαρι εξωτερικα ειναι καθαρο χωρις παρασιτα,σημαδια,πληγες κτλ μεγαλυτερο προβλημα ειναι ο τροπος που το ψαρεψαν.

Πολλα απο τα ψαρακια βγαινουν απο τη θαλασσα με αλλες μεθοδους και οχι με διχτυα,με αποτελεσμα να προκαλουνται

εσωτερικα τραυματα,βλαβες τις οποιες εκδηλωνουν η' υποκυπτουν μετα απο λιγο καιρο.

Και συνηθως εχουν αυτη τη συμπεριφορα.Σταματανε να τρωνε,γινονται νωχελικα,βαριες ανασες και μετα δυστυχως μας αφηνουν.

Εκει δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι φιλε helloween. :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ειναι ο μικρουλης...

Απο οτι φαίνεται σήμερα μου πέταξε και ick

Έχετε να προτείνεται κάτι...

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση..post-50818-0-79881300-1384298931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχεις δυο επιλογες φιλε helloween

1.Στηνεις καραντινα,πιανεις ολα τα ψαρια και βαζεις χαλκο.

Τα κρατας εκει για τουλαχιστον 2-3 μηνες,αφηνωντας το κεντρικο ενυδρειο χωρις ψαρια ωστε να μην βρισκει το

παασιτο ξενιστη και να εκλειψει απο το ενυδρειο.

η'...αυτη που δυστυχως κανουμε οι περισσοτεροι(αφου η πρωτη ειναι η καλυτερη-σωστοτερη ειδικα σαν προληψη)

2.Ταιζεις πααααρα πολυ καλα τα ψαρακια σου με ποικιλια τροφων και βιταμινες,σκορδο κτλ πονταροντας στο να ενισχυσεις το ανοσσοποιητικο τους συστημα και να αντεξουν τους κυκλους που θα κανει το παρασιτο μεχρι να αποδυναμωθει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις την δυνατότητα καραντίνας που σου πρότεινε και ο Μιχαλης ξεκίνα αμεσα την προσθήκη σκόρδου και βιταμινών στο τάισμα σου.Το ψάρι απο την φωτογραφία δείχνει οτι είναι στα πρώτα στάδια του ick....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε haloween,μια καραντίνα είναι ενα πρεπη για όλους τους φίλους του θαλασσινού χόμπι.το ψάρι σου ειναι καλο θρεπουμενο αλα απο το ματι του βλέπω πος ειναι πολύ στρεσαρισμένο καπηοσ καπιει δεν τον θέλουνε στην παρέα τους που ειναι και λογικό με τόσους γατρους που εχεις στο ενυδρειο σου!αλα υπάρχουνε μονοπάτια.....για πρώτη φασει πρεπη να τον απομακρύνεις απο το ενυδρείο σου γιατί το ich πολλαπλασιάζεται πόλι εύκολα και θα σου κολλήσουνε ολα τα ψαρια και μετα θα τρεχεις......τ σου προτείνω παρε μια μικρή καραντίνα βάλε την δίπλα στο κύριους ενυδρείο για να τον βλέπουνε και να τους βλέπει!βάλε στην καραντίνα νερο του ενυδρειο σου με μιχι οσμοσεις και φτασε την αλατοτητα στα 1016 με ενα μικρο εσωτερικό φίλτρο για να οξυγονώσει του νερού ανα 2 ήμερες βγάλε νερό απο την καραντίνα και βάλε απο το κύριος νερο τάιζε τον 3-4 φόρες την ήμερα με σκορδάκι αλα προπάντων με fisch vitamin τησ sera ρίχνε και 5-6 σταγόνες στην καραντίνα γιατί μπορεί να μην είναι απο κυνηγητό αλα να του λείπει καπιο ενζημο.και φοσον σου αρέσουν η γατρη να τους ταΐζεις 1 φορά την εβδομάδα με σαλάτες σπανάκι-μαρούλι-ψιλοκομμένο καρότο-μπανάνα-ραδίκια-βάλε της σαλάτες πρώτα μια ήμερα σε ενα ταπερ νερό της βρίσεις με ενα κουταλάκι σούπας αλάτι καλασ για να μαλακώσει και να του βγούνε η τοξίνες σένα μανταλάκι και άστους να φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια κατάσταση ειναι ο ψαρης....

Φίλε mad23 δυστυχώς η καραντίνα δεν υφίσταται διότι πως μπορείς να πιάσεις ενα ψάρι σε ενα ενυδρείο 800 λίτρων με 130 κιλά βράχο ...; Η παγίδα δεν αποδίδει .... Ολα μπαίνουν μέσα εκτός απο τον γαλαζουλι....

Γι αυτο έχω ξεκινήσει βιταμίνες σκόρδο και μίγμα τροφών ανακατεμενο με αντιβίωση...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε teo ωραία αυτά που μου λες

Δεν έχω κανένα γιατρό μέσα....

Ενα goby έχω σαν το γιατρό και μου εχει φάει ολα τα χτένια που είχα μαζέψει το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε teo ωραία αυτά που μου λες

Δεν έχω κανένα γιατρό μέσα....

Ενα goby έχω σαν το γιατρό και μου εχει φάει ολα τα χτένια που είχα μαζέψει το καλοκαίρι...

Καλό είναι να μην βάζεις μεσογειακούς οργανισμούς μέσα στο ενυδρείο σου. Δεν ξέρεις τι μπορεί να κουβαλάνε.

Ένας γιατρός και 2,3 cleaner γαρίδες νομίζω πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρείο σου ειδικά με τόσα tangs. Και ο βράχος και τα λίτρα είναι υπεραρκετά οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Βοηθάνε πολύ τα ψάρια με τα εξωτερικά παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οσο ομορφο και αν ειναι,θεωρειται απο τους ''μαγνητες'' στο ικ...

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω βάλει σε καραντίνα και έχω βάλει ένα σκευασμα της ati super ick και μέσα σε δυο μέρες η βελτίωση είναι τεραστια.... Το συνιστώ ....

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι εφοσον εχει ick μεχρι να το βγαλεις εχουν πεσει στο ενυδρειο τα αυγα του,σωστα?το ψαρι το κανεις καλα και μετα το ξαναβαζεις μεσα.Τι λες δεν θα ξανακωλησει?εγω λεω ναι,απλα το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι ολα τα ενυδρεια εχουν ι ck.το ζωντανο συνερχετε στην καραντινα τρωει και ειναι ποιο ικανο να το παλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα πολλα πολλα μπραβο για το στησιμο καραντινας για να βοηθησεις τα ψαρακια φιλε helloween!

Ειμαι σιγουρος πως ολα θα πανε καλα και σε λιγο καιρο θα ειναι παλι μεσα στο ενυδρειο μαζι με τα υπολοιπα.

Και παλι μπραβο και οποτε εχεις χρονο ενημερωσε μας παλι,σε παρακαλω,για την υγεια τους! :bigemo_harabe_net-64:

Edit.

μονο τον λευκοστερνο εβαλες στην καραντινα?

Αν ειναι ετσι εχει δικιο ο niknik,οταν τον ξαναβαλεις μεσα το πιθανοτερο ειναι να ξαναπροσβληθει

απο το παρασιτο φιλε μου,δυστυχως.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

εγω παντος στον δικο μου λευκοστερνο εβαζα την uv για 3-4 μερες μεχρι που καθαρισε..αυτο κρατισε 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει μέχρι στιγμή όλο τον κύκλο της θεραπείας και περιμένω τα αποτελέσματα... Μέχρι σήμερα έχει καθαρίσει το ψάρι σχεδόν όλο αλλά θα το αφήσω λίγο ακόμη ( κανά δυο μέρες) για να δυναμώσει

Θέλω να ρωτήσω το νερό της καραντινας να το πετάξω η να το αφήσω εκεί με κάποιο κυκλοφορητη για το μέλλον...;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα :bigemo_harabe_net-82:

Μακαρι να πανε ολα καλα και στη συνεχεια!Οσο δυσκολο και ευαισθητο να ειναι αυτο το ψαρι...οταν στρωσει ειναι απο τα ομορφοτερα που μπορουμε να βαλουμε σε ενα ενυδρειο.

Να το αφησεις παραπανω μερες φιλε helloween γιατι το οτι καθαρισε μπορει να ειναι προσωρινο.

Αν δεις οτι στις επομενες 5-6 μερες περιπου δεν ξαναβγαλει κυστη τοτε ισως να εχει κανει δουλεια το φαρμακο.

Ποσα λιτρα ειναι η καραντινα και τι εχει μεσα(βραχο αμμο κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Η καραντίνα είναι 50 λίτρα με δυο βραχακια και κάποια κόκκαλα κοραλιων.... Κυκλοφορία και αέρας , τίποτε άλλο . Σήμερα το βλέπω είναι εντελώς καθαρό και ξανά πήρε τα πάνω του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...