Jump to content

Acanturus Leucosternon


helloween

Recommended Posts

Ολα καλά με το ψάρι αλλά τώρα αντιμετώπιζω άλλο πρόβλημα. Μετά από μια εβδομάδα καραντινα αποφάσισα να το βάλω πάλι μέσα στο ενυδρειο ( 750lt με 100kg βράχο και 250lt sub)

Από τη στιγμή που το έβαλα και κανένα δίωρο έτρωγε ξύλο από τον acanthurus nigricans ( 4 cm) και ο λευκοστερνος είναι 11 cm μέχρι που τον ξανά έβαλα στην καραντίνα γιατί ήταν πριν το nock out

Παρόλα αυτά να υπενθυμίσω ότι πριν άρρωστησει συμβιωναν κανονικά τα δυο τους....

Εχετε καμία πρόταση ;; Τι να κάνω ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και το άλλο ταγκ στο σαμπ αν μπορείς για μερικές μέρες και βάλτα μετά στο ενυδρείο μαζί

Μήπως έχεις και άλλο ταγκ;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το γρηγορη φιλε helloween!


Βαλτον στο sump αν μπορεις να τον πιασεις και η' βαζεις το λευκοστερνο και μετα απο καμια εβδομαδα και τον nigrgans πισω,η' τα βαζεις και τα δυο ταυτοχρονα.



Με τ'αλλα τα παει καλα?


Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιΑ ο λευκόστερνος απεβίωσε

Τον έκανε ο nigricans καινούριο

Γαμωτο..... Να παλεύεις να σωσεις το ψάρι από μια αρρώστια και μετά να στο σκοτώνει ένα άλλο

Μου έρχεται να τον πετάξω στο τηγάνι....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σου μιλησω ανοιχτα?Οχι για να σε στεναχωρησω-μαλωσω κτλ...για να σου πω αυτο που εχω δει απο τα λαθη μου...

Μη τα βαζεις βρε με τον γλαυκοπαριο.

Στα 700 λιτρα ειναι πολυ δυσκολο αυτα τα δυο ψαρια να ζησουν ειρηνικα.

Και αν γινει θα γινει μονο για ενα μικρο διαστημα μεχρι να αρχισουν να μεγαλωνουν και να γινονται πιο επιθετικα,αφου θα θελουν

πιο πολυ χωρο.Γινονται πολυ κυριαρχικα και τα δυο.

Μεσα σε ολα τα παραπανω,βαλε οτι σε αυτα τα λιτρα εχεις ηδη 2 yellow , 1 blue , 1 bariene, flamingi , lineatus...ειναι παρα πολλα και κανουν και την κατασταση ακομα πιο δυσκολη.

Αν θες την φιλικη,ταπεινη μου αποψη μην βαλεις αλλο tang μεσα.

Κριμα για το ψαρακι αλλα ολοι μας(με πρωτο εμενα) εχουμε κανει παρομοια λαθη-υπερβολες,δεν εισαι ο πρωτος :bigemo_harabe_net-146:

Το θεμα ειναι να μαθαινουμε κατι απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς η ματαιοδοξία είναι άσχημο πράγμα..... Εχω ωραία ψάρια και προσπαθώ να παίρνω ψάρια που να ξεχωρίζουν.... Επρεπε να το καταλάβω... Πριν δέκα μέρες έβαλα ένα sohal αλλά το χάρηκα κοντά Στις πέντε μέρες... Καλά τα λόγια σου και έτσι είναι.... Σαφώς πρέπει να σεβόμαστε τα ψάρια και τους κανόνες....

Εχεις να μου προτείνεις τι αλλά ψάρια μπορώ να προσθέσω ; Η πρέπει να σταματήσω και να ρίξω μεγαλύτερη προσοχή στα κοραλια ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου μην λες βαριες κουβεντες βρε...απλα γουσταρεις πολυ αυτο που κανεις και ειναι πολυ δυσκολο να αντισταθεις σε κατι που θα σε ιντριγκαρει...ακομα και αν ειναι λαθος!

Ολοι το εχουμε περασει...προσωπικα το θαλασσινο το εχω ενα βημα πριν τα ναρκωτικα σε βαθμο εθισμου! :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-134:

Χαιρομαι παρα πολυ γιατι σε βλεπω να το αγαπας πολυ και εχεις πολυ ωραιο τροπο σκεψης!Μπραβο!

Ειναι μεγαλο κολλημα και ολοι συμπασχουμε! :bigemo_harabe_net-82:

Φιλε μου δεν πιστευω οτι πρεπει να βαλεις αλλο ψαρακι!Εχεις ηδη παρα πολλα.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι,οπως ειπες να ριξεις μεγαλυτερη προσοχη στα κοραλια τα οποια και αυτα εχουν απιστευτη ομορφια,αναπτυξη και λατρεια.

Ριξε εκει βαρος να γεμισεις τον υφαλο σου με χρωματα!

Πες μας και το ονομα σου αν θες :bigemo_harabe_net-64:

Α και αν εχεις χρονο και διαθεση,κανε και μια παρουσιαση απο το θηριο σου!

Link to comment
Share on other sites

+1 με τον φιλο Mad23

και μονο που σου χουν "κατσει" bariene, flamingi , lineatus,nigricans θα επρεπε να ''πετας'' ιδιως lineatus και nigricans σε παααραα πολους δεν εχουν ''κατσει'' ποτε .... πολυ ιδιαιτερα ψαρια και πολυ δυσκολα ...

αντιλαμβανομαι για την στεναχωρια σου για τον λευκο αλλα και εγω το πηρα αποφαση κ ειπα καποια στιγμη μονο τον λευκο και διαφορα μικροψαρα η οπως το εχω ...(και περασαν αρκετα χρονια και εξακολουθω να βλεπω τα ψαρακια μου που σιγα σιγα να μεγαλωνουν και να χαιρομαι και δεν εχω μετανιωσει καθολου )

οποτε βουρ στα κοραλακια !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...