Jump to content

Αλλαγή Φωτοπεριόδου


symvoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Θέλω να μετακυλίσω τη φωτοπερίοδο στο ενυδρείο (να ξεκινάει μετά της 10,00 ενώ τώρα αρχίζει 08,00)

Τα ψαράκια τα ταΐζω κάθε πρωί 08,00 με το που ανάβουν τα φωτα, να συνεχίσω να τα ταίζω την ίδια ώρα; (αλλιώς μπορώ απόγευμα)

Με τη ρυθμό να αλλάξω την φωτοπερίοδο ;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά τα ψάρια μου ποτέ δεν τα ταΐζω σε σταθερές ώρες, την φωτοπεριοδο μπορείς να την αλλάξεις άμεσα σε μια δυο μέρες. πχ την μια μέρα βάλτο να ανάβουν στις 9 και την άλλη στις 10 και είσαι οκ. Αντίστοιχα θα αυξήσεις της ώρες το βράδυ προτού κλείσουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε η φωτοπεριοδο το συνηθες ειναι να ειναι 8 ωρες την μερα σταθερες καθε μερα, μπορεις οπως σου ειπε και ο χρηστος να την αλλαξεις σε δυο μερες απο μια ωρα την μερα :bigemo_harabe_net-64:

τωρα οσο αναφορα τα ταισματα εγω ταιζω και με κλειστα αλλα και ανοιχτα φωτα οποτε μπορω...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι ; Εγω στα ενυδρεια μου δεν εχω σταθερή φωτοπεριοδο.. Τι εννοω ολα τα ενυδρεια υπάρχουν σε δωμάτια που εχουν παράθυρο οταν ξημερώνει λοιπον φωτίζονται ελαφρά και αυτα και υπαρχει κανονική κίνηση απο τα ψάρια.. Λοιπον τις ημέρες που εχει ήλιο μπορει να ανάψω τα φώτα κατα τις 11 το πρωι ενω μερες με συννεφιά μπορει απο τις 9 και καθημερινά το απογευμα τα κλεινω με απόκλειση 1-2 ωρών. Αυτο το κανω κυρίως στο φυτεμενο 125 το οποίο σε λίγους μήνες θα τρέχει 4 χρονια, δεν εχω το παραμικρό προβλημα αλγης και τα φυτα αναπτύσσονται τελεια. Αυτο που κανω ειναι κατι καλο ή οχι ; Με γνώμονα οτι και στη φύση δεν εχουμε σταθερές συνθήκες φωτισμού πχ για 2 μερες συνεχεια μπορει να εχει πολυ συννεφιά..

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

το οτι φωτιζεται το ενυδρειο ελαφρα απτο παραθυρο αν δεν το χτυπα απευθειας ο ηλιος ισα ισα καλο ειναι ,στην ιδια περιπτωση εγω ειχα τρομερη αναπτυξη στα φυτα αντιθετα με τωρα που εχω μετακομιση και το νεο σπιτι δεν ειναι και τοσο φωτεινο...τωρα οσο αναφορα την σταθερη φωτοπεριοδο καλο ειναι να υπαρχει μια ρουτινα που θα συνηθισουν και τα ψαρακια σου και να μην στρεσαρονται με την διαφορετικη καθε μερα φωτοπεριοδο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να σου προτείνω εγώ από τη μεριά μου ( εκτός βέβαια από αυτά που σου πρότειναν τα παιδεία

παραπάνω ) είναι να βάλεις χρονοδιακοπτη. Απ αυτά που αναφέρεις κατάλαβα ότι παιδεύεσαι άνοιξε - κλείσε τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

χρονοδιακόπτη έχω απλά θέλω να τα βλέπω πιο πολλές ώρες το απόγευμαμιας και το πρωί δεν είμαι σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισε τις ώρες που θέλεις να είναι ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...