Jump to content

Συνεχεια Κολυμπαει Ψηλα


Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα black moor το οποιο εδω και 2 ημερες κολυμπαει στην επιφανεια τοτυ νερου..του αλλαξα τον 30%του νερου την δευτερα.Εχω μια αεραντλια και μια αντλια φιλτρου μικρη..Σε τι μπορει να οφειλεται δεν εχω παρατηρησει καποιο αλλο συμπτωμα απο της αρρωστιες για χρυσοψαρα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε σε ποσα λιτρα ζει το ψαρακι??μετρησεις κανεις καθουλου??το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα??δωσε μας αν θες μια οικονα του ενυδρειου σου..επισης στις αλλαγες του νερου βαζεις αντιχλωριο???

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο ενυδρείο που είχες και το comet ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.Πρέπει να μας πεις κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου γιατί αν ισχύει αυτό που γράφεις κάτω από το όνομά σου υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ , για να δούμε :)

Αν και ξέρω την συνέχεια Σπύρο . Αν ισχύει το 15λιτρο που λές ότι έχεις με black moor , καταλαβαίνω την συνέχεια :)

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα 15 λιτρα ειναι ακομα για μια εβδομαδα ακομα γιατι πηρα ενα 200 λιτρα και περιμενω να μου το στειλουν..Απο μετρησεισ δεν εχω κανει.ριχνω αντιχλωριο και αλλο ενα για το ph.Ναι εκει που ειχα το comet

ειναι..μπορω να κανω κατι??Στο φιλτρο ειναι ενα απλο και δεν εχει παρα μονο ενα σφουγγαρακι και κατι μαυρουσ κοκκουσ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα 15 λιτρα ειναι ακομα για μια εβδομαδα ακομα γιατι πηρα ενα 200 λιτρα και περιμενω να μου το στειλουν..Απο μετρησεισ δεν εχω κανει.ριχνω αντιχλωριο και αλλο ενα για το ph.Ναι εκει που ειχα το comet

ειναι..μπορω να κανω κατι??Στο φιλτρο ειναι ενα απλο και δεν εχει παρα μονο ενα σφουγγαρακι και κατι μαυρουσ κοκκουσ..

Η κίνηση του ψαριού Σπύρο εμένα μου φέρνει στο μυαλό αμμωνία . Δεν έχεις και μετρήσεις όπως είπες .

Μήπως δεν έχει βιολογία το φίλτρο σου ; Πότε πήρες το ενυδρείο και πότε το ψάρι ; Έστρωσες το ενυδρείο πρίν βάλεις το ψάρι ;

Με το καλό το 200λιτρο :) .

Υ.Γ. Τι ρίχνεις για το ph και για ποιό λόγο μιλάμε για ph ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα αρκετά ρυπογόνο ψάρι , σε υπερβολικά μικρό χώρο - λίτρα και με ένα φίλτρο ανύπαρκτο ( σε απόδοση ) . Οπότε αντιλαμβάνεσαι τα λάθη φαντάζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Καληπερα ριχνω ενα αντιχλωριο και το αλλο ειναι το εξησ

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/filtro-kai-baktiria-katharismoy-1807/product/sera-bio-nitrivec.html

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/beltiotika-enydreioy-kai-syntirisi-1595/product/sera-aquatan.html

To φιλτροειναι ενα απλο με ενα σφουγγαρακι..το καθαρισα και εβγαλε κατι σαν κοκκινια οταν το ξεπλυνα...τωρα κολυμπαει κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις βιολογικό υλικό, το οποίο θα αποικίσουν τα βακτήρια.

Μέχρι να κάνεις το 200λιτρο, να μην ταΐζεις πάρα πολύ και να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει καλη ροή το φίλτρο, θα βοηθάει στην καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καληπερα ριχνω ενα αντιχλωριο και το αλλο ειναι το εξησ

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/filtro-kai-baktiria-katharismoy-1807/product/sera-bio-nitrivec.html

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/beltiotika-enydreioy-kai-syntirisi-1595/product/sera-aquatan.html

To φιλτροειναι ενα απλο με ενα σφουγγαρακι..το καθαρισα και εβγαλε κατι σαν κοκκινια οταν το ξεπλυνα...τωρα κολυμπαει κανονικα....

Εγώ θα σου πώ ποιά χρησιμοποιώ Σπύρο τα οποία και θεωρώ τα καλύτερα :

Microbe lift special blend > Ενεργά - ζωντανά βακτήρια .

Microbe lift therap > Βακτήρια και αυτό με την διαφορά ότι είναι και πρόληψη για τυχόν παράσιτα και μύκητες .

Kent ammonia detox fresh and salt water > Αντιχλώριο αλλά και αντιαμμωνιακό . Αυτό θα το αντικαταστήσω με το Stress coat της Api

.

Sera fishtamin > Βιταμίνες

Siporax mini > Βιολογικό υλικό μια και τα φίλτρα μου είναι εσωτερικά .

Microbe lift gel filter cartridge inoculant > Βακτήρια σε μορφή ζελέ για την άμμεση ενεργοποίηση του siporax mini .

Τα ανωτέρω είναι τα καλύτερα κατά την δική μου πάντα άποψη . Όπως και να έχει όταν παραλάβεις το 200λιτρο που περιμένεις θα πρότεινα μαζί με την νέα αρχή , νέο ενυδρείο , νέο set up κτλ , να διαβάσεις κάποια πράγματα πρώτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915 και κατόπιν το προφίλ των ψαριών που θα επιλέξεις ώστε να δείς τι απαιτούν αλλά και να μην έχεις προβλήματα .

Αν το ξεκινήσεις λάθος από την αρχή μετά θα έχεις όλο προβλήματα .

Βαγγέλης :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα δυστυχως σημερα βρεθηκε το ψαρακι σαν ημικυκλιο και ψοφιο..πλεον μου εγιναν καποια μαθηματα και αν δεν στρωσω ενυδρειο δεν βαζω τιποτα.θα σας παρακολουθω μεχρι να παρω το καινουργιο ενυδρειο..Σας ευχαριστω για τις συμβουλες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι φίλε για το ψαράκι, όμως μην απογοητεύσαι συνέχισε το διάβασμα, ρώτα ότι θες εδώ και σίγουρα θα ευχαριστηθείς το καινούριο σου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για το ψαράκι σου. :( Το πάθημα ας γίνει μάθημα, θα διαβάσεις, θα ρωτήσεις, θα μάθεις ώστε το επόμενο βήμα σου να έχει επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα δυστυχως σημερα βρεθηκε το ψαρακι σαν ημικυκλιο και ψοφιο..πλεον μου εγιναν καποια μαθηματα και αν δεν στρωσω ενυδρειο δεν βαζω τιποτα.θα σας παρακολουθω μεχρι να παρω το καινουργιο ενυδρειο..Σας ευχαριστω για τις συμβουλες...

Yπομονή Σπύρο , υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...