Jump to content

240 Λιτρα Επιλογες


Recommended Posts

καλησπερα . θελω να στησω το 240 λιτρο μου και χτες ενας φιλου μου,μου προσφερε αφθονη ασπρη αμμο και πολλα ξυλα διαφορων ειδων . θελω να το φυτεψω το ενυδρειο αλλα δεν ξερω τι ψαρια θελω . οπτε οι ερωτησεις μου ειναι

#ποια ψαρια ειναι καταλληλα για την ασπρη αμμο ?

#χρειαζεται καποιο υποστρωμμα για ευκολα φυτα ?

#εχετε κατι να μου προτεινετε για ψαρια εκτος απο αφρικανικο

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε ψάρια αμαζονιου που εχουν στο βιότοπο τους άσπρη άμμο. Δίσκους ; Σκαλαρια ; Τι σου αρεσει ; :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε τι διαστασεις εχει το ενυδρειο??σε μηκος-πλατος-υψος???η αμμος ειναι καταλληλη για βυθοψαρα πχ οπως τα corydoras αλλα και για ολα τα ψαρια που βοσκουν την τροφη τους και απο το βυθο πχ δισκοι...ετσι ωστε να μην τραυματιζονται ψαχνοντας...

με ξυλα και λευκη αμμο κατι σε αμαζονιο θα σου ελεγα...ενα μικρο κοπαδι σκαλαρια ισως με μερικα cory για το βυθο με καλη φιλτρανση βεβαια...και πολλα αλλα εσενα τι σου αρεσει????

υποστρωμμα δεν χρειαζεσαι για ευκολα φυτα και ετσι και αλλιως δεν μπαινει κατο απο την αμμο γιατι σε λιγο καιρο θα γινει μπαχαλο εκει μεσα,το υποστρωμμα θελει χαλικακι...

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις 140.40 .55 ( μηκος πλατος υψος) .

βασικα εμενα μου αρεσου και τα σκαλαρια και οι δισκοι αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να τους προσφερω οτι χρειαζονται σε θεματα νερου.. διατηρω εδω και ενα μηνα το πρωτο μου ενυδρειο (30 λιτρα φυτεμενο ) και δεν ξερω αν ειμαι ετοιμος για δισκους με ολα αυτα που εχω διαβασει .. γενικα για αρχη θα προτιμουσα ψαρια που το νερο τους να μην χρειαζεται πολυ επεξεργασια

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι εκτροφής ζουν και σε νερο βρύσης χωρις προβλημα :) Τα σκαλαρια θέλουν μαλακό νερο.... :)

Link to comment
Share on other sites

με αυτες τις διαστασεις εισαι μικτα 308 λιτρα αν δεν κανω λαθος...τωρα οσο αναφορα τους δισκους θα σου ελεγα να το σκεφτεις για αργοτερα ειναι δυσκολο ψαρι αν και πανεμορφο θελει μεγαλη φροντιδα πολλες αλλαγες νερου και για να ειναι καλα ασχετα με το αν ειναι εκτροφης, χαμηλο ph και μαλακο νερο...εγω σαν αρχαριος θα το απεφευγα για αρχη...επισης θα σε περιοριζε με τα φυτα και τους συγκατικους θελει υψηλες θερμοκρασιες που τα υπολοιπα δυστηχως βασανιζονται στους 30 συνεχεια και εκτος αυτου αν πας σε φυτεμενο ξεχνας δυσκολα φυτα που θελουν λιπασματα και πολυ εντονο φως.το ενα θα βρομιζει το νερο και το αλλο θα τα στρεσαρει..βεβαια ολα αυτα ειναι γνωμες,πολλοι τους εχουν σε φυτεμενα με λιπασματα κτλ αλλα αργα η γρηγορα αρχιζουν τα προβληματα...για μενα ψαξε τι ψαρακια σου αρεσουν,σκεψου αν μπορεις να τους προσφερεις καταλληλες συνθηκες και προχωρα...παντος αμαζονιος χωρις μαλακο νερο ειναι προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ια προετεινα δισκους σε αρχαριο παντως,ειναι ευαισθητο ψαρι που χρειαζεται εμπειρια για να το κρατησει σωστα καποιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ια προετεινα δισκους σε αρχαριο παντως,ειναι ευαισθητο ψαρι που χρειαζεται εμπειρια για να το κρατησει σωστα καποιος.

Καμια φορα ειναι δυσκολο και για πιο εμπειρους που δεν ειχαν ξανασχοληθει με αυτα τα ψαρια στο παρελθον! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορα ειναι δυσκολο και για πιο εμπειρους που δεν ειχαν ξανασχοληθει με αυτα τα ψαρια στο παρελθον! :whistling:

Φαντασου τι γινετε με καποιον αρχαριο γενικα με ενυδρεια..

Link to comment
Share on other sites

Με νερο βρυσης που θες μπορεις να βαλεις ζωοτοκα,να φτιαξεις κατι σε Αφρικη η κατι σε Αυστραλια.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα σου πρότεινα ζωοτόκα .

Link to comment
Share on other sites

για το ενυδρειο μου πρεπει να βαλω πολλα ? η ενα ζευαγαρι καθως κτλβα οτι γεννανε συχνα.επισης .επειδη δεν τα παω καλα με τις μετρησεις του νερου οι παραμετροι που χρειαζονται ειναι απο νερο βρυσης με αντιχλωριο η θελει επεξεργασια ?

επισης υπαρχει η δυνατοτητα να εχω φυτα ? διαβασα οτι τα φυτα με πιο σκληρα φυλλα δεν τα χαλανε.ισχυει ? ποια ειναι αυτα τα φυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Φυτα να προτιμησεις αυτα που δενονται οπως ανουμπια, μικροσοριουμ και μος! Ή φυτα που εχουν βαθυ ριζωμα οπως εχινοδορος μπλεχερι!

Απο πληθος ψαριων θα το καταλαβεις μονος σου πιστευω οταν δεις τα ψαρια πως συμπεριφερονται στο ενυδρειο και τι χωρο καταλαμβανουν!

Link to comment
Share on other sites

έλα και εσύ στην παρέα της Αμερικής μας αγόρι μου ....

Έγινε επεξεργασία - george13
Link to comment
Share on other sites

για τα convict τι λετε ? :bigemo_harabe_net-94: υπαρχει καπου το προφιλ ?

για ενα αρχαριο φιλε μου ειναι απο τις καλυτερες επιλογες! ευκολα σε ολα τους..

τωρα ειπαμε οτι με τα φυτα ενδεχομενως να εχεις ενα σοβαρο θεμα!

κανε μια δοκιμη να βαλεις αρχικα 1-2 ανουμπιες για να τεσταρεις αν θα αντεξουν!

εμενα παντως η ανουμπια ειχε γινει μεζες μεχρι τελικης πτωσεως! :bigemo_harabe_net-90:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα σημερα απο το πετ σοπ να δω τα συγκεκριμενα ψαρακια και εντυπωσιαστηκα.επισης μου αρεσαν τα firemouth.ρωταω λοιπον τον πετσοπα αν μπορουν να ζησουν μαζι και μου λεει ναι αλλα μου λεει θα παρεις αυτες τις μελανοταινιες (ψαρια γυρω στα 4 εκ για να παιζουν τον ρολο του διαητητη . Φυσικα εγω συνεχισα να του απανταω ναι,ναι,ναι γτ δεν ξανα εμπιστευομαι πετσοπα.ποιοα ειναι η αποψη σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...