Jump to content

ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ


skoros

Recommended Posts

Διάβασα σχεδόν όλα τα θέματα που αφορούν τα φυτεμένα ενυδρεία αλλά ακόμα έχω απορίες.

1. Τι θερμοκρασία χρώματος πρέπει να έχουν οι λάμπες ώστε να είναι κατάλληλες για τα φυτά μου?

2. Είναι απαραίτητη η χρήση co2 και αν ναι τι μεταβολές θα προκαλέσει στο νερό του ενυδρείου μου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορία ακόμα Τ5 και Τ8 τι διαφορά έχουν, οι απλές λάμπες φθορίου αυτές που έχουν διάμετρο περίπου 30mm πια από τις δύο είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά θέλουμε λάμπες κοντά στα 10000Κ άρα πρέπει να αλλάξω τις λάμπες που έχω.

Προκύπτει νέο ερώτημα να τις αλλάξω και τις δυο μαζί ή πρέπει να γίνει η αλλαγή σταδιακά?

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά πάντα αλλοιώς κινδυνεύεις από άλγη.

Αλλά σχετικά με τη θερμοκρασία του χρώματος της πηγής του φωτός δες και αυτό εδώ για τις arcadia.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4952

Σημείωσε ότι για τα φυτά στη μάρκα αυτή προτείνεται η original tropical. Τα kelvin για τις λάπμες που ευνοούν τη φωτοσύνθεση είναι στα 4900 στις λάμπες της SERA και στα 4500 περίπου για την arcadia. Τα 10.000 kelvin είναι πια blue sky και δνε νομίζω ότι σου χρειάζεται για τα φυτά.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι έχεις μια λάμπα στα 6000Κ και μια στα 10000Κ τι αποτέλεσμα έχεις 6000+10000/2=8000Κ ή δεν επηρεάζει η μια την άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω δεν επηρεάζει η μία την άλλη. Απλά έχεις πιο ενιαίο φάσμα φωτός.

Ίσως κάποιος άλλος φίλος θέλει να το επιβεβαιώσει ή να δώσει και κάποια επιπλέον πληροφορία.

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μια λάμπα 6000Κ και μια 10000Κ άρα έχεις μόνο μια λάμπα που βοηθάει τη φωτοσύνθεση των φυτών σου και μια που δεν παίζει ρόλο αν είναι αναμμένη η σβηστή. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανένας δεν ξέρει?

Εκτός από υπομονή χρειάζεται και λίγο ψάξιμο. Ρίξε μια ματιά στις σχετικές κατηγορίες για πληροφορίες για το φωτισμό. Έχει συζητηθεί αρκετά.

6000k+10000k δεν δίνουν 8000k. Απλά είναι ένας συνδυασμός καλός στο μάτι. Είναι θέμα γούστου κυρίως. Για τα φυτά από 5000-10000k είναι καλά.

Αυτό είναι ένα καλό φάσμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=6765

Δες επίσης εδώ:

http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...p;sub=&id=4

http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...p;sub=&id=4 και

εδώ http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...p;sub=&id=4

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μαλών σκέφτομαι να καταλήξω σε τρεις διαφορετικές λάμπες ώστε να καλύπτω κάθε πιθανότητα.

Πως σας φαίνετε σαν ιδέα?

Και πως σας φαίνετε το 3 Χ 18w σε ένα 100 λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδυασμοί δίνουν συνήθως καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα, απλά χρειάζεται προσοχή στις ακραίες επιλογές π.χ. όχι actinic blue. Αν παραμείνεις με τα φυτά που γράφεις στο avatar τότε 3Χ18w είναι καλά. Αν αργότερα αποφασίσεις να βάλεις λίγο πιο απαιτητικά χρειάζεται επιπλέον φωτισμό. Αφού θα κάνεις τις όποιες αλλαγές στο φωτιστικό προτείνω να βάλεις απευθείας και αναλόγως των διαστάσεων του καπακιού κάποιες 2Χ24w Τ5 ή 2Χ25w Τ8 + 1Χ18w.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ενυδρείο δουλεύει με 1Χ18w στα 10000Κ + 1Χ20w στα 4500Κ.

Θα προσθέσω λιπών μια day light στα 6000Κ.

Τώρα πως πρέπει να μπει η νέα λάμπα?

Αρχίζοντας με 3 ώρες την ημέρα και προσθέτοντας από 1 ώρα κάθε βδομάδα μέχρι που να φτάσει τις 10 ώρες που ανάβουν οι άλλες δυο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το ενυδρείο δουλεύει με 1Χ18w στα 10000Κ + 1Χ20w στα 4500Κ.

Θα προσθέσω λιπών μια day light στα 6000Κ.

Τώρα πως πρέπει να μπει η νέα λάμπα?

Αρχίζοντας με 3 ώρες την ημέρα και προσθέτοντας από 1 ώρα κάθε βδομάδα μέχρι που να φτάσει τις 10 ώρες που ανάβουν οι άλλες δυο?

Εξαρτάται από τη φυτόμαζα και από την παροχή CO2. Ουσιαστικά θα αυξήσεις τον βασικό παράγοντα ανάπτυξης των φυτών σου, δηλαδή το φωτισμό. Μπορείς να το κάνεις σταδιακά, αυξάνοντας και τα υπόλοιπα(CO2, θρεπτικά) για να παρακολουθείς την αντίδραση και τις ανάγκες τους. Χωρίς σαφή εικόνα (με φώτο) του ενυδρείου όμως δεν μπορεί εύκολα κάποιος να σου προτείνει το πρόγραμμα για τη φωτοπερίοδο. Θα πρέπει να προχωρήσεις σιγά σιγά και να πειραματιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τώρα λειτουργεί χωρίς co2. Οι μετρήσεις δείχνουν ph = 7.5 kh=6 άρα έχω co2= 7.2 Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με diy κατασκευή για co2 υπάρχει κάποια άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι με τρομάζει η κατασκευή αλλά διαβάζω ότι η diy κατασκευή co2 δεν είναι σταθερή στην παραγωγή της όποτε δημιουργεί αστάθεια σε όλο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε petshop μου έδηξαν αντί για co2 ένα σύστημα της sera με ταμπλέτες μήπως το έχει δοκιμάσει κάνης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...