Jump to content

Νέο Ξεκίνημα


George81

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Χθες παρέλαβα το καινούριο ενυδρείο μου dyi 120 μήκος, 40 πλάτος και 55 ύψος με εσωτερικό sump 10 εκατοστά πλάτος με 3 διαμερίσματα. Τα φυτά τα έχω σε ένα κουβά με νεράκι και αύριο θα μπουν μαζί με μπεζ χαλαζιακή άμμος. Τα φυτά είναι polysperma, difformis, stargrass, java fern, βαλισνερια και anubias. Μαζί με μερικές ρίζες που είχα στο προηγούμενο ενυδρείο. Το βιολογικό υλικό είναι επίσης σε κουβά με κυκλοφορητή, όπως επίσης και 30 λίτρα νερό από το προηγούμενο ενυδρείο πάλι με κυκλοφορητή. Απομένει να βάλω ενα σκαράκι στο κάτω μέρος του sump για τα φιλτράρει τα χοντρά καθώς έχει μια τρύπα τώρα και να συνδέσω τις λάμπες ( Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας μου πει γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως συνδέω starter, ballast με την λάμπα ). Το ενυδρείο θα φιλοξενήσει 5-6 δίσκους με την προϋπόθεση μεταφοράς σε μεγαλύτερο του χρόνου. Υ.Γ. Α/Ο θα πάρω σε κανένα μήνα και φυσικά δεν θα μπουν ακόμα οι Δίσκοι μέχρι να γίνουν αρκετές μετρήσεις και να σιγουρευτούμε οτι είναι οκ το νερό.

Παρατηρήσεις δεκτές

Φιλικά Γιώργος

https://www.dropbox.com/sc/ta1u8km9k7o9n8x/7cNwjjuBgT

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργο, πολυ όμορφο το ενυδρειο. Απο την στιγμη που θα χρισημοποιησεις μπόλι απο το παλιο ενυδρειο θα πρεπει να βάλεις άμεσα ενα αριθμό ψαριών στο ενυδρειο για να συντηρηθεί η βιολογια εκτος και αν θες να περιμένεις μεχρι να στρώσει κανονικα :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Γιώργο .

τελικά την πήρες την απόφαση με τους δίσκους ε? καλά έκανες .καλή συνέχεια σου εύχομαι .

τα μπάλαστ είναι απλά ? αν ναι είναι πολύ εύκολο .

πες μου αν όντως είναι απλά και θα σου πω την συνδεσμολογία .

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουν και ροδόστομοι μαζί αλλά δεν ξέρω τον αριθμό που θα βάλω ακόμα. Φυσικά πριν μπουν οι Δίσκοι. θα πάω σπίτι και θα σου πω τον τύπο του ballast μήπως με βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλογεμιςτο

καπάκι δεν βλέπω όμως.

πρέπει να βάλεις τουλάχιστον ένα γυαλί από πάνω συρταροτο εκτός αν δεν βλέπω εγώ καλα

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, αλλά προχώρα σιγά σιγά για να αποφύγεις προβλήματα.

Κ

Link to comment
Share on other sites

θα ντυθεί κανονικά και πάνω απλά δεν έχω πάρει ακόμα το καπάκι! λες με 2 γατιά να το άφηνα έτσι;; θα κάνανε πάρτι :bigemo_harabe_net-81: !!!

Link to comment
Share on other sites

αχααχαχαχ

οκ

αλλά μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες για εμάς τους ματακιδες

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο Γιωργο! Ωστε δισκους τελικα! Καλυτερα να βαλεις μεγαλυτερο κοπαδι! Στην συναντηση του Σαββατου ειχες ερθει;

Link to comment
Share on other sites

ναι αμέ! μαζί με τον nidal καθόμουν και πριν με τον giorgosmarios! παραπάνω λες; τι αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

Ε με αυτους που εμπλεξες δεν μου κανει εντυπωση που θα βαλεις δισκους! :P Δεν ηρθες ομως λιγο πιο κει να στα πω κι εγω τα καθεκαστα! :D

Ναι μεγαλυτερο κοπαδακι θα ελεγα εγω για να μετριασεις την επιθετικοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Ε με αυτους που εμπλεξες δεν μου κανει εντυπωση που θα βαλεις δισκους! :P Δεν ηρθες ομως λιγο πιο κει να στα πω κι εγω τα καθεκαστα! :D

Ναι μεγαλυτερο κοπαδακι θα ελεγα εγω για να μετριασεις την επιθετικοτητα!

Κακές παρέες κάνω μου φαίνεται!! χαχα!!έφυγα και νωρίς βέβαια! next time! δεν θα έχω βάλει μέχρι τότε ούτος η αλλιώς οπότε θα κάνουμε ενα meeting αλλά πριν τις μπύρες γιατί στο τέλος θα συμφωνήσουμε να βάλουμε καμια γοργόνα μέσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κακές παρέες κάνω μου φαίνεται!! χαχα!!έφυγα και νωρίς βέβαια! next time! δεν θα έχω βάλει μέχρι τότε ούτος η αλλιώς οπότε θα κάνουμε ενα meeting αλλά πριν τις μπύρες γιατί στο τέλος θα συμφωνήσουμε να βάλουμε καμια γοργόνα μέσα!

Α ετσι το καταφεραν; Σε ποτισαν;

Link to comment
Share on other sites

Ε με αυτους που εμπλεξες δεν μου κανει εντυπωση που θα βαλεις δισκους! :P Δεν ηρθες ομως λιγο πιο κει να στα πω κι εγω τα καθεκαστα! :D

Ναι μεγαλυτερο κοπαδακι θα ελεγα εγω για να μετριασεις την επιθετικοτητα!

Σωστά, αλλά και για να ενισχύσεις την αυτοπεποίθηση μέσω ενός σωστού κοπαδιού, οπότε να έχεις λιγότερο στρες, που είναι μια απο τις αιτίες εμφάνισης προβλημάτων και ασθενειών (εφ όσον όλα τα άλλα είναι οκ φυσικά).

Κ

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο παρακάτω σου παραθέτω ένα απλό σχέδιο για συνδεσμολογία εάν οι λάμπες σου είναι Τ8 (εάν είδα καλά στις φωτογραφίες).

Εάν είναι Τ5 αυτό το σχέδιο δεν ισχύει.Το βασικό πάντως είναι ο ματασχηματιστής σου να καλύπτει τις λάμπες αυτές που έχεις.

09ed468f-7f7b-4528-bb63-69b70ba1470d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο παρακάτω σου παραθέτω ένα απλό σχέδιο για συνδεσμολογία εάν οι λάμπες σου είναι Τ8 (εάν είδα καλά στις φωτογραφίες).

Εάν είναι Τ5 αυτό το σχέδιο δεν ισχύει.Το βασικό πάντως είναι ο ματασχηματιστής σου να καλύπτει τις λάμπες αυτές που έχεις.

09ed468f-7f7b-4528-bb63-69b70ba1470d.jpg

+1

Link to comment
Share on other sites

Το ballast που δείχνεις είναι για να τροφοδοτήσει 1 λάμπα 30w ή δύο λάμπες 15w.

Εάν κρίνω της λάμπες σου από τις φωτό και το μήκος του ενυδρείου σου πρέπει να

έχεις 2 λάμπες 36w.Οπότε σίγουρα χρειάζεσαι άλλο Μ/Σ.

Link to comment
Share on other sites

Το ballast που δείχνεις είναι για να τροφοδοτήσει 1 λάμπα 30w ή δύο λάμπες 15w.

Εάν κρίνω της λάμπες σου από τις φωτό και το μήκος του ενυδρείου σου πρέπει να

έχεις 2 λάμπες 36w.Οπότε σίγουρα χρειάζεσαι άλλο Μ/Σ.

Είναι το 2ο που έχω...ένα στην κάθε μία

Link to comment
Share on other sites

Εάν λοιπόν οι λάμπες σου είναι 30w τότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (το ένα ballast για την κάθε λάμπα).

Εάν είναι παραπάνω από 30w τότε πρέπει να πας σε άλλα ballast αναλόγως τα watt των λαμπτήρων σου.

Link to comment
Share on other sites

έχει βέβαια 4 εξόδους to ballast.. Λογικό; χρησιμοποιώ μόνο τις 2 φαντάζομαι και οι άλλες 2 είναι αν θέλω να βάλω 2 λάμπες. σωστά;

παραδειγμα έχει τις εξόδους 1 2 3 4

εγώ θα χρησιμοποιήσω μόνο τις 1 και 3 για μια λάμπα ή 2 και 4 αν θέλω να βάλω και άλλη

Link to comment
Share on other sites

Για τα νούμερα δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά μιας και δεν ξέρουμε πια νούμερα χρησιμοποιεί για την κάθε λάμπα (λογικά

επάνω στο ballast πρέπει να έχει σχεδιάγραμμα με τα νούμερα).

Θα σου τονίσω όμως πάλι ότι ο συγκεκριμένος είναι για μία λάμπα 30w max και δύο λάμπες 15w max.

Αυτή είναι η σύνδεση για την μονή.

setup1.gif

Έγινε επεξεργασία - manoswoolf
Link to comment
Share on other sites

βρήκα άκρη με τις λάμπες! Ευχαριστώ! επόμενη κίνηση να καταργήσω το εσωτερικό sump και να βάλω FLUVAL 306. Πιστεύω να με καλύπτει για να λίτρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι γυρνάει γύρω στα 1100 Lt/h.Οπότε πιστεύω θα είσαι μια χαρά.Και είναι πολύ καλό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...