Jump to content

Νέο Ξεκίνημα


George81

Recommended Posts

Aν βαλεις δισκους καλυτερα 2 φιλτρα ή ενα μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κερδίσω τους 10 πόντους σε μήκος κατά κύριο λόγο. Λες να μην είναι αρκετό το εξωτερικο από μόνο του?

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλυτερα να εχεις πιο καθαρο νερο παρα 10 ποντους στο ενυδρειο νομιζω. Ασε που ειναι μεγαλο ζορι να ξεκολησεις το σαμπ που βλεπω στις φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

οπότε το αφήνω και προσθέτω ένα εξωτερικό μελλοντικά. Να σημειώσω ότι δουλεύει το sump με αντλία 1150 lt/h

Link to comment
Share on other sites

οπότε το αφήνω και προσθέτω ένα εξωτερικό μελλοντικά. Να σημειώσω ότι δουλεύει το sump με αντλία 1150 lt/h

Επίσης βρήκα και αυτό προκειμένου να καταργήσω το εσωτερικό sump

http://www.amazon.com/Fluval-FX5-External-Canister-Filter/dp/B000I1O2PK/ref=cm_cr_pr_product_top

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα τι εγινε; Πως παει το projekt?

Σε χασαμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

Ετοίμασα και το καπάκι, θα ανεβάσω φωτογραφίες Τρίτη - τετάρτη. Ξεκινώ μετρήσεις μέσα στην εβδομάδα και θα μπουν πρώτα ένα κοπάδι neon tetra γύρω στα 10 για αρχή με σκοπό να φτάσουν τα 20. Ακόμα μου λείπει το φόντο και επόμενη κίνηση πριν μπουν οι δίσκοι είναι η κατάργηση του εσωτερικού sump και η αγορά ενός μεγάλου φίλτρου αλλά αυτά στο τέλος του χρόνου.

:-)

α! και περιμένω τον ηλεκτρολόγο να μου συνδέσει τις λάμπες!

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

Ετοίμασα και το καπάκι, θα ανεβάσω φωτογραφίες Τρίτη - τετάρτη. Ξεκινώ μετρήσεις μέσα στην εβδομάδα και θα μπουν πρώτα ένα κοπάδι neon tetra γύρω στα 10 για αρχή με σκοπό να φτάσουν τα 20. Ακόμα μου λείπει το φόντο και επόμενη κίνηση πριν μπουν οι δίσκοι είναι η κατάργηση του εσωτερικού sump και η αγορά ενός μεγάλου φίλτρου αλλά αυτά στο τέλος του χρόνου.

:-)

α! και περιμένω τον ηλεκτρολόγο να μου συνδέσει τις λάμπες!

ή εξωτερικό sumpάκι ...

Link to comment
Share on other sites

Ε με αυτους που εμπλεξες δεν μου κανει εντυπωση που θα βαλεις δισκους! :P Δεν ηρθες ομως λιγο πιο κει να στα πω κι εγω τα καθεκαστα! :D

Ναι μεγαλυτερο κοπαδακι θα ελεγα εγω για να μετριασεις την επιθετικοτητα!

Είμαστε κακή επιρροή τη να κάνουμε!! :bigemo_harabe_net-104: :bigemo_harabe_net-104:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε κακή επιρροή τη να κάνουμε!! :bigemo_harabe_net-104: :bigemo_harabe_net-104:

Τώρα είναι αργά! Κόλλησα το μικρόβιο!δεν έχει θεραπεία!!! Χάχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλαααααα για βαλε και μετα θα μου πεις!

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα δεν πιάνουν τόπο οι απειλές του!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να κόψω τα τζάμια του παλιού ενυδρείου και να φτιάξω ενα εξωτερικό sump. Έχω χώρο μόνο δίπλα απο το ενυδρείο 40 πόντους περίπου. 40x40x40 ένα πράγμα. Ερωτήσεις τώρα. Θα γίνει δουλειά με σωλήνες σαν εξωτερικό φίλτρο; κάπως έτσι. Επίσης θέλω να καταργήσω το εσωτερικό sump και θα το κόψω με πετονιά. Επειδή έχει νερό το ενυδρείο θα έχω πρόβλημα; πρέπει να το αδειάσω; δέν έχω ψαράκια ακόμα μεσα να σιμειώσω. μονο μερικά φυτά και άμμο. τι θα γίνει με διακοή ρεύματος όμως; χρειάζεται καμία μετατροπή στους σωλήνες;

https://www.dropbox.com/s/jwfwyt4lar886l3/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.png

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις neon αλλά cardinal μιας και είναι πιο ανθεκτικά στις υψηλές θερμκρασίες που απαιτούν οι δίσκοι.

καλημέρα!!!

Ετοίμασα και το καπάκι, θα ανεβάσω φωτογραφίες Τρίτη - τετάρτη. Ξεκινώ μετρήσεις μέσα στην εβδομάδα και θα μπουν πρώτα ένα κοπάδι neon tetra γύρω στα 10 για αρχή με σκοπό να φτάσουν τα 20. Ακόμα μου λείπει το φόντο και επόμενη κίνηση πριν μπουν οι δίσκοι είναι η κατάργηση του εσωτερικού sump και η αγορά ενός μεγάλου φίλτρου αλλά αυτά στο τέλος του χρόνου.

:-)

α! και περιμένω τον ηλεκτρολόγο να μου συνδέσει τις λάμπες!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις neon αλλά cardinal μιας και είναι πιο ανθεκτικά στις υψηλές θερμκρασίες που απαιτούν οι δίσκοι.

Δεν θα τα χτυπάνε οι Δίσκοι?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα φίλοι μου,

Εν τέλη το ενυδρείο θα γίνει αφρικάνικο ( μην με ρωτήσετε γιατί... άλλαξα πολλές γνώμες και απόψεις ) και κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα. Οπότε η συνέχεια πλέον εδώ αλλά για malawi :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87141-eaeiiynei-malawi/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...