Jump to content

Boyu 398 Για Nano-Reef


teoxan

Recommended Posts

Για σας παιδιά,

Πολύ παλιός στο χόμπι (απο το 1993), αλλά τα είχα παρατήσει κάπου το 2004 λόγω συνθηκών δουλειάς και οικογένειας.

Τελευταία αποφάσισα να επανέλθω, αλλά δεν γίνεται να έχω μεγάλα ενυδρεία όπως παλιά.

Να μην πολυλογώ, πρόσφατα βρέθηκα με το ενυδρειάκι που αναφέρω, και σκοπεύω να δοκιμάσω με nano-reef.

Διάβασα ξανά όλα τα παλιά βιβλία που έχω για να θυμηθώ τα παλιά, έχω διαβάσει και αρκετά εδω στο forum και αλλού, αλλά απο θαλλασινό δεν είχα ιδέα..

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει διαστάσεις 40 εκ. μήκος χ 25 εκ. πλάτος χ 30 εκ. ύψος.

Έχει ένα εσωτερικό φίλτρο όπυ βγαίνει το νερό σε μια θήκη κατα μήκος του ενυδρείου και δύο λάμπες, μια λευκή και μια μπλέ ακτινική. Στο βιβλιαράκι του ενυδρείου λέει για 11W/13W αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω την αντιστοιχία.

Στο εσωτερικό φίλτρο λέω να βάλω άνθρακα και αντιφώς σε καλτσάκια, να αγοράσω δύο κυκλοφορητές σαν αυτό http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2180 και σκέφτομαι για skimmer το

tmc v2-120 nano. Φυσικά και θερμοστάτη.

Δεν σκοπεύω να βάλω ψαράκια, θεωρώ το ενυδρείο πολύ μικρό και στενάχωρο για ψάρια.

Αυτό που με προβληματίζει για αρχή είναι η επάρκεια των φωτιστικών και το εσωτερικό φίλτρο. Επίσης, στη συνολική θήκη του εσωτερικού φίλτρου υπάρχει μια χωριστή θέση με μια τρύπα απο κάτω, που

ο πωλητής του pet-shop μου είπε οτι χρησιμοποιείται για υπερχείληση ( δεν κατάλαβα πως το εννοούσε...έτοιμη ή σαν "υποδομή" για να φτιάξω δική μου; )

Οποιαδήποτε ιδέα-συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

Θόδωρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ αρχήν καλώς ήρθες στην αλμυρή πλευρά του ΑΖ.

Θα σε "περιλάβουν" τώρα τα τζιμάνια του φόρουμ και να είσαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά και πολύ σύντομα θα μπορέσεις να έχεις και εσύ τον μίνι ύφαλο σου.

Καλή διαμονή και πάνω απ όλα υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και εδώ μια ματιά.... προς το τέλος έχει οδηγίες για τα απαραίτητα ενός μικρού ενυδρείου, και τους οργανισμούς που μπορείς να βάλεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, να'στε καλα!

ναι το έχω διαβάσει αυτο το θέμα, άλλωστε ήταν και η αιτία να ξεκινήσω! Απλά θέλω να εκμεταλευτώ όσο γίνεται τον εξοπλισμό του ενυδρείου γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν είμαστε για πολλά έξοδα...

Αν πάλι τα εξαρτήματα είναι άχρηστα για το σκοπό που το θέλω, θα δω τι μπορώ να βρώ και απο μεταχειρισμένα.

Επίσης, τώρα που το σκέφτομαι μήπως οι δυο κυκλοφορητές είναι too much για τόσο μικρό ενυδρείο; Μην δημιουργήσω μόνιμη τρικυμία στη γυάλα...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου....

Για αρχη ενας κυκλοφοριτης μεσα στο ενυδρειο. Σαν " 2ος κυκλοφοριτης " θα ειναι η αντλια επιστροφης του φιλτρου στην πλατη του ενυδρειου.

Αναλογα φυσικα και τις απαιτησεις των ζωντανων. Αλλα πιστευω θα εισαι καλυμενος με εναν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω κι εγω.

Τωρα πρέπει να καταλάβω αν τα ενσωματωμένα φώτα του ενυδρείου επαρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Για μαλακά κοράλλια χαμηλών απαιτήσεων, γαριδούλες και κανένα πίτσικο ψαράκι μια χαρά είναι τα φώτα.

Στη χειρότερη περίπτωση τοποθετείς και μια ταινία led και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ!

Εξοπλίζομαι με τα υπόλοιπα και ξεκινάω. Θα σας ενημερώσω για την πορεία του με στοιχεία και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Για μαλακά κοράλλια χαμηλών απαιτήσεων, γαριδούλες και κανένα πίτσικο ψαράκι μια χαρά είναι τα φώτα.

Στη χειρότερη περίπτωση τοποθετείς και μια ταινία led και είσαι οκ

ΤΟ ΠΙΤΣΙΚΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΧΑΧΑΧΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για σας παιδιά,

Σήμερα έγινε η αγορά του εξοπλισμού:

θερμοστάτης, κυκλοφορητής ( sunsun jvp-101 με ονομαστική κυκλοφορία 3000L/h, 4 κιλά αλάτι red sea, δυο πεντάκιλα ζωντανό αραγωνίτη ( μπορούσα να πάρω και "νεκρό" αλλά μιας και το πρώτο θαλασσινό, είπα να είμαι large...),άνθρακα,

αντι-φώσφορο (όχι λεπτόκοκο), τεστάκια salifert και μου έδωσαν και ένα "special blend" μικρόβια.

Μπήκε το νερό ( βρύσης με αντιχλώριο αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν λεφτά για ΑΟ ), το αλάτι και όλα βαίνουν καλώς. Το αλάτι έχει διαλυθεί σχεδόν τελείως, θα το αφήσω ολο το βράδι με τον κυκλοφορητή και αύριο θα μπεί ο

αραγωνίτης. Το νερό δεν έχει θολώσει ιδιαίτερα, μάλιστα έχουν περάσει δύο ώρες περίπου και το νερό φαίνεται καθαρό.

Αυτο που με απασχολεί είναι πως ο κυκλοφορητής είναι μεγάλος, έχει πολυ δυνατή ροή και σκέφτομαι μηπως έπρεπε να πάρω έναν μικρότερο. Τέλος πάντων, θα δοκιμάσω κι άλλες θέσεις έτσι ώστε να καταλαμβάνει όσο το δυνατόν λιγότερο χώρο.

Βράχο θα βάλω ζωντανό 3-4 κιλά σε τέσσερεις-πέντε μέρες αφού το νερό καθαρίσει και κάνω τα πρώτα test και σιγουρευτώ ότι όλα πάνε καλά.

Ρεφρακτόμετρο δεν πήρα, μου έδωσαν ένα υγρόμετρο της red sea αλλά δεν το εμπιστεύομαι. Θα πάω νερό τη Δευτέρα στο μαγαζί να μου το μετρήσουν και θα κοιτάξω να βρω ρεφρακτόμετρο απο το ebay ή μεταχειρισμένο αργότερα.

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής όχι απλά είναι μεγάλος,είναι ΚΤΗΝΟΣ για τα λίτρα αυτά!Πήγαινε τον πίσω και πάρε έναν 1000 λίτρα το πολύ!aquasyncro λέγεται και είναι πολύ καλός και με μαγνήτη!Καλή αρχή και από εμένα φίλε μου!Με το βάθος που έχεις,πιστεύω πως πιο μετά θα μπορέσεις να φιλοξενίσεις και πιο δύσκολα κοράλλια!Αρκεί το aquascape σου να έχει θέσεις σχετικά ψηλά (πάντα βάση του βάθους σου)!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια, έχετε δίκο.. Το κατάλαβα κι εγω για τον κυκλοφορητή, έκανα βλακεία που τον αγόρασα.

Έβαλα τον αραγωνίτη σήμερα και αφου καθάρισε με ξάφρισμα, φίλτρο και σχεδόν ένα πακέτο υαλοβάμβακα, μόλις έβαλα μπρος τον κυκλοφορητή έγινε της.....κακομοίρας...

Θα κοιτάξω να βρω μια κοραλια νανο 900, ή σαν αυτή που μου είπε ο φίλος kostakappa.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου στην κυκλοφορια θα βοηθησει και η αντλια επιστροφης απο το φιλτρο σου..

Εγω εχω στο BOYU TL 550 μια 2000 L/h και μου φαινετε δυνατη. Οταν χαλασει θα παρω σιγουρα μικροτερη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο petsupermarket η aquasynchro στα 1000 και στα 600 λίτρα ανά ώρα!Νομίζω πως μια από αυτές θα είναι ότι πρέπει!Ίσως και η 600άρα σε καλύψει!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά.

Λοιπόν,

αφου μετρήθηκε η αλατότητα στα 1024, έβαλα σήμερα ζωντανό βράχο, 4 κιλά. Για κυκλοφορητή παρήγγειλα έναν resun στα 600l/h που νομίζω οτι ακόμα κι αυτός είναι δυνατός.

Σαν προσωρινή λύση έβαλα την κεφαλή ενός μικρού εσωτερικού φίλτρου με ροή στα 200l/h και να σας πω την αλήθεια, αν έβαζα άλλον έναν ακριβώς απέναντι απο τον αλλον στα δεξιά νομίζω θα ήμουν εντάξει.Τι λέτε;

Τέλος πάντων, αφού παιδεύτηκα 2 ώρες κατέληξα στη διαμόρφωση που βλέπετε στη φωτό. Υπόψιν οτι το τζάμι του ενυδρείου σε ξεγελάει, ενω φαίνεται ότι είναι "μπουκωμένο", έχει περιθώρια αρκετά γιατι έχει βάθος.

Όποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα ας την προτείνει, κάθε γνώμη δεκτή!

Τώρα θα περιμένω δύο μέρες να "ησυχάσει" ο βράχος και θα ξεκινήσω τα τεστάκια. Έριξα και 5 ml special blend.

Είμαι λίγο μπερδεμένος όμως όσον αφορά τα φώτα. Να ξεκινήσω απο σήμερα με 2 ώρες την ημέρα και σταδιακά να ανεβαίνω; Τι λέτε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τον βραχο τον φτιαχνεις οπως θελεις και οπως σου αρεσει. Φωτα αναψε σε 1-2 εβδομαδες περιπου. Το οτι εβαλες ζωντανο αραγονιτη ειναι καλο. Και γω ετσι ξεκινησα και πηγε πολυ καλα το ενυδρειο. Μετρησεις να παιρνεις ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3. για να βλεπεις το που βρησκεσαι. Λογικα με τον ζωντανο αραγωνιτη σε 3 εβδομαδες δειλα-δειλα μπορεις να βαλεις 1 κατοικο μεσα.(Αφου οι μετρησεις ειναι ετσι οπως πρεπει και σταθερες ΝΗ3:0, ΝΟ2:0 ΝΟ3: αντε 50 στην χειροτερη)

(Τα παραπανω αποτελουν προσωπικη γνωμη)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

άλλαξα τη διαμόρφωση του βράχου, τον άπλωσα λιγο περισσότερο.

Αυτο που με ανησυχεί είναι αυτά τα "φυτά" πάνω σε δυο κομμάτια, τι είναι; Σόρρυ αν η ερώτηση είναι βλακώδης αλλά είμαι πρωτάρης ακόμα στο θαλλασινό..

Πάντως παιδιά, καλό και το γλυκό, καλές και οι αμερικάνες κιχλίδες που είχα, αλλά σαν το θαλασσινό δεν συγκρίνεται!

Τέλος πάντων, υπομονή έχω μπόλικη ( απο εμπειρία στα ενυδρεία ) και δεν βιάζομαι.Σιγά-σιγά..

Θα ενημερώσω για μετρήσεις.

α..και κάτι τελευταίο...έβαλα special blend, 5 ml. Nα βάλω πάλι σε μια-δυο μέρες ή να περιμένω κανονικά την έβδομη μέρα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε teoxan

Αυτο να μην το ξαναπεις ποτε ποτε ποτε...

"Σόρρυ αν η ερώτηση είναι βλακώδης αλλά είμαι πρωτάρης ακόμα στο θαλλασινό.."

Να μην δισταζεις-νρεπεσαι να κανεις ποτε ερωτησεις!!Αν ηξερες μονο τι κουταμαρες εχουμε ρωτησει ολοι μας οταν ξεκιναγαμε θα γελαγες!! :D :D

Αυτο να το λες παντου....χαχαχα

"Πάντως παιδιά, καλό και το γλυκό, καλές και οι αμερικάνες κιχλίδες που είχα, αλλά σαν το θαλασσινό δεν συγκρίνεται!"

Και αυτο να το τηρεις παντα...ειναι το μυστικο να χαρεις το χομπυ μας οσο περισσοτερο μπορεις! ;)

"Τέλος πάντων, υπομονή έχω μπόλικη ( απο εμπειρία στα ενυδρεία ) και δεν βιάζομαι.Σιγά-σιγά.."

Ομορφο το στησιμο ;)

Δεν θα παθει κατι αν ριξεις και αλλο Blend αλλα καλυτερα μεινε στην δοσολογια της εταιριας.

Αυτα κοκκινη αλγη ειναι(αν δεν κανω λαθος) και ενα tang θα την καθαριζε γρηγορα.

Ειναι λιγα τα λιτρα ομως για ενα τετοιο ψαρακι οποτε θα βαλεις χερι να βγαλεις οσο μπορεις.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς πως πλέον τα βακτήρια που συμπληρώνεις στο σύστημα,μέχρι να αναπτυχθούν σε ικανό πλυθησμό για να αποικηθεί το ενυδρείο θέλουν φαΐ!Οπότε ρίχνε κάθε δύο μέρες ένα-δύο φυλλαράκια τροφούλα μέσα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια!

καλά το κατάλαβα για τις άλγεις, διάβασα ένα αρθρο πριν λίγο.

Τέλος πάντων, με ένα μαχαιράκι προσεκτικά τις καθάρισα. Θα προμηθευτώ λίγη τροφή για να ρίξω για τα βακτήρια.

ααα..είδα και ένα άσπρο σκουληκάκι να χοροπηδάει στο νερό..ελπίζω να μη χρειαστεί να το κυνηγήσω! ( πλάκα κάνω..)

Δοκίμασα και το κτήνος-κυκλοφορητή που είχα αρχικά αγοράσει. Τον έβαλα να χτυπάει στο πίσω τζάμι και να πω την αλήθεια, δεν εκανε μεγάλη φασαρία, και βέβαια το νερό κυκλοφορούσε τέλεια παντού...ϊσως να οφείλεται και στο ότι το

ενυδρείο γέμισε με τον βράχο.Κριμα, έχω παραγγείλει τον resun τώρα..

update σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειάκι όπως είναι σήμερα. Τα φώτα τα άναψα μόνο για τη φωτό.

Τη μακροάλγη την ξέκανα, το νερό έχει καθαρίσει πλήρως και έριξα το πρωί δυο φυλαράκια φαγητό.

Έκανα και τα πρώτα τεστ, για να μάθω κιόλας τη ρουτίνα.

Αλατότητα: 1023 ( με βάση το υγρόμετρο-κλειστοί ο κυκλοφορητής και το φίλτρο)

Θερμοκρασία: 27 C

NH4 : <0.1

NO2 : 0

NO3 : 25

PH : 7.8

Νομίζω ότι είναι καλά, θα επαναλάβω και την Παρασκευή.

Αλλαγή νερού πότε να κάνω; Ο αραγωνίτης μπήκε την περασμένη Κυριακή, οπότε αυτή την άλλη Δευτέρα συμπληρώνεται μια εβδομάδα που τρέχει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να πάρεις ένα ρεφακτομετρο για να είναι ποιο ακριβής οι μετρήσεις σου. Μια χαρά είναι το ενυδρείο προβλέπω να γίνετε μπιμπελό!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να πάρεις ένα ρεφακτομετρο για να είναι ποιο ακριβής οι μετρήσεις σου. Μια χαρά είναι το ενυδρείο προβλέπω να γίνετε μπιμπελό!!!

+100 και θα σε συμβούλευα να ανεβάσεις και λίγο την αλατότητα σου στο 1025!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...