Jump to content

Boyu 398 Για Nano-Reef


teoxan

Recommended Posts

καλα, άσε μ' αυτό. Συνέχεια το κοιτάω!!

Αφου και η γυναίκα μου, παρόλο συνηθισμένη στα ενυδρεία, το είδε έτσι με το σκέτο βράχο και εντυπωσιάστηκε!!

Ασε που χθές βρήκα ένα μικρο 10λιτρο απο παλιό δώρο και ολο το τριγυρίζω!!!

Λες να πετάξω ένα βραχάκι μέσα και λίγο αραγωνίτη και να πάμε για δεύτερο;; :bigemo_harabe_net-66:

Καν΄το refugium για το "μεγάλο"!!;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καν΄το refugium για το "μεγάλο"!! ;)

πολυ καλή ιδέα! γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε!Απλά θα φτιάξεις μια υπερχείλιση στο μικρό και με μια αντλία θα στέλνεις από το μεγάλο στο μικρό!Η υπερχείλιση θα σου το γυρνάει και πάλι στο main!

Αν θες να με ακούσεις,το μικρό βαλ΄το λίγο πιο ψηλά από το μεγάλο για να επιστρέφει το νερό μέσω την βαρύτητας πίσω και να περνάει άθικτη ότι τροφή θα παράγεται στο refugium (κοπίποδα κλπ.)!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε!Απλά θα φτιάξεις μια υπερχείλιση στο μικρό και με μια αντλία θα στέλνεις από το μεγάλο στο μικρό!Η υπερχείλιση θα σου το γυρνάει και πάλι στο main!

Αν θες να με ακούσεις,το μικρό βαλ΄το λίγο πιο ψηλά από το μεγάλο για να επιστρέφει το νερό μέσω την βαρύτητας πίσω και να περνάει άθικτη ότι τροφή θα παράγεται στο refugium (κοπίποδα κλπ.)!

φίλε μου ακούγεται πολυ ενδιαφέρον! Φυσικά και θέλω να μάθω.

Θέλει σκέψη, γιατι παρόλο που έχω διαβάσει σχετικά, έχω μπερδευτεί λίγο με το sump και το refugium.

Δηλαδή, ουσιαστικά το refugium είναι ένα μικρό ενυδρείο συμπληρωματικό που θα υπάρχει βραχάκι- αραγωνίτης-λάμπα και οτι βιολογία παράγει αυτό θα διοχετεύεται στο "μεγάλο", έτσι;

Οπότε θέλω ένα κιλό βράχο, ένα σακουλάκι αραγωνίτη, αντλία έχω μια μικρή 200l/h αλλά χρειάζομαι κάποια σωληνάκια να στέλνω το νερό.

Δεν πρέπει όμως πρώτα να φτιαχτεί βιολογία στο refugium;

ή να βρω απο κάποιον μπόλι;

Ο βράχος θα είναι ζωντανός υποθέτω, έτσι;

Την υπερχείλιση πως θα τη φτιάξω;

Πρέπει και να κάνω κάποιες αλλαγές στο "μεγάλο " γιατι έχει καπάκια που δεν αφήνουν κενά για επιστροφές...

Ιδέες ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Το refugium δουλεύει σαν καταφύγιο και μέρος αναπαραγωγής διαφόρων οργανισμών,που αργότερα θα παίξουν μεγάλο ρόλο στο ενυδρείο σου!

Μέσα λοιπόν εκεί βάζεις λίγο βράχο,λίγη μακροάλγη για να αναπτυχθεί και να σου κρατάει νιτρικά και φωσφορικά χαμηλά και αν θες,βάζεις και αραγονίτη (νεκρό γιατί εκεί θα ζωντανέψει πολύ γρήγορα)!

Στην ουσία θες ένα τρύπημα στο μικρό και μια σωλήνωση τύπου U μικρής διαμέτρου,για να υπερχειλίζει το νερό και να επιστρέφει στο main!

Υπόψιν πως εκεί δεν θέλουμε σχεδόν καθόλου κυκλοφορία!

Τέλος μια λάμπα οικονομίας με χαμηλά kelvin και είσαι έτοιμος!

Η βιολογία δεν έχεις ιδέα για πότε θα ξεκινήσει να κάνει την εμφάνιση της εκεί μέσα αν βάλεις μια μακροάλγη (chaeto ή caulerpa)!

Αν θες πέρνα από εμένα να σου δώσω μια σακούλα caulerpa! ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραία, θα το ξεκινήσω σιγα-σιγα, πρέπει να κάνω και μια πατέντα στο καπάκι του Boyu για να δέχεται την επιστροφή και να φτιάξω την υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

σημερινές μετρήσεις:

NH4 : 0.25 ( δεν είμαι και πολυ σίγουρος, το υγρό είναι θολό αλλά δεν έχει ιδιαίτερο χρωματισμό...σαν να μοιάζει με το 0,25...)

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 100 (ανέβηκε πολύ παιδια)

pH : 7.7 ( κατέβηκε ένα δέκατο )

Θερμοκρασία : 27 C

Θα αλλάξω αντιφος σήμερα και άνθρακα και θα μετρήσω πάλι τη Δευτέρα.

Αλατότητα δεν μέτρησα, έχω παραγγείλει ρεφρακτόμετρο απο το ebay. Θα δοκιμάσω με το υγρόμετρο να δω τι θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο χαμηλουτσικο το ΡΗ. Περιμενε ακομα δεν εχει στρωσει το συστημα σου.

Αν μπορεις να κανεις το refugium καντο.Γενικα ειναι ενδιαφερων να εχεις διαφορους οργανισμους σε ενα τετοιο συστημα το οποιο μονο θετικα μπορει να προσφαιρει :)

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,

διάβαζα σήμερα διάφορα άρθρα απο ξένα forums για τον κύκλο του αζώτου.

Εκεί αναφερόταν και στο θέμα της φωτοπεριόδου, όπου όλα συνιστούσαν να ξεκινάμε τη φωτοπερίοδο αμέσως έτσι ώστε να μην πεθάνει όποια ζωή υπάρχει στο ζωντανό βράχο.

Καταλαβαίνω ότι σε αυτή τη "ζωή" θα υπάρχουν σίγουρα και παράσιτα που μεταφέρθηκαν με το βράχο, όπως οι ύποπτες απταίζιες που απομάκρυνα και άλλα.

Διαβάζοντας όμως κατάλαβα οτι η συσκότιση στον κύκλο του αζώτου δεν είναι "θέσφατο",, κανόνας, αλλά περισσότερο επιλογή ώστε να περιορίσουμε όσο γίνεται τους λαθρεπιβάτες καθώς και όποια άλγη υπήρχε ήδη στο βράχο.

Παραθέτω και ένα δείγμα απο το site http://www.nano-reef.com/articles/_/beginners/cycling-your-tank-r8 όπου αναφέρεται και το θέμα της αλλαγής νερού.

So what should you do during the cycle? Keep your lights running on their regular 10-12 hour schedule. Do not cycle your tank with the lights off, unless you want the life on the live rock to die off. Do not perform any partial water changes during the the process, as doing so will stall the cycle from completing. Some people have experimented with doing very small water changes during the cycle to keep the ammonia levels from getting extremely high. The thought behind this method is that it will help preserve the life that came on your live rock. The benefits, if any, are not well known at this time however.

Έτσι για τη συζήτηση, τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Προφανος αναφερεται αυτος σε οργανισμους ανωτερους και οχι στα βακτηρια που λαμβανουν μερος στον κυκλο του αζωτου.

Εχουμε και λεμε:

Αν εχεις δει καποια ζωη πανω στο βραχο (ανεμωνη , κοραλλακι μικρο, η κατι που να το θες) τοτε μπορεις να εχεις τα φωτα ανοιχτα για μερικες ωρες. Επισης αν η αμμωνια ανεβει σε υπερβολικα επιπεδα τοτε κανεις και μια μικρη ανανεωση του νερου. Δεν θα επηρεασει σχεδον καθολου τον κυκλο του αζωτου αρκει να μην το παρακανεις με την αλαγη νερου. Δηλαδη αν η ΝΗ3 ειναι στα 3ppm και εσυ με την αλαγη νερου την ριξεις 0,3 ε τοτε ναι πιστευω θα διαταραξεις τον κυκλο του αζωτου.

Βεβαια θα μου πεις....για να ζησει ο οργανισμους δεν θελει 0 αμμωνια? ή απαντηση εξαρταται απο τις ανοχες του καθε οργανισμου. Το καλυτερο ειναι να απομονωσεις τον οργανισμο που σου αρεσει σε ενα αλλα οριμο συστημα (ισως ενα ενυδρειο ενος φιλου) και να τον ξανα βαλεις στο ενυδρειο σου οταν αυτο θα εχει ολοκληρωσει τον Κυκλο του αζωτου.

Εγω στην θεση σου θα το αφηνα οπως ειναι ησυχο και απλα θα συμπληρωνα την εξατμιση του νερου με απιονισμενο. Τα φωτα στο κυκλο του αζωτου δεν παιζουν και τοσο ρολο. Αλλα θα προτιμουσα να ειναι κλειστα προς αποφυγην εξαρσης αλγης και φυκων(Αυτη την στιγμη δεν εχεις θηρευτες αλγης οπωτε θα κανει Party η αλγη καθως θα βρησκει θρεπτικα συστατικα και θα αναπτυσετε ανενοχλητη).

Link to comment
Share on other sites

Κλειστά τα έχω τα φώτα, και δεν προτίθεμαι να κάνω αλλαγές νερού, άλλωστε και το άρθρο σε κάποιο άλλο σημείο δεν συνιστά αλλαγές νερού, μόνο αναπλήρωση όποτε χρειάζεται.

Απλά, σαν αρχάριος ψάχνω και διαβάζω κι έτσι να κάνουμε και συζήτηση.

Πάντως με ανησυχεί λίγο το χαμηλό pH, εδω στην περιοχή μου ξέρω απο τα παλιά ενυδρεία μου οτι το νερό είχε pH 7.9 - 8.0. Μπορεί και να οφείλεται και στη συσκότιση και αργότερα την άλλη εβδομάδα που θα ξεκινήσω σιγα-σιγά

τη φωτοπερίοδο να ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστά τα έχω τα φώτα, και δεν προτίθεμαι να κάνω αλλαγές νερού, άλλωστε και το άρθρο σε κάποιο άλλο σημείο δεν συνιστά αλλαγές νερού, μόνο αναπλήρωση όποτε χρειάζεται.

Απλά, σαν αρχάριος ψάχνω και διαβάζω κι έτσι να κάνουμε και συζήτηση.

Πάντως με ανησυχεί λίγο το χαμηλό pH, εδω στην περιοχή μου ξέρω απο τα παλιά ενυδρεία μου οτι το νερό είχε pH 7.9 - 8.0. Μπορεί και να οφείλεται και στη συσκότιση και αργότερα την άλλη εβδομάδα που θα ξεκινήσω σιγα-σιγά

τη φωτοπερίοδο να ανέβει.

Το ph μην σε ανησυχεί!Μόνο και μόνο που έχεις κλειστά φώτα παραμένει πιο χαμηλά από ότι πρέπει!Σιγά σιγά θα ανέβει μην μασάς!

Χαίρομαι που έχεις πάρει ζεστά το ενυδρείο και βαδίζεις στον σωστό δρόμο! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα κι αυτό, τους δυο απο τους τρεις τόμους

http://www.amazon.com/Reef-Aquarium-Comprehensive-Identification-Invertebrates/dp/1883693128/ref=pd_sim_b_3

το γνωρίζει κανείς;

υπάρχει κι αυτό:

http://www.amazon.com/The-Nano-Reef-Handbook-Ultimate-Systems/dp/0793805724

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα ξερω.

Γενικα να θυμασαι οτι αρκετα πραγματα ειναι διαφορετικα απο την θεωρια στην πραξη.

Παντος γενικα στο Ιντερνετ θα βρεις τα παντα για οτι πληροφορια και αναζητησεις ειτε σε αυτο το φορουμ ειτε στου εξωτερικου.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα ξερω.

Γενικα να θυμασαι οτι αρκετα πραγματα ειναι διαφορετικα απο την θεωρια στην πραξη.

Παντος γενικα στο Ιντερνετ θα βρεις τα παντα για οτι πληροφορια και αναζητησεις ειτε σε αυτο το φορουμ ειτε στου εξωτερικου.

+1000!!

Πιστεύω πως πλέον το internet είναι η καλύτερη εγκυκλοπαίδεια!Όχι πως αν υπάρχει βιβλίο για υφάλους στην βιβλιοθήκη είναι κακό,αλλά εγώ θα προτιμούσα να χαλάσω τα λεφτά για το ενυδρείο ή,να μην τα χαλάσω καθόλου!;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανος αναφερεται αυτος σε οργανισμους ανωτερους και οχι στα βακτηρια που λαμβανουν μερος στον κυκλο του αζωτου.

Εχουμε και λεμε:

Αν εχεις δει καποια ζωη πανω στο βραχο (ανεμωνη , κοραλλακι μικρο, η κατι που να το θες) τοτε μπορεις να εχεις τα φωτα ανοιχτα για μερικες ωρες. Επισης αν η αμμωνια ανεβει σε υπερβολικα επιπεδα τοτε κανεις και μια μικρη ανανεωση του νερου. Δεν θα επηρεασει σχεδον καθολου τον κυκλο του αζωτου αρκει να μην το παρακανεις με την αλαγη νερου. Δηλαδη αν η ΝΗ3 ειναι στα 3ppm και εσυ με την αλαγη νερου την ριξεις 0,3 ε τοτε ναι πιστευω θα διαταραξεις τον κυκλο του αζωτου.

Βεβαια θα μου πεις....για να ζησει ο οργανισμους δεν θελει 0 αμμωνια? ή απαντηση εξαρταται απο τις ανοχες του καθε οργανισμου. Το καλυτερο ειναι να απομονωσεις τον οργανισμο που σου αρεσει σε ενα αλλα οριμο συστημα (ισως ενα ενυδρειο ενος φιλου) και να τον ξανα βαλεις στο ενυδρειο σου οταν αυτο θα εχει ολοκληρωσει τον Κυκλο του αζωτου.

Εγω στην θεση σου θα το αφηνα οπως ειναι ησυχο και απλα θα συμπληρωνα την εξατμιση του νερου με απιονισμενο. Τα φωτα στο κυκλο του αζωτου δεν παιζουν και τοσο ρολο. Αλλα θα προτιμουσα να ειναι κλειστα προς αποφυγην εξαρσης αλγης και φυκων(Αυτη την στιγμη δεν εχεις θηρευτες αλγης οπωτε θα κανει Party η αλγη καθως θα βρησκει θρεπτικα συστατικα και θα αναπτυσετε ανενοχλητη).

+1000 το μονο που θα εκανα ειναι μια αλλαγη καθε 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

το απιονισμένο είναι ασφαλές παιδιά ; ( εννοείται χωρίς άρωμα, το σκέτο)

Κάπου είχα διαβάσει οτι δεν παρασκευάζεται όπως με ΑΟ, αλλά βάζουν χημικά. ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν παω για ύπνο, έριξα μια τελευταία ματιά στο ενυδρείο.

Πάνω στο τζάμι είναι ένα πλάσμα πολυ μικρό που δεν μπορούσα να φωτογραφίσω και μετακινείται αργα-αργα.

με το μεγεθυντικό φακό λοιπόν πρόσεξα οτι μετακινείιται σαν σαλιγκάρι, έχει μια μικρή προβοσκίδα και στην πλάτη του κρόσσια διάφανα που η βάση τους είναι πιο πλατιά με κόκκινο και μωβ χρώμα..

Ψάχνω να βρω τι ειναι απο φωτογραφίες αλλά δεν ξερω τι είδος ακριβώς να ψάξω, γιατι φωτο δεν μπόρεσα να το βγάλω. Σαν σαλιγκάρι μου φαίνεται..αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Καμμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζουν χημεικα στο απιονισμενο. Απλα περνανε το νερο απο στυλη ρητινης ανταλαγης ιοντων και βγαινει το τελικο προιον (το απιονισμενο) Χρησιμοποιησετο. (εχω χρησιμοποιησει και γω χωρις καποιο προβλημα. Απλα δεν σε συμφαιρει)

Για το ζωακι που λες....δεν εχω ιδεα. Ποσο μικρο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

2-3 χιλιοστά, γύρισε στο βράχο, άφησε και ίχνη απο τη διαδρομή του στον αραγωνίτη.

Έψαξα κι εδώ http://www.lionfishlair.com/hitchhiker/hitchhiker.shtml αλλά τίποτα..δεν το βρήκα.

το απιονισμένο για τις αναπληρώσεις το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις :

ΝΗ4 : 0

ΝΟ2 : 0

ΝΟ3 : 50 ( έπεσε απο 100 τελευταία μέτρηση )

pH : 7.7

Θερμοκρασία : 27 C

Αύριο-μεθαύριο θα αγοράσω και τέστ για φωσφορικά και ΚΗ.

Θα περιμένω σήμερα μήπως ξαναδω εκείνο το περίεργο πλασματάκι που είδα χθές.

αυτο στις φωτο είναι κάτι; το βλέπω εδω και δυο μέρες και μεγαλώνει...

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, πρέπει να τη βγάλω χωρίς να σπάσει και εξαπλωθουν οι σπόροι, έτσι;

Θα βγάλω το βράχο έξω απο το νερό και θα την αφαιρέσω με μαχαιράκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...