Jump to content

Boyu 398 Για Nano-Reef


teoxan

Recommended Posts

λοιπόν, έβγαλα το βράχο και προσεκτικά προσποαθούσα να βγάλω την άλγη όταν ακούω ένα κλακ, σαν χειροκρότημα. Σήκωσα το βράχο και είδα αυτό στη φωτό.

Είναι γαρίδα μάντης, ή κάνω λάθος;

Την έχω σε ένα μικρό ποτήρι, ζωντανή και χειροκροτάει!! Τι να την κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπόν, έβγαλα το βράχο και προσεκτικά προσποαθούσα να βγάλω την άλγη όταν ακούω ένα κλακ, σαν χειροκρότημα. Σήκωσα το βράχο και είδα αυτό στη φωτό.

Είναι γαρίδα μάντης, ή κάνω λάθος;

Την έχω σε ένα μικρό ποτήρι, ζωντανή και χειροκροτάει!! Τι να την κάνω;;;

Γαρίδα pistol είναι και καλό είναι να την ρήξεις παλι στο ενυδρείο σου δεν είναι mantis....

Θα περιμένω σήμερα μήπως ξαναδω εκείνο το περίεργο πλασματάκι που είδα χθές.

αυτο στις φωτο είναι κάτι; το βλέπω εδω και δυο μέρες και μεγαλώνει...

Η άλγη είναι chaeto δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα δεν είναι bubble....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

τη γαρίδα την έριξα πάλι μέσα, και μάντης να ήταν θα έβρισκα ένα τρόπο να την κρατούσα μέχρι να την έδινα.

Την άλγη την είχα βγάλει ήδη πριν διαβάσω το post σου. Ξέρω οτι πολλοί καλλιεργούν chaetο.

Τέλος πάντων, η γαριδούλα έιναι μέσα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

H άλγη το πιθανότερο είναι να κάνει και πάλι την εμφάνισή της, είτε σε εκείνο το σημείο είτε σε κάποιο άλλο.
Το συγκεκριμένο είδος δεν πρέπει να σε ανησυχεί γιατί εφόσον είναι μέσα στο ενυδρείο θα καταναλωθεί πολύ σύντομα από διάφορους αλγοφάγους οργανισμούς.

Όσο για την γαρίδα, πολύ καλά έκανες και την έβαλες πάλι μέσα, δεν είναι μάντης, αλλά και στην περίπτωση που ήταν είναι αξιοθαύμαστα ζωντανά/θηρευτές.

Είναι κρίμα να πετάμε ζωντανούς οργανισμούς (καβουράκια, μάντης κλπ), γιατί απλά έτυχε να εισέλθουν στο ενυδρείο μας με τον βράχο.

Ορισμένοι τα θέλουν να τα διατηρούν στο sump τους, οπότε κάποιος θα βρεθεί να τα φιλοξενήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα και καλη...δυναμη!

με πολυ διαβασμα και μερακι ολα γινονται.

το πικο ενυδρειο ειναι ναι μεν ποιο "φτηνο" σε σχεση με τα μεγαλα αλλα πιστεψε με ειναι πολυ ποιο δυσκολο.

θα χρειαστεις και μια αυτοματη αναπληρωση.

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα και καλη...δυναμη!

με πολυ διαβασμα και μερακι ολα γινονται.

το πικο ενυδρειο ειναι ναι μεν ποιο "φτηνο" σε σχεση με τα μεγαλα αλλα πιστεψε με ειναι πολυ ποιο δυσκολο.

θα χρειαστεις και μια αυτοματη αναπληρωση.

καλη συνεχεια!

ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Δεύτερη εβδομάδα τελειώνει και ξεκίνησα να ανάβω τα φώτα, 6 ώρες την ημέρα. Ο βράχος έχει αλλάξει λίγο όψη, σε κάποια σημεία είναι άσπρος. σε άλλα έχει βγάλει καφέ άλγη, σαν χορτάρι.

Στο τζάμι εμφανίστηκε ένα μικροσκοπικό ανοιχτό καφέ πλάσμα με κωνικό σχήμα, η φωτο ξέρω οτι είναι χάλια . Σαλιγκάρι;

Στην άλλη φωτό ένας σπειρογράφος ( ; ) που τον είχα δεί απο τις πρώτες μέρες και έχει μεγαλώσει, έχω βρεί άλλους τρείς μικρότερους.

Την pistol δεν την έχω ξαναδεί, αλλά την άκουσα χτες το βράδι.

Link to comment
Share on other sites

θοδωρα δε νομιζω να βγαλει κανενας ακρη απο τη πρωτη φωτο! οι σπειρογραφοι αν δε τους αρεσει το μερος που ειναι λογο δυνατου φωτισμου η κυκλοφοριας αλλαζουν μερος.(να με διορθωσουν οι ποιο εμπειροι)!

Link to comment
Share on other sites

θοδωρα δε νομιζω να βγαλει κανενας ακρη απο τη πρωτη φωτο! οι σπειρογραφοι αν δε τους αρεσει το μερος που ειναι λογο δυνατου φωτισμου η κυκλοφοριας αλλαζουν μερος.(να με διορθωσουν οι ποιο εμπειροι)!

το ξέρω, αλλά είναι απίστευτα μικρό..προσπάθησα αλλά δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη.. Θα δω μήπως βγει σε βίντεο.

Ο σπειρογράφος είναι εκεί απο την πρώτη μέρα που τον είδα. Οπότε μάλλον του αρέσει η θέση! Οτι μετακινούνται το έχω διαβάσει κι εγω.

Πάντως, και με σκέτο βράχο το θαλασσινό δεν συγκρίνεται!! :bigemo_harabe_net-64:

Άλλη αίσθηση!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε teoxan οντως το θαλασσινο ειναι απιστευτο κολλημα!

Καθε μερα(ειδικα στην αρχη) μπορει να βλεπεις-παρατηρεις κατι καινουργιο και μια διαφορετικη συμπεριφορα!

Ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα απιστευτο για αυτο συνηθος οσοι ξεκινουν δεν ξεκολανε ευκολα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

τις τελευταίες δυο μέρες βλέπω στα τζάμια του ενυδρείου μια άσπρη λεπτή σκόνη, σαν πούδρα, έχει κάτσει και πάνω στο θερμαντικό. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, θα καθαρίσω αύριο.

Είδα κι αυτά στη φωτό, στον κόκκινο κύκλο. Διάφανα "σωληνάκια" με ένα μικρό εξόγκωμα απο πάνω.

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάποιο είδος σφουγγαριού είναι,αλλιώς κάποιο είδος "σάκου" (δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγονται) που φιλτράρει το νερό!Άκακο,το αφήνεις στην ηρεμία του!;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ότι πλησιέστερο βρήκα είναι αυτό, Ascidiacea, ή tunicates http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/File:Ascidians_and_Zoanthids.jpg

μπορει όμως να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, ευχαριστώ!

Να σας πω τωρα κατι που με ανησυχεί λίγο. Σήμερα νωρίς το μεσημέρι άναψα τα φώτα τη συνηθισμένη ώρα, και τωρα που είδα το ενυδρείο, πάνω στο μπροστινό τζάμι έχει πράσινη άλγη. Είναι δυνατόν να εμφανίστηκε τόσο γρήγορα;

Σε διάστημα 3-4 ωρών; Και είναι εμφανές...

Επίσης, χθες το βράδι καθάρισα το τζάμι απο αυτη την άσπρη πούδρα που είχε.

Γινεται σε μόλις 3-4 ώρες να πιάσει άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλαβα τι έγινε με την άλγη.

Σήμερα που έριξα τροφή, απο βλακεία μου έπεσε αρκετά παραπάνω. Ευτυχώς μόλις πρίν είχα αλλάξει αντιφόσφωρο. Πιστεύω ότι βρήκαν μπόλικο φαγητό.

και είναι νομίζω και ένα δείγμα ποσο ευαίσθητο ειναι το μικρό θαλασσινό, ιδιαίτερα οταν είναι ακόμα στην αρχή.

Θα μετρήσω και φωσφορικά μετά να δω τι γίνεται.

Φωτογράφισα και αυτό το πλαματάκι που εξακολουθεί να βρίσκεται στο τζάμι. Εχει μεγαλώσει λίγο, και με τον μεγεθυντικό πρόσεξα οτι στην επιφάνεια του έχει κάτι σαν ανάγλυφο απο μικρες τρυπίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά,

Έκανα μετρήσεις σήμερα:

ΝΗ4 : 0

ΝΟ2 : 0

ΝΟ3 : 25 ( κατεβαίνουν )

Έχει εμφανιστεί μπόλικη καφε άλγη σε ενα κομμάτι βράχου και μια-δυο φορές πράσινη τριχοειδης στο μπροστινο τζάμι.

Δεν έχω κάνει ακόμα καμμία αλλαγή νερού, αλλά εχω αλλάξει το φωτιστικό και δεν υπάρχει πια το αρχικό καπάκι . Εχω αρκετή αναπλήρωση όμως και κατι πρέπει να κάνω με αυτόματη.

Το πλασματάκι νομιζω οτι ειναι astrea snail, έχει εμφανιστεί κι άλλο ενα.

Στη φωτο είναι το 10λιτρο ενυδρειάκι που σκέφτομαι για refugium, είναι χαμηλότερο απο το "μεγάλο" οπότε με ενα σωληνάκι U το νερό θα φεύγει απο το μεγάλο και με μια μικρή αντλία στο μικρό θα επιστρέφει στο "μεγάλο".

Στην πίσω μεριά του Boyu όμως δεν μπαίνει γιατι υπάρχει το καπάκι του εσωτερικού φίλτρου. Μονο στο πλάι μπορει να στέκεται.

Θα ξεκινήσω να το κάνω αλλά αν έχετε καμια άλλη ιδέα για το πως ή τι μπορεί να γίνει, καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Το αντίστροφο πρέπει να κάνεις!Το νερό από το μικρό πρέπει να γυρνάει στο main με την βαρύτητα και όχι με αντλία!Οπότε πάει αντλία μικρή (πολύ μικρή) που να στέλνει από το main στο μικρό και από το μικρό επιστροφή μέσω βαρύτητας!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε κωσταρα πολυ μικρη αντλια για ποσα λιτρα ανα ωρα μιλαμε?200 ειναι καλα?μεσα μπορουμε να βαλουμε skimmer λιγο βραχο κ μακροαλγη?τον ανθρακα πως θα τον βαλουμε?εχω ακριβως το ιδιο κυβακι κ με ενδιαφερει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το 200αρι φιλτράκι της ΗΑΙLEA, αφαιρούμε την αντλία και θα το στέλνει με πολυ δύναμη ( το έχω δοκιμάσει). Μέσα βάζουμε και το θερμαντικό, και στο υπόλοιπο μέρος του φίλτρου βάζουμε

άνθρακα και αντιφως και το στερεώνουμε μέσα στο refugium.

Μάλιστα αυτο το φιλτράκι έχει και κουτάκι με άνθρακα μέσα. Κοστίζει 11 ευρω.

Για skimmer δεν γνωρίζω αν χωράει. το βλεπω δύσκολο εκτος κι αν κυκλοφορεί κάποιο πολυ μικρό που κάνει δουλειά όμως...

Πως ακριβως όμως θα επιστρέφει; ναι μεν με τη βαρύτητα αλλά πως; Τα τζάμια είναι σε μια ευθεία, δεν πρέπει κάποια φάτσα να είναι χαμηλότερη απο τηις άλλες;

Link to comment
Share on other sites

ο κωστας κατι σαν αυτο σου προτεινει,και θα χρειαστεις μια τρυπα φ20 σε καποιον τζαμα για να βαλεις pvc για επιστροφη στο ενυδρειο!post-39804-0-28883600-1386708896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο κωστας κατι σαν αυτο σου προτεινει,και θα χρειαστεις μια τρυπα φ20 σε καποιον τζαμα για να βαλεις pvc για επιστροφη στο ενυδρειο!attachicon.gifCPR-2-Sump-Small.jpg

καταλαβα παιδιά, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...