Jump to content

Διαφορες Φαρμακων


Recommended Posts

Ξερει κανεις την διαφορα του Tremazol με το Nematol της Sera?

Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχεις νομιζω αναγκη τα φαρμακα,για ν πουλανε τα βγαλαν και κανουν ζημια,ε ρε τι θ ακουσω γι αυτο που ειπα........

Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχεις νομιζω αναγκη τα φαρμακα,για ν πουλανε τα βγαλαν και κανουν ζημια,ε ρε τι θ ακουσω γι αυτο που ειπα........

Μπα δεν νομιζω να ακουσεις τιποτα!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-117: μαζι σου και εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχεις νομιζω αναγκη τα φαρμακα,για ν πουλανε τα βγαλαν και κανουν ζημια,ε ρε τι θ ακουσω γι αυτο που ειπα........

Δεν είναι σωστό γενικά να πετάμε θάψιμο ή προώθηση σε ένα προϊόν χωρίς αποδείξεις. Αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί το ποστ αποτελεί παράβαση στον κανονισμό του φόρουμ. Και τα δύο είναι χρήσιμα φάρμακα εκεί που πρέπει. Το 1ο χρησιμποιείται στην καταπολέμηση flatworm και εξωπαρασίτων στα βράγχια, το Νematol χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση νηματώδων.

Καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα εδω μέσα πριν χρησιμποιήσεις οποιοδήποτε απο τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

ε ρε τι θ ακουσω γι αυτο που ειπα........

Δεν υπάρχει λόγος να ακούσεις τίποτα... την γνώμη σου λες και αν είναι σωστή ή λάθος θα φανεί από τον διάλογο που λογικά θα ακολουθήσει από χομπίστες που είχαν την εμπειρία με τα συγκεκριμένα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις την διαφορα του Tremazol με το Nematol της Sera?

Εδω κι εδώ θα βρείς τις απαντήσεις .

δεν τα εχεις νομιζω αναγκη τα φαρμακα,για ν πουλανε τα βγαλαν και κανουν ζημια,ε ρε τι θ ακουσω γι αυτο που ειπα........

Πως κρίνεις οτι δεν τα έχει ανάγκη ;

Δεν μπορεί να πουληθεί τίποτα που να μη χρειάζεται στην αγορά . Ακόμα και γι αυτά που είναι πράγματι άχρηστα έχουν φροντίσει κάποιοι να σε πείσουν οτι τα χρειάζεσαι .

Όλα τα φάρμακα κάνουν ζημιά αν δεν χρησιμοποιηθούν σωστά .

Αφου το καταλαβαίνεις κι εσύ οτι αυτά που έγραψες δεν είναι σωστά , γιατί τα γράφεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αφου το καταλαβαίνεις κι εσύ οτι αυτά που έγραψες δεν είναι σωστά , γιατί τα γράφεις ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγουμε και για τα δυο φαρμακα λεει οτι ειναι για σκουλικια!Αυτο που δεν ξεχωριζει ειναι πως θα τα αντιληφθει ο χομπιστας.Να παραθεσω τι λεει για το Τremazol

http://www.sera.de/fileadmin/epapers/aqua-health-gr/page9.html#/52(Σελιδα 50-52)

kαι για το Nematol

(σελιδα 52-54)

Και γιατι ρωταω θα μου πειτε..Διοτι αν εχω εντερικα ας πουμε πιο απο τα δυο μου κανει??Διοτι και τα δυο μιλανε για απωλια ορεξης και κοπρανα με το ιδιο προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία δεν υπάρχει λόγος να καταλήξει σε προσωπική αντιπαράθεση. Τα γραπτά πράγματα και παρεξηγούνται και μπορούν να κατανοηθούν διαφορετικά απο τον καθένα. Κατερίνα δεν ξέρω πως κατέληξες να σε αυτό το συμπέρασμα, αλλά ο Σταμάτης δεν έγραψε τίποτα που να υποννοεί οτι δεν ξέρεις τί λες, το αντίθετο μάλιστα.

Οσο αφορά τα φάρμακα, δεν έχουν υπάρξει εδω μέσα τουλάχιστον κακές αναφορές για τα συγκεκριμένα φάρμακα, αν έχεις κάποια κακή εμπειρία μπορείς να μα την μεταφέρεις.

Dikaios: και τα δύο για σκουλίκια είναι , αλλά είναι διαφορετικά σκουλήκια :D. Θέλει εμπειρία να αναγνωρίσεις την ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρα άλλο είναι το ερώτημα ....

Οι ασθένειες αυτές μόνο με εργαστηριακές αναλύσεις μπορούν να ανιχνευθούν με ακρίβεια .

Η εμπειρία δεν είναι εύκολο να μεταδοθεί Άννα .

katerina τα γραπτά είναι δικά σου , εάν δείχνουν άνθρωπο που δεν ξέρει τι λέει δεν φταίω εγώ που απαντώ . Εγω ίσα ίσα που θεώρησα οτι αξίζουν να αναλυθούν γιατί τα θεωρώ πάρα πολύ σοβαρά !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα παιδια απο οτι καταλαβα -απαντησατε στον προβληματισμο μου, αλλα δεν λυσατε το προβλημα μου...Και αυτο ηταν οτι τελικα- δεν μπορουμε να αναγνωρισουμε τα σκουλικια, ωστε να ξερουμε ποιο θα χρησιμοποιησουμε απο τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

διαφορές υπάρχουν. οι νηματώδεις έχουν εναίο σωμα ενώ οι ταινιοσκώληκες έχουν δομές. Επίσης σημαντικό ειναι σε ποιο σημείο ή όργανο του ψαριού παρασιτεί το σκουλικι για να καταληξουμε στο φάρμακο. Αν τα σκουλίκια πάλι δεν είναι ορατά, συμπεράσματα μπορούν να βγουν απο τα συμπτώματα.

Οπως ξαναείπα αν έχεις πρόβλημα στο ενυδρείο σου καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα θέμα για να ξέρουμε και μεις με τί έχουμε να κάνουμε. Αν έχεις θέμα, μπορεί να μην είναι καν σκουλίκι αλλα κάποιο εξωπαράσιτο που φαίνεται σαν σκουλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον απλα διαβαζω καποια πραγματα και δεν καταλαβαινω μερικα γιαυτο και τα θετω σε συζητηση.Στην παρουσα φαση δεν εχω καποιο τετοιο θεμα .Απλα ας πουμε με τα εντερικα που τα εχω αντιμετωπισει πολλες φορες -η συγκεκριμενη εταιρια εχει τρια φαρμακα που μιλαει για ιδιες ενδειξεις και τα δυο απο τα τρια που λεει για σκουλικια...Αρα προσπαθω να καταλαβω που χρησιμοποιειται και τι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...