Jump to content

Υπέρβαρο Cardinal Tetra Ή Κάτι Άλλο;


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο ψάρι μαζί με άλλα 11 του ίδιου είδους βρίσκεται στο ενυδρείο μου από αρχές 5 Μαίου. Απο τότε κι όλας έχι ένα θέμα με ..... τα κιλάκια του.....αλλά οχι τόσο μεγάλο. Φόρμα για ασθένεια δε συμπληρώνω (ακόμα) διότι δε πιστεύω να είναι κάποια ασθένεια αλλά αν μου πείτε κάτι τέτοιο, αλλάζει το πράμα. Απλα ήθελα να ξέρω για αρχή, αν είναι κάτι φυσιολογικό ή κάτι μπορεί να συμβαίνει. Για την ιστορία, το ψάρι είναι πολύ δραστήριο, με έντονα χρώματα, ορεξάτο για φαί κ.τ.λ.....απλά τερτάπαχο!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρε συ Πανο εγω βλεπω αλλα 3 που ειναι φουσκωμενα! Το συγκεκριμενο ειναι και λιγο στραβωμενο ή μου φαινεται;

Τι τροφη ταιζεις, ποσες φορες την ημερα και την μουλιαζεις πριν την ριξεις;

Link to comment
Share on other sites

Άλλα δυο - τρια είναι μεγαλόσωμα αλλα αυτό παραείναι. Το στράβωμα που βλέπεται φαίνεται να προκλήθηκε από το βάρος της κοιλιάς και δεν αστειεύομαι καθόλου. Έχει "κάτσει" το ψαράκι. Μέχρι πριν από μια εβδομάδα τάιζα πρωί και βράδυ και εδώ και μια εβδομάδα ταίζω και μεσημέρι αλλά πιο λίγη τροφή στα τρια γεύματα συγκριτικά με τις άλλες φορές. Την τροφή τη μουλιάζω μόνο σε σκορδόζουμο όταν ρίχνω ή σε βιιταμίνες (από μια φορά την εβδομάδα το κάθε σκεύασμα).

Edit: Ταίζω πρωί και μεσημέρι flakes και το βράδι σπιρουλίνα (ολες οι τροφές της ocean nutrition)

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εννοω τρωνε απο τον αφρο ή πεφτει στο ενυδρειο; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να τρωνε και αερα μαζι;

Να σου πω την αληθεια μου φαινεται για dropsy!

Link to comment
Share on other sites

Εννοω τρωνε απο τον αφρο ή πεφτει στο ενυδρειο; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να τρωνε και αερα μαζι;

Να σου πω την αληθεια μου φαινεται για dropsy!

Οχι τόσο από την επιφάνεια. Περισσότερο απο μέσα στο νερό τρώνε. Dropsy;.....7,5 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

7,5 μηνες ειναι ετσι; Και τα πισω;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα είχα πάρει ήταν όλα σε λίγο πιο μικρό μεγεθος από οτι είναι τώρα φυσικά αλλά κάποια ήταν πιο μεγαλόσωμα απο τα υπόλοιπα, δεν είχαν όλα το ίδιο μέγεθος. Αυτά που βλέπεις είναι τα μεγάλα αλλά το μπροστινό είναι σα zeppelin.....7,5 μήνες είναι με τη κοιλία τούρλα, όχι τόσο πολύ αλλά μεγάλωνε σταδιακά όσο μεγάλωνε και το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Πανο φυτικη τροφη ριχνεις; Αρακα, σπιρουλινα κτλ;

Link to comment
Share on other sites

σπιρουλίνα σε flakes γιατι σε μορφή pellets πάει ολη χαμένη, κανενα δε την τρώει. Αρακά οχι δε ρίχνω, θα ήταν καλό; πως τον επεξεργαζόμαστε πριν τον ρίξουμε μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκινα κανα 4ημερο μονο σπιρουλινα! Τον αρακα τον βραζεις ισα ισα να μαλακωσει και βγαζεις το τσοφλι! Ριξε πρωτα ενα μικρο κομματι να δεις αν το τρωνε και αν δεν το τρωνε μουλιασε τον σε σκορδοζουμο!

Δεν ειμαι σιγουρος τι εχουν αλλα δοκιμασε αυτο δεν χανεις τιποτα! Ισως να ειναι θεμα δυσκοιλιοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Oκ φίλος. Θα το ξεκινήσω από αυρίο και βλέπουμε. Ευχαριστώ.

Edit : Μήπως ταυτόχρονα να μειώσω τα γεύματα και την ποσότητα;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Να το κανεις 3 φορες την ημερα με λιγοτερη τροφη! Και μουλιαζε την με λιγο νερο για να σκορπαει στο ενυδρειο και να μην μενει επιφανεια!

Δυο ασθενειες μου ρχονται στο μυαλο αλλα αφου λες οτι ειναι τοσο καιρο...

Επισης αυξησε την συχνοτητα που χορηγεις τις βιταμινες!

Link to comment
Share on other sites

Να το κανεις 3 φορες την ημερα με λιγοτερη τροφη! Και μουλιαζε την με λιγο νερο για να σκορπαει στο ενυδρειο και να μην μενει επιφανεια!

Δυο ασθενειες μου ρχονται στο μυαλο αλλα αφου λες οτι ειναι τοσο καιρο...

Επισης αυξησε την συχνοτητα που χορηγεις τις βιταμινες!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω http://www.fishdeals.com/fish_diseases/curved_spine/

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει ομως σε ποσο διαστημα το ψαρι χαιρεταει ή αν χαιρεταει γενικα!

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ητανε ετσι πανω απο δυο μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...