Jump to content

Με Τι Σειρα Θα Βαλω Τις Λαμπες.


baggos777777

Recommended Posts

Γεια σας θα αλαξω της λαμπες μου στο ενυδρειο μου που ειναι 104,45.50 υψως και εχω ενα φωτιστικο με 5 :39βατ εχω παρει 3 μπλε 1 ασπρη και1 μωβ.ολες ατι.με ποια σειρα να της βαλω???να και φωτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη το ενυδρειο το εχεις σαν χωρισμα?

Αν ναι και εχεις τοποθετησει το βραχο και τα κοραλια ακριβως στη μεση βαλε

1.Μπλε

2.μωβ

3.λευκη

4.μπλε

5.μπλε

Αν δεν ειναι και εχεις τοποθετησει τα βραχια-κοραλια κλασσικα(οπως ολοι μας),πιο κοντα στην πλατη του ενυδρειου,βαλε

Απο μπροστα προς την πισω πλευρα

1.μπλε

2.μωβ

3.μπλε

4.λευκη

5.μπλε

Λευκη πηρες την aquablue η' την coral plus?

edit

Το ενυδρειο σου ειναι πανεεεεεμορφο!! :bigemo_harabe_net-59::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-122:

Πολλα πολλα μπραβο!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε μου.απο ασπρη εχω την aquablue special.το ενυδρειο ειναι χωρισμα και τα κοραλια ειναι ουτετερμα πισω αλλα ουτε και στην μεση.μαλλον για την δευτερη σειρα θα παω που μου προτινης..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευχαριστω που μου γουρλωσες τα ματια βαγγελη(μολις ειχα σηκωθει :P )!!

Και παλι μπραβο!

Παντως αν αργοτερα ερθει η ωρα ν'αλλαξεις λαμπες η' θες να κανεις αλλαγες ωραιοι στις 5 λαμπες ειναι και οι..

1.Μπλε

2.coral plus

3.μπλε

4.coral plus

5.μπλε

η'

1.μπλε

2.μπλε

3.aquablue

4.μπλε

5.μπλε.

Και αν σου αρεσει πολυ το μπλε στο ενυδρειο(εγω τρελλαινομαι :P ) ειναι πολυ ωραιος...

1.μπλε

2.ακτινικη

3.aquablue η' coral plus(μπλεδιζει ακομα πιο πολυ ομως)

4.ακτινικη

5.μπλε

Αυτα ειναι και γουστα βεβαια :bigemo_harabe_net-82:

Στη φωτο που εβαλες ποιο συνδυασμο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση βαγγελη :thumbup:

Τοτε θα ειναι ωραια η αλλαγη.

Θα μπλεδισει λιγο περισσοτερο το ενυδρειο αλλα δεν θα χασεις σε ενταση.

Αυτες οι blue plus ειναι πραγματικα(κατα την ταπεινη μου γνωμη) οοοοτι καλυτερο εχει βγει ποτε σε τ5.

Περιμενουμε και φωτο μετα την αλλαγη,οποτε βρεθει αμερα στα χερια και εχεις χρονο!

Ετσι και αλλιως τετοιο ενυδρειο πρεπει να το βλεπουμε συχνα φιλε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα σας εχω τωρα 5 λαμπες στο ενυδρειο που ειναι 2 μπλε 1λευκη 1μωβ και 1ακτινικη.και σκεφτομαι για αλλη 1 μωβ.τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω τωρα 5 λαμπες στο ενυδρειο που ειναι 2 μπλε 1λευκη 1μωβ και 1ακτινικη.και σκεφτομαι για αλλη 1 μωβ.τι λετε???

Θελω να βαλω μια μωβ για να εχω ποιο καλα χρωματα ποιο εντονα.τι λετε? Το ενυδρειο ειναι 104*45*50 υψως φοβαμαι μην τα καψω τα κοραλια.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα βαγγελη

Τι λαμπες εβαλες τελικα?Τη δευτερη μωβ σε ποιας τη θεση θα την εβαζες?

Να σου πω την αληθεια προσωπικα δεν θα εβαζα ακτινικη αλλα ουτε και μωβ σε φωτιστικο με 5 λαμπες(εκτος και αν ηταν πολυ περισσοτερο-μεγαλυτερο,απο αυτο που χρειαζεται το ενυδρειο).

Υπαρχουν αλλες λαμπες οπως η coral plus και η blue plus που περιεχουν(σε μεγαλο η' μικρο ποσοστο) αυτα τα χρωματα-φασμα που δινουν η μωβ και η ακτινικη και σου προσφερουν καλυτερο-εντονοτερο φως.

Link to comment
Share on other sites

να μπω και εγω σφηνα να κανω μια ερωτηση μιας και απο βδομαδα παω για λαμπες και θελω γνωμες αν ειναι ευκολο??για 6χ24 σε ati ποιες να παρω και με τη σειρα να μπουν??ευχαρηστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε monti

Σιγα τη σφηνα βρε,ετσι κ αλλιως το θεμα ειναι γενικο :thumbsu:

Τι φωτιστικο εχεις?

Ποια καναλια(θεσεις στις λαμπες) ανοιγουν πρωτες?

Link to comment
Share on other sites

φιλε mad thanks,ενα china τις hopar ειναι που του αλλαξα τα φωτα :lolu:

αρχικα ανοιγαν ολες μαζι οταν το πηρα,του αλλαξα ballast μe osram για καλυτερα και τις χωρισα 3ηςκαι3ης και τωρα εχω

μπλε-ασπρη-μπλε αναβουν αρχικα, και παλι μπλε-ασπρη-μπλε αναβουν μετα τι λες??

Link to comment
Share on other sites

χαχα και καλα πολυ καλα του εκανες monti!! :jig:

Και αλλοι φιλοι εκαναν το ιδιο και βρηκαν την υγεια τους στο θεμα ballast!

Αν σου αρεσει πιο πολυ να ειναι προς το μπλε το φως βαλε 4 blue plus και 2 coral plus.

Η πιο ασφαλης λυση ομως,γιατι εχει και αρκετο μπλε και λευκο,αλλα παραμενει ταυτοχρονα μπλε η αποχρωση ειναι να πας σε 3 coral plus και 3 blue plus.

Βαλε να ανοιγουν πρωτα οι 3 blue plus και μετα οι coral.Να εχεις αυτο που λεμε ανατολη-δυση στο φωτισμο.

Δεν ξερω σε ποιες θεσεις εχεις τις 2 τριαδες αλλα καλα θα ηταν να εβαζες.

1.blue plus

2.coral plus

3.blue plus

4.coral plus

5.blue plus

6.coral plus

H' αν το στησιμο του βραχου σου ειναι πολυ κοντα στην πλατη του ενυδρειου

1.blue plus

2.blue plus

3.coral plus

4.blue plus

5.coral plus

6.coral plus

Link to comment
Share on other sites

mad23, εισαι ο βασιλιας της Τ5..

Διαβαζω τις συμβουλες σου προσεκτικα.

Πες μου σε παρακαλω για 4xΤ5 που εχω εγω τι να βαλω?

Εχω ηδη:

1. AqualBlue Special

2. Coral Plus

3. Purple Plus

4. Blue Plus

Ειμαι εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93257-dhyonio-s-reef-130lt/page-4#entry918274

Link to comment
Share on other sites

αδερφε το στησιμο του βραχου ειναι στο κεντρο και λιγο πισω,ανοιγα πρωτα τις 3ης μπροστα και μετα τις πισω το θεμα ειναι πως αν τις βαλω εναλλαξ οπως στο παραδειγμα 1θα αναβουν πρωτα οι

blue plus

coral plus

blue plus και μετα οι υπολοιπες 3ης δεν εχω δυνατοτητα να αναβω πρωτα τις blue και μετα τις coral καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

mad23, εισαι ο βασιλιας της Τ5..

Διαβαζω τις συμβουλες σου προσεκτικα.

Πες μου σε παρακαλω για 4xΤ5 που εχω εγω τι να βαλω?

Εχω ηδη:

1. AqualBlue Special

2. Coral Plus

3. Purple Plus

4. Blue Plus

Ειμαι εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93257-dhyonio-s-reef-130lt/page-4#entry918274

Σιγα τον βασιλια πετρο μου...κοροιδο ειμαι και εχω δωσει ενα σκασμο λεφτα να δοκιμαζω ολες τις τ5 και απειρο χρονο να δοκιμαζω ολους του δυνατους συνδυασμους :bbq:

Κατα την ταπεινη μου αποψη η purple plus δεν σου προσφερει απολυτως τιποτα,ειδικα σε μολις 4 τ5.

Ξερω οτι αλλο να στο λεω και αλλο εσυ να την πληρωνεις φιλε μου,αλλα καλο θα ηταν να την αντικαταστησεις με μια Blue plus αν μπορεις.

Ολες αυτες μαζι aquablue,purple και coral plus θα σου βγαζουν ενα τονο κοκκινου στο συνολο.

Αν μπορεσεις να παρεις αλλη μια blue plus θα ηταν ωραιος συνδυασμος

Απο μπροστα προς τα πισω

1.blue plus

2.coral plus

3.blue plus

4.aquablue.

Συνηθως η aquablue πρεπει να ειναι αναμεσα σε δυο blue plus ωστε να κοβει λιγο αυτο το εντονο κιτρινο η' κοκκινο(αναλογα και τις υπολοιπες λαμπες.

Εσενα ειδα πως εχεις αρκετο βραχο και πισω οποτε θα εισαι μια χαρα με αυτον τον τροπο.

Αν θες να δοκιμασεις εναν πιο μπλε συνδυασμο το πολυ παιρνεις αλλη μια coral και ..

1.blue plus

2.coral plus

3.blue plus

4.coral plus

Το γουστο σου ειναι το μεγαλυτερο κριτηριο και η τσεπη σου φυσικα :thumbsu:

Αν παλι ειναι καινουργια η purple και δεν θες να παει τσαμπα,ενας συνδυασμος σχετικα καλος ειναι

Απο μπροστα προς τα πισω

1.purpe plus

2.coral plus

3.blue plus

4.aquablue.

Δοκιμασε αυτο και αν σου αρεσει εσενα κρατησε το πετρο.

Αλλα σιγουρα μια blue plus στη θεση της purple θα σου εδινε πολυ περισσοτερα και σε φασμα αλλα και σε ενταση. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

αδερφε το στησιμο του βραχου ειναι στο κεντρο και λιγο πισω,ανοιγα πρωτα τις 3ης μπροστα και μετα τις πισω το θεμα ειναι πως αν τις βαλω εναλλαξ οπως στο παραδειγμα 1θα αναβουν πρωτα οι

blue plus

coral plus

blue plus και μετα οι υπολοιπες 3ης δεν εχω δυνατοτητα να αναβω πρωτα τις blue και μετα τις coral καμια ιδεα??

Monti μου,ποιες θεσεις εχει η καθε 3αδα που ανοιγει?

Δηλαδη οι πρωτες τρεις ειναι π.χ η 1η-4η-6η?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε αναβουν πρωτα η 1η2η3η απο μπροστα προς τα πισω και μετα η 4η5η6η τι λες??γιαυτο δεν μπορω να παιξω εναλλαξ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα βαγγελη

Τι λαμπες εβαλες τελικα?Τη δευτερη μωβ σε ποιας τη θεση θα την εβαζες?

Να σου πω την αληθεια προσωπικα δεν θα εβαζα ακτινικη αλλα ουτε και μωβ σε φωτιστικο με 5 λαμπες(εκτος και αν ηταν πολυ περισσοτερο-μεγαλυτερο,απο αυτο που χρειαζεται το ενυδρειο).

Υπαρχουν αλλες λαμπες οπως η coral plus και η blue plus που περιεχουν(σε μεγαλο η' μικρο ποσοστο) αυτα τα χρωματα-φασμα που δινουν η μωβ και η ακτινικη και σου προσφερουν καλυτερο-εντονοτερο φως.

γεια σου αδερφε μιχαλη.τι κανεις ρε φιλε??λοιπον εβαλα μια μωβ ακομα και οι λαμπες γίνανε 6.τελος καλοκαιριου θα κανω φωτιστικω με λεν+τ5 και θα το μελετισω καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αδερφε αναβουν πρωτα η 1η2η3η απο μπροστα προς τα πισω και μετα η 4η5η6η τι λες??γιαυτο δεν μπορω να παιξω εναλλαξ

Καλησπερα monti.

Αφου δεν εχεις εναλλακτικη βαλε(απο μπροστα προς τα πισω)

1.blue plus

2.coral plus

3.blue plus

--------------------που θα ανοιγουν πρωτες

4.coral plus

5.blue plus

6.coral plus

Ετσι η πρωτη τριαδα δεν θα ειναι τοσο δυνατη σε φως και δεν θα ειναι προβλημα να ανοιγει η' να κλεινει πρωτη.

Το πολυ πολυ βαζεις και ενα moonligt(diy δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα χρηματα) και εισαι τελειος :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου αδερφε μιχαλη.τι κανεις ρε φιλε??λοιπον εβαλα μια μωβ ακομα και οι λαμπες γίνανε 6.τελος καλοκαιριου θα κανω φωτιστικω με λεν+τ5 και θα το μελετισω καλα.

Γεια σου βαγγελη μου!

Ολα καλα φιλε μου,δοξα τω θεο!

Η καλυτερη κινηση που θα μπορουσες να κανεις :thumbsu:

Παρε ολο το μπλε-ακτινικο απο τα led και ολα τα υπολοιπα κυριως απο τις coral plus και θα σου βγει ενα απιστευτο αποτελεσμα και σε εικονα αλλα και σε αποτελεσμα.

Ποσες τ5 θα χρσιμοποιησεις?6 παλι?

Link to comment
Share on other sites

μιχαλη ευχαριστω και παλι :bow::bow::bow: ειδη εκανα την παραγγελια για τις λαμπες 3blue και3 coral

moonlight εχω μια μπαρα με 10 ledακια μπλε

αρα θα αναβω αρχικα τα ledακια

μετα την 1,2,3

και τελος 4,5,6 και αναποδα θα κλεινω

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βαγγελη μου!

Ολα καλα φιλε μου,δοξα τω θεο!

Η καλυτερη κινηση που θα μπορουσες να κανεις :thumbsu:

Παρε ολο το μπλε-ακτινικο απο τα led και ολα τα υπολοιπα κυριως απο τις coral plus και θα σου βγει ενα απιστευτο αποτελεσμα και σε εικονα αλλα και σε αποτελεσμα.

Ποσες τ5 θα χρσιμοποιησεις?6 παλι?

μιχαλη ποιο λιγες τ5 θα βαλω αλλα δεν ξερω ακομα.
Link to comment
Share on other sites

μιχαλη ευχαριστω και παλι :bow::bow::bow: ειδη εκανα την παραγγελια για τις λαμπες 3blue και3 coral

moonlight εχω μια μπαρα με 10 ledακια μπλε

αρα θα αναβω αρχικα τα ledακια

μετα την 1,2,3

και τελος 4,5,6 και αναποδα θα κλεινω

:thumbsu:

Mην ευχαριστεις βρε monti μου,αλλοιμονο φιλε.

Χαρα μου που δεν θα πεταξεις χρηματα σε δοκιμες με τις λαμπες(που στο τελος δεν θα χρησιμοποιησεις) και θα τα βαλεις σε κοραλακια,ψαρακια κτλ :jig:

Ασε που σημερα σου ειπα εγω κατι...αυριο ΣΙΓΟΥΡΑ,θα με βοηθησεις εσυ καπου!

Ετσι ειναι το aquazone :thumbsu:

Aφου εχεις ετοιμη και τη μπαρα με τα led τοτε εισαι σουπερ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιχαλη ποιο λιγες τ5 θα βαλω αλλα δεν ξερω ακομα.

Ωραιο θα ηταν βαγγελη μου να χρησιμοποιησεις 4 τουλαχιστον.

Θα εξακολουθει να ειναι κυριαρχος φωτισμος οι τ5 και δεν θα σοκαριστουν και τα ζωντανα σου,ουτε θα θελουν και ιδιαιτερη περιοδο προσαρμογης.

Θες να βαλεις λιγοτερες για να κατεβασεις τα watt?

54αρες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...