Jump to content

Σωληνάκι Παροχής Co2


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Γιαα να ενώσω την φιάλη co2 με τον διαχυτήρα χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο σωληνάκι 3M-PIPE-T.jpghttp://www.aquariumhk.net/aquarium-co2-proof-clear-tubing-air-pipe-5m-p-536.html?cPath=108_112_152

Καθ' όλα οκ. Είναι όμως τόσο άκαμπτο που μου έχει σπάσεο τα νεύρα, δεν λέει να ισιώσει με τίποτα (και το έχω και καιρό), πολύ ανυπάκουο... :bigemo_harabe_net-87:

Μήπως νε βάλω κάτι πιο μαλακό; Η λέτε θα έχω προβλήματα διαρροών;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις το κλασικο σωληνακι της αεραντλιας . εφοσον ειναι καινουργιο ( καλη κατασταση ) δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω σωλινακι αεραντλιας

και ειναι πολυ ευκαπτο και με βολευει

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει σωληνακι αεραντλιας ξερετε τι θα γινει κατα 90%?

Θα φουσκωσει και θα κανει μπαμ!

Σε diy co2 βαζεις οτι θες γιατι δεν εχει πιεση,σε ολοκληρωμενο συστημα ομως θελει σωληνακι υψηλης πιεσεως,αυτα τα σκληρα και ακαμτα.

Link to comment
Share on other sites

για το σωληνακι αναφερομαι δεν κανει αυτο της αεραντλιας για να μην υπαρξει προβλημα καλο ειναι να βαλουμε το ειδικο για Co2 που βρισκουμε σε συγκεκριμενα μαγαζια. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Γιαα να ενώσω την φιάλη co2 με τον διαχυτήρα χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο σωληνάκι 3M-PIPE-T.jpghttp://www.aquariumhk.net/aquarium-co2-proof-clear-tubing-air-pipe-5m-p-536.html?cPath=108_112_152

Καθ' όλα οκ. Είναι όμως τόσο άκαμπτο που μου έχει σπάσεο τα νεύρα, δεν λέει να ισιώσει με τίποτα (και το έχω και καιρό), πολύ ανυπάκουο... :bigemo_harabe_net-87:

Μήπως νε βάλω κάτι πιο μαλακό; Η λέτε θα έχω προβλήματα διαρροών;

Παρασκευα βαζεις αυτο και εισαι οκ http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/cosub2sub-axesoyar-kai-antallaktika-2600/product/sera-co2-solinaki-46.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ για αυτο της sera. Πιστεύω οτι είναι ίδιο με αυτό που έχω στο λίγο θολό χρώμα. Να το κοιτάξω...που το βρίσκουμε;

Εκτός αν πάω σε κάτι τέτοιο U%20Shape%20Tube-S.jpg και κόψω το σωληνάκι, το ενώσω με αυτό και μετά πάλι σωλινάκι κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε ματίστα λάστιχα σε μπουκάλες αερίων ούτε

φυσικά αυτά της αεραντλίας κτλ. . .

Θα έχεις την μπουκάλα με το co2 με ματίσεις μέσα στο σπίτι σου??Αν αρχίσει να χάνει

θα προλάβεις να το καταλάβεις ή θα κοιμηθείς ακόμα πιο ήρεμα . . . ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ματίσματα... Εννοώ με το σωληνάκι το σκληρό (το σωστο για το συστημα) μόνο πάνω στην κούρμπα να καβαλήσει το τζάμι του ενυδρείου...Αυτο το γυάλινο κουρμπαριστό σωληνάκι που είπα πρίν αυτό κάνει... Αλλά το σκέφτομαι κι όλας....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δώσεις λίγο πιο μεγάλη καμπύλη στο σωληνάκι σου και θα πάρει την γωνία που θέλεις . . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...