Jump to content

Ενυδρείο Από Το Πουθενά


Elenikgr

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για την υπομονή σας! Όσο για το μικρό που χτες έκανε αυτό το παράξενο με την επιφάνεια, σήμερα μετά την αλλαγή του νερού δεν το κάνει άλλο. Κολυμπάει μαζί με τα άλλα μια χαρά. Όσο για το φαγητό, τους δίνω λιγο, το τρίβω με τα δάκτυλα και γίνεται μικρα κομματάκια που τα τρώνε όλα εντός το πολύ μισού λεπτού και ταϊζω με την αντλία αποσυνδεμένη. Μόλις τελειώσουν το φαγητό τους την ξαναβάζω στην πρίζα. Είχε μαζέψει κάμποσα κατάλοιπα, πάντως. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας, ελπίζω να βρω κάτι μεγαλύτερο το συντομότερο δυνατό. Προς το παρόν φαίνονται αρκετά ζωηρά, κολυμπάνε και κρύβονται (τους έχω ένα βραχάκι με τρυπούλες κι ένα βαρελάκι, τα οποία δεν είναι πλαστικούρες, τους τα πήρα από pet shop και υποθλέτω ότι είναι πιστοποιημένα... ) Δεν δείχνουν νάχουν άγχος ή να φοβούνται.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που είναι από petshop δεν υπάρχει πρόβλημα , σαν υλικό κατασκευής εννοώ . Βέβαια αναλόγως την σύνθεση , σε άλλα ενυδρεία με άλλα ψάρια που θέλουμε χαμηλό ph εκεί είμαστε λίγο πιο προσεχτικοί με τις πέτρες για παράδειγμα . Αλλά ας μην σε μπερδέψω με αυτά . Στην παρούσα φάση μιλάμε για χρυσόψαρα οπότε αυτά είναι περαιτέρω πληροφορίες .

Link to comment
Share on other sites

Ελενη αν θες ακου την συμβουλη μου και βγαλε ολα τα διακοσμητικα απο μεσα!

Οταν λεμε απειροελαχιστα εννοουμε 2 φυλαρακια και τριφτα οπως λες. Αλλα καθε 2 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλά και κακά νέα....

Τελικά, μάλλον βρήκα ενυδρείο. Ο μπαμπάς μιας συμμαθήτριας των διδύμων μου έχει στην αποθήκη του ένα ενυδρείο ιδιοκατασκευή 160 λίτρων με όλα τα παρελκόμενά του. Το έχει εκτός λειτουργίας εδώ και δύο χρόνια (τώρα έχει ένα 600 περίπου λίτρων) και μου είπε ότι την Παρασκευή που θα μπορέσει να το βρει θα με πάρει τηλέφωνο. Μου είπε ότι δεν θέλει χρήματα, μια κι έχω βοηθήσει το παιδί του πάμπολλες φορές στα μαθήματα της Αγγλικής γλώσσας (είμαι καθηγήτρια Αγγλικής). Η χαρά μου δεν περιγραφόταν. Μου είπε ότι θα μου το στήσει κιόλας, αύριο το βράδυ θάρθει για καφέ για να δει το χώρο και να μου πει που θα ταίριαζε καλύτερα.

Αλλά δυστυχώς, σήμερα το πρωί είχαμε ένα θάνατο. Όχι από αμμωνία, ή από κάποια άλλη αιτία... αλλά από σφήνωμα!!!

Το ωραίο μας Shubunkin πήγε και σφήνωσε ανάμεσα στο γυαλί του ενυδρείου και το φίλτρο... :( και το κατάφερε μετά τον τρίτο νυχτερινό έλεγχο (παιδιά και ψάρια) που κάνω κάθε βράδυ μια και έχω να χαίρομαι 2 ασθματικούς μέσα στο ίδιο σπίτι... που σημαίνει ότι σφήνωσε μετά τις 5 και κάτι το πρωί (ήταν τόσο σφικτά που έβγαλα εντελώς το φίλτρο για να τον απεγκλωβίσω) αλλά δυστυχώς ήταν αργά. . Ήταν πανέμορφο, μπλε μεταλλικό και σκούρες βούλες... δεν το είπα καν στα παιδιά, το μεσημέρι τους είπα ότι άρεσε στη γιαγιά και της το έκανα δώρο. Έκανα αμέσως αλλαγή στο νερό - τα άλλα ψαράκια δεν φαίνεται να έχουν το παραμικρό πρόβλημα.
Δεδομένου του ότι έκανα έλεγχο 5 και κάτι το πρωί και βρήκα το νεκρό μικρούλη στις 06:45 χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο στο νερό/φίλτρο;

Α - πήγα σήμερα και στο pet shop της γειτονιάς, και εξέθεσα στον άνθρωπο εκεί το θέμα του φίλτρου. Δεν είχε sera siporax αλλά μου έδωσε ένα υγρό - Biofilte της Dajana. Μου είπε να κάνω τα εξής:

1. Να ταϊσω τα ψαράκια το πρωι.

2. Να κάνω κανονικά αλλαγή 1/3 του νερού και καθαρισμό του φίλτρου, (να αφαιρέσω από το φίλτρο τον άνθρακα και να αφήσω τα υπόλοπα φίλτρα) και να συμπληρώσω νερό.

3. Να προσθέσω στο νερό 4 μιλιγκράμ με σύριγγα από το υγρό αυτό.

4. Να ταϊζω τα μικρά 1 φορά ανά δύο ημέρες, με ελάχιστη τροφή. Όταν δω το νερό να θολώνει να σταματήσω το τάισμα για τουλάχιστον ένα τριήμερο, και μετά να αρχίσω πάλι το τάισμα μέρα-παρά μέρα. Να μην αγγίξω νερο-ψάρια-φίλτρο για 40 μέρες.

5. Αν θέλω να βάλω sera siporax στο φίλτρο μπορώ να το βάλω - είναι ΟΚ αυτό; ΟΧΙ όμως τον άνθρακα γι' αυτές τις 40 μέρες.

6. Εάν τελικά αποκτήσω το μεγάλο ενυδρείο, τι ψαράκι/α μπορώ να βάλω στο μικρό;

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για τα καλα νεα και κριμα για το ψαρακι!

Οταν θα παρεις το καινουριο ενυδρειο στα χερια σου προτου πραξεις οτιδηποτε φροντισε να μας συμβουλευτεις πρωτα! Μπορει ο ανθρωπος που θα στα δωσει να ειναι γνωστης αλλα μπορει και οχι ή μπορει να ειναι και δικος μας του φορουμ! ;) Ετσι κι αλλιως ειμαστε παντου! :P

Να μας πεις επισης και τι εξοπλισμο εξτρα θα σου δωσει, οπως φιλτρα, θερμοστατες κτλ για να σου πουμε τι αλλο θα χρειαστεις!

Ο φιλος απ το πετ δεν καταλαβα τι θελει να πει αλλα φιλτρο χωρις βιολογικο υλικο δεν μπορει να κρατησει βιολογια αρκετη! Στο καινουριο θα χρειαστεις φιλτρο και κατα προτιμηση εξωτερικο. Οτα το παρεις θα σου πουμε ακριβως τι να βαλεις!

Μεχρι την Παρασκευη μην ταισεις καθολου! Δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια! Και ελπιζω να εβγαλες τα πλαστικα διακοσμητικα απο μεσα!

Σε αυτο το ενυδρειο εγω θα ελεγα να μην ξαναβαλεις τιποτα! Εξαλλου θα εχεις ενα μεγαλο να ασχολησαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ! Δεν είχα ποτέ ψαράκια, και για να πω την αλήθεια δεν το περίμενα να στενοχωρηθώ τόσο πολύ. Ο καημένος, εγώ έλεγα ότι αν έχανα ψαράκι θα ήταν από δηλητηρίαση, και αυτός πήγε από 'τροχαίο'....

Ο κύριος μου είπε ότι το ενυδρείο είναι πλήρες, εκτός από το φυσικό διάκοσμο που τον μετέφερε στο νέο ενυδρείο. Έχει τα πάντα, φίλτρο, θερμοστάτη, και μπορεί να μου το 'στρώσει' με νερό από το δικό του ενυδρείο (υποθέτω ότι γίνεται αυτό;). Μου είπε επίσης ότι μπορεί λόγω μεγέθους να φιλοξενήσει και άλλους μικρούς κατοίκους ( μου τα έγραψε κιόλας: guppies (παράγει δικά του), tetras και rasboras. Ήταν πολύ ευχαριστημένος που το ενυδρείο θα αξιοποιηθεί, γιατί έψαχνε να το δώσει και δεν έβρισκε κανέναν να το θέλει!... Καλά δεν υπάρχει!!! Αυτά τα πράγματα είναι πανάκριβα!!! Αφού σκέπτομαι να κάνω για κάνα τρίμηνο Αγγλικά στο κοριτσάκι του, μόνο και μόνο για να μη νιώθω άσχημα...

Εννοείται ότι θα με βαρεθείτε. Σήμερα θα έλθει να δούμε σε ποιο χώρο ταιριάζει. Όταν του είπα ότι θα είναι πολύ βαρύ και ότι θα πρέπει να βρω που θα το βάλω μου είπε αν έχω ραπτομηχανή. Του είπα ναι. μου είπε να την αφαιρέσω από το έπιπλό της, γιατί τώρα, δεν θα ράβω πια. Θα έχω ενυδρείο... :bigemo_harabe_net-64:

Ο κύριος στο pet ο οποίος είναι ένας από τους εμπειρότερους στην Κρήτη απ' ότι μου είπαν - μου είπε ότι ο άνθρακας είναι ανασταλτικός στην ανάπτυξη των ωφέλιμων βακτηρίων. Μου είπε να καθαρίσω και να ξανατοποθετήσω το φίλτρο με το σφουγγάρι/υαλοβάμβακα αλλά όχι την μικρή σήτα με τον άνθρακα, ώστε να μπορέσουν τα βακτήρια να αναπαραχθούν ανενόχλητα. Μου είπε ότι αν μπορέσω να βρω sera siporax mini να αδειάσω τον άνθρακα και να τα τοποθετήσω εκεί, γι΄αυτές τις 40 μέρες. Το φίλτρο θα μπει κανονικά. Όταν τον ρώτησα για το μικρό ενυδρειάκι, μου είπε ότι μπορώ να βάλω guppies ή να το κρατήσω για καραντίνα ή για 1 μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ! Δεν είχα ποτέ ψαράκια, και για να πω την αλήθεια δεν το περίμενα να στενοχωρηθώ τόσο πολύ. Ο καημένος, εγώ έλεγα ότι αν έχανα ψαράκι θα ήταν από δηλητηρίαση, και αυτός πήγε από 'τροχαίο'....

Ο κύριος μου είπε ότι το ενυδρείο είναι πλήρες, εκτός από το φυσικό διάκοσμο που τον μετέφερε στο νέο ενυδρείο. Έχει τα πάντα, φίλτρο, θερμοστάτη, και μπορεί να μου το 'στρώσει' με νερό από το δικό του ενυδρείο (υποθέτω ότι γίνεται αυτό ;). Μου είπε επίσης ότι μπορεί λόγω μεγέθους να φιλοξενήσει και άλλους μικρούς κατοίκους ( μου τα έγραψε κιόλας: guppies (παράγει δικά του), tetras και rasboras.

Νερό να μη σου δώσει , να σου δώσει έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό από τα φίλτρα του. Άλλα ψαράκια να μην βάλεις , να μείνεις με τα χρυσόψαρα, καθώς οι συνθήκες διαβίωσης είναι διαφορετικές.

Ήταν πολύ ευχαριστημένος που το ενυδρείο θα αξιοποιηθεί, γιατί έψαχνε να το δώσει και δεν έβρισκε κανέναν να το θέλει!... Καλά δεν υπάρχει!!! Αυτά τα πράγματα είναι πανάκριβα!!! Αφού σκέπτομαι να κάνω για κάνα τρίμηνο Αγγλικά στο κοριτσάκι του, μόνο και μόνο για να μη νιώθω άσχημα...

Εννοείται ότι θα με βαρεθείτε. Σήμερα θα έλθει να δούμε σε ποιο χώρο ταιριάζει. Όταν του είπα ότι θα είναι πολύ βαρύ και ότι θα πρέπει να βρω που θα το βάλω μου είπε αν έχω ραπτομηχανή. Του είπα ναι. μου είπε να την αφαιρέσω από το έπιπλό της, γιατί τώρα, δεν θα ράβω πια. Θα έχω ενυδρείο... :bigemo_harabe_net-64:

Ο κύριος στο pet ο οποίος είναι ένας από τους εμπειρότερους στην Κρήτη απ' ότι μου είπαν - μου είπε ότι ο άνθρακας είναι ανασταλτικός στην ανάπτυξη των ωφέλιμων βακτηρίων.

Τον άνθρακα τον τοποθετούμε μετά από θεραπείες για να "τραβήξει" τα υπολείμματα. Καλώς σου είπε να τον βγάλεις.

Μου είπε να καθαρίσω και να ξανατοποθετήσω το φίλτρο με το σφουγγάρι/υαλοβάμβακα αλλά όχι την μικρή σήτα με τον άνθρακα, ώστε να μπορέσουν τα βακτήρια να αναπαραχθούν ανενόχλητα. Μου είπε ότι αν μπορέσω να βρω sera siporax mini να αδειάσω τον άνθρακα και να τα τοποθετήσω εκεί, γι΄αυτές τις 40 μέρες. Το φίλτρο θα μπει κανονικά.

Να το κάνεις αυτό με το siporax.

Όταν τον ρώτησα για το μικρό ενυδρειάκι, μου είπε ότι μπορώ να βάλω guppies ή να το κρατήσω για καραντίνα ή για 1 μονομάχο.

Το ενυδρειάκι, εγώ θα πρότεινα να το κρατήσεις άδειο. Κοιτάξτε πως θα πάει το μεγάλο με τα χρυσόψαρα και προχωράτε στο μέλλον.

Gupies δεν μπαίνουν όμως μέσα. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα ειπε ο dpap.

Φτιαξε πρωτα με το καλο το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα και μετα βλεπουμε! Πρωτα περπαταμε και μετα τρεχουμε! ;)

Ο κυριος που θα σου δωσει το ενυδρειο τι ψαρακια εχει;

Link to comment
Share on other sites

Στο πολύ μεγάλο του ενυδρείο έχει χρυσόψαρα, μερικά αγγελόψαρα, guppies και tetras. Δεν ξέρω πόσα, δεν το έχω δει. Περιμένω να δω τι θα μου πει την Παρασκευή, γιατί το έχει στην αποθήκη του σπιτιού του στο χωριό και πάνε κάθε Σαββατοκύριακο, μόλις σχολάσουν τα παιδια την Παρασκευή, οπότε λογικά περιμένω νέα το Σάββατο ή την Κυριακή, όποτε βρει χρόνο να το ψάξει ο άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Απο οτι βλεπω απο την ψαροσυνθεση του δεν το χει και πολυ ο φιλος! Οποτε οτι κι αν σου λεει θα το διασταυρωνεις πρωτα εδω!

Link to comment
Share on other sites

Μια ανανέωση στο θέμα που άνοιξα, μια και θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθειά σας...

Το ενυδρείο το ξεχνάμε. Ο κύριος που το είχε μου είπε ότι το βρήκε μεν, ραγισμένο δε. Το είχε αποθηκεύσει στο υπόγειο του σπιτιού στο οποίο είναι και ο καυστήρας της κεντρικής θέρμανσης. Υποθέτω ότι ράγισε από την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας (το χωριό είναι ορεινό και συχνά πιάνει χιόνι), όταν κάποια στιγμή, σε αυτά τα δύο χρόνια, άναψαν τη θέρμανση... ήταν τυλιγμένο και δεν το είχε δει. Όταν ο σύζυγος είδε την απογοήτευσή μου, μου είπε να πάρω ενδεικτικά τιμές για τα τζάμια. Τζίφος και από κει, γιατί ψάχνοντας τιμές για ένα έτοιμο συμμαζεμένο ενυδρείο (έως λχ 60 λίτρα που το ψιλοαντέχουμε οικονομικά και δεν θάχουμε πρόβλημα που να το βάλουμε) διαπιστώσαμε ότι το γυαλί στο πάχος που μας ενδιαφέρει είναι πανάκριβο και μένει και ο εξοπλισμός. Έτσι έψαξα πολύ καλά μέσω internet και βρήκα δυο-τρεις καλές περιπτώσεις, ενυδρείου στα 50-60 λίτρα με φουλ εξοπλισμό για τα οποία διάβασα καλές κριτικές. ΕΝΑ μόνο pet shop στο Ηράκλειο μου είπε ότι θα φέρει μερικά σε προσφορά σε αυτά τα λίτρα, και τα περιμένει στο τέλος της επόμενης εβδομάδας. Θα περιμένω προκειμένου να γλιτώσω τα μεταφορικά από Αθήνα. Αν δω ότι δεν αξίζει τον κόπο, θα τα παραγγείλω από Αθήνα. Αυτά είναι τα ενυδρεία που έχω βρει (για να καταλάβετε, το φθηνότερο 60λιτρο που βρήκα στο Ηράκλειο είχε €167 ΧΩΡΙΣ θερμοστάτη) είναι τα παρακάτω:

Άκουσα καλά λόγια γι' αυτό εδώ:

http://www.petsupermarket.gr/6904/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sunsun-hr-500b-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-54l.html

Αυτό εδώ της Hagen (αλλά προφανώς χωρίς εξοπλισμό-το site δεν αναφέρει αν περιλαμβάνει κάτι)

http://www.petsupermarket.gr/4003/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-60x30x35cm-63lt.html

Marina:

http://www.petsupermarket.gr/6403/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/marina-basic-54lt.html

Resun Square RCM 60

http://zoofilia-ionias.interpet.gr/AQUARIUMS/enidreia_SQUARE_1.htm

http://www.pet4u.gr/Product/1107/enydreio_me_lampes__eswteriko_filtro_

Ο,τιδήποτε και αν διαλέξω, θα το στρώσω κανονικά, ώστε να κάνω από την αρχή σωστή δουλειά. Τα ψαράκια μας προς το παρόν είναι μια χαρά στο μικρό τους χώρο, με συχνές αλλαγές (εναλλάξ αλλάγή νερού και καθάρισμα φίλτρου), και μίνιμουμ τάισμα κάθε πρωί. Βρήκα μερικά βίντεο στο utube για στρώσιμο ενυδρείου και τι χρειάζεται, αλλά θα προτιμούσα να τα μάθω από εσάς (3 βίντεο είδα, 3 διαφορετικά πράγματα κάνανε). Προς το παρόν έχω στο σπίτι:

Sera siporax mini

Αντιχλώριο

Βακτήρια σε μπουκαλάκι της Sera

Αλάτι για ενυδρείο

Τι άλλο χρειάζομαι για όσο το δυνατό γρηγορότερο στρώσιμο; Θα κινηθώ το πιθανότερο στα 54-60 λίτρα.

Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή και τις συμβουλές!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσα λιτρα δεν θα δεις προκοπη εκτος αν διωξεις τα χρυσοψαρα και βαλεις κατι αλλο! Για ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=90529&p=872618 ειναι και προσφατο!

Το στρωσιμο ειναι απλο. Υπαρχουν πολλοι τροποι, εγω χρησιμοποιω τον εξης: 40 μερες αφηνω το νερο να ωριμασει στο ενυδρειο χωρις να πειραξω τιποτα. Μτα απο 40 μερες βαζω βακτηρια και προσθετω τα ψαρακια. Για τις επομενες 15 μερες πολυ λιγο ταισμα και τελος!

Καπου υπαρχει και ενα αρθρο του Σταματη, θα ψαξω να το βρω!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο της hagen περιλαμβάνει όλο τον απαραίτητο εξοπλισμο (τουλάχιστον το 96λτ που αγοράσαμε εμείς τα είχε).

Πάρε τηλέφωνο και θα σου λύσουν οι υπάλληλοι όλες τις απορίες (σε εμένα τουλάχιστον ήταν πολύ ευγενικοί...)

Σε αυτόν το σύνδεσμο υπάρχουν ομαδοποιημένα όλα όσα χρειάζεσαι για να στείσεις το ενυδρείο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028

Εννοείται ότι απορίες προκύψουν, ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

θα σε ρωτήσω κατι και θελω να απαντήσεις στον εαυτό σου....."ποσο νομίζεις οτι θα αντέξεις με αυτο το άγχος να μην πεθάνουν τα ψαρακια και τις καθημερινές αλλαγές νερου?"

αν η απάντηση σου ειναι για πάντα......πήγαινε αμέσως τα ψαράκια σε ενα πετ σοπ...οποιοδήποτε, δωστα πισω και παρε για ανταλλαγή εναν μονομάχο και μερικά διακοσμητικά..

τα ψαρακια σου ειναι ήδη νεκρα η βλάβη που εχει δημιουργηθεί δεν επαναφέρεται,αν τα αγαπάς έστω και λιγο μην τα κρατάς αλλο εκει μεσα.

δεν σου λέω για αγορά ενυδρείου γιατί δεν είσαι έτυμη απλά ενθουσιαστηκες ακι αυτό είναι ολο. δώσε τα ψαρια σκέψου το και αν υπάρχει οικονομική άνεση κανεις αγορα ενυδρείο σε νορμάλ λιτρα ξεκίνα απο την αρχη.

δεν ειχα καμια πρόθεση να σε στεναχωρήσω αλλα δυστυχώς έτσι ειναι η πραγματικοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 60 λίτρα δεν κάνουν ούτε για το ένα χρυσόψαρο, πόσο μάλλον για 4! Τα χρυσόψαρα με μονή ενιαία ουρά, όπως τα σουμπούνκιν που έχεις μεγαλώνουν πολύ και χρειάζονται 70 λίτρα το καθένα! Αν θέλεις να τα κρατήσεις θα πρέπει να τους δώσεις τον χώρο που χρειάζονται, διαφορετικά δώσε τα στο κατάστημα και ξεκίνα από την αρχή. Είναι κρίμα να βασανίζονται τα ψαράκια αλλά και εσύ να έχεις προβλήματα και να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...