Jump to content

"σφηνωμένα" Ψάρια Στο Ενυδρείο


Recommended Posts

Έψαξα να δω κάποιο παρόμοιο θέμα.. αλλά δεν είδα κάτι και είπα να ανοίξω καινούριο!

Δεν μπορεί να είμαι μόνο εγώ που χάνω ψάρια επιδή κάπου σφήνωσαν στο ενυδρείο!

Μέσα σε λίγες μέρες έχασα 2 γκουράμι και χθες το βράδυ ένα cory!

Είναι φυσιολογικό ή εγώ είμαι τελείως "γκαντέμο"!

Το ένα γκουράμι σφήνωσε σε μία εσοχή βράχου και μετά από αυτό εννοείται οτι έβγαλα τον βράχο!

Το δεύτερο γκουράμι σφήνωσε αναμεσα στο θερμόμετρο.. το τζάμι.. και την ρίζα της βαλισνέριας!

Και χθες το βράδυ ένα cory σφήνωσε πάλι στην ρίζα άλλης βαλισνέριας με το κεφάλι προς τα κάτω.

Το είδα πριν απεβιώσει.. το απεγκλώβισα.. μετά έκανε κάτι περίεργα σάλτα και έπεσε στο βυθό και ίσα που ανέπνεε!

Από τότε το ψάχνω αλλά δεν το βρήσκω πουθενά.

Αυριο που θα κάνω αλλαγή νερού θα κοιτάξω καλύτερα!

Τόσος κόσμος έχει βαλισνέριες.. οι δικές μου φταίνε;

post-57192-0-19412200-1384554720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλη μου νομιζω πως δεν εισαι ο μονη! εγω εχω χασει 2 πλατυ πιο παλια που σφηνωσαν σε ενα βραχο και δεν μπορουσαν να βγουν..... και ενας θειος μου με χρυσοψαρα εχει χασει ψαρι το οποιο οταν σφηνωσε σε ενα βραχο το ειδε προσπαθουσε επι μιση ωρα να το βγαλει αλλα ματαια.... δεν βοηθουσε και το ψαρι καθολου μεχρι που βγηκε οτααν κοπηκαν τα πλαινα πτερυγια του και λιγες μερες μετα απεβιωσε.... ειναι θεμα ατυχιας πιστευω!

Έγινε επεξεργασία - karatasis
Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα ατυχιας πιστευω!

και τώρα αυτό είναι καλό;;;

Δηλαδή καταλήγεις και εσύ στο "γκαντέμο" που αναφέρω εγώ στο πρώτο μήνυμα..!

Παντως σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Είμαι σίγουρη πως είμαστε αρκετοί που χάσαμε ψάρια με αυτόν τον τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

Γκαντέμο ! ! ! Τι λέξη είναι αυτή ! ! ! Ζαμέ ! ! ! Κακότυχη είναι η σωστή λέξη . Πλάκα κάνω , χαχαχαχαχαχαχαχαχα . Και εγώ έχω χάσει με αυτό τον τρόπο . Μην τρελλαίνεσαι λοιπόν Αγαπητή συμφουρίτισα που έχεις αγάπη για τα gurami :P

Link to comment
Share on other sites

Χα.. χα..! Καλα γελάμε αλλα εγώ άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχω θέμα με τις βαλισνέριες!

Τόσα φυτάκια έχω.. γιατί δεν σφηνώθηκαν αλλού;

Έτυχε;

Είμαι στα πρόθυρα να τις βγάλω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως την ώρα που ρίχνεις τροφή πηγαίνει εκεί και πηγαίνουν τα ψάρια να την φάνε?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως κρυβονται τα ψαρια πισω απο φιλτρο,βραχους κ.λ.π οταν ειναι στο παρα πεντε για να πεθανουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές stav μου έχει τύχει και μένα με platy στο παρελθόν . Το βρήκα νεκρό πίσω από το φίλτρο μου :(

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου οταν ειναι στα τελευταια τους το κανουν αυτο,πανε μονα τους,και αντε να τα βρεις μετα,πρεπει να βγαλεις ολα τα βραχια ,ενας φακος για ψαξιμο βοηθαει

Link to comment
Share on other sites

δεν τα βγαζω,απλα περιμενω και κοιταζω ποτε θα σταματησει ν αναπνεει,μετα τα βγαζω,αν περασει και ενα βραδυ μπορει να εχει φαγωθει ενα ματι η κατι αλλο απο τ αλλα ψαρια οταν το βρω.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές έκανα και εγώ μέχρι πρότινος Κατερίνα . Και εγώ τα έβρισκα κάπως έτσι αλλά τα απομάκρυνα αμέσως και άλλαζα νερό αμέσως :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι ευκολο μπορείς να βάλεις τις μετρήσεις που εχεις στο ενυδρείο σου ? Την αμμωνία να προσεξεις ιδιαίτερα αν μπορείς να την μετρήσεις μς υγρό τεστ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την ώρα που ρίχνεις τροφή πηγαίνει εκεί και πηγαίνουν τα ψάρια να την φάνε?

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! 'Οπως και πολλά άλλα άλλωστε..

Μπορεί να έχεις και δίκιο.

Θα το προσέχω περισσότερο από εδώ και πέρα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα κάνω αλλαγή νερού και μετρήσεις θα κάνω αύριο!

Δεν πιστεύω πως ήταν για να πεθάνουν.. είμαι σίγουρη ότι εγκλωβίστηκαν!

Μετά το τελευταίο set up έδειχναν παρα πολύ χαρούμενα!

Επίσης ενω το ενυδρείο έχει πολλές κρυψώνες.. αυτά εγκλωβίστηκαν σε πολύ εμφανή σημεία!

Το τελευταίο μόνο ψαράκι..που ψάχνω ακόμα.. κρύφτηκε μετά το πατατράκ του εγκλωβισμού..

Ο giorgosmarios μπορεί να έχει δίκιο για το τάϊσμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν να κανεις μετρήσεις ΠΡΙΝ την αλλαγή νερου για να βλέπεις πως βαδίζει το ενυδρείο σου και μετα την αλλαγή για να δεις με την ποσότητα που αλλαζεις ποσο εχεις διορθώσει τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν να κανεις μετρήσεις ΠΡΙΝ την αλλαγή νερου για να βλέπεις πως βαδίζει το ενυδρείο σου και μετα την αλλαγή για να δεις με την ποσότητα που αλλαζεις ποσο εχεις διορθώσει τα πραγματα

O.K. Δήμο.. θα κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σήμερα έχασα ένα killifish το οποίο είχα εγώ σταματήσει για καθάρισμα και πήγε το ζαβό και σφήνωσε μέσα στο φίλτρο.. Δεν το είδα όταν χώθηκε ε... και μετά εβαλα το φίλτρο σε λειτουργία... :waaa::waaa:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα κάνω αλλαγή νερού και μετρήσεις θα κάνω αύριο!

Δεν πιστεύω πως ήταν για να πεθάνουν.. είμαι σίγουρη ότι εγκλωβίστηκαν!

Μετά το τελευταίο set up έδειχναν παρα πολύ χαρούμενα!

Επίσης ενω το ενυδρείο έχει πολλές κρυψώνες.. αυτά εγκλωβίστηκαν σε πολύ εμφανή σημεία!

Το τελευταίο μόνο ψαράκι..που ψάχνω ακόμα.. κρύφτηκε μετά το πατατράκ του εγκλωβισμού..

Ο giorgosmarios μπορεί να έχει δίκιο για το τάϊσμα...

Προσπαθησε η τροφη ( οσο γινεται ) να πεφτει εκει που δεν εχεις φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια πιστεύω πως είναι αρκετά ευφυή για να μην σφηνώνουν από μόνα τους. έχουν πολύ καλή αίσθηση του χώρου και του περιβάλλοντος τους (και λόγω της πλευρικής γραμμής τους). Το να πεθάνει ένα επειδή συνήθως μικρό σε ηλικία και μέγεθος επειδή π.χ. μπήκε στο φίλτρο (και λόγω ροής νερού) και σφήνωσε μπορεί να συμβεί.

Ο αριθμός των ψαριών που σφήνωσαν καθώς και το ότι είναι διαφορετικά είδη μου και σε λίγο χρόνο δημιουργεί έντονες υποψίες ότι κάποιος παράγοντας (πχ. φυσικοχημικές παράμετροι νερού, κάποια τοξίνη, κάποια άλλα ψάρια) δημιουργεί έντονες συνθήκες στρες.

Λοιπόν ο τίτλος της γκαντέμως νομίζω ότι είναι βιαστικός και "ευκολοφόρετος". Μήπως πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο...

Έγινε επεξεργασία - Kriton
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε το λίγο παραπάνω! Και εγώ έχω την υποψία ότι κάτι δεν πάει κάναμε το ενυδρείο σου. Δώσε μας παραπάνω στοιχεία αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε Αγάπη σε ματιάσαμε!!! Ρίξε και κανά ξεμάτιασμα... (Πλάκα κάνω.... :bigemo_harabe_net-134: )

Θα συμφωνήσω με τους πρωλαλήσαντες, οι πολλές συμπτώσεις δεν είναι συμπτώσεις αλλά συμπτώματα..... :bigemo_harabe_net-88:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως κάτι άλλο συμβαίνει στο ενυδρείο σου, και αποκλείω τελείως την περίπτωση τα ψάρια να ψοφούν επειδή σφήνωσαν στις πέντε έξι πέτρες που έχεις μέσα. Το πιο πιθανό είναι πως τα ψάρια, επειδη δεν νιώθουν καλα κρύβονται, και απλά εκεί τα βρίσκει το μοιραίο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια περιπτωση το κορυ να εχει προβλημα λογω αστρωτου βυθου! Τα γκουραμια πιστευω οτι ειναι θεμα συμπτωσης! Αλλα για να μαστε σιγουροι θα θελαμε μετρησεις Αγαπη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σήμερα έχασα ένα killifish το οποίο είχα εγώ σταματήσει για καθάρισμα και πήγε το ζαβό και σφήνωσε μέσα στο φίλτρο.. Δεν το είδα όταν χώθηκε ε... και μετά εβαλα το φίλτρο σε λειτουργία... :waaa:

Αυτό και αν είναι γκαντεμιά!

Εμένα σε προηγούμενη αλλαγή νερού μου πήδηξε ένα γκουράμι στα πλακάκια.

Είχα βγει στο μπαλκόνι για τσιγάρο και είχα αφήσει ανοιχτό το καπάκι.. μολις γύρησα το είδα στο πάτωμα!

Αλλά το πρόλαβα.. μια χαρά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι.............. ναι............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το cory ZEI και είναι και μια χαρά ακμεότατο!!!!!!!!!

Εμφανίστηκε μετά από 2 ολόκληρες μέρες!

Και είναι μέσα στην τρελή χαρα να σκαύει τον βυθό μαζί με τα άλλα!

Μπορεί να είχε πέσει σε κώμα.. τι να πω..!

Οπότε μένουν τα 2 γκουράμι που έχασα!

Θα επισυνάψω φωτογραφία με το πρώτο γκουράμι που έχασα για να δείτε σε πόσο εμφανή σημείο ήταν!

Σήμερα έκανα μία καλούτσικη αλλαγή νερού αλλά.. ξέχασα να κάνω μετρήσεις πριν την κάνω!

post-57192-0-52892200-1384631016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...