Jump to content

Αρχαριος Στα Βαθια Και Χωρις Μπρατσακια.


Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους  

σκεφτομαι εδω και παρα πολλα χρονια να φτιαξω ενα ενυδρειο  reef παντα μου αρεσε  και ποτε δε το τολμουσα

 

τωρα τελεταια ομως αρχισε να με παρα τρωει  ο .........  και αρχησα να αγωραζω  πραγματα για θαλλασσινο  

 

αυτη τη στιγμη εχω στην κατωχη μου

 

22 κιλα νεκρο βραχο  

1 deltek 300 mc

1 tynze 6045

1 sun sun 3000

1 a/o 7 σταδιων εμεινε απο το δισκαδικο 

1 μαρινε ποιντ ph

1+1 eheim  2217-2213  

θερμαντηρες αφθωνους

1 μεταλ χαλιντ 70 βατ

1 aqualum celio led 90 watt http://www.aquazone.gr/forums/?showtopic=74361

2 καραντινες 75 και 90 λιτρα 

1 boyo wg 308

εχω κια αλλα που δε νομιζω να χρειαζονται αεραντλιες αυτοματες ταιστρες κλπ

 

τωρα θελω τη συμβουλη σας

 

θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο  με ευκολα και μετρια κοραλια  

μερικα μικρα ψαρακια  με αυτον τον εξοπλησμο  και θα ηθελα  σαν ποιο εμπειροι να με βοιθησετε να κανω τα σωστα βηματα  και να μη κανω πατατες και να θελω συνεχεια  αλλαγες   το ενυδρειο σκεφτομε να το βαλω στο σαλονι  και θελω να ειναι οσο ποιο προσεγμενο γινεται

 

τωρα οι διαστασεις παιζουν και τα λιτρα  αναλογα με τις προτασεις σας  

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε harris και καλη αρχη να εχεις στο "μαγικο" κοσμο του θαλασσινου!

Κατα την ταπεινη μου γνωμη,αυτο που θες να πετυχεις και με βαση τον εξοπλισμο που ειδα οτι εχεις...τα 300-400 λιτρα ειναι παρα πολυ καλα,αν οχι ιδανικα, για να να κανεις κατι πολυ ομορφο και χωρις πολλους περιορισμους στις επιλογες σου σε οργανισμους.

Σαν ενυδρειο θα σου αρεσε κατι κλασσικο...ενυδρειο με εμφαση στο μηκος η' κατι κοντα σε κυβο με ολες τις πλευρες να ειναι σχετικα κοντα στις διαστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες....

....και ποιος σου είπε ότι είσαι χωρίς μπρατσάκια?.... Το ΑΖ είναι σωσίβια λέμβος από μόνο του, οπότε ανεβαίνεις επάνω και έληξε το θέμα !!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω χωρο και για μακροστενο και για κυβο το θεμα ειναι οτι το σκεφτομουνα λιγο μικροτερο και να βαλω ενα απο τα δυο φωτηστικα με προτιμηση στο led μια και μεσα στο σπιτι εχω ακομα ενα ενυδρειο σχεδον 1000 λιτρα 700 +250 σαμπ μη δουλευω και για τη δεη

οσο αφορα τωρα το σχημα του ενυδρειου εχω ακουσει οτι ο κυβος ειναι καλυτερος σε θεμα κυκλοφοριας χωρις να ειμαι και σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα αλάτια!

Το celio νομίζω θα σε καλύψει σε διαστάσεις 100χ60χ50. Είναι γύρω στα 270 καθαρά λίτρα.

Ο βράχος σου φτάνει, θα χρειαστείς 20 κιλά αραγωνίτη, οι κυκλοφοριτές σου φτάνουν. Το καλύτερο είναι να βάλλεις σαμπ. Θα σε ευκολύνει πάρα πολύ. Ίσως την μια καραντίνα να την κάνεις σαμπ με χωρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

100x60x50 πολυ καλο ακουγεται αλλα θα μπορω να κρατισω και lps corals που μ αρεσουν καλα το ξερω ειναι νωρις ακομα να διαλεγω αλλα αφου μ αρεσουν να μη το πω

μαλλον ετσι θα γινει με χωρισματα το 75 ρι

Link to comment
Share on other sites

Στις διαστάσεις καταλήξαμε.....

Πάμε παρακάτω.....

Link to comment
Share on other sites

ηστε σιγουροι πως το φωτιστικο θα φτασει το ενυδρειο βγενει 300 λιτρα σχεδων και αυτο ειναι 90 watt :bigemo_harabe_net-90: και αμα βαλω και 75 λιτρα σαμπ παμε στα 350 πες μετα θα θελω αλλο σκιμερ η μου φενεται ?

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

ηστε σιγουροι πως το φωτιστικο θα φτασει το ενυδρειο βγενει 300 λιτρα σχεδων και αυτο ειναι 90 watt :bigemo_harabe_net-90: και αμα βαλω και 75 λιτρα σαμπ παμε στα 350 πες μετα θα θελω αλλο σκιμερ η μου φενεται ?

To sump μην το κοιτάς. Στον φωτισμό κοιτάς μόνο το Main.

Θα σε καλύψει άνετα. Το συγκεκριμένο φωτιστικό επειδή το είχα ψάξει, καλύπτει διαστάσεις ενυδρέιου 100χ80 σε ύψος 25 πόντων σύμφωνα με την εταιρεία.

Οι διαστάσεις αυτές είναι πολύ βολικές για τοποθέτηση Lps που σου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

ωραια μεχρι εδω τοτε σιγα σιγα πρεπει να ετοιμασω το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-64:

να ρωτησο κατι αλλο τωρα σκεφτομε να κανω αλλαγη νερου απο θαλασσα μια που ειναι διπλα μου και πεντακαθαρη και να την φτιαχνω με α/ο για να πετυχω τι σωστη αλατοτητα

μεχρι να κολλησω το ενυδρειο αν βαλω το βραχο στο 90 ρι για να στρωνει πηραζει ? με ολα τα μηχανιματα ???? χρειαζεται να του βαλω και φωτα ????

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το φωτιστικο που εχεις για το αυγκεκριμενο ενυδρειο που θες να φτιαξεις θεωρω οτι ειναι μικρο.απο εκει και περα στους 070 ποντους φαρδος ειναι ιδανικο εαν σε παιρνει.καλη αρχη και φυσικα υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Φώτα για να στρώσει ο βράχος δεν χρειάζεται.

Έχεις καθόλου ζωντανό ή να σου δωσει κάποιος κανα κομμάτι να μπολιάσεις τον νεκρό?

Μπορείς πάντως να τα βάλλεις στο 90ρι μέχρι να φτιάξεις το μεγάλο.

Νερό απο θάλασσα παίρνουν πολλοί, και σάμο ειδικά που είναι και καθαρά λογικά θα μπορείς. Σίγουρα το συνθετικό αλάτι είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά και αυτό σαν φτηνή λύση δεν πάει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το φωτιστικο που εχεις για το αυγκεκριμενο ενυδρειο που θες να φτιαξεις θεωρω οτι ειναι μικρο.απο εκει και περα στους 070 ποντους φαρδος ειναι ιδανικο εαν σε παιρνει.καλη αρχη και φυσικα υπομονη.

να τα τα ελεγα εγω οτι δε θα φτανει

για πες ρε φιλε νικ εσυ τι διαστασεις πρωτηνεις και γιατι

Link to comment
Share on other sites

Φώτα για να στρώσει ο βράχος δεν χρειάζεται.

Έχεις καθόλου ζωντανό ή να σου δωσει κάποιος κανα κομμάτι να μπολιάσεις τον νεκρό?

Μπορείς πάντως να τα βάλλεις στο 90ρι μέχρι να φτιάξεις το μεγάλο.

Νερό απο θάλασσα παίρνουν πολλοί, και σάμο ειδικά που είναι και καθαρά λογικά θα μπορείς. Σίγουρα το συνθετικό αλάτι είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά και αυτό σαν φτηνή λύση δεν πάει πίσω.

δεν εχω αλλα μαλλον θα αγωρασω 1-2 κιλα να κανω σωστη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

να τα τα ελεγα εγω οτι δε θα φτανει

για πες ρε φιλε νικ εσυ τι διαστασεις πρωτηνεις και γιατι

Ξεκιναμε απο τον χωρο,εαν δεν εχουμε θεμα οι διαστασεις που θεωρω οτι ειναι ιδανικες για reef ειναι οι εξης:130χ070η080χ060 στηλη νερου,επισεις ακομα ποιο δυνατο ειναι το 100χ100χ060 η120χ120χ060.Καθως καταλαβαινεις το καθε ενα απο αυτα χρειαζετε και την ανναλογη υποστηριξη σε μηχανηματα εαν δεν υπαρχει θεμα στο οικομικο.Τα ωφελη ενος ενυδρειου με πλατος ειναι πολλα που θα τα καταλαβεις δουλευονταςτο.Επισεις θα χρειαστεις ενα λειτουργικο σαμπ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα και καλη αρχη να εχεις ....

ειπες οτι θες μ****α κοραλλια και lps , αποψη μου εαν δεν θες να ξοδευτεις χρησιμοποιησε το celio ....θεωρω πως παιζει ρολο και το aquascape ...εαν βαλεις ετσι τον βραχο σου ουτως ωστε να καλύπτεται πληρως απο το φωτιστικο μπορεις να βαλεις και lps και μ****α ευκολα ( γιατι υπαρχουν και δυσκολα μ****α)

το θεμα απλα ειναι οτι δεν θα μπορεις να βάλεις κοραλλια σε ολη την εκταση του ενυδρειου ! :)

ααα οσο αφορα το σκιμμερ μεχρι 300 λιτρα εαν θες χαμηλη ιχθυοφορτωση θα σου κρατησει ! ... και αν θες κοιτα για ats, ειναι οικονομικο και κανει δουλεια ....

απο διαστασεις εαν εφτιαχνα σημερα θα εφτιαχνα ενα 100x60x50 δεν ειναι μικρο αλλα ουτε και μεγαλο και εχει ωραιες αναλογιες ....! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε απο τον χωρο,εαν δεν εχουμε θεμα οι διαστασεις που θεωρω οτι ειναι ιδανικες για reef ειναι οι εξης:130χ070η080χ060 στηλη νερου,επισεις ακομα ποιο δυνατο ειναι το 100χ100χ060 η120χ120χ060.Καθως καταλαβαινεις το καθε ενα απο αυτα χρειαζετε και την ανναλογη υποστηριξη σε μηχανηματα εαν δεν υπαρχει θεμα στο οικομικο.Τα ωφελη ενος ενυδρειου με πλατος ειναι πολλα που θα τα καταλαβεις δουλευονταςτο.Επισεις θα χρειαστεις ενα λειτουργικο σαμπ.

ρε φιλε νικ κατσε γιατι μου ρθε καπως μου με βασι τον εξοπλισμο που εχω θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο που να καλυπτεται τα παιδια λενε 300 λιτρα εσυ λες θα ειναι το φωτιστικο μικρο και μου προτηνεις 500 -600 λιτρα και μενα μου αρεσουν τα μεγαλα ενυδρεια αλλα εχω ηδη ενα 700 ρι γλυκου νερου με σιαμεζους τιγρης δε θα γινω και εβεργετης τις δεη ειπαμε να κανουμε χομπι

εγω σαν αρχηκη σκεψη ελεγα 80 χ 60 χ 50 δε με νοιαζει να βγει και ποιο μικρο μια και δε με περνει να αλλαζω εξοπλησμο καθε μερα θελω να μπωρο να βαζω απ ολα μπορει αργοτερα να θελω και κανα ομορφο σκληρο να με περνει καταλαβατε και τα λεφτα δε μου τρεχουνε οικοδομος ειμαι οποτε καταλαβενετε γιαυτο ζηταω συμβουλες για να βγει σωστο

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε νικ κατσε γιατι μου ρθε καπως μου με βασι τον εξοπλισμο που εχω θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο που να καλυπτεται τα παιδια λενε 300 λιτρα εσυ λες θα ειναι το φωτιστικο μικρο και μου προτηνεις 500 -600 λιτρα και μενα μου αρεσουν τα μεγαλα ενυδρεια αλλα εχω ηδη ενα 700 ρι γλυκου νερου με σιαμεζους τιγρης δε θα γινω και εβεργετης τις δεη ειπαμε να κανουμε χομπι

εγω σαν αρχηκη σκεψη ελεγα 80 χ 60 χ 50 δε με νοιαζει να βγει και ποιο μικρο μια και δε με περνει να αλλαζω εξοπλησμο καθε μερα θελω να μπωρο να βαζω απ ολα μπορει αργοτερα να θελω και κανα ομορφο σκληρο να με περνει καταλαβατε και τα λεφτα δε μου τρεχουνε οικοδομος ειμαι οποτε καταλαβενετε γιαυτο ζηταω συμβουλες για να βγει σωστο

η απαντηση ητσν τι πρωτεινω για ιδανικο τωρα για το θεμα δεη και λιγα λες.καντο 080χ070χ060.απλα θες σιγουρα αλλο φως.
Link to comment
Share on other sites

Αστα φιλε harris η ΔΕΗ ειναι μεγαλο θεμα...

Με τον εξοπλισμο που εχεις τα περισσοτερα λιτρα που μπορεις να κανεις χωρις να παρεις κατι παραπανω,οπως σου ανεφερα παραπανω,ειναι τα 300-400.

Εκτος βεβαια απο τα φωτιστικα που εχεις κανενα απο τα οποια κανενα δεν κανει γι'αυτα τα λιτρα και απ'οτι καταλαβαινω

ουτε εσυ θες να πας σε τοσο μεγαλο ενυδρειο :P

Το celio επειδη το εχω δει σε αυτες τις διαστασεις(80χ60χ50) δεν θα σου φτανει.

Αν κανεις ομως αυτο που ανεφερε ομως ο gianisss και παιξεις σωστα με το στησιμο του βραχου και την τοποθετηση των κοραλιων τοτε ισως και να σου δωσει ενα καλο αποτελεσμα.

Μιλαμε παντα για lps και μ****α που σου αρεσουν.

Σε διαφορετικη περιπτωση τα κοραλια σου δεν θα παιρνουν αρκετο φως.Θα δυσκολευτεις περισσοτερο στα πλαινα σμεια του ενυδρειου.

Το να παρεις καινουργιο φωτιστικο ειναι τελειως εκτος πλανου?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα καταφερα και βρηκα φως και σκιμερ ο λογος ειναι οτι δεν ειχα σκεφτει να κανω σαμπ

ελεγα να κανω ενα 200ρι με μια μικρη κρυψωνα στην πλατη που να χωραει ισα ισα ενας θερμοστατης ενας μικροσκοπικος κυκλοφορητης καμια 500- 800 λιτρα και ο ανθρακας με τον αντιφωσφορο ολα σε ενα

δε με περνει για πολλα λιτρα δυστηχως γιαυτο θελω με βαση το φωτιστικο να ειμαι κομπλε γιατι αυριο μπορει να βαλω και σκληρα που ξερετε με μια μικρη βοιθεια πχ στο θεμα φως αλλα μη ξεφυγουμε στα βατ

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα καταφερα και βρηκα φως και σκιμερ ο λογος ειναι οτι δεν ειχα σκεφτει να κανω σαμπ

ελεγα να κανω ενα 200ρι με μια μικρη κρυψωνα στην πλατη που να χωραει ισα ισα ενας θερμοστατης ενας μικροσκοπικος κυκλοφορητης καμια 500- 800 λιτρα και ο ανθρακας με τον αντιφωσφορο ολα σε ενα

δε με περνει για πολλα λιτρα δυστηχως γιαυτο θελω με βαση το φωτιστικο να ειμαι κομπλε γιατι αυριο μπορει να βαλω και σκληρα που ξερετε με μια μικρη βοιθεια πχ στο θεμα φως αλλα μη ξεφυγουμε στα βατ

και αυτο που λες μπορεις να κανεις απλα ισως να ειναι πιο ομορφο το sump απο κατω και πιο πρακτικο καθως θα εχεις περισσοτερη ανεση να κανεις παρεμβασεις , κανε ενα απο τα ενυδρεια που εχεις sump και το μονο που σου λειπει ειναι μια αντλια ,θα μου πεις καει ρευμα η αντλια , αλλα δεν χρειαζεται να παρεις καποια αντλια πολλα βατ ! σκεψου το το σαμπ γιατι θα σου λυσει τα χερια !

εαν βάλεις και στο μελλον σκληρα μπορει να χρειαστεις ριακτορες μπορει να χρειαστεις δοσομετρικη , ολα αυτα με ενα σαμπ τα βολευεις καλυτερα ! :)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα βαλω σαμπ το θεμα ειναι αλλο τωρα και το βασικοτερο ποσο να κανω το ενυδρειο μπας και αρχησω να το κολλαω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε harris αν χρησιμοποιησεις το φωτιστικο που εχεις μην πας σε κατι παραπανω απο αυτο που ανεφερες πριν.

80χ60χ50 η' 80χ60χ60 :thumbup:

Προσωπικα θα μου αρεσε το δευτερο και ειναι κοντα στο 230-250 καθαρα λιτρα,αν υπολογισεις σταθμη νερου στα 55εκ. και το βραχο που θα βαλεις.

Το σκιμμερ που εχεις θα σε καλυψει μια χαρα :thumbup:

Οπως και οι αντλιες ροης.

Αντλια επιστροφης εχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι καλυτερο στα 80χ60χ60 απλα ισως στα 80χ60χ50 να ηταν καλυτερο απο πλευρας κοστους μιας και θα του κοστισει λιγοτερο το να φτιαξει το δευτερο και ισως θα ειναι καλυτερο απο θεμα φωτισμου μιας και με μικροτερο βαθος θα καλύπτεται καλυτερα με το φωτιστικο του ! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...