Jump to content

Αρχαριος Στα Βαθια Και Χωρις Μπρατσακια.


Recommended Posts

παντως περα απο το τι λεμε , δες και σε αυτες πανω κατω τις διαστασεις τι θα σου αρεσε ! σιγουρα καλο θα ηταν να δωσεις πλατος στο ενυδρειο σου ... βοηθαει πολυ μιας και θα εχεις άνεση στο στησιμο του βραχου σου αλλα και γενικα θα ειναι ανετα και τα ζωντανα και εσυ σε οτι και αν θες να κανεις .... πανω απο ολα ομως αξια εχει να φτιαξεις κατι που θα αρεσει και σε εσενα τον ιδιο ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,επειδη εγω ειχα το συγκεκριμενο φωτιστικο,σου λεω οτι στις διαστασεις που λες ΔΕΝ θα σε καλυψει.

Εγω δεν ημουν απολυτα ικανοποιημενος ουτε στο 80Χ50Χ50!

Link to comment
Share on other sites

ωραια ποσο μπορει να με καλυψει 50 λιτρα ενυδρειο 90 - 100 ποσα και σε τι διαστασεις ? καταρχην ξεκινησα ενα πειραμα χωρις να ξερω και δε με περνει να φτιαξω κατι μεγαλο και να δωσο και αλλα χρηματα το εχω εξηγησει 10 φορεσ αλλα δε με καταλαβενεται με οτι εχουμε θα κανουμε ενυδρειο αυτα δε παιζουν αλλα φραγκα για εξοπλησμο εκτος και ειναι αναγκαιο

Link to comment
Share on other sites

τωρα θελω τη συμβουλη σας

θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο με ευκολα και μετρια κοραλια

μερικα μικρα ψαρακια με αυτον τον εξοπλησμο και θα ηθελα σαν ποιο εμπειροι να με βοιθησετε να κανω τα σωστα βηματα και να μη κανω πατατες και να θελω συνεχεια αλλαγες το ενυδρειο σκεφτομε να το βαλω στο σαλονι και θελω να ειναι οσο ποιο προσεγμενο γινεται

τωρα οι διαστασεις παιζουν και τα λιτρα αναλογα με τις προτασεις σας

Κυριοι μηπως να σταθουμε λιγο σε αυτην την θεση του φιλου που ανοιξε το θεμα;

Κατα την ταπεινη μου γνωμη θα εμενα σε ενυδρειο 150 λιτρων,ενδεχομενως και με sump πλατης.Σε καλυπτουν γενικα τα πραγματα που εχεις,χωρις πολλα επιπλεον εξοδα.

Σκεψου το με την ησυχια σου και αποφασισε :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε harris σε καταλαβαινουν ολα τα παιδια φιλε μου απολυτα!

Ολοι το ιδιο λουκι περναμε και δεν θελουμε να μπαινουμε σε περιττα εξοδα.

Πρεπει να καταλαβεις και εσυ ομως οτι ειναι δυσκολο και για εμας να σου δωσουμε ακριβεις απαντησεις

Αφου δεν εχεις πει μεχρι ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις περιθωριο να κανεις και ειδικα με ενα φωτιστικο το οποιο δεν ειναι πολυ δυνατο φιλε μου.

Προσωπικα τις προτασεις μου τις κανω μα βαση τον εξοπλισμο που ηδη εχεις(οπως ειπε ο dimitrios) ο οποιος ομως προσφερεται για περισσοτερα λιτρα απ'οτι το φωτιστικο το οποιο σε περιοριζει πολυ.

Την ταπεινη προσωπικη μου προταση με βαση τα παραπανω στην εκανα

80χ60χ60....απλα ταυτοχρονα σε ενημερωνω και εγω οπως και ολα τα παιδια,πως το φωτιστικο δεν ειναι αρκετο γι'αυτα τα λιτρα.

Κατι μικροτερο θα σου αρεσε?

π.χ ...60χ60χ60 σε κυβο ομως?

Μην απογοητευεσαι...ολο μαζι θα τη βρουμε τη λυση.

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλος ο κυβος αυτο σκεφτομουνα απο την αρχη.. το 80χ60 χ50 νομιζω θα ειναι καλυτερο θα δουμε περιμενω το φωτιστικο να του κανω ενα τεστ

να ρωτησω κατι αλλο εσας που δε σας καλυπτε ποιος ειναι ο λογος το ειδος τον κοραλιων η το ενυδρειο γιατι δε καταλαβαινω φτασαμε ενα φωτιστικο 90 βατ να το πρωτηνουμε για ενα ενυδρειο σχεδον 300 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

καλος ο κυβος αυτο σκεφτομουνα απο την αρχη.. το 80χ60 χ50 νομιζω θα ειναι καλυτερο θα δουμε περιμενω το φωτιστικο να του κανω ενα τεστ

να ρωτησω κατι αλλο εσας που δε σας καλυπτε ποιος ειναι ο λογος το ειδος τον κοραλιων η το ενυδρειο γιατι δε καταλαβαινω φτασαμε ενα φωτιστικο 90 βατ να το πρωτηνουμε για ενα ενυδρειο σχεδον 300 λιτρα

το θεμα με τον φωτισμο δεν ειναι τα λιτρα , μην κολλας στα λιτρα το θεμα ειναι ποσο φως θα πεφτει σε καθε σημειο του ενυδρειου σου , για παραδειγμα ακριβως κατω απο το φωτιστικο μπορεις να βαλεις και sps τι θα γινεται ομως με το υπολοιπο ενυδρειο ? γιαυτο κανεις δεν μπορει να σου πει κατι στανταρ ,

θεωρητικά το ενυδρειο δεν το καλυπτει ... απλα ο καθενας σου λεει την αποψη του για το μεγαλυτερο δυνατο ενυδρειο που θα μπορουσες να κανεις με το συγκεκριμενο φωτιστικο , οσο πιο μικρο τοσο καλυτερα θα στο καλυπτει ! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

εγω νωμιζω χωρις να ειμαι ηδικος οτι 200 λιτρα μικτα θα ειναι καλο ενυδρειο και βλεπουμε και παμε πολυ πολυ να βαλω το βραχο στη μεση και εκει να βαλο τα κοραλακια και γυρο γυρο να γυρνανε τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι αρκετα καλά τα λίτρα αυτα :)

μπορεις να το κανεις 60χ60χ60 οπως ειπε ο μιχαλης και να βαλεις οπως ειπες τον βραχο στην μεση !! :)

Link to comment
Share on other sites

επιτρεψτε μου να διαφωνισω με το 60 υψος.Το θεωρω πολυ,καλυτερα καπου στο 50 με στηλη νερου στο 45 χονδρικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και διαφωνεις φιλε dimitrios :thumbup:

Tι πιο ωραιο να ακουγονται ολες οι γνωμες και να εχει πληθωρα αποψεων ο φιλος harris,να υπολογισει.

Προσωπικα παντως ξερω και εχω δει ελαχιστα reef ενυδρεια(ειδικα φτιαχτα) να δινουν λιγοτερο υψος απο 50 ποντους(σταθμη)...αναλογικα με τις διαστασεις παντα..

Οσοι το εκαναν το μετανοιωσαν αλλα αυτα ειναι και γουστα οπως και καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και στηνεται με διαφορετικα

κριτηρια.

Φιλε harris συμφωνω 100% με αυτο που ειπες και πιστευω οτι εισαι πολυ κοντα στο να αποφασισεις διαστασεις και να ξεκινησεις το "κολλημα"...και μεταφορικα και κυριολεκτικα :bigemo_harabe_net-82:

"εγω νωμιζω χωρις να ειμαι ηδικος οτι 200 λιτρα μικτα θα ειναι καλο ενυδρειο και βλεπουμε και παμε πολυ πολυ να βαλω το βραχο στη μεση και εκει να βαλο τα κοραλακια και γυρο γυρο να γυρνανε τα ψαρια "

...+1!

Μπορεις να κανεις 80χ50χ50 η' 80χ55χ55 αν θες να εισαι κοντα σε αυτα τα λιτρα.

Οτι αποφασισεις ενημερωσε μας :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, προσωπικό μου γούστο.. μου αρέσει το ύψος!! Παίζω στο 70 με στήλη νερού στο 65

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το δικο μου ενυδρειο ριφ 90 λιτρων,εχω την τυχη να παρακολοθω τουλαχιστον αλλα 10 φιλων,με διαφορετικες διαστασεις,απο υψος 30 μεχρι 65.Παιζει πολυ,και κατα την αποψη μου τα καλυτερα κοραλια τα ειδα σε 50 cm νερου.

Παμε στο επιμαχο θεμα,ο φιλος δεν θελει να ξεφυγει σε λιτρα και εχουμε ενα φωτιστικο για το οποιο διατυπωθηκαν επιφυλαξεις.Προσωπικα δεν εχω αμεσα αποψη,γιαυτο στεκομαι στο ποστ του Δια,που μιλαει απο εμπειρια δικη του

Φιλε μου,επειδη εγω ειχα το συγκεκριμενο φωτιστικο,σου λεω οτι στις διαστασεις που λες ΔΕΝ θα σε καλυψει.

Εγω δεν ημουν απολυτα ικανοποιημενος ουτε στο 80Χ50Χ50!

Σιγουρα το ψος δινει ανεση στα ψαρια και καλο οπτικο αποτελεσμα,με φωτισμο κοραλιων ομως στα χαμηλα μετα απο λιγο καιρο,τι θα γινει;Αν υποθεσουμε οτι ψαχνουμε ενα ενυδρειο 200 λιτρων πως θα φαινοταν 80χ55 πλατοςχ45στηλη=σχεδον 200 λιτρα;Αρκετο μηκος,πλατος για ενα καλο στησιμο,φως που δεν θα ''εμποδιστει'' απο το πολυ υψος και λιτρα που θα ανταποκριθει ο υπαρχων εξοπλισμος.

:)

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου μην πεσει κατω απο 50 εκατοστα νερου .... θα μπορουσε να το κανει 55 εκατοστα με 5 εκατοστα κατω την σταθμη .... δεν εγινε κατι για 5 εκατοστα οσο αφορα το φωτιστικο αλλα στο ματι τα 5 εκατοστα φαινονται .... απο εκει και περα στα πιο χαμηλα σημεια δεν χρειαζεται να βαλει και τοσο απαιτητικα κοραλια ....

οποτε εγω προσωπικα προτεινω 80χ55χ55 η 80χ50χ55 με στηλη νερου στους 50 ποντους ....και με ενα προσεγμενο και σχετικα ''ψηλο'' aquascape θα μπορουσε να καλυπτε την διαφορα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Eνα reef ενυδρειο ειναι καλο παντα να εχει υψος..αναλογικα παντα με τις υπολοιπες διαστασεις...ωστε να μην

ειμαστε περιορισμενοι και στο στησιμο του βραχου που ειναι παρα πολυ σημαντικο κομματι ενος θαλασσινου και για την ροη και για

την τοποθετηση των κοραλιων.

Προσωπικα τα κοντα ενυδρεια εκτος απο το αισθητικο κομματι(κατι το οποιο ειναι σχετικο) χανουν και στον παραπανω τομεα.

Αν για παραδειγμα ειναι κοντο ισως να εχει διαφορα πρακτικα και τεχνικα προβληματα σε περιπτωση που αργοτερα επιθυμει να αναβαθμισει το φωτισμο του.

Το βρισκω περιττο να σχοληθουμε παραπανω με το αν θα γινει το ενυδρειο του φιλου harris 50 η' 55 εκατοστα.

Προσωπικη εμπειρια...το μετανοιωσα πολυ ενυδρειο που ειχα παλιοτερα και ηταν 1.00x50x40 και τους λογους τους ανεφερα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Eνα reef ενυδρειο ειναι καλο παντα να εχει υψος..αναλογικα παντα με τις υπολοιπες διαστασεις...ωστε να μην

ειμαστε περιορισμενοι και στο στησιμο του βραχου που ειναι παρα πολυ σημαντικο κομματι ενος θαλασσινου και για την ροη και για

την τοποθετηση των κοραλιων.

Προσωπικα τα κοντα ενυδρεια εκτος απο το αισθητικο κομματι(κατι το οποιο ειναι σχετικο) χανουν και στον παραπανω τομεα.

Αν για παραδειγμα ειναι κοντο ισως να εχει διαφορα πρακτικα και τεχνικα προβληματα σε περιπτωση που αργοτερα επιθυμει να αναβαθμισει το φωτισμο του.

Το βρισκω περιττο να σχοληθουμε παραπανω με το αν θα γινει το ενυδρειο του φιλου harris 50 η' 55 εκατοστα.

Προσωπικη εμπειρια...το μετανοιωσα πολυ ενυδρειο που ειχα παλιοτερα και ηταν 1.00x50x40 και τους λογους τους ανεφερα παραπανω.

+1

εμενα το ενυδρειο μου ειναι 100x30x40 και περα απο το πλατος που δεν το σχολιαζω ( :( ) ειναι αρκετα κοντο !! δεν δειχνει σε καμια περιπτωση ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε harris για να μην σε μπερδευουμε και καθυστερεις και την κολληση του ενυδρειου,λαβε υπ'οψην σου ολες τις προτασεις

απ'ολα τα παιδια και ξεκινα φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις!

Αν ξεκινησεις βλεπω συντομα να μετατρεπεις και το μεγαλο σε θαλασσα! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε harris για να μην σε μπερδευουμε και καθυστερεις και την κολληση του ενυδρειου,λαβε υπ'οψην σου ολες τις προτασεις

απ'ολα τα παιδια και ξεκινα φιλε :bigemo_harabe_net-64:

Καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις!

Αν ξεκινησεις βλεπω συντομα να μετατρεπεις και το μεγαλο σε θαλασσα! :bigemo_harabe_net-82:

ευχαριστω παιδια

το σκεφτομαι για το μεγαλο το μονο προβλημα μου ειναι οτι παλια θα εκλεβα ρευμα απο το γειτονα τωρα που πεθανε ποιος θα πλυρωνει το λογαριασμο :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα 100χ50χ40 ριμλες

και αναλογα την τιμη θα με βγαλει απο ενα κοπο αραγε τρυπιουντε τα ριμλες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...