Jump to content

Αρχαριος Στα Βαθια Και Χωρις Μπρατσακια.


Recommended Posts

Θα συμφωνησω με τον κωστα.Πολυ καλο post. :thumbup:

Tην κυκλοφορια που θα χρειαστεις,στη διαμορφωνει το στησιμο του βραχου σου και κυριως το ειδος ενυδρειου που θες να κανεις φιλε harris.

Ο καθε οργανισμος(κοραλια και καποιες φορες ακομα και ψαρια) εχει αλλες απαιτησεις και αντοχες,στη ροη.

Αν δεν κανω λαθος,πιο πισω ανεφερες οτι σου αρεσουν πολυ τα lps οποτε μην χρησιμοποιησεις πολυ δυνατους κυκλοφορητες.

Και σιγουρα μην περιμενεις να τους τοποθετησεις σε ενα σημειο και προς μια κατευθυνση και να μην τους ξαναρυθμισεις ποτε.

Προσωπικα ακομα και 4-5 μηνες μετα αλλαζα τις θεσεις αν χρειαζοταν.

Ποτε κολλας το ενυδρειο? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Πσσσς είμαι και μεταλιούχος...!χαχαχαχαχα!!!

Τα καλά πρέπει να λέγονται και να επιβραβεύονται!!!

Link to comment
Share on other sites

για το κολλημα παιδια λεω να παρω καιμα προσφορα

και αναλογα θα πραξω

ξερει κανεις καμια καλη σιλικονη αλλα μαυρι ?

πρως το παρων εφτιαξα τη βαση με κοιλοδοκο 80χ60χ100 αρα θα χρειαστω αντλια μια και το σαμπ απο το ενυδρειο θα απεχουν σχεδον 1,5 μετρα

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι!Πάρε μια καλή αντλία με ψηλό μανομετρικό!Αυτή που σου είπα πιο πάνω είναι πολύ καλή για την τιμή της!

Μην ξεχάσεις κάτω από την γυάλα να βάλεις φελιζόλ για να μην έχεις τίποτε ατυχήματα!

Όσο για την σιλικόνη δεν έχω κολλήσει ποτέ μου ενυδρείο,άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

Ο κοιλοδοκός που έβαλες ελπίζω να είναι βαρέως τύπου έτσι;Με 0,4 mm πάχος!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω μια ερωτηση δε ξερω αν ειναι χαζη η οχι αλλα θα την κανω ελπιζω μη κραξεται

εσεις που βαζετε τα κοραλια πανω πανω για να ειναι κοντα στα φωτα πως κανετε αλλαγη νερου και ποσο ? αμα βγουν απο το νερο δε παθαινουν τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω μια ερωτηση δε ξερω αν ειναι χαζη η οχι αλλα θα την κανω ελπιζω μη κραξεται

εσεις που βαζετε τα κοραλια πανω πανω για να ειναι κοντα στα φωτα πως κανετε αλλαγη νερου και ποσο ? αμα βγουν απο το νερο δε παθαινουν τιποτα ?

ακριβως δεν παθαινουν τιποτα ,και να ξερεις χαζες ερωτησεις δεν υπαρχουν παρα μονο χαζες απαντησεις. :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως δεν παθαινουν τιποτα ,και να ξερεις χαζες ερωτησεις δεν υπαρχουν παρα μονο χαζες απαντησεις. :bigemo_harabe_net-64:

κοιτουσα τοσο ομορφα ενυδρεια με τα κοραλια ψηλα και λεω οπ πως κανουν αλλαγη αραγε

και ποσο αντεχουν εξω απο το νερο ?

με 30 % αλλαγη ειναι καλα σα γενικο κανονα η θελει περισοτερο ?

Link to comment
Share on other sites

από το σαμπ! :bigemo_harabe_net-134: και έτσι δεν βγαίνει κανένα κοράλλι έξω από το νερό :bigemo_harabe_net-55: αλλά και να μείνουν έξω από το νερό μέχρι να αδειάσεις και ξαναγεμίσεις το ενυδρείο(αν αυτό το κάνεις γρήγορα) δεν θα πάθουν τίποτα, αντέχουν λίγο έξω από το νερό(άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο) αρκεί να μην ξεκινήσουν να στεγνώνουν.

Link to comment
Share on other sites

στα 240 λιτρα που εισαι 40 λιτρα καθε βδομαδα.σαμπ εχεις ?και ποσα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Χάρη την αλλαγή νερού μπορείς να την κάνεις και από το sump!

Ωστόσο και πάνω να την κάνεις,πάνω πάνω μπαίνουν κυρίως σκληρά κοράλλια,τα οποία αντέχουν ώρες στην φύση τους εκτός νερού!Οπότε ένα δεκάλεπτο εκτός νερού δεν τους κάνει κακό!;)

Link to comment
Share on other sites

Χάρη την αλλαγή νερού μπορείς να την κάνεις και από το sump!

Ωστόσο και πάνω να την κάνεις,πάνω πάνω μπαίνουν κυρίως σκληρά κοράλλια,τα οποία αντέχουν ώρες στην φύση τους εκτός νερού!Οπότε ένα δεκάλεπτο εκτός νερού δεν τους κάνει κακό! ;)

ρε φιλαρακι ποιος ειναι ο superman?τοσο λιγο ?2 ωρες τα εχω αφησει και δεν καταλαβανε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

σαμπ λεω ενα 90 ρι που εχω να το κανω :bigemo_harabe_net-82:

τωρα κατι αλλο για το ενυδρειο τη υπερχηληση πρωτηνετε ? ελεγα να κανω μια τρυπα και με ντουρσο να κατεβαζω κατω εσεις τη λετε κατι σε ποιο αθορυβο η κατι ποιο ομορφο :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΗ ΜΟΥΦΑ

το αποφασισα τωρα στο θεμα επιστροφη νερου ομως τι κανουμε ? δε θελω να φετεται το παραμικρο

και κατι ακομα ριμλες η με κοντρες ? ανοιχτο η με γυαλινο καπακι και γιατι :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Το κλειστο δεν βολευει σε οποιαδηποτε δουλεια θες να κανεις επισεις θα ανεβαζει και την θερμοκρασια.Τωρα οποιο απο τα δυο διαλεξεις ειναι θεμα γουστου.

Link to comment
Share on other sites

Στο ανοιχτό θα υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση, ίσως και ο φόβος να πηδήξουν έξω ορισμένα είδη ψαριών.

Προσωπικά εμένα μου αρέσει το rimles ανοιχτό, εφόσον υπάρχει sump για να "φιλοξενήσει" τον εξοπλισμό....

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστατες ισως ναι αμα ειναι κλειστω θα αναβει το ψυκτικο, μπορεις παντως να κλεισεις το σαμπ ετσι θα εχεις μικροτερη εξατμιση και σταθεροτερη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα rimless ή με κόντρες και καπάκι τα είπαμε κα ιστο τηλέφωνο.

Τώρα για τις αλλαγές ανασκουμπώσου μεσοβδόμαδα να βηθήσεις τη δικιά μου αλλαγή κα ιθα δεις πως γίνεται. Θέλει τρόπο και ..λίγο κόπο..... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...