Jump to content

Νεο Ενυδρειο


Recommended Posts

Επεστρεψα με το νεο ενυδρειο το οποιο ειναι 130 λιτρα μολις το εφερα σπιτι μου.τα στοιχεια μου θα σας τα γραψω πιο αναλυτικα αυριο..εχει 3 ψαρια..το αδειασα μεχρι πιο κατω απο τη μεση για να το μεταφερω και τωρα θα το γεμισω παλι για να λειτουργει..πως να το γεμιοσω..εχει εξωτερικο φιλτρο jbl μια αεραντλια της sera και για να ζεσταινω το νερο..οποις μπορει ας με βοηθησει!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια φιλαρακι και καλογεμιστο αλλα μπερδευτηκα!

Το φιλτρο ειναι στρωμενο; Τα ψαρια τι ψαρια ειναι; Η αεραντλια δεν ζεσταινει το νερο! Οταν λες πως να το γεμισεις τι εννοεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θες να πεις εχεις και θερμοστατη.αλλα δεν καταλαβα το ενυδρειο απο που το πηρες;γιατι εχει ψαρια μεσα;το πηρες απο καποιον που το ειχε στημενο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι πως κουβαλήσατε τόσα κιλά...

Δεν ήξερα ότι έτσι μεταφέρονται τα ενυδρεία, μαζί με ψάρια μέσα... :umm:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι πως κουβαλήσατε τόσα κιλά...

Δεν ήξερα ότι έτσι μεταφέρονται τα ενυδρεία, μαζί με ψάρια μέσα... :umm:

και εγω.....αλλα παντα για ολους μας υπαρχει η πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια φιλε μου!!!

Αλλα μας μπερδεψες λιγο οποτε περιμενουμε πολλες λεπτομερειες και αν μπορεις και καμια φωτογραφια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο δούλευε 1 χρόνο έχει εξωτερικό φιλτρο το οποίο είναι με άνθρακα και μακαρονι..αδειασα σχεδόν όλο το νερό και άφησα το 1/4 για μισή ώρα και τώρα το συμπλήρωσαν με νερό και του έριξα αντίχλωριο και υγρό βιολογικό φιλτρου..το ένα ψάρι είναι σαν γλύπτης μεγάλο αλλά κολυμπάει και ανάποδα..τα αλλά δυο στην φωτό το πρωί..είναι τέλεια..μου έδωσε και ένα βαλιτσακι με test μετρησεων..αύριο έχει μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το ενυδρείο το πήρες για να βάλεις τα χρυσόψαρα που είχες στο μικρό; Συνολικά πόσα και τι ψάρια έχεις; Και πού βρίσκονται αυτή τη στιγμή; Το πρώτο που χρειάζεται να κάνεις είναι να μετρήσεις αμμωνία (NH4), νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3) για να δεις αν η ποιότητα του νερού είναι καλή για να ζουν τα ψάρια μέσα.

Το ψάρι που λες γλύπτη λογικά είναι πλεκόστομος (πλέκο) ή ancistrus. Δεν κάνει να είναι μαζί με χρυσόψαρα γιατί είναι τροπικού νερού και θέλει υψηλότερες θερμοκρασίες στο νερό, ενώ τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού.

Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι ψαρια σου έδωσαν βγάλε φωτογραφίες και ανέβασέ τες να τις δουν οι πιο έμπειροι και να σου πουν ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα με το νεο ενυδρειο το οποιο ειναι 130 λιτρα μολις το εφερα σπιτι μου.τα στοιχεια μου θα σας τα γραψω πιο αναλυτικα αυριο..εχει 3 ψαρια..το αδειασα μεχρι πιο κατω απο τη μεση για να το μεταφερω και τωρα θα το γεμισω παλι για να λειτουργει..πως να το γεμιοσω..εχει εξωτερικο φιλτρο jbl μια αεραντλια της sera και για να ζεσταινω το νερο..οποις μπορει ας με βοηθησει!!

Υπάρχουν πολλοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν :) . Το άδειασες ή τουλάχιστον άδειασες ένα μεγάλο μέρος ( λίτρα = κιλά ) για να το μεταφέρεις . Σωστή ιδέα και κίνηση . Λογικά το νεράκι που άδειασες το κράτησες κάπου αλλού . Οπότε στην ερώτηση πώς να το ξαναγεμίσεις , θα συμπληρώσεις το νερό που αφαίρεσες .

Η αεραντλία είναι για παροχή οξυγόνου στο νερό κάτι που μπορεί να αποφύγεις αν καταφέρεις και πετύχεις μια ελαφριά ανατάραξη στην επιφάνεια σου , στην επιφάνεια του νερού σου δηλαδή .

Το να ζεστάνεις το νερό δηλαδή να διατηρήσεις το νερό σε σταθερή θερμοκρασία , χρειάζεσαι ένα θερμαντήρα :)

Εσύ είσαι με τα υπεράριθμα χρυσόψαρα ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...0,05 no2 και 40 no3.Πιστευω οτι πηρα σωστα τισ μετρισεις ειναι ι πρωτη φορα που περνω με αυτο το βαλιτσακι... .Η θερμοκρασια ειναι στους 26,5 σταθερη...Τα ψαρια αυτα μου τα εδωσαν μαζι με το ενυδρειο το οποιο για τωρα θα το κρατησω με αυτα..πως θα μπορουσα να πρωχωρησω και πως να ριξω τισ τιμες..Επισης μουεδωσε και ολα τα μπουκαλακια και τροφες.υπαρχουν και στην φωτο πιο κατω...

post-57524-0-22848400-1384691557_thumb.jpg

post-57524-0-24428600-1384691570_thumb.jpg

post-57524-0-24071100-1384691596_thumb.jpg

post-57524-0-22027600-1384692314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την ανωτέρω φωτό μόνο τα υγρά της sera γνωρίζω τα οποία χρησιμοποίησα στο παρελθόν και προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος , για αυτό και δεν την έχω και σε εκτίμηση . Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα . To the point όπως λένε και οι Άγγλοι .

Τα νιτρώδη ( No2 ) θα πρέπει να είναι μηδενικά , επίσης και τα νιτρικά σου ( No3 ) είναι λίγο τσιμπημένα . Τώρα για να μειωθούν οι τιμές εγώ θα έλεγα τροφή με ρέγουλα αλλά και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και φυσικά συνεχή παρακολούθηση .

Αμμωνία πόσο έχεις ; :)

Link to comment
Share on other sites

Μου λείπει μόνο αυτό το όργανο για μέτρηση αμμωνιας..αύριο πρωί...Γνωρίζεις μήπως τι ψάρια είναι να βρω το προφίλ τους..και εάν θυμάσαι δοσολογιες...ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Το γατοψαρο πρεπει να ειναι συνοδοντις! Τα αλλα πρεπει να ειναι αυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=779573

Τα πρωτα ειναι αφρικανικα και τα δευτερα ασιατικα νομιζω! Λαθος επιλογη ψαριων νομιζω!

Τις τιμες θα τις μηδενισεις με καλη βιολογια στο φιλτρο και με συχνες αλλαγες νερου!

Link to comment
Share on other sites

Μου λείπει μόνο αυτό το όργανο για μέτρηση αμμωνιας..αύριο πρωί...Γνωρίζεις μήπως τι ψάρια είναι να βρω το προφίλ τους..και εάν θυμάσαι δοσολογιες...ευχαριστώ...

Εννοείς τέστ για μέτρηση αμμωνίας . Οι ανωτέρω μετρήσεις σου με τι τέστ είναι ; Τα ψάρια που βλέπω δεν τα γνωρίζω , οπότε μη σου πώ κάτι λάθος . Δοσολογίες σε ποιό πράγμα ;

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απο ενα βαλιτσακι που εχει ολεσ τις μετρισεις εκτος απο αμμωνιας..τι φαγητο τρωνε?Υπαρχει καπου το προφιλ τους αν και θα το ψαξω να το βρω..εχω ενα μπουκαλι που γραφει υγρο βιολογιας φιλτρου..κανει αυτο?τη αλλαγες χρειαζεται το νερο..αυτα τα ψαρια θα τα αφησω ετσι μεχρι τις γιορτες και μετα σκεφτομαι την ολοκληρωτικη αλλαγη για καθαρισμο και καινουργια δικα μας γουστα..

Link to comment
Share on other sites

Aν το link του Θοδωρή είναι σωστό και τα ψάρια σου είναι ασύμβατα μεταξύ τους αλλά και το ένα είδος από ότι είδα πρέπει να αποφεύγεται ( διότι απαιτεί πολλά λίτρα ) , τότε η λύση είναι μονόδρομος κατά την δική μου άποψη .

Εγώ θα το άδειαζα και θα το ξεκινούσα από την αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απο ενα βαλιτσακι που εχει ολεσ τις μετρισεις εκτος απο αμμωνιας..τι φαγητο τρωνε?Υπαρχει καπου το προφιλ τους αν και θα το ψαξω να το βρω..εχω ενα μπουκαλι που γραφει υγρο βιολογιας φιλτρου..κανει αυτο?τη αλλαγες χρειαζεται το νερο..αυτα τα ψαρια θα τα αφησω ετσι μεχρι τις γιορτες και μετα σκεφτομαι την ολοκληρωτικη αλλαγη για καθαρισμο και καινουργια δικα μας γουστα..

Αλλαγές 30% κάθε εβδομάδα με αποχλωριωμένο νερό στη θερμοκρασία του νερού που έχει το ενυδρείο. Το sera bio nitrivec θα το ρίχνεις μετά από κάθε αλλαγή σύμφωνα με τη δόση που λέει για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εχουμε καπου το προφιλ του συνοδοντις γιατι δεν το βρισκω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και απο τροφες τι τρωνε?εχω και φυλλα και καποιες τροφες που ειναι για ψαρια που τρεφονται απο το βυθο...ποια ειναι τα καταλληλα..τα εχω και στην φωτο με ολα τα μπουκαλακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εχουμε καπου το προφιλ του συνοδοντις γιατι δεν το βρισκω;

Δε νομίζω να υπάρχει ακόμα Θοδωρή. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να διακρινω καλα απο τις φωτο τα 2 ψαρια ειναι τα Tinfoil Barb και το προφιλ τους μπορεις να το δεις εδω.http://www.seriouslyfish.com/species/barbonymus-altus/

Τα ψαρια δυστοιχος δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κάτι σε ελληνικό site.σημερα θα βγω και μια γυρα σε pet shop να μορφωθω και λίγο περισσότερο...χρειάζεται να έχω και <<μακαρόνια>>για την βιολογία του φιλτρου;;έχει μείνει και λίγος ανθρακας σε ένα κουτακι...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να μορφωθεις; Προσεξε φιλε μου γιατι δεν ειναι ολα τα πετ σοπ ευσυνειδητα και αυτα που θα σου πουν ισως να ειναι αυτα που θες να ακουσεις!

Πετα τον ανθρακα αν τον εχεις πανω απο μηνα και βαλε μακαρονι. Αυτο ειναι το βιολογικο υλικο του φιλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Κατι σε Ελληνικο site και αξιοπιστο δεν υπαρχει δυστοιχος που να εχει το προφιλ των ψαριων σου.Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κανουν για το ενυδρειο σου γιατι ειναι πολυ μικρο,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...