Jump to content

Στήσιμο Νέου Ενυδρείου / Ψαροσύνθεση / Φυτοσύνθεση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

 

Νέο μέλος και εγω, σας γράφω γιατι καλό το διάβασμα που έχω ρίξει, αλλα όταν την θεωρία την κάνεις πράξη, έχεις ερωτήσεις.

 

Έχω ένα Juwel Rio 125( 120 λίτρα νερού) μαζί με ένα εξωτερικό Fluval 305 πέρα απο το εσωτερικό του φίλτρο. 2 Τ5 άσπρες λάμπες των 28watt. Κάτω έχω χαλίκι και απο ψάρια 2 σκαλάρια και 1 Nile Tilapia(http://www.seriouslyfish.com/species/oreochromis-niloticus-niloticus/)

 

Οι αλλαγές που θέλω να κάνω είναι:

1. Να βάλω Άσπρη άμμο

2. Να βάλω φυτά

3. Να βρω τα σωστά τροπικά ψάρια που να μπορούν να ζήσουν όλα μαζι

4. Να αλλάξω ενδεχομένως κάποιο φώς.

 

Ερωτήσεις:

1.Έχω ακούσει διάφορες απόψεις. Με την άμμο τελικά μπαίνει υπόστρωμα ή δεν χρειάζετε? Πρέπει να βάλω άμμο+ταμπλέτες? άμμο+ταμπλέτες+υπόστρωμα? άμμο μόνο?

2.Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια εύκολα φυτά

3.Θέλω πολύχρωμα ψαράκια, να μπορούν να ζούν μεταξύ τους. 1 Γλύφτη, 2 "καθαριστες" βυθου τουλάχιστον και αν μπορώ να βάλω κιάλλα, μπορείτε να μου προτείνετε.  

 

Για τα υλικά θα ήθελα να μου πείτε και μάρκες που θα πρέπει να αγοράσω γιατι υπάρχουν τόσα στο εμπόριο και καλό θα ήταν αυτα που δεν είναι καλά να με συμβουλέψετε να τα αποφύγω.

 

Προς το παρών αυτα είχα να πω..
Σας στέλνω και φωτογραφίες να δείτε..

 

Ευχαριστώ!.. Καλως ήρθα! Καλως σας βρήκα!

 

 

post-53122-0-81472300-1384614663_thumb.jpg

post-53122-0-43128600-1384614671_thumb.jpg

post-53122-0-83582400-1384614675_thumb.jpg

post-53122-0-52199700-1384614730_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου.

Τα ψαρια που εχεις δεν κανουν δυστοιχος για το ενυδρειο σου και θα πρεπει να τα αποχωριστεις.

Τωρα παμε στις ερωτησεις σου.Η αμμος μπαινει σκετη και χωρις υποστρωμα,ομως πρεπει να προσεξεις να μην ειναι πολυ ψηλη και να μη βαλεις και μεγαλο παχος βυθου γιατι θα σου πετρωσει.

Ταμπλετες θα βαλεις κοντα στις ριζες των φυτων ,οχι παντου.Οι λαμπες σου τι κελβιν ειναι?Εχεις μετρησεις του ενυδρειου σου?

Για ευκολα φυτα κοιτα εδω και εδω.

Link to comment
Share on other sites

@rastafarian
Δεν έχω μετρήσεις, και οι λάμπες είναι αυτες που υπήρχαν στο ενυδρίο (δεν ξερω ποσα κέλβιν αλλα μπορει να βοήθησα).

πόση ψιλή πρέπει να είναι η άμμος? πως την ζητάω και πόσα cm να είναι το πάχος του βυθού?

Έχεις καμία μάρκα ταμπλετών να μου προτείνεις? Όσα φυτά βάλω ανάλογα τόσες και οι ταμπλέτες? Αυτες πρέπει να τις αννανεώνω ανα 2μηνο ας πούμε?

Ωστε τα σκαλάρια δεν μπορούν να ζήσουν σε τέτοιο περιβάλλον ε? Κρίμα..
Καμία πρόταση για ψαροσύνθεση?

(thanks dpap)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες στην παρεα!!!

Πολυ καλο ενυδρειο και πολυ καλο εξωτερικο φιλτρο!

Τι υλικα περιεχουν τα φιλτρα σου(Εσωτερικο και εξωτερικο)?

Η αμμος καλο ειναι να μην ειναι παρα πολυ ψιλη γιατι θα σβολιασει...η καλυτερη αλλα δεν ξερω αν ειναι ακριβη ειναι η λευκη carrat.

Αμμο θα βαλεις?

Τα φωτα αν ειναι του ενυδρειου νομιζω ειναι μια χαρα...

Τα φυτακια που βλεπω ειναι πλαστικα?Εσυ το εφτιαξες το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες στην παρεα!!!

Πολυ καλο ενυδρειο και πολυ καλο εξωτερικο φιλτρο!

Τι υλικα περιεχουν τα φιλτρα σου(Εσωτερικο και εξωτερικο)?

Η αμμος καλο ειναι να μην ειναι παρα πολυ ψιλη γιατι θα σβολιασει...η καλυτερη αλλα δεν ξερω αν ειναι ακριβη ειναι η λευκη carrat.

Αμμο θα βαλεις?

Τα φωτα αν ειναι του ενυδρειου νομιζω ειναι μια χαρα...

Τα φυτακια που βλεπω ειναι πλαστικα?Εσυ το εφτιαξες το ενυδρειο?

Αυτο απο που το καταλαβες?Εχουμε δει πολλες φορες καινουρια ενυδρεια με λαθος λαμπες..

Χωρις μετρησεις πως ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο και ετοιμο για ψαρια?Θα πρεπει να αγορασεις τεστ για νο2,νο3 και αμμωνια και να κανεις μετρησεις.

Οι λαμπες λογικα πρεπει να γραφουν πανω τα κελβιν,αν εχεις λαθος καλβιν θα γεμισεις με αλγες.

Το παχος του βυθου δεν θα πρεπει να ξεπερνα τα 5cm και η αμμο δεν θα πρεπει να ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα.

Για την ψαροσυνθεση,οπως σου ειπα τα ψαρια σου ειναι λαθος και θα πρεπει να φυγουν.Τωρα θα πρεπει να ας πεις αν θες να βαζεις απλα νερο απο την βρυση σου η να το επεξεργαζεσαι για να το κανεις πιο μαλακο,καποια ψαρια θελουν σκληρο νερο και καποια μαλακο.Και εδω θα χρειαστεις μετρησεις απο ph,kh,gh απο την βρυση σου για απ οτι βλεπω εισαι στην Κυπρο και εκει εχετε αλλο νερο απ οτι εμεις εδω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα κι απο μενα.

Οχι μονο τα σκαλαρια δεν κανουν για το ενυδρειο σου αλλα ουτε το Τlapia κανει! Πρεπει να αναθεωρησεις την ψαροσυνθεση σου δυστυχως!

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου; Γλυφτες και καθαριστες γιατι θελεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

@georgerocks

Τα φίλτρα έχουν και μακαρονς(καλά τα λέω?) και άνθρακα.. Αν και μάλλον θα έπρεπε τον άνθρακα να τον περιορισω σε ενα φίλτρο και όχι και στα δυο.

Το 1 φυτο που έχει μέσα είναι πλαστικό.

Το ενυδρείο το πήρα έτοιμο πριν απο 9 μηνες και τρέχει ομαλά χωρίς πρόβλημα.

Στα φώτα έχουν φθαρεί τα γράμματα στις λάμπες και δεν μπορω να δω.

@rastafarian

Οκ.. Θα πάρω μετρήσεις για αυτά που μου ειπες και θα το τεσταρω.

Η αλήθεια είναι λόγω δουλειάς δεν μου μένει πολύ ελεύθερος χρόνος για αλχημιες. Οποτε Πολύ πιθανό να βάζω το νερό της βρύσης.

Αθηνά μένω.. Γράφει οτι είμαι απο Κύπρο? :/

@sturm

Έχω διαβάσει και ακούσει πολλά. Έχω μπερδευτεί. Δεν είναι βασικοί οι γλυφτες σε ενα ενυδρείο? Άλλα μ'αρεσουν οι ancictrus,δεν θα είχα πρόβλημα να βάλω.

@all

Γενικά είμαι ανοιχτός στο να αλλάξω όλο το ενυδρείο μου. Απλα πείτε μου τις κινήσεις που πρεπει να κανω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να πω εγω ειναι πως τα ψαρια που ειναι γνωστα ως γλυφτες και καθαριστες ( κακως ειναι γνωστα ετσι ) λεγονται πλεκοστομοι και οχι δεν ειναι απαραιτητα στο ενυδρειο μας! Ειναι απαραιτητα στο οικοσυστημα τους αλλα στο ενυδρειο μας τις καθαριοτητες τις κανουμε εμεις και οχι τα ψαρια μας ( χωρις παρεξηγηση ) !

Εκτος αυτων που ανεφερα τα συγκεκριμενα ψαρακια γινονται θηρια! Για κοιτα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=766626

Για το ενυδρειο σου εφοσον δεν θες αλχημειες καλυτερα να πας σε κατι προς ζωοτοκα που εχουν χρωματα ή μικρο αφικανικο!

Το οτι τρεχει το ενυδρειο ομαλα 9 μηνες δεν λεεει τιποτα. Δυστυχως τα ψαρακια που εχεις ειναι ασυμβατα με τα λιτρα σου αλλα και μεταξυ τους!

Θα τα βρουμε ολα ομως! Πιστευω με καλη θεληση θα γινει καλη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προφιλ σου γραφει Νομος Λεμεσου,αφου μενεις Αθηνα λογικα εχεις σκληρο νερο.Οπωτε κατα τη γνωμη μου πηγαινε σε ζωοτοκα η κατι απο Αφρικη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ... Τον άλλαξα τον νομο...

Μπορείτε να μου στείλετε κάποιο link με αυτες τις δυο κατηγοριες για να ψαχτω για ψάρια? Έχετε να μου προτεινετε κάποια εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι λάμπες του ενυδρείου σου είναι είναι κατασπρες και εφόσον είναι τ5 το Rio 125

έρχεται από τον κατασκευαστή του πλέον με 2 high lite 28watt 9000 Kelvin έκαστος. . .

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το άρθρο Νίκο... ευχαριστώ

ερώτηση:

για να βάλω αλλου ειδους ψαρια απ'οτι κατάλαβα πρεπει να αλλάξω την σκληρότητα του νερου αναλόγως με τα ψαριά που θα επιλεξω... ποια είναι αύτη η διαδικασία αλλαγής?

επίσης,

υπαρχουν αλλά τέτοια λεπτομερή άρθρα για άλλα είδη ψαριών? π.χ. σε αλλες κατηγόριες που μπήκα δεν βρήκα..

Έγινε επεξεργασία - byMapas
Link to comment
Share on other sites

Στην κεντρικη σελιδα εχει τα παντα. Για κιχλιδες Αμερικης, Αφρικης, βυθοψαρα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να βαλεις ολα τα ψαρια σε νερο βρυσης,καποια θελουν σκληρο και καποια μαλακο νερο.Για να επεξεργαστεις το νερο της βρυσης σου και να το κανεις πιο μαλακο γινετε ειτε με τυρφη,ειτε με αντιστροφη οσμωση.

Υπαρχουν καποια προφιλ ψαριων εδω αλλα δεν ειναι ολα τα ψαρια ακομα ετοιμα,σιγα σιγα προσπαθουμε να τα φτιαξουμε ωστε να εχουμε δικη μας βαση δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...