Jump to content

Φωτισμός - Μια Συνεχής Αμαρτία


Sport Billy

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Το ενυδρείο μου 120lit τρέχει για πανω από έξι μήνες. Προσπαθώ από την αρχή να δώσω λίγο χρώμα με φυτά αλλά όχι με τη διαδικασία του φυτεμένου με CO2. Δυστυχώς έχω χάσει πολλές φορές κερατόφυλλο και ελοντέα λόγω έλλειψης νιτρικών αλλά έχω χάσει και πολλά φυτά εύκολα από άποψης αναγκών φωτισμού όπως η valisneria.

Κάποια στιγμή άρχισα να παρατηρώ τρύπες τα φύλλα της Annubias. Ο λόγος ήταν ότι δε χρησιμοποιούσα λίπασμα! Πλέον με γενικό λίπασμα της Seachem και με excel, ένας φίλος μου αγόρασε:

  1. Echinodorous Reni
  2. Ceratopteris thalictroidis
  3. Eleocharis vivipara.

Δυστυχώς παρόλο που στις ρίζες του εχινοδορου έχει και μια μπίλια λιπασμα της JBL τα φύλλα του μου σαπίζουν. Πολύ φοβάμαι ότι έχει να κάνει με το φωτισμό. Τα υπόλοιπα φυτά δεν έχουν πρόβλημα.

Όταν μου χάρισαν το ενυδρείο είχε μέσα του μια Τ5 λάμπα 13W. Αμέσως πρόσθεσα άλλες 2 ίδιες και εδώ και 2 μήνες και 5μ. ledοταινία.

Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσο περισσότερο φως μπορώ / πρέπει να βάλω? Οι διαστάσεις του καπακιού για τις λάμπες είναι περιορισμένες. Τώρα οι λάμπες είναι 52cm και το μέγιστο μήκος του καπακιού είναι 79cm.

Οι λάμπες είναι 3 x Τ5 13w (865) - 6400K - 700lumen και οι ledοταινία 5μ x 700lumen / m

Σίγουρα η φωτεινότητα της ledοταινίας έχει πέσει γιατι κάποια leds έχουν καεί γιατί αναπτύσσεται τρελή θερμοκρασία κυρίως από τις 3 φθορίου. Σε τέτοιο σημείο που τα πλαστικά σκαφάκια των λαμπών φθορισμού έχουν παραμορφωθεί.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει, αν έχει κάποιος την εμπειρία ας βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παραθέτω και μια φωτογραφία με τις λάμπες φθορισμού σβηστές απλά να φανεί η διάταξη

854620_10152322004904918_1100379886_o.jp

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα λεντ που εχεις βαλει δεν ειναι σωστα/καλα.Ακομα δεν εχουμε αναπτυξει πολλες γνωσεις πανω στα λεντ και τα φυτα οπωτε δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να σου πει με σιγουρια τι γινετε με τα λεντ που εχεις.Αν ειχες φθοριου θα μπορουσαμε να μιλησουμε με σιγουρια.Παντως οι λαμπες που εχεις δεν φτανουν ουτε για πλακα,ειναι πολυ μικρος ο φωτισμος,για τα λεντ δεν ξερω να σου πω τι παιζει.Ελπιζω τις ταμπλετες να μη τις εβαλες πολυ κοντα στις ριζες του φυτου..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα λεντ που εχεις βαλει δεν ειναι σωστα/καλα.Ακομα δεν εχουμε αναπτυξει πολλες γνωσεις πανω στα λεντ και τα φυτα οπωτε δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να σου πει με σιγουρια τι γινετε με τα λεντ που εχεις.Αν ειχες φθοριου θα μπορουσαμε να μιλησουμε με σιγουρια.Παντως οι λαμπες που εχεις δεν φτανουν ουτε για πλακα,ειναι πολυ μικρος ο φωτισμος,για τα λεντ δεν ξερω να σου πω τι παιζει.Ελπιζω τις ταμπλετες να μη τις εβαλες πολυ κοντα στις ριζες του φυτου..

Τα leds τα θεωρώ συμπληρωματικά δεν τα υπολογίζω. Με τις φθορίου τι να κάνω. Να πάρω καινούριες πόσες και τι χαραχτηριστικά

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

52 είναι οι Τ5 σου; 52αρες T5 για ενυδρείο δεν έχω δει πουθενα μήπως τα χανεις επειδή δεν είναι για φυτά οι λάμπες σου και είναι απλες;

Link to comment
Share on other sites

52 είναι οι Τ5 σου; 52αρες T5 για ενυδρείο δεν έχω δει πουθενα μήπως τα χανεις επειδή δεν είναι για φυτά οι λάμπες σου και είναι απλες;

Ναι είναι 52 cm στο μήκος. Έτσι ήρθε με το ενυδρείο η πρώτη και τις ίδιες έβαλα κ εγώ ύστερα. Οι λάμπες δεν είναι για φυτά -αν εννοείς τις ροζ- Είναι οι λευκές του εμπορίου. Είναι στα 6400 Κ όμως. Δικαιολογώ να έχει μια αργή ανάπτυξη αλλά όχι να σαπίζει. Τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Την ανουμπια μην την βάζεις κατω απο το φως,βαλ'την κάπου που να μην έχει τοσο φως. Εγώ αυτό που έκανα στο δικό μου είναι ότι έβαλα δυο σκαφακια για τ8 λάμπες. Το ένα σκαφακι έχει μια λάμπα, το άλλο σκαφακι έχει δυο λάμπες. Το μονό σκαφακι έχει 6ευρω το διπλό 12 και έβαλα 3 λάμπες aquarell της philips ειδικες για φυτα ενυδρειου από 6 ευρώ η μια και το ίδιο έχω κάνει και σε φίλους μου και πανε σουπερ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξερω αν διορθωσες το προβλημα σου γιατι εχει περασει καιρος. Ειμαι σιγουρος οτι φταει ο φωτισμος κ αυτο γιατι ειναι λιγα τα watt σου για 120lt ενυδρειο (0,3/λιτρο) ανεβασε τα watt σταδιακα σε 0,5-0,6/λιτρο). Θες περιπου 60watt φωτισμο 2x24w + 1x14w χωρανε στις διαστασεις σου.Η 24w ειναι γυρω στα 60εκ.Και θα σου προτεινα συνδιασμο 1 gro lux 24w + 1 daylight 24w + 1 daylight 14w

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...