Jump to content

Φυτεμενο 100Χ40Χ50 Εξοπλισμος?


piranhas2

Recommended Posts

Γεια σας παιδια , αν και διατηρω χρονια ενυδρεια , ενυδρεια με τα φυτα παντα ειχα θεματα , λοιπον το ενυδρειο ειναι 100χ40χ50 εχει 2 λαμπες φθοριου της μεγαλες και αμμο σαν υποστρωμα θελω να βαλω αυτα τα φυτα Hygrophila difformis Eleocharis parvula Cryptocoryne parva Microsorum pteropus moss ειναΙ ειναι ολα απο το βιοτοπο του menkog river και αλλα βιοτοπικα φυτα αν υπαρχουν , τωρα θελω να μου πειτε ακριβος τι λαμπες να παρω λιπασματα και αν χρειαζομαι διοξιδιο , απο χρηματα υπολογιζω στο 50αρικο +-

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ισως μονο το parvula ζοριστει καπως απο φωτισμο 2 λαμπων.τα αλλα δεν νομιζω να εχεις καποιο θεμα.

διοξειδιο αν μπει θα βοηθησει.

για τετοια φυτα παντως δεν κρινω σκοπιμο να αγοραζεις μπουκαλες κλπ.πειραματισου με diy co2.

απο λιπασματα επισης χαλαρα πραγματα σε ελαχιστες απο τις αναγραφομενες δοσεις.

3πλετα επιτυχιας απο seachem

potassium(καλλιο)=απο αυτο ριχνεις αφοβα.ακομη και σε αναγραφομενες η και μεγαλυτερες ποσοστητες.

iron(σιδηρος)=παααρα πολυ λιγη δοση

flourish(βασικο λιπασμα)επισης πολυ μικρη δοση.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω οι λαμπες αυτες ειναι οκ?

SUN-GLO 30 watt 89,50 cm

FLORA-GLO

Link to comment
Share on other sites

η δευτερη ναι.ειναι για φυτα.

η πρωτη επισης ναι,αν και θα σου φανει καπως κιτρινη στα ματια.

αν εχεις προσβαση στην εταιρεια hagen,καλυτερα αντι για την κιτρινωπη να βαλεις την aqua glo.πολυ καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

η δευτερη ναι.ειναι για φυτα.

η πρωτη επισης ναι,αν και θα σου φανει καπως κιτρινη στα ματια.

αν εχεις προσβαση στην εταιρεια hagen,καλυτερα αντι για την κιτρινωπη να βαλεις την aqua glo.πολυ καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.

Ποσα κελβιν ειναι αυτη γνωριζουμε; Και ειναι καταλληλη για φυτα;

Το συνδιασμο flora glo και sun glo τον εχω κι εγω αλλα νομιζω πως ενα κλικ πανω σε φωτισμο τον χρειαζομαι!

Link to comment
Share on other sites

κελβιν δεν θυμαμαι,αλλα ειναι το ιδανικο ζευγαρι της hagen για φυτεμενο.

η sun η κιτρινιαρα ειναι η φτηνιαρα λαμπα της hagen,οχι κατι το ιδιαιτερο σαν λαμπα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ποσα βατ ειναι οι λαμπες σου?Με προβληματιζει λιγο το υψος σου που ειναι 50.

Το ενυδρειο τρεχει καιρο?

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η δευτερη μετακόμισηπου κανω στην αρχη ηταν στο 100λιτρο , μετα πηρα το 100χ40χ40 αλλα μετα απο 2 βδομαδες εσταζε , και εκανα ενα diy 100χ40χ50 τα υλικα του ειναι στρωμενα απο ενα 100 λιτρο που ετρεχε πολυ καιρο κανενα χρονο.... αλλα το στήσιμο θα ειναι καινούργιο , το ψαρι το εχω σε ενα βαρελακι προετοιμασίας νερου 60 λιτρα με το εξωτερικο να δουλευει

Link to comment
Share on other sites

υπήρχε και πριν , αλλα εχει αλγη bga και σκεφτομαι να την βρασω πριν τη βαλω μεσα οπως και τα κλαδια, αν και πιστευω οτι χωρις φως 4-5 μρες που ειναι στο βαρελακι προετοιμασίας θα σκοτωθεί για πες καμια γνωμη........

Link to comment
Share on other sites

κελβιν δεν θυμαμαι,αλλα ειναι το ιδανικο ζευγαρι της hagen για φυτεμενο.

η sun η κιτρινιαρα ειναι η φτηνιαρα λαμπα της hagen,οχι κατι το ιδιαιτερο σαν λαμπα.

Λοιπον σημερα ειδα την aqua glo! Εχει 18000 κ! Σιγουρα κανει; Για ενα ενυδρειο με οχι πολλα φυτα και ψιλοαργης αναπτυξης και με μεγαλο υψος;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα 18000Κ δεν είναι για θαλασσινό;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο πετ που ρωτησα ( και τους ψιλοεμπιστευομαι ) μου ειπαν οτι πολλοι φυταμενοι το κανουν! Τωρα ομως εγω εχω καποιες ιδιοτροπιες! Γυρω στο 80 υψος και απο φυτα ανουμπιες, μος, εχινοδορους, μικροσοριουμ και βαλισνερια! Οποτε δεν ξερω αν τοσα πολλα κελβιν ειναι καταλληλα! Μην παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να κανω μια ενημερωση λιπασματα πηρα αυτα που μουτ ειπατε απο λαμπες πηρα την sunglo και βρηκα μονο αυτην να την παρω?

http://aquarialand.com/index.php?id_product=1291&controller=product&id_lang=2

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι ποσα κελβιν χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που πηρες ποσα ειναι?Στο φυτεμενο βαζουμε 6500 και 4500.Αν εχεις 2 λαμπες τοτε πας 1 και 1.Δες και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...