Jump to content

H Egeria Densa Ριζώνει;;;


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους , όπως καταλάβατε από τον τίτλο η απορία μου είναι αν η egeria densa ριζώνει η απλά τη χώνεις στον βυθό οπως το κερατόφυλλο. Ρωταω γιατι το έχω πάνω απο μήνα και δεν λέει να ριζωσει με τιποτα . Το ενυδρείο έχει υπόστρωμα jbl aquabasis και για χαλικι το jbl manado . Το φυτό αναπτύσεται με γρηγορους ρυθμούς.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ μικρα ριζιδια,και ναι ριζωνει κανονικα.

το κερατοφυλλο κανονικα ειναι φυτο επιφανειας και ουδεμια σχεση εχει με νορμαλ φυτα.τοκερατοφυλλο στην ουσια ειναι φυτο παρασιτικο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συμφωνω απολυτα μαζι σου απλα μου κανει εντυπωσει γιατι το εχω σχεδον 2μηνες και δε λεει να ριζωσει. Καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ πολυ λεπτα ριζιδια.πιθανοτατα εχεις πιο χοντρης κοκομετριας υποστρωμα...?συνηθως εκει υπαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι μην ανησυχείς !!Την έχω και εγώ χωρίς υποστρωμα με μέτριας

κοκκομετριας χαλίκι,έπεσαν αρχικά τα φυλλαράκια της αλλά μόλις έπιασε πάει σφαίρα

με αρκετά καινούρια βλαστάρια!!

Όσο για το κερατόφυλλο οτι και να του κάνεις φουντώνει αρκετά κάθε εβδομάδα!!

Ρίξε και ματιά στα προφίλ τους αν δεν το έχεις κάνει ήδη . . .

Egeria Densa

Ceratophyllum Demersum

Το τελευταίο αν το αφήσεις στην επιφάνεια και σε ενοχλεί που περιφέρεται

μπορείς να το δέσεις με ενα βεντουζάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ριζωνει η egeria densa απλα αυτο το manado ειναι λιγο περιεργο και εχει αναφερθει πολλες φορες οτι τα φυτα δεν πιανουν ευκολα..Υπομονη πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια ριζωνει η egeria densa απλα αυτο το manado ειναι λιγο περιεργο και εχει αναφερθει πολλες φορες οτι τα φυτα δεν πιανουν ευκολα..Υπομονη πρεπει να κανεις.

Και να φανταστεις οτι το manado το πηρα για καλυτερο απο το απλο χαλικι. Τελως παντων ας κανω λιγο υπομονη και βλεπουμε. Θα ενημερωσω για την εξελιξη που θα εχει το πραμα , προς γνωση των κατοχων manado . Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...