Jump to content

Ωρα Παρουσίασης Νεο Στα 250Λτρ


pitsiovic

Recommended Posts

Εισαγωγή

Λοιπόν αφού βούλιαξε και η ρίζα νομίζω ήρθε η ώρα της παρουσίασης και ας μην έχει τελειώσει ακόμα.Λοιπόν το θέμα του ενυδρείου είναι Ν. Αμερική.Δεν το έκανα πιο συγκεκριμένο διότι τα ψάρια που μου αρέσουν πολύ δεν ζουν στον ίδιο ποταμό.Αλλα τα πάντα είναι από τα μαλακά νερά της Ν Αμερικής.Ήμουν ανάμεσα σε κάποιο είδος κοπαδόψαρων αλλά τελικά κατέληξα σε σκαλάρια.

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Ν. Αμερική

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):85*50*65
Συνολικά Λίτρα:250
Sump (λίτρα):50

Οργανισμοί
Φυτά:1) Echinodorus ozelot green 2)Echinodorus Barthii 3)Echinodorus cordifolius 4)Camboba caroliana
Ψάρια:1)Ζευγάρι ancistrus sp3 2) 6 corydoras panda 3)3 pterophylum scalare koi

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Πέτρες:
Ξύλα:2 ρίζες
Άλλα διακοσμητικά : 2 καρύδες και 1 πύλινη φωλιά για ancistrus
Υπόστρωμα:
Βυθός:Μπεζ χαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):4*39W
Διάρκεια φωτισμού:15:00 - 22:00

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Στο sump υπάρχουν Υαλοβάμβακας-> Σφουγγάρια -> Μακαρόνι-> ζεόλυθος. Κυκλοφορία περίπου 700 ltr/Η (Την πρώτη βδομάδα έτρεξε και άνθρακας)
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμοστατης 300W
Λίπανση:Ολη την σειρά υγρών λυπασμάτων της seachem. Και ταμπλέτες βυθού της Tetra
Παροχή CO2:Μπουκάλα 1φυσαλίδα/sec προς το παρόν
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:Μπόλι siporax ,2 σφουγγάρια,νερό από το παλιό ενυδρείο και βακτήρια τις πρώτες 4 βδομάδες
Διατροφή:2 φορές την μέρα.(Biofish food,supervit flakes και mini granulat,Green algae waffers,Dafnia και κατεψυγμένες blood warms και artemia)

Παράμετροι
pH:Αυτή τη στιγμή 7 θέλω να πέσει 6,5+
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:10% καθε βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Α/Ο, αντιχλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης

Τελική ευθεία

Τα υπόλοιπα ψάρια που θέλω να βάλω είναι ακόμα 1 σκαλάρι. 1 ζευγάρι ραμ , και 1 ζευγάρι Hypancistrus zebra (εάν μπορέσω να βρω).

Από φυτά heteranthera, Lilaeopsis brasiliensis και Myriophyllum red (εαν βρω )

Ευχαριστίες

Πρώτον απ όλους ευχαρηστώ τον Χaρούλη τον Παπαδόπουλο που χωρίς αυτόν δεν θα σας έκανα παρουσίαση αυτη την στιγμή.Ευχαρηστώ τον Νίκο για την γυάλα και το sump.Ευχαριστώ όλους τους οποίους απαντήσανε σε ερωτήσεις μου κατά καιρούς.Ευχαριστώ επίσης τον Κωσταντίνο από τα Ιοάννινα και τον Χάρη για την βοήθεια με το CO2.Χωρίς εσας παιδιά δεν θα είχα καταφέρει να έχω αυτόν τον θυσαυρό ηρεμίας στο δωμάτιο μου.

Περιμένω ιδέες συμβουλές και διορθώσεις...

DSC_0005.jpg

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη συμβουλη (είναι και περασμένη η ώρα) είναι να διαλέξεις ανάμεσα σε ancistrus και echinodorus. Όπως βλέπω στο φυτό πίσω αριστερά έχουν ήδη αρχίσει να τρώνε τα φύλλα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι πως τόσο καιρό είχα το ζευγάρι μαζί με φυτά και echinodoro και δεν ειχαν φαει ποτε.Πιστευω πως το μασησαν τις πρωτες μέρες επειδη ταιζα ελαχιστα... θα δω πως θα συνεχιστεί γιατί από τι βλέπεις τα άλλα φυτα είναι απείραχτα...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου και με προοπτικες.Θα συνφωνησω απολυτα με τον Θοδωρη για τα ancistrus,το κακο ειναι οτι αν τα δοκιμασουν δυσκολα θα τα αφησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο .καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!

Νιτρωδη και νιτρικα δεν γραφεις,εχεις μετρησει?

Μηπως πρεπει να κανεις 30% αλλαγη νερου αντι για 10%?

Αλλο ενα σκαλαρι νομιζω συμφωνα με τα λιτρα σου μπορεις να βαλεις αλλα καλο ειναι να ειναι ζευγαρια....

Επειδη το ενυδρειο σου ειναι ψηλο δοκιμασε την δεξια ριζα να την βαλεις ορθια!

Καλη συνεχεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη προσπάθεια ! Περιμένω να το δω με φουντωμένα φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο! Μπραβο! Πιστευω οταν φουντωσουν τα φυτα θα γινει πολυ πιο ομορφο!

Εγω με τη σειρα μου θα σου πω πως σκεφτεσαι να βαλεις πολλα ψαρια βυθου και ενδεχομενως να εχεις προβλημα! Και κορυ και ανσιστρους και ραμ και χιπανσιστρους δεν γινεται! Καλυτερα να διαλεξεις ενα ειδος αντε βαρια δυο!

Βαλε ενα ακομη σκαλαρι οπως λες και αν κρατησεις τα κορυ βαλε αλλα 4-6!

Link to comment
Share on other sites

HYpancistrus και cory.Tα cory δεν τα αλλάζω είναι τα αγαπημένα μου.Και από την μέρα που μπήκαν στο καινούριο τους "σπίτι" δεν σταματαν να τρεχουν απ δω και απο κει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...