Jump to content

Στοα Σε Acanthastrea Echinata


Recommended Posts

Πριν απο 3 εβδομαδες εβαλα ενα φραγκακι με 3 κεφαλια στο οποιο ειχα δει στο σκληρο τμημα απο το κοραλλι μια μικρη στοα, στην οποια δεν εδωσα σημασια....το φραγκακι παει μια χαρα, μαλιστα εχει προλαβει να βγαλει ακομη ενα μικρο κεφαλι, αλλα η στοα επεκταθηκε και εγινε μια μικρη απο πανω!!!Απο εκει που την αγορασα την ειχαν καιρο απο οτι μου ειπαν και τα κοραλλια τους έχουν υποστεί αποπαρασίτωση με Coral RX pro.

Ειναι καποιο σκουλικη που ισως να κανει ζημια στην acan αργοτερα, παρολο που τωρα παει μια χαρα??

885z.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς?? Γιατί αν εννοείς αυτό που είναι στο κέντρο του κοραλιου είναι φυσιολογικό να είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς?? Γιατί αν εννοείς αυτό που είναι στο κέντρο του κοραλιου είναι φυσιολογικό να είναι έτσι.

Εννοώ αυτή την άσπρη ελικοειδης άσπρη στοά...είναι φυσιολογικό. Να μεγαλώνει και να βγάζει παρακλάδια? Τι ειναι τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καποιο ειδος tube worm ειναι φιλε gregkn :thumbup:

Aν μπορεσεις να βγαλεις μια πιο κοντινη φωτο ισως να βρουμε και ακριβως ποιο ειναι.

Ειναι ακινδυνο αλλα αν θες να απαλλαχτεις απο αυτο τοτε ξυστο απο το φραγκι,με καποιο αιχμηρο αντικειμενο.

Γενικοτερα θα τα "ξεπαστρεψουν" καποιες πεταλουδες η' wrasse.

Δεν ειναι κατι επικινδυνο η' ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σε αυτή τηφωτο εξάντληση όλες τις φωτογραφικές μου ικανότητες, οπότε πιο κοντινή δεν....:-) Αφού είναι κάτι ακίνδυνο το αφήνω όπως έχει, είναι και δύσκολα προσβάσιμο. Ευχαριστώ ακόμη μια φορά,Γρηγόρης.

Link to comment
Share on other sites

χαχα...καταλαβα γρηγορη...φιλε πιστεψε με σε συναγωνιζομαι δυναμικα στις ικανοτητες στις φωτο!

Και εγω δεν το εχω καθολου! :ph34r::waaa:

Αυτο που επρεπε να μας δειξεις μια χαρα φαινεται απο αυτη τη φωτο φιλε μου :thumbup:

Απο τη στιγμη που δεν ειναι κατι κακο οι λεπτομερειες μπορουν να λειψουν!

Ετσι και αλλιως αυτα τις περισσοτερες φορες αν δεν εχουν τροφη παθαινουν και αφηνουν πισω αυτο το σωληνα.

Ισως να ειναι και αυτο νεκρο.

Καλη συνεχεια και ευχαριστουμε για τη φωτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...