Jump to content

Παραδοξο Η Τυχαιο Γεγονος;


dikaios

Recommended Posts

Σημερα το πρωι μολις αναψανε τα φωτα στο ενυδρειο μου ειδα την πλειοψηφια των ψαριων μου να ειναι στην επιφανεια και να αναπνεουν γρηγορα.Αρχικα κοιταξα το διοξειδιο και δεν δουλευε καν.Κοιταξα το ph σταθερο.Εκανα μετρησεις αμμωνία και ολες τις τιμες γενικα και ολα ηταν φυσιολογικα.Με το που εβαλα την αναταραξη να ειναι μεγαλυτερη στην επιφανεια και ανοιξα την αεραντλια σιγα σιγα επανερχονται τα ψαρια στην φυσιολογικη ροη τους.κατεβηκαν απο την επιφανεια και μαλλον κυλλαει καλυτερα Τι συνεβη και γιατι;;;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειχες καλη αναταραξη

με αποτελεσμα να μην υπαρχει αρκετη οξυγονοση

Link to comment
Share on other sites

Φυτα εχω αρκετα.Παιδια το ενυδρειο τρεχει ετσι τουλαχιστον 6 μηνες(με μπουκαλα διοξειδιου) και γενικα 4 χρονια.Πρωτη φορα συνεβη.Και το θεμα μου ειναι γιατι;;

Link to comment
Share on other sites

ξανακανε καλιμπραρισμα στο ηλεκτροδιο του πεχα κοντρολερ και παρε και μετρησεις του κεχα.τυχαιο δεν ειναι τιποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις καλη αναταραξη και δεν οξυγονονετε σωστα το ενυδρειο σου μπορει να εχεις πολυ co2 στο νερο σου και γι αυτο βλεπεις τα ψαρια να ειναι στην επιφανεια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εγινε μονο το τονιζω μονο σημερα!Εκανα ξανακαλιμπραρισμα στο ηλεκτροδιο πριν απο λιγο απλα γιαυτο εγραψα οτι δεν λειτουργουσε καν το διοξειδιο οταν τα ειδα..και για πολλη ωρα μαλιστα.Δηλαδη λετε να δειχνει αλλανταλων το ηλεκτροδιο;;

Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα.ειδικα αν εχεις να το καλιμπραρεις καιρο η ειναι καποιων ετων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ουτε εξαμηνο που το εχω παρει απο το μαγαζι.το καλυμπραρω καθε μηνα.μονο αυτη την φορα το αφησα λιγο παραπανω.δεν ειναι οτι το ειχα παρατησει καιρο...Αντε να δουμε.Δηλαδη λες οτι ειναι απο το ηλεκτροδιο...

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω τιποτα.προσπαθω απλως να αποκλειω μια μια περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον το ηλεκτροδιο.... Αν εμεινε μερικές φορές εξω απο το νερο , ξεχασε το .

Εγω για αυτο το λέω τοσο καιρο , φυτεμένο και controller δεν πάνε μαζι...

Το ηλεκτροδιο μπορει να καλιμπραρεται σωστα, αλλα να δειχνει αλλες μετρησεις!

Τι παραμέτρους εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη klaz ποια αλλη περιπτωση υπαρχει;Γιατι δεν μπορω να καταλαβω..

Link to comment
Share on other sites

η σχετικα υψηλη θερμοκρασια που φανταζομαι πως εχεις λογω δισκων,μαζι με ενα ηλεκτροδιο που ισως δινει λαθος εντολες στο διοξειδιο ειναι πολυ κακος συνδιασμος για ελλειψη οξυγονωσης.

ψαξε εναν -εναν τους παραγοντες.προς το παρων ολα οδηγουν στο να τα εχει ψιλοπαιξει το ηλεκτροδιο σου.βρες αν μπορεις ενα δανεικο απο καποιον φιλο σου και κανε ξανα μετρησεις-καλιμπραρισμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αναφέρεις πως σήμερα το πρωί άναψες τα φώτα και.......! υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λόγω της μη κουνημένης επιφάνειας και την ύπαρξη πολλών φυτών να ανέβηκε το co2, λόγω του ότι την νύχτα τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν αλλά αναπνέουν όμως και αυτά, έτσι παράγουν co2 μαζί με τα ψάρια σου. Για αυτό και αυτά ήταν στην επιφάνεια και προσπαθούσαν να αναπνεύσουν. Μόλις άλλαξες τις ροές και έβαλες αεραντλία, έχοντας ήδη ανάψει τα φώτα και τα φυτά άρχισαν να φωτοσυνθέτουν, το νερό οξυγονώθηκε και έτσι τα ψάρια επανήλθαν στα φυσιολογικά τους.

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε sammy απλα το ενυδρειο τρεχει καιρο ετσι...Γιαυτο ειπα γιατι τωρα και αν ειναι παραδοξο.Η θερμοκρασια μου ειναι στους 28.5 και για δυο τρεις μερες την ειχα ανεβασει στους 30.θα ξανακοιταξω με το ηλεκτροδιο αυριο.θα το βαλω στο διαλυμα με ph 7 και αν δειξει το ιδιο θα ξαναενημερωσω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι! γιατί, πέρα από το ηλεκτρόδιο που θα πρέπει να ελέγξεις,τα φυτά μεγαλώνουν και πολλαπλασιάζονται. Ανεβάζοντας από 28 στους 30 την θερμοκρασία η ποσότητα του διαλυμένου οξυγόνου στο νερό μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! γιατί, πέρα από το ηλεκτρόδιο που θα πρέπει να ελέγξεις,τα φυτά μεγαλώνουν και πολλαπλασιάζονται. Ανεβάζοντας από 28 στους 30 την θερμοκρασία η ποσότητα του διαλυμένου οξυγόνου στο νερό μειώνεται.

αυτο προσπαθω τοση ωρα να εξηγησω στον φιλο μας, σωτηρη μου.

δεν υπαρχουν μαυρες τρυπες στο χομπι.υπαρχουν 1-2 παραγοντες που πρεπει να ψαχνομαστε για να βρουμε τη λυση στο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην βαρατε γιαυτο ρωταω..δεν κανω οτι τα ξερω ολα..Κουβεντα κανω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαράμε να σε βοηθήσουμε θέλουμε! :bigemo_harabe_net-134: όταν συμβαίνει κάτι και διορθώνεται κάτω από συγκεκριμένες ενέργειες που κάνουμε, δεν χρειάζεται να ψάχνουμε μήπως έχει παίξει κάνα σενάριο επιστημονικής φαντασίας, είναι πιο απλά τα πράγματα από ότι φανταζόμαστε κάθε φορά, δεν χρειάζεται να πελαγώνουμε από το πρώτο λεπτό! Κάλο είναι βέβαια να ρωτάμε για να διευκρινίσουμε την αιτία του προβλήματος αλλά όχι να δεχόμαστε ως σωστό ότι μοιάζει πιο περίεργο, όλα έχουν να κάνουν με την λογική αν την ακολουθούμε δεν κάνουμε λάθη!

Όλο το προηγούμενο είναι σε φιλικό ύφος! :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αναφέρεις πως σήμερα το πρωί άναψες τα φώτα και.......! υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λόγω της μη κουνημένης επιφάνειας και την ύπαρξη πολλών φυτών να ανέβηκε το co2, λόγω του ότι την νύχτα τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν αλλά αναπνέουν όμως και αυτά, έτσι παράγουν co2 μαζί με τα ψάρια σου. Για αυτό και αυτά ήταν στην επιφάνεια και προσπαθούσαν να αναπνεύσουν. Μόλις άλλαξες τις ροές και έβαλες αεραντλία, έχοντας ήδη ανάψει τα φώτα και τα φυτά άρχισαν να φωτοσυνθέτουν, το νερό οξυγονώθηκε και έτσι τα ψάρια επανήλθαν στα φυσιολογικά τους.

Ναι! γιατί, πέρα από το ηλεκτρόδιο που θα πρέπει να ελέγξεις,τα φυτά μεγαλώνουν και πολλαπλασιάζονται. Ανεβάζοντας από 28 στους 30 την θερμοκρασία η ποσότητα του διαλυμένου οξυγόνου στο νερό μειώνεται.

:thaman: :thaman: :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...