Jump to content

Συμβουλές και βοήθεια για ξεκίνημα ενυδρείου δίσκων


steven1258

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα αγόρασα ένα Juwel Rekord 160 (101x41x46) με εσωτερικό φίλτρο Juwel Filter Compact, 2 λάμπες φωτισμού 30W η κάθε μία , θερμοστάτη Juwel 200W και το έπιπλό του.

Θα ήθελα να ζητήσω συμβουλές και προτάσεις για τα είδη φυτών που μπορώ να φυτέψω με σκοπό την μελλοντική (σε περίπου 6 μήνες) φιλοξενία δίσκων, καθώς και τα είδη ψαριών (μικρών σε μέγεθος κατά προτίμηση) που μπορούν να εισαχθούν στο ενυδρείο αμέσως μετά το στρώσιμό του, που μπορούν να συνυπάρξουν ειρηνικά και χωρίς προβλήματα με τους δίσκους που θα προστεθούν αργότερα.

Θέλω όπως καταλάβατε να αποκτήσω πρώτα μια σχετική εμπειρία με την διατήρηση, συντήρηση του ενυδρείου πριν εισάγω τα προαναφερθέντα ψάρια, καθώς άκουσα ότι είναι αρκετά απαιτητικά.

Θέλω επίσης να προσθέσω ότι διαβάζω και ξαναδιαβάζω όσο μπορώ και έχω ήδη κάποια γενική ιδέα επί του θέματος αλλά η γνώμη ατόμων που φιλοξενούν και έχουν εμπειρία στους δίσκους θα είναι πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο ΑΖ :thumbup:

Θα σου ελεγα οτι το ενυδρειο σου ειναι λιγο μικρο δισκους 160 λιτρα!

Θα σου μεινουν περιπου 130 καθαρα και καθ οτι οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα το λιγοτερο πρεπει να εχεις 4-5 ψαρια θα ειχεις προβλημα!

Ακομη και μικρα δισκακια να παρεις οταν μεγαλωσουν θα εχεις προβλημα!

Στο ΑΖ υπαρχουν πολλες πληροφοριες για του δισκους διαβασε και οτι αποροια εχεις εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε soto ευχαριστώ κατ'αρχήν για την επισήμανση.

Με την προσθήκη ενός εξωτερικού EHEIM professionel 2224, διατηρώντας το εσωτερικό της Juwel και καλή συντήρηση δεν υπάρχει ελπίδα? :thumbup:

Προφανώς δεν θα ήθελα να ταλαιπωρήσω κανένα ζωντανό σε σημείο που να απειλείται η ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη συμβουλή που εγώ μπορώ να σου δώσω, είναι να κάνεις ένα μεγάλο φλιτζάνι καφέ, να κάτσεις αναπαυτικά μπροστά στον υπολογιστή σου και να διαβάσεις όλα τα θέματα της εδώ κατηγορίας, όσο πιο προσεκτικά μπορείς.

Οι πληροφορίες που θα πάρεις είναι και πολλές και σημαντικές. Θα σε βοηθήσουν δε, να απαντήσεις μόνος σου σε πολλές ερωτήσεις και απορίες, βάζοντάς σε πιο βαθιά στον Μαγικό κόσμο των ενυδρείων (και των δίσκων βέβαια...) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φίλε soto ευχαριστώ κατ'αρχήν για την επισήμανση.

Με την προσθήκη ενός εξωτερικού EHEIM professionel 2224, διατηρώντας το εσωτερικό της Juwel και καλή συντήρηση δεν υπάρχει ελπίδα? :)

Προφανώς δεν θα ήθελα να ταλαιπωρήσω κανένα ζωντανό σε σημείο που να απειλείται η ζωή του.

Πρεπει να ξερεις οτι καθε ενήλικος δισκος χρειάζεται 40-50 λιτρα νερου!

Τωρα υπολογισε υποστρωμα ξυλα ριζες ποσα καθαρα λιτρα θα σου μεινουν?

Αυτο που σου ειπε ο Filoxenos εχει σημασια,καντο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα διάβασμα αν και με βλέπω να πηγαίνω για ύπνο καθώς έρχεται μια ακόμα κουραστική μέρα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που μου αφιερώσατε.

Θα συνεχίσω να διαβάζω!

Είπαμε πάνω απ'όλα η ευδαιμονία των ψαριών!!

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε πάνω απ'όλα η ευδαιμονία των ψαριών!!

Καλό βράδυ

Μ'αρεσεις ρε φιλε!!!

Καλο βραδυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω για λίγο το μικροσκόπιο και επανέρχομαι στα χθεσινά.

Μετά από λίγο ακόμη διάβασμα ρωτώ το εξής: Αν στην πορεία αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο και βάλω το εξωτερικό της eheim, απελευθερώνοντας έτσι κάποια λίτρα (μεικτά θα είναι 202 σύμφωνα με τις διαστάσεις του ενυδρείου) και τηρώντας μινιμαλιστική διακόσμηση στο ενυδρείο, σύμφωνη πάντα με τις απαιτήσεις των δίσκων υπάρχει ελπίδα?

Όπως καταλαβαίνετε από τότε που τα είδα τα ψαράκια σε pet shop τα ερωτεύτηκα.

Κάπου διάβασα στο forum (όταν βρώ χρόνο θα το παραθέσω, τώρα λόγω βιασύνης θυσιάζω λιγάκι από την ακρίβεια του λόγου μου) για ένα παιδί που του συνέστησαν να προσθέσει και άλλους δίσκους στο ενυδρείο του, που είναι κατά 50 /60 λίτρα μεγαλύτερο από το δικό μου, καθώς με καλό φιλτράρισμα και δεδομένης της κοινωνικότητας του είδους μάλλον θα ωφεληθούν τα ψαράκια παρά θα βλαφθούν από την ιχθυοφόρτωση.

Επειδή όμως μπορεί δεν το θυμάμαι επακριβώς και επειδή υπάρχει η πιθανότητα να κατάλαβα λάθος γράφω όλα τα παραπάνω διατηρώντας επιφυλάξεις.

Αν κάποιος έμπειρος στην φιλοξενία δίσκων μπορεί να με βοηθήσει να ξεκαθαρίσω την κατάσταση στο μυαλό μου , τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω για λίγο το μικροσκόπιο και επανέρχομαι στα χθεσινά.

Μετά από λίγο ακόμη διάβασμα ρωτώ το εξής: Αν στην πορεία αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο και βάλω το εξωτερικό της eheim, απελευθερώνοντας έτσι κάποια λίτρα (μεικτά θα είναι 202 σύμφωνα με τις διαστάσεις του ενυδρείου) και τηρώντας μινιμαλιστική διακόσμηση στο ενυδρείο, σύμφωνη πάντα με τις απαιτήσεις των δίσκων υπάρχει ελπίδα?

Όπως καταλαβαίνετε από τότε που τα είδα τα ψαράκια σε pet shop τα ερωτεύτηκα.

Κάπου διάβασα στο forum (όταν βρώ χρόνο θα το παραθέσω, τώρα λόγω βιασύνης θυσιάζω λιγάκι από την ακρίβεια του λόγου μου) για ένα παιδί που του συνέστησαν να προσθέσει και άλλους δίσκους στο ενυδρείο του, που είναι κατά 50 /60 λίτρα μεγαλύτερο από το δικό μου, καθώς με καλό φιλτράρισμα και δεδομένης της κοινωνικότητας του είδους μάλλον θα ωφεληθούν τα ψαράκια παρά θα βλαφθούν από την ιχθυοφόρτωση.

Επειδή όμως μπορεί δεν το θυμάμαι επακριβώς και επειδή υπάρχει η πιθανότητα να κατάλαβα λάθος γράφω όλα τα παραπάνω διατηρώντας επιφυλάξεις.

Αν κάποιος έμπειρος στην φιλοξενία δίσκων μπορεί να με βοηθήσει να ξεκαθαρίσω την κατάσταση στο μυαλό μου , τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σταύρος

[/quote

Δεν ξέρω αν η εμπειρία μου είναι μικρή ή μεγάλη, πάντως ασχολούμαι με δίσκους τα τελευταία δύο χρόνια έχοντας ξεκινήσει με 200lt καθαρό όγκο και 08 δίσκους, ενώ τώρα πια έχω 500lt καθαρό όγκο και 10 δίσκους.

Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο ο καθαρός όγκος νερού για κάθε δίσκο, εμπειρικά όμως και σε ότι αφορά το δικό μου ενυδρείο των 200lt, οι δίσκοι μου, δεν έδειξαν να έχουν στρες καμία φορά ( ρίγες, ή περίεργη συμπεριφορά ), αλλά ευτυχώς δεν αντιμετώπισαν και καμία ασθένεια. Σίγουρα δεν θα έφταναν ποτέ τελικό μέγεθος, αλλά αν δεν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει τόσο, θεωρώ ότι μπορείς να προχωρήσεις με δίσκους.

Φυσικά υπάρχουν και εμπειρότεροι από εμένα που θα σε κατευθύνουν καλύτερα !!

Φιλικά, Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό ήταν το link. Ευχαριστώ chris που με έσωσες από το ψάξιμο. Το μεσημέρι μίλησα με τον ιδιοκτήτη ενός γνωστού pet shop ο οποίος από αυτά που μου είπε μου έδωσε να καταλάβω ότι έχει ασχοληθεί με δίσκους. Μου πρότεινε την εισαγωγή δίσκων με μέγιστο αριθμό τους 4 αφού αφαιρέσω πρώτα το εσωτερικό φίλτρο για να ανεβάσω τα λίτρα.

Επειδή δεν θέλω να ενεργήσω βεβιασμένα όμως εις βάρος των ζωντανών περιμένω γνώμες και από άλλους και συνεχίζω το διάβασμα.

Στέλιο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Νομίζω ότι αν τα ψαράκια δεν τα επηρεάζει αρνητικά η μικρή ανάπτυξη από πλευράς μεγέθους δεν με πειράζει και εμένα. Μου έδωσες πάντως ελπίδα! :thumbup:

Nidal σέυχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

(μεικτά θα είναι 202 σύμφωνα με τις διαστάσεις του ενυδρείου)

Με το να βγάλεις το εσωτερικό φίλτρο θα κερδίσεις μόνο χορό σε λίτρα δεν θα κερδίσεις και πολλά. Η διαστάσεις που δίνουνε η εταιρίες αφορούν πάντοτε της εξωτερικές διάστασης. Το Juwel 160 το ονόμασαν έτσι γιατί έχει περίπου 160 λίτρα. Στην πραγματικότητα όμως έχει 152 λίτρα. Αν αφαιρέσουμε τώρα και τον βυθό που βάζω το μίνιμουμ 5 εκατοστά τότε έχεις 20 λίτρα λιγότερό και σου βάζω άλλα 10 λίτρα διακόσμηση σύνολο λοιπόν μείον 30. δηλαδή 122 λίτρα καθαρά.

Μπορείς να βάλεις 4 δίσκους για άρχει αλλά θα δεις και μόνος σου ότι το ενυδρείο με τον καιρό θα τους γίνετε όλο και πιο μικρό. Εξάλλου θα θελήσεις ίσος να βάλεις και κάποια άλλα ψάρια. Οπότε τα πράγματα στενεύουν και άλλο. Και τέλος ανεξαρτήτως τα λίτρα οι δίσκοι θέλούν και χώρο για να κινούνται δηλαδή ένα ενυδρείο με μήκος το λιγότερο 120 εκατοστά. Προσωπικά εγώ δεν θα έβαζα υπό τέτοιες συνθήκες δίσκούς. Σκέψού και η επιλογή δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...