Jump to content

Nyasa 260 Λίτρα


malaw

Recommended Posts

οι αφρικάνες της λίμνης Nyasa εκτιμάνε την δυνατή ροή...ο κανόνας ισχύει 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου το ελάχιστο....

εάν κάποιος θέλει να δημιουργήσει πιο δυνατή ροή να είναι σίγουρος ότι αυτά τα ψάρια θα την εκτιμήσουν πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Άν και δέν έχω εμπειρία σε αφρικάνικο φαίνεται πολύ ωραίο και πανέμορφα τα ψαράκια σου. Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο λόγια βλέπω φίλε Ανέστη .... :P

Σύντομα Δημήτρη θα δείς μαζεύω υλικό!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

οι αφρικάνες της λίμνης Nyasa εκτιμάνε την δυνατή ροή...ο κανόνας ισχύει 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου το ελάχιστο....

εάν κάποιος θέλει να δημιουργήσει πιο δυνατή ροή να είναι σίγουρος ότι αυτά τα ψάρια θα την εκτιμήσουν πάρα πολύ

Όμορφο ενυδρείο και ψάρια...μπράβο και για την ροή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ όμορφο φίλε μου το ενυδρείο σου και τα ψαράκια σου φαίνονται υπέροχα.

Να τα χαίρεσαι φίλε μου !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και ένα update όπως είχα υποσχεθεί στον dpap!!! Αυτή την στιγμή βρισκόμαστε σε περίοδο αναπαραγωγής...

https://www.youtube.com/watch?v=xtTuo5HvlkM&feature=youtu.be

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου είσαι ΥΠΕΡΑΨΟΓΟΣ ! :) Πανέμορφα ψάρια και ενυδρείο !

Και τα μπομπιράκια απίστευτα !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πλάκα έχει ο αρσενικός !

Καλά στο δικό μου ενυδρείο οι πέτρες έχουν γίνει μαύρες από τις αλγες!

Όπως επίσης και οι σωλήνες από τα φίλτρα , αφού είδα τα δικα σου και θυμήθηκα πως ήταν όταν το αγόρασα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πλάκα έχει ο αρσενικός !

Καλά στο δικό μου ενυδρείο οι πέτρες έχουν γίνει μαύρες από τις αλγες!

Όπως επίσης και οι σωλήνες από τα φίλτρα , αφού είδα τα δικα σου και θυμήθηκα πως ήταν όταν το αγόρασα

δεν θα γίνουν μαύρες γιατί έχω φωτισμό led

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αυτό το ενυδρείο πρέπει να μείνει σαν παράδειγμα για τα ωφέλει που έχουμε όταν τα λίτρα μας είναι αρκετά.

Φαινεται η ηρεμία των ψαριών και φυσικά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την υγεία τους. Μαζί με τις ρουτίνες και την φίλτρανση αποτελούν τα όπλα μας για υγιεί και χαρούμενα ψάρια.

Το αναφέρω, γιατί τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει χομπίστες να προσπαθούν να "στριμώξουν" αφρικάνες σε λίγα λίτρα και φυσικά με το ανάλογο αντίκτυπο. Νομίζοντας οτι αν απλά τα ψάρια επιβιώνουν και έχουν και καμιά γέννα, όλα βαίνουν καλώς.

Μπράβο σου φίλε μου! Εύχομαι ότι καλύτερο για το ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ απόλυτα σε όσα είπατε!!! θα μπορούσα άνετα να βάλω και ένα χαρέμι Maingano ή κάποιο άλλο είδος αλλά η εμπειρία μου λέει ότι σε αυτά τα λίτρα

1 είδος είναι αρκετό και θα δείξει πιο καλά συμπεριφορές ανάπτυξη και θα διαμοιραστεί σωστά στα λίτρα και τις πέτρες του ενυδρείου.

εδώ και 450 λίτρα που είχα παλαιότερα με 1,50 μήκος είχα μόνο 2 χαρέμια mbuna.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές photos (εύχομαι να μην είναι πολύ χάλια η ανάλυση...)

post-14095-0-43436900-1394996680_thumb.jpg

post-14095-0-43101100-1394996698_thumb.jpg

post-14095-0-88415600-1394996732_thumb.jpg

post-14095-0-67079500-1394996760_thumb.jpg

post-14095-0-58805400-1394996795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ανέστη, Αστέρι το ενυδρείο. Η λογική σου για ένα χαρέμι όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είναι απόλυτα σωστή. Ευτυχώς ακολούθησα τον ίδιο δρόμο και όπως βλέπω δεν χάνω τίποτα, αντίθετα κερδίζω απίστευτες συμπεριφορές από τα ψαράκια.

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ανέστη, Αστέρι το ενυδρείο. Η λογική σου για ένα χαρέμι όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είναι απόλυτα σωστή. Ευτυχώς ακολούθησα τον ίδιο δρόμο και όπως βλέπω δεν χάνω τίποτα, αντίθετα κερδίζω απίστευτες συμπεριφορές από τα ψαράκια.

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Έτσι είναι φίλε μου Πάνο.... :thumbsu: αν πραγματικά διαβάσουμε για το είδος που φιλοξενούμε και το δούμε πώς ζεί και στην φύση τότε θα καταλάβουμε

τι ανάγκες έχει σε λίτρα και αριθμό μέσα στο ενυδρείο...προσωπικά θεωρώ το 1,20 ιδανικό για species...αν δείς πόσο μεγάλα γίνονται είδικά τα αρσενικά Labido τότε θα καταλάβεις

ότι σε μικρότερο ενυδρείο αργά η γρήγορα θα υπάρξουν τραυματισμοί και ειδικά μεταξύ των θυληκών όπως και λιγότερο αποτελεσματικά ξεμπουκώματα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου... Να σου πώ ότι μου αρέσει ακόμα περισσότερο με την άλγη που έχουν πιάσει οι πέτρες...

Να σου ζήσουν τα ψαράκια σου και με το καλό να έρθουν τα μπουκόματα...

Σχετικά με το φωτισμό είσαι ικανοποιημένος με τις λεντοταινίες? Σκέφτομαι και εγώ να βάλω για συμπληρωματικό φωτισμό αδιάβροχη λεντοταινία γιατί όπως είναι διαμορφωμένο το εργοστασιακό καπάκι δεν είναι εύκολο να του προσθέσουμε κανονική λάμπα...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου... Να σου πώ ότι μου αρέσει ακόμα περισσότερο με την άλγη που έχουν πιάσει οι πέτρες...

Να σου ζήσουν τα ψαράκια σου και με το καλό να έρθουν τα μπουκόματα...

Σχετικά με το φωτισμό είσαι ικανοποιημένος με τις λεντοταινίες? Σκέφτομαι και εγώ να βάλω για συμπληρωματικό φωτισμό αδιάβροχη λεντοταινία γιατί όπως είναι διαμορφωμένο το εργοστασιακό καπάκι δεν είναι εύκολο να του προσθέσουμε κανονική λάμπα...

Ικανοποιημένος και από άποψη φωτισμού και απο άποψη οικονομίας ρεύματος...!!!

η άλγη που βλέπεις έχει δημιουργηθεί εντός 6μήνου με 2 λεντοταινίες μια λευκού φωτισμού και 1 πολύχρωμη που παίζει στην αρχή και στο τέλος της

φωτοπεριόδου 1 ώρα σε χρώμα μπλέ ανοιχτό προμοιώνοντας την νύχτα....με λάμπες Τ5 θα είχε γίνει 10 φορές πιο καφέ το ενυδρείο, όσον αφορά τα μπουκώματα γίνεται χαμός!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον....

Μάλλον θα κινηθούμε και εμείς προς αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ανέστη. Τα ψαράκια είναι στα πιο κατάλληλα χερια..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...