Jump to content

Άλγη Λόγο Υψηλού Φωτισμού ?


eja

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ενα πρόβλημα με το ενυδρείο μου το οποίο τρέχει εδώ και 2 μίνες περίπου με κάποια εύκολα φυτά και μου εμφανίζεται μια καφέ άλγη στην άμμο καθώς και στα τζάμια .

Πίστευα πως είναι επειδη δεν εχει στρώσει αλλά εχει αρκετό καιρό για να εχει κάνει τον κύκλο της νομιζω

Τα φυτά είναι τα παρακάτω ( 4x echinodorus bleheri , 2x anubia nana ,1x microsorum pteropus , 1x cryptocoryne tropica , 1x hygrophila green-red , salvinia natans

το ενυδρείο είναι το ριο 180 με 2 λάμπες 45 watt η κάθε μια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες δεν αρκει το 2μηνο για ενα νεο ενυδρειο.ειδικα αν δεν βοηθαμε και εμεις στο να την διωξουμε πιο συντομα με μικρες και συχνες αλλαγες+σιφωναρισμα.

δεν μας ειπες ποσες ωρες αναβεις τα φωτα και τι φιλτρανση χρησιμοποιεις.

ΥΓ.θα σε βοηθουσε πολυ να βαλεις και καποια φυτα γρηγορης αναπτυξης,γιατι απο οτι βλεπω οσα εχεις μεσα ειναι....''χελωνες''.

Link to comment
Share on other sites

έκανα και αλλαγή και σιφωναρισμα με μικρο λαστιχάκι μετα απο κάποιες μέρες αλλά ξανά βγήκε

​Πήρα μόλις ξανά έστησα το ενυδρείο της sunsun to hw-403a και το φως ανάβει με χρονοδιακόπτη 8 ωρες

φιλε klaz προσέχω λίγο τα φυτά μου να αντέχουν σε θερμοκρασίες γιατι σκέφτομαι να βάλω μερικά μικρά δισκάκια μέσα με την προϋπόθεση να κρατήσω ενα ζευγάρι + οτι μου είναι λίγο δύσκολο απο επαρχεία να βρω οτι θέλω

Link to comment
Share on other sites

μαζι σου και συμπασχω σε οσα λες,ειδικα γιαυτο στην επαρχια,σε καταλαβαινω απολυτα.

κανε οχι αλλαγη,αλλα πολλες μικρες και συχνες αλλαγες.αν εχεις κατι αλλο γεματο με αυτην την αλγη που μπορειςε να το βγαλεις και να το πλυνεις κατω απο τη βρυση καντο.

δεν ειναι στην ουσια καποιο σοβαρο προβλημα,αλλα θελει την επιμονη σου για να φυγει συντομα.

παραλληλα με ολα οσα ειπαμε,μειωσε η και αλλαξε τις τροφες σου.(φανταζομαι εκει που εισαι βρισκεις προφανως σερα η τετρα τροφες.αυτες εχουν πολλα φωσφορικα,και με αυτα ταιζεις και τις εξτρα αλγες).

δεν υπαρχει κατι αλλο να κανεις.ολα οσα σου ειπα εφαρμοσε τα και θα ξενοιασεις.

Link to comment
Share on other sites

απο ψαράκια έχω 2 ροδοστομους μέσα οπότε δεν ταΐζω και πολυ , τροφή τετρα δεν βρίσκω και πολλές :bigemo_harabe_net-117:

Ο φωτισμός μου είναι οκ μην τον πειράξω λες ? θα κάνω αυτά που είπες θα μπουν και μερικά φυτά ακόμα και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις ολα οσα ειπαμε,το πολυ σε ενα μηνα θα εχεις ξεμπερδεψει μαζι της.

αιντε καλο βραδι φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες συμπληρωσε τη φορμα και βαλε φωτογραφιες να δουμε τι αλλο μπορει να φταιει.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν εχω μετρήσεις μόνο Ph και αμμωνία δεν νομίζω να βοηθήσει μπορώ να βάλω κάποιες φώτο όμως

http://img59.imageshack.us/img59/2451/4zb4.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/1667/jvfn.jpg

http://img11.imageshack.us/img11/8067/ciej.jpg

http://img571.imageshack.us/img571/4227/ivw9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν μας βοηθας πολυ που δεν εχεις μετρησεις.Εμενα στη φωτο μου μοιαζει πιο πολυ για αρχη κυανοβακτηριου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πρεπει να εχω και bba πανω σε ενα ξυλο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σιγουρα δεν μας βοηθας πολυ που δεν εχεις μετρησεις.Εμενα στη φωτο μου μοιαζει πιο πολυ για αρχη κυανοβακτηριου...

Δεν ξερω πρεπει να εχω και bba πανω σε ενα ξυλο

Και εγώ για κυανοβακτηριο το βλέπω στην άμμο. Η λεπτοκκοκη το εχει αυτο το πρόβλημα μιας και δεν <<αεριζεται>> πολυ καλά, στην πρώτη φωτο καρύδα ειναι αυτο σφαιρικό που εχει πανω του BBA?

Πρέπει για μένα να μετρήσεις νιτρικα και φωσφορικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου καρύδα είναι και ναι έχει bba, τα έβγαλα ολα τα ξύλα και τις καρύδες τα έπλυνα και είμαι σχετικά οκ , το ξέρω πρέπει να μετρήσω θα πάρω τεστ οσο το δυνατόν γρηγορότερα

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τη συμβουλή του klaz και αύξησε τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Βάλε αν βρεις και λίγη νεροφακή στην επιφάνεια. Θα δεις μεγάλη διαφορά.

Είχα και γω κυανοβακτήριο στην αρχή. Το ρούφηξα, άφησα τα φυτά μου να μεγαλώσουν ακόμα και πάνω από την επιφάνεια και πρόσθεσα νεροφακή.

*Ναι, όντως ορισμένες φορές ο έντονος φωτισμός (υψηλής έντασης, όχι διάρκειας!) μπορεί να ευνοήσει την ανάπτυξη άλγης, Ο λόγος είναι ότι ο τρισθενής σίδηρος φωτοδιασπάται σε δισθενή (βιοδιαθέσιμος) που αποτελεί περιοριστικό παράγοντα ανάπτυξης των φυτικών οργανισμών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...