Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Καλα πως γινεται να πληρωνεις 150 ευρω ασφαλεια σε αμαξι που εχει φορο πολυτελειας και αυξημενα τελη κυκλοφοριας; :bigemo_harabe_net-88:

Το εσωτερικο του κανει δουλεια αλλα μην φανταστεις οτι ειναι και τιποτα τρελο. Παντως φιλαρακι μακαρι να το παρεις!

Θα το πάρω ρε, έστω και τοις μετρητοίς, θα το πάρω αφου το αποφάσισα. Το εσωτερικό φιλτρο θα το έχω σε λειτουργία μαζι με εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 2213 μέχρι να πάρω ενα μεγάλο.

(.....μη φανταστείς ότι έχω κανά cayenne. RAVάκι έχω και 150€ πολλά ειναι για ασφάλεια)

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον , λοιπόν αφού θα πας για mbuna malawi θα έλεγα acei ,labido , Iodotropeus σε χαρέμια των 4 ατόμων,θα έλεγα malawi tanganyika οχι μαζί ,οσον αφορά τις απόψεις αν προσωπικά έφευγα απο ενα κλασσικό βιοτοπικό και πηγαινα σε συνδυασμο δυο λιμνών θα συνδύαζα μαλαουι Βικτώρια λίμνες με παρόμοιες παραμέτρους νερού ,υπάρχον κάποιες συμβατότητες σε ψάρια απο τις λίμνες αλλά ας μείνουμε στην μαλαουι .

Και λίγο περισσοτερο δεν θα πείραζε ,από θέμα άμμου τι παραμέτρους νερού έχεις ; ph gh kh ;

Έκανα λοιπόν τις μετρήσεις μου και το νερό μου έχει :

ph: 8

GH: 14

KH: 13

Οπότε μάλλον πάω για αραγωνίτη για να ανεβάσω λιγο σκληρότητες έτσι; οι διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου είναι 1,20 X 0.47. Πώς θα υπολογίσω τα κιλά άμμου που θα πρέπει να προμηθευτώ; καμια προτίμηση σε άμμο έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστα Πανο. Μαντρα οικοδομων, χαλαζιακη αμμο. Υπολογισε κανα 40αρι 50αρι κιλα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστα Πανο. Μαντρα οικοδομων, χαλαζιακη αμμο. Υπολογισε κανα 40αρι 50αρι κιλα!

Μήπως πρέπει να πάω σε αραγωνιτη να ανέβουν κι άλλο οι σκληρότητες;
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι! Αφρικανικο! Προδοτηηηηη!

Κατσε μην σε μπερδεψω σε αυτο. Γραψε λαθος.

Για τα κιλα ομως τοσα να υπολογιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι! Αφρικανικο! Προδοτηηηηη!

Κατσε μην σε μπερδεψω σε αυτο. Γραψε λαθος.

Για τα κιλα ομως τοσα να υπολογιζεις!

..... πάρε μια τζουγκράνα και πάνε πότισε τα φυτά σου....κηπουρέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να πας σε αραγωνίτη αν δεν σε πειράζει το κόστος. Αλλιώς και έτσι να αφήσεις το νερό σου, τα ψάρια δεν θα έχουν θέμα, αφού κατά 99% θα έχεις ψάρια εκτροφής και όχι wildcaught.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη ανοίχτηκα πολυ με την αγορα του ενυδρειου και όπως βλέπω τις τιμές, για αραγωνιτη δε θα πάω. Μια ωραία μπεζ άμμο απο μάντρα οικοδομικών υλικών που λέει και ο Sturm και θα είμαι ok. Το θεμα ειναι να φύγει πρώτα το άλλο ενυδρειο γιατι απο ότι βλέπω, χώρος στο σπιτι δεν υπάρχει και για τα δυο (και χρήμα βέβαια).

Ερώτηση τώρα:

Υπάρχει τρόπος να διατηρήσω τη βιολογία στο υπάρχον ενυδρειο, χωρις ψάρια αφου θα τα δώσω, ώστε οταν έρθει το καινούριο να το βάλω μέσα και να είμαι ok ή θα πρέπει να τρέχει ακόμα το παλιό ενυδρειο, να ρίχνω τροφή για δημιουργία αμμωνίας και να το άδειασε αφου γίνει η μεταφορά του φιλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Πανο, το πηρες;

Εγω λεω να μην δωσεις τιποτα! Εγω ετσι κανω εγω παντως. Ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου ξαναχρειαστει κατι!

Επισης προσωπικη μου αποψη να το στησεις απ την αρχη για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα φερεις κατι απ το παλιο στο καινουριο! Ετσι το σκεφτομαι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Προτημώ την τζουγκράνα μου :bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92: παρά την ατελείωτη "έρημο" της άνυδρης άμμου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο, το πηρες;

Εγω λεω να μην δωσεις τιποτα! Εγω ετσι κανω εγω παντως. Ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου ξαναχρειαστει κατι!

Επισης προσωπικη μου αποψη να το στησεις απ την αρχη για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα φερεις κατι απ το παλιο στο καινουριο! Ετσι το σκεφτομαι εγω!

Για να το πάρω πρέπει να σπρώξω το άλλο πρώτα γιατι το σπιτι δε τα χωράει και τα δυο φίλε (ειναι περισσότερο σα σκυλόσπιτο χα!). Υπολογίζω να δώσω τα ψάρια σύντομα και μετα κάτι θα κάνω, το ανεβάζω ταράτσα στη τελική και βάζω το καινούριο στο ίδιο σημείο. Δε μπορω να το κρατήσω ρε φίλε για πολλούς λόγους και στεναχωρίεμαι γι αυτο. Το φυτεμενο έχει τη χάρη του και ειναι σα πίνακας μέσα στο σαλόνι αλλα ειναι λίγα τα λίτρα και με περιορίζει πολυ στις επιλογές των ψαριών πχ αλλα ειναι και πιο πολυέξοδο, αγχωτικό, φασαριόζικο κτλ. Το αφρικάνικο πάλι ειναι άλλη φαση και μου αρέσει επίσης πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα όλα τα ενυδρεία έχουν την χάρη τους. Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να το πάρω πρέπει να σπρώξω το άλλο πρώτα γιατι το σπιτι δε τα χωράει και τα δυο φίλε (ειναι περισσότερο σα σκυλόσπιτο χα!). Υπολογίζω να δώσω τα ψάρια σύντομα και μετα κάτι θα κάνω, το ανεβάζω ταράτσα στη τελική και βάζω το καινούριο στο ίδιο σημείο. Δε μπορω να το κρατήσω ρε φίλε για πολλούς λόγους και στεναχωρίεμαι γι αυτο. Το φυτεμενο έχει τη χάρη του και ειναι σα πίνακας μέσα στο σαλόνι αλλα ειναι λίγα τα λίτρα και με περιορίζει πολυ στις επιλογές των ψαριών πχ αλλα ειναι και πιο πολυέξοδο, αγχωτικό, φασαριόζικο κτλ. Το αφρικάνικο πάλι ειναι άλλη φαση και μου αρέσει επίσης πολυ.

Δεν εννοω και τα δυο σε λειτουργια. Δωσε τα εμψυχα και κρατα την γυαλα! Καποια στιγμη μπορει καπου να την χρειαστεις!

Οταν λες φασαριοζικο τι εννοεις γιατι κι εγω στο σαλονι το εχω αλλα δεν εχω καποιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα όλα τα ενυδρεία έχουν την χάρη τους. Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις.

Ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν είχα τη δυνατότητα να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις ενός φυτεμενου. Δεν είμαι τύπος που συμβιβάζεται εύκολα με κάτι που δεν τον ικανοποιεί νόσο πολύ και δε μπορούσα να μείνω με τα εύκολα φυτά. Ήθελα "μεγαλεία" αλλα τα μεγαλεία θέλουν και πράγματα που εγω δεν είχα τη δυνατότητα να αποκτήσω ή να μεταχειριστώ - διαχειριστώ......βασικά, ήθελα να δώ και τα μούτρα του Θοδωρή οταν θα αντιμετώπιζε την προδοσία που θα έριχνα και να γελάσω με τη "χολή" που θα πέταγε προς το πρόσωπό μου αποκαλώντας με "προδότη", "Αρτεμη Μάτσα" και αλλα τέτοια ωωωωωωαααααχαχαχαχαχχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω και τα δυο σε λειτουργια. Δωσε τα εμψυχα και κρατα την γυαλα! Καποια στιγμη μπορει καπου να την χρειαστεις!

Οταν λες φασαριοζικο τι εννοεις γιατι κι εγω στο σαλονι το εχω αλλα δεν εχω καποιο προβλημα!

Φασαριόζικο εννοώ ότι θέλει φασαρία και να το διατηρήσεις, λιπάσματα, φωτισμός, συχνές άλγες κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Πάνο , αν το παλιό το βάλεις στην ταράτσα , να προσέξεις να μην το βλέπει ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.... :bigemo_harabe_net-88:

μια τελευταία προσπάθεια μπάς και σε πείσουμε να μην αλαξοπιστήσεις... για δες αυτά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν θα διαφωνήσω με όσα είπες παραπάνω... Φασαριόζικο κτλ...

Αλλά κατα την γνώμη μου και αυτό (η συστηματική και έντονη ενασχόληση με το ενυδρειο), προσθέτει "μαγεία" στο χόμπι...

Link to comment
Share on other sites

Ασε ΠΑΡΑΚΕΥΑ, δε με πείθεις. Είδα τις φωτογραφίες και κουράστηκα κι όλας! Η Αφρική έχει άλλη μαγεία ρε παιδί μου, αυτη η ξεραήλα, τα χρώματα στα ψάρια, η κίνηση σου δίνουν άλλη ευχαρίστηση. Το φυτεμενο παραμένει κάτι δυνατο πάντα και χαίρομαι που ασχολήθηκα με αυτο και φυσικα ΔΕ το μετανιωνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε ΠΑΡΑΚΕΥΑ, δε με πείθεις. Είδα τις φωτογραφίες και κουράστηκα κι όλας! Η Αφρική έχει άλλη μαγεία ρε παιδί μου, αυτη η ξεραήλα, τα χρώματα στα ψάρια, η κίνηση σου δίνουν άλλη ευχαρίστηση. Το φυτεμενο παραμένει κάτι δυνατο πάντα και χαίρομαι που ασχολήθηκα με αυτο και φυσικα ΔΕ το μετανιωνω.

Ok λοιπόν respect στις αποφάσεις του ανθρώπου... Καλή επιτυχία στη νέα σου περιπέτεια. Α και μην μας παρεξηγήσεις που προσπαθήσαμε να σε φέρουμε πίσω στην "εννομη τάξη" :bigemo_harabe_net-55: .....Χαχαχαχα! Καλή δύναμη και περιμένουμε πολλές φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Στην Αφρική πιο πολύ απολαμβανεις ;)

Μου άρεσαν ανέκαθεν τα φυτεμένα αλλά σαν την Αφρική δεν έχει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Αφρική πιο πολύ απολαμβανεις ;)

Μου άρεσαν ανέκαθεν τα φυτεμένα αλλά σαν την Αφρική δεν έχει!

Τι Αφρικη και "πρασσειν αλογα"...τα φυτεμενα μας ειναι στην πραγματικοτητα " πρασινα". Χαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε έτσι βρε;;;;.... Θα βάλω και Βαλισνέρια μέσα και καμία ανουμπια, θα το κάνω φυτεμενο αφρικάνικο :)

Πωπω....τοσα πολλα φυτα?????Που θα τα χωρεσεις?????

:bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76:

Καλη αρχη με την Αφρικη φιλαρακι!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λοιπόν τις μετρήσεις μου και το νερό μου έχει :

ph: 8

GH: 14

KH: 13

Οπότε μάλλον πάω για αραγωνίτη για να ανεβάσω λιγο σκληρότητες έτσι; οι διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου είναι 1,20 X 0.47. Πώς θα υπολογίσω τα κιλά άμμου που θα πρέπει να προμηθευτώ; καμια προτίμηση σε άμμο έχουμε;

Να πας σε αραγωνίτη γιατί ; φίλε μου δεν έχεις ανάγκη πραγματικά άκουσε με ,βάλε απλή χαλαζιακή άμμο και δεν θα έχεις πρόβλημα ,οι παράμετροι νερού που έχεις είναι ιδανικοί για τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...