Jump to content

Τα Φώτα Των Αφρικάνων .... Αλλάζω Ήπειρο!


Safarpn

Recommended Posts

Λοιπόν το καινούριο μου ενυδρείο αγοράστηκε και αύριο ή μεθαύριο θα είναι στο σπίτι μου :bigemo_harabe_net-66::wootwoot::buttrock: (ειναι αυτό της φωτογραφίας). Είναι Κινέζος αλλα άκουσα και διάβασα καλά λόγια. Είναι διαστάσεων 1,20x47x60 μεικτά 338 lt.

Στα ψάρια είμαι ακόμα στο ψάξιμο αν και η ιδέα του κ. Σωκράτη μου άρεσε αρκετά (3 χαρεμάκια από acei ,labido , Iodotropeus των τεσσάρων ατόμων). Θέλω σίγουρα τα Labido αλλά ήθελα και τα pseudotropheus demasoni ή saulosi ή labidochromis mbamba αλλά ο Synagridas μου έκοψε τα φτερά......κάτι παραπάνω θα ξέρει βέβαια. Μου αρέσει το έντονο μπλε χρώμα τους που θα έσπαγε την κιτρινίλα των labido.

Θάλω λοιπόν τις απόψεις σας για τη διακόσμηση μιας και απο αφρικάνικο δε σκαμπάζω τίποτα.

1. Οσονούπω θα παραγγείλω 40 κιλά χαλαζιακή άμμο και λέω να είναι ανοιχτόχρωμη μπεζ

2. Πέτρες. Να είναι ανοιχτόχρωμες ή σκούρες; Να γίνουν δύο ντάνες με πλατεία στο κέντρο ή ένα ενιαίο νταμάρι;

3. Πλάτη, μαύρο χαρτόνι ή κάτι άλλο;......σκέφτομαι και ιδιοκατασκευή (ντεμέκ βράχος.....!)

4. Καμιά Ανούμπια κ Βαλισνερια κολλάει; ...... δυσκολεύομαι να αποχωριστώ την πρασινάδα μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το καινούριο μου ενυδρείο αγοράστηκε και αύριο ή μεθαύριο θα είναι στο σπίτι μου :bigemo_harabe_net-66::wootwoot::buttrock: (ειναι αυτό της φωτογραφίας). Είναι Κινέζος αλλα άκουσα και διάβασα καλά λόγια. Είναι διαστάσεων 1,20x47x60 μεικτά 338 lt.

attachicon.gifhrx-1200h.jpg

Στα ψάρια είμαι ακόμα στο ψάξιμο αν και η ιδέα του κ. Σωκράτη μου άρεσε αρκετά (3 χαρεμάκια από acei ,labido , Iodotropeus των τεσσάρων ατόμων). Θέλω σίγουρα τα Labido αλλά ήθελα και τα pseudotropheus demasoni ή saulosi ή labidochromis mbamba αλλά ο Synagridas μου έκοψε τα φτερά......κάτι παραπάνω θα ξέρει βέβαια. Μου αρέσει το έντονο μπλε χρώμα τους που θα έσπαγε την κιτρινίλα των labido.

Θάλω λοιπόν τις απόψεις σας για τη διακόσμηση μιας και απο αφρικάνικο δε σκαμπάζω τίποτα.

1. Οσονούπω θα παραγγείλω 40 κιλά χαλαζιακή άμμο και λέω να είναι ανοιχτόχρωμη μπεζ

2. Πέτρες. Να είναι ανοιχτόχρωμες ή σκούρες; Να γίνουν δύο ντάνες με πλατεία στο κέντρο ή ένα ενιαίο νταμάρι;

3. Πλάτη, μαύρο χαρτόνι ή κάτι άλλο;......σκέφτομαι και ιδιοκατασκευή (ντεμέκ βράχος.....!)

4. Καμιά Ανούμπια κ Βαλισνερια κολλάει; ...... δυσκολεύομαι να αποχωριστώ την πρασινάδα μου

1. Μια χαρά

2. Ότι πέτρες θες, αρκεί να μην είναι κοφτερές και μυτερές. Καλύτερα να κάνεις 2 νταμάρια για να γεμίσει καλύτερα το ενυδρείο και να χωριστούν καλύτερα τα είδη.

3. Ότι χρώμα θες, αλλά πιστεύω κάποιο μαύρο ή γκρι ή αποχρώσεις του μπλε είναι τα καλύτερα. Η DIY πλάτη είναι καλή αλλά θα σου φάει εκατοστά στο πλάτος. Πάντως αν πιάνει το χέρι σου μπορείς να κάνεις όμορφα πράγματα. Δες εδώ καθώς και άλλα θέματα στην DIY κατηγορία.

4. Φυσικά κολλάνε κάποια φυτά όπως αυτά που είπες και άλλα αρκεί να τα δεχθούν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι σου είπε ο adlib!

Όσο για τα φυτά είναι περιπτωσεις που δεν αφήνουν τίποτα όρθιο αλλά και περιπτωσεις που ουτε τα αγγίζουν!

Εγώ που είχα βάλει βαλισνεριες μέσα δεν τις ενόχλησαν καθόλου!

Συνήθως όταν είναι καλα ταισμενα δεν πολύ πειραζουν τα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα μεικτά λίτρα του ενυδρειου ειναι 340. Γνωστό κατάστημα έχει έκπτωση στους θερμοστάτες ΕΗΕΙΜ και οι τιμές τους ειναι πολυ χαμηλές. Δεν έχει όμως 300αρη, φτάνει μέχρι 250w. Αυτός κάνει για τα λίτρα μου ή πρέπει να πάω σε 300w;

Επίσης, μέχρι να πάρω ενα μεγαλύτερο εξωτερικό (έστω μεταχειρισμένο) θα δουλεύει το εσωτερικό του ενυδρειου και το ΕΗΕΙΜ 2213 που έχω τώρα. Θέλω να μου πείτε ενα αξιόπιστο εξωτερικό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται μαζι με τη βάση θα το πάρω. Βρίσκομαι ήδη σε διαπραγματεύσεις με το συγκεκριμένο κατάστημα μπας και βάλουμε καμία δόση με πιστωτική αλλα χλωμο μου λένε. Θα πρέπει να τα δώσω ντούκου :(

Και εγώ το ίδιο θα πάρω και το έχω δει και από κοντά πάρα πολύ καλό!!

Εμένα μου είπαν ότι γίνετε να το βάλουμε στην κάρτα... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες εδώ για θερμοστάτες που έχει πάρα πολλούς: http://petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=14&show=gridκαι πάρε και καμιά τροφή κ.τ.λ για να μην δώσεις έξοδα 5 ευρώ για έναν θερμοστάτη(αν τα πάρεις με αντικαταβολή).

Δες και Αμερικής ψαριά!!

Να σου αλλάξω γνώμη τελευταία στιγμή!! :bigemo_harabe_net-72:

Γεωφάγους,Green terror,convict,και άλλα διάφορα! :bigemo_harabe_net-55:

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα μεικτά λίτρα του ενυδρειου ειναι 340. Γνωστό κατάστημα έχει έκπτωση στους θερμοστάτες ΕΗΕΙΜ και οι τιμές τους ειναι πολυ χαμηλές. Δεν έχει όμως 300αρη, φτάνει μέχρι 250w. Αυτός κάνει για τα λίτρα μου ή πρέπει να πάω σε 300w;

Επίσης, μέχρι να πάρω ενα μεγαλύτερο εξωτερικό (έστω μεταχειρισμένο) θα δουλεύει το εσωτερικό του ενυδρειου και το ΕΗΕΙΜ 2213 που έχω τώρα. Θέλω να μου πείτε ενα αξιόπιστο εξωτερικό. Ευχαριστώ.

Αν παρεις jager 250 μια χαρα θα σου κανει! Βεβαια οσο πιο μεγαλος τοσο περισσοτερο θα ζεσταινει και δεν θα αναβει συνεχεια!

Για φιλτρο εγω θα σου προτεινα το fluval 406 και εφυγες για τελικο! ;)

Υ.Γ. Αν μπορεις στειλε μου ποιο μαγαζι εχει καλες τιμες σε θερμοστατες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα υλικά μαζέυονται σιγά σιγά (καινούριο φίλτρο, πέτρες, άμμος, θερμοστάτης κτλ) και ανυπομονώ να αρχίσω το στήσιμο του αφρικάνικου :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: . Θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:

Ποιά η άποψή σας για τοποθέτηση φελιζόλ dow στο βυθό ωστε να πατήσουν πάνω του οι πέτρες; Εγώ καλού κακού προμηθεύτηκα ενα μεγάλο κομμάτι αλλά θα ήθελα να το συζητήσουμε πρώτα μπας και είμαι υπερβολικός. Η αρχική μου άποψη ήταν οτι δε χρειάζεται αφού το στήσιμο του νταμαριού θα γίνει πρίν την τοποθέτηση της άμμου στο ενυδρείο. Το στήσιμο θα γίνει στιβαρό ωστε να μη κουνιούνται οι πέτρες καθόλου (....μετά από ανάλογες δοκιμές) και μετά θα μπεί και η άμμος. Οτι και να γίνει από κει και πέρα μέσα στο ενυδρείο, αφού αυτό γεμίσει με νερό, καμία πέτρα δε θα κουνηθεί από τη θέση της αλλά και να πέσει μια, θα πέσει από ψηλά, και θα καταλήξει πάνω στην άμμο αφού βέβαια της κόψουν πρώτα τη φόρα το νερό και οι άλλες πέτρες στις οποίες θα χτυπάει. Θα πέφτει δηλαδή .... με το μαλακό που λέμε. Όσο και να σκάβοιυν τα ψάρια στο βυθό, πάλι δε θα κουνιούνται - επιρρεάζονται για τον ίδιο ως άνω λόγο. Αν είναι πάντως να πέσουν, θα πέσουν σε κανα πλαινό τζάμι.

Απο την άλλη ήμουν πάντα πολύ επιφυλακτικός και προνοητικός και πήρα dow τελικά με το σκεπτικό να το βάλω από κάτω για παν ενδεχόμενο, για να είμαι σίγουρος και στη χειρότερη κακοτυχία - γκαντεμιά.

Ποιά η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα Πάνο και υπάρχουν οι υπέρμαχοι και οι κατά. :)

O Konings προτείνει φελιζόλ , όχι τόσο για το βάρος , όσο για την πίεση που μπορεί να ασκηθεί ανάμεσα στο γυαλί και σε κόκκους άμμου, που πιέζονται από τις πέτρες.

Εγώ στο δικό μου δεν έχω βάλει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το εχεις ηδη θα σου έλεγα να το βάλεις!

Καλό είναι να είσαι λίγο επιφυλακτικός και ας μην χρειαστεί ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και τρία εκατοστα πάχος το ριμάδι. Λέω να μη το βάλω. Φαντάσου να χρειαστει να βγάλω πέτρες για κάποιο λόγο και να βγάλω αρκετές. Η τρελή άνωση που έχει το φελιζόλ θα το τινάξει στην επιφάνεια και θα γίνει μέσα στο ενυδρειο το έλα να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ στα αφρικάνικα μου. Απλά θέλει ένα καλό στήσιμο στην αρχή και μετά δεν κουνιέται τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρθηκε η απόφαση λοιπόν. Το φελιζόλ δε μπαίνει. Ευχαριστώ παίδες. Τετάρτη έρχεται η άμμος (άγνωστο ποτε θα έρθουν οι πέτρες) και το φιλτρο το περιμένω απ' έξω (eBay αγορα) ειναι ενα Jebao 1200lt/h με 18w κατανάλωση. Κινέζος ειναι αλλα μου είπαν ότι ειναι αξιόπιστο πέρα απο οικονομικό (τόσο στην τιμη οσο και στην κατανάλωση πολυ περισσότερο). Δε κρατιέμαι να ξεκινήσω το στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πάρθηκε η απόφαση λοιπόν. Το φελιζόλ δε μπαίνει. Ευχαριστώ παίδες. Τετάρτη έρχεται η άμμος (άγνωστο ποτε θα έρθουν οι πέτρες) και το φιλτρο το περιμένω απ' έξω (eBay αγορα) ειναι ενα Jebao 1200lt/h με 18w κατανάλωση. Κινέζος ειναι αλλα μου είπαν ότι ειναι αξιόπιστο πέρα απο οικονομικό (τόσο στην τιμη οσο και στην κατανάλωση πολυ περισσότερο). Δε κρατιέμαι να ξεκινήσω το στήσιμο!

Να ξερες ποσο σε ζηλευω! Λοιπον περιμενουμε φωτο ρομαντζο!

Link to comment
Share on other sites

Να ξερες ποσο σε ζηλευω! Λοιπον περιμενουμε φωτο ρομαντζο!

Ασε ρε, καπνούς βγάζω, δε κρατιέμαι απο την ανυπομονησία και φοβάμαι μη κάνω καμία βλακεία απο τη βιασύνη μου. Στην παρουσίαση, θα κάνω έχω φωτορεπορτάζ βήμα - βήμα το στήσιμο, το γέμισμα και την εισαγωγή των ψαριών τα οποία μάλλον θα αγοραστούν απο χομπίστες. Υπομονή να έχω μονο!
Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε, καπνούς βγάζω, δε κρατιέμαι απο την ανυπομονησία και φοβάμαι μη κάνω καμία βλακεία απο τη βιασύνη μου. Στην παρουσίαση, θα κάνω έχω φωτορεπορτάζ βήμα - βήμα το στήσιμο, το γέμισμα και την εισαγωγή των ψαριών τα οποία μάλλον θα αγοραστούν απο χομπίστες. Υπομονή να έχω μονο!

Πρώτη φορά βλέπω να το λέει κάποιος στον εαυτό του ! χα χα

Με το καλό να έρθουν όλα Πάνο ! :)

Link to comment
Share on other sites

....που να με δεις σήμερα τι έκανα. Καθόμουν μπροστα στη γυάλα και τη χάζευα και με πλησιάζει η σύζυγος. Βλέπει ενα σκουπιδάκι στον πάτο του ενυδρειου και μου λέει "καλα, εσυ δεν είπες ότι το καθάρισες και απο μέσα;"....και όπως καθόμουν εκεί, φύσηξα για να φύγει το σκουπιδάκι.....που ήταν μέσα στο ενυδρειο......ενω εγω ήμουν απ' έξω. Η σύζυγος κούνησε το κεφάλι και αμέσως πήρε τηλέφωνο την κολλητή της και της το είπε. Γι' αυτο σας λέω, πρέπει να ξεκινήσω το στήσιμο γιατι αρχίζω να "το χάνω"!

Link to comment
Share on other sites

Χχαχαχαχα! Ετσι ειναι φιλαρακι! Αλλα οντως θελει υπομονη! Μια βλακεια τωρα θα την κλαις μετα!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-111:

Εγώ λέω να αλλάξεις χόμπι γιατί σε βλέπω να το χάνεις εντελώς!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Με το καλό φιλαράκι να πάνε όλα όπως τα φαντάζεσαι!!

:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 κιλά μπεζ χαλαζιακή άμμος, θερμοστάτης ΕΗΕΙΜ Jager 250W, και φιλτρο παρελήφθησαν. Σαββατοκύριακο έρχονται πέτρες και ξεκινάω το στήσιμο απο Κυριακή με το καλό. Πάμε τώρα στη ψαροσύνθεση και αυτή στην οποία μάλλον καταλήγω, ειναι από ενα χαρεμάκι (4 άτομα) απο τα παρακάτω είδη:

1. Iodotropheus sprengerae (Rusty)

2. Labidochromis caeruleus

3. Ps. Acei (white tail)

Βέβαια για τα τελευταία (acei) δεν είμαι ακόμα τόσο σίγουρος, αν και ειναι υπέροχα ψάρια. Έχω εντυπωσιαστεί ωστόσο απο τα χρώματα τύπου Ps. Saulosi, Ps. Demasoni, Ps. Sokolofi ή Ps. Johanni. Ο συνδυασμός του μαύρου με το μπλε χρωμα με έχει τρελάνει στην κυριολεξία και πολυ θα ήθελα τέτοια ψάρια στο ενυδρειο μου. Έχω διαβάσει σε πολλές μεριές για τον χαρακτήρα των περισσότερων ψαριών της λίμνης Malawi αλλα έχω μπερδευτεί με όλα αυτά. Η ψαροσύνθεση που αναφέρω στην αρχή, (πρόταση του κ. Σωκράτη) αποτελείται απο ήρεμα ψάρια (γι' αυτο και 3 χαρεμάκια) που στα λίτρα και τις διαστάσεις μου θα ειναι ok. Υπάρχει περίπτωση κάποιο απο τα ψάρια που αναφέρω παραπάνω, να αντικαταστήσει τα Ps. Acei στην προαναφερθείσα ψαροσύνθεση;

Υπενθυμίζω ότι τα μεικτά λίτρα μου ειναι 338 με διαστάσεις ενυδρειου 120*47*60.

Για βοηθάτε ρε αφρικάνοι!

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό. :)

Η σύνθεση του κ. Σωκράτη είναι δοκιμασμένη και έχει τις καλύτερες προϋποθέσεις να πετύχει. Τα άλλα Mbuna που ανέφερες δεν είναι και τα πιο "καλά" παιδιά της παρέας και σε σχέση με το μήκος σου νομίζω οτι δεν θα είναι τόσο άνετα.

Αυτό φυσικά είναι προσωπική μου γνώμη, η τελική απόφαση είναι δικιά σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα έμπειρα μέλη στο χόμπι, σε ίδια συζήτηση μεσα στο φόρουμ για malawi στα ίδια λίτρα, πρότεινε σαν ένα πολύ καλό συνδυασμό, τον παρακάτω:

1 χαρέμι labidochromis caeruleus
1 χαρέμι pseudotropheus acei
1 χαρέμι Melanochromis cyaneorhabdos "Maingano"

αναφέρoντας χαρακτηριστικά οτι είναι δοκιμασμένος και πετυχιμένος. Αλλάζω τα Acei μα τα Rusty μιας και είναι πολύ ήρεμα ψάρια εξίσου και ίσως τελικά να δοκιμάσω κατι τέτοιο. Τα Maingano απ'ο οτι έχω διαβάσει στο προφίλ τους, είναι σχετικά ήρεμα ψάρια (Βαθμολογημένα στην κλίμακα από 1 έως 5 , στο Νο 2).

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

1. Iodotropheus sprengerae (Rusty) Ομορφα ψαρια!
2. Labidochromis caeruleus Ριξε μια ματια μηπως βρεις τα labidochromis mbamba.Φοβερα ψαρια,με λιγο πιο εντονο ταμπεραμεντο
3. Ps. Acei (white tail) Tα acei yellow tail ειναι πιο ομορφα και παιρνουν πιο εντονο χρωμα.

Προσωπικη μου γνωμη :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα yellow tail είναι πιο όμορφα. Τα αρσενικά Rusty είναι επιθετικά μεταξύ τους; είδα οτι τα αρσενικά έχουν πιο όμορφα χρώματα. Να τα βάλω χαρέμι καλύτερα;

Τα labidochromis mbamba είναι επίσης όμορφα και με έβαλες στη πρίζα γι' αυτά (αμ και τα θηλυκά είναι με πιο άτονα χρώματα) αλλα θέλω και το έντονο κίτρινο χρώμα των caeruleus. Για τον παρακάτω συνδυασμό τι λες;

1. Labidochromis caeruleus

2. Labidochromis mbamba

3. Iodotropheus sprengerae (Rusty)

Γενικά όπως θα κατάλαβες θέλω έντονα χρώματα στο ενυδρείο....μήπως τα θέλω όλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...