Jump to content

Χνούδι.... HELP...


Recommended Posts

Ο Diamond Blue δισκος μου εδω και 1 μερα εχει βγάλει κατι σαν χνούδι λευκο γύρω γύρω, και γενικα πηγαίνει και τρίβεται πάνω στα φυτά... οι αλλοι 3 δίσκοι που έχω, (pigeon blood blue, red blue terquise, malboro red) δεν εχουν κατι τετοιο, αλλα και αυτοί ξύνονται... γενικα και οι 4 εδω και 1-2 μερες ειναι πιο νωχελικοί, και δεν εχουν πολύ ορεξη για φαγητό!!

τι ειναι αυτό βρε παιδια? help... τι να κανω??? :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Μια κοντινή φωτογραφία θα βοηθούσε σίγουρα... Με επιφύλαξη λέω fungus, δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό, συνήθως προκαλείται μετά από στρες στα ψάρια και για την αντιμετώπισή του αρκεί η αύξηση της θερμοκρασίας. Δες λίγο και εδώ μήπως βρεις κάτι που ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωσή σου. :thumbup:

Εdit:τώρα που είδα πάλι το πρόβλημα σου, είναι σε όλο το σώμα του ψαριού ή σα λευκά μικρά (περίπου 3-4mm) μπαλώματα? Αυτό που σου είπα εγώ, το fungus, είναι η δεύτερη περίπτωση.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις, εγώ θα έλεγα ότι πρόκειται για fungus...

Κάποια φωτό υπάρχει? Σίγουρα είναι σαν χνούδι και όχι σαν κόκκους από αλάτι?

Μια καλή φωτογραφία είναι προτιμότερο από 1000 λέξεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν χνουδι σε ολο το σωμα, σαν ενα πολυ λεπτό στρώμα βαμβάκι, λες και φοραει πουλοβερακι... :thumbup:

αλλά πολυ λεπτό όμως.. 1mm, κατι τέτοιο... θα προσπαθήσω να βγάλω φωτο να σας δείξω αυριο... προς το παρών τι μπορώ να κανω? μονο να ανεβάσω θερμοκρασία? ειμαι ήδη στους 28.5-29....

Link to comment
Share on other sites

Μας λείπουν και άλλες πληροφορίες καθώς και μια φωτογραφία .

Σε αυτή τη φάση το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να βάλεις ΕΚΤΟΖΟΝ (αν είναι μύκητες) που δεν θα μας δεσμεύσει να χρησιμοποιήσουμε κάποιο άλλο φάρμακο μετά .

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, δεν χρησιμοποιησα καποιο φάρμακο και το τελευταίο update εχει ως εξής... το χνούδι εχει σχεδόν εξαληφθεί απο τον Δισκο, αλλα ολα συνεχιζουν να ξύνονται πάνω στα φυτά και να είναι ψιλονωχελικά...

Απο φαγητό τρωνε αραιά και που...

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες και έχει εξαλειφθεί;

Το ότι ξύνονται μάλλον παράσιτα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα... απλα εφυγε απο μόνο του (οχι εντελώς αλλα κατα 90%)... χωρις να κανω τπτ... αλλα τα ψαρια δεν ειναι στα καλα τους ρε γμτ, νωχελικά, δεν τρωνε και πολύ, σχεδόν καθόλου, κρυμμένα αναμεσα στα φυτά απο κει που ετρεχαν πανω κατω το ενυδρίο!!... και αυτά συμβαίνουν στους Δισκους... οι αρλεκίνοι ειναι μια χαρά... τι να κανω :D ... εχω στεναχωρεθει... τι πρεπει να κανω για να τσεκαρω? :rasp::lmao::lmao::lmao:

Έγινε επεξεργασία - dodo
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία και pH και ειναι στα φυσιολογικά... Αμμωνία σχεδόν 0 και pH 6.9

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς σχεδόν;

Καλημέρα και καλή εβδομάδα...

Σχεδον 0 εννούσα στο κατώτερο που είχε το πινακάκι μεσα ως ένδειξη.. δεν θυμάμαι τιμή... :lmao:

Λοιπον, μίλησα την Παρασκευή με ενα παλικαρι απο γνωστο μαγαζί στην Κηφισιά και αφου του περιέγραψα το πρόβλημα και την κατάσταση γενικά μου είπε οτι ειναι καποιος μύκητας τον οποίο παρουσίασαν και δικοί του Δισκοι ύστερα απο δική του συμβουλή, εκανα τα εξής...

1.. Ανέβασα την Θερμοκρασία στους 29.5 - 30

2.. Χρησιμοποίησα το eSHA 2000, την πρώτη μέρα 2πλη δόση, τις υπολοιπες κανονικά,

3.. Εκλεισα φωτισμο...

4.. Σταματησα τροφή

Σημερα το πρωι που αναψα φωτα και εκανα το check, τα ψαρακια μου... ηταν καλα!!!! : :lmao: έτσι εδειχναν τουλαχιστον... πεντακαθαρα απο εμφανή τουλάχιστον χνούδια, ζωντανα χρώματα, δραστήρια, και ριχνοντας λίγη τροφή ετρωγαν με όρεξη... :lmao:

Ολα δειχνουν πολύ καλά μεχρι στιγμής, ελπίζω να συνεχίσουν ετσι... μακάρι... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια μου εχουν συνέλθει πλήρως, δεν υπαρχει ιχνος απο χνουδι, κινούνται και τρωνε κανονικα και ολα ειναι οκ... συνεχισα την αγωγη για 2 παραπανω μέρες με την μισή δόση απο την προβλεπόμενη.

Το μονο μου πρόβλημα είναι ο Pigeon Blood Blue ο οποίος ειναι κρυμένος πίσω απο ένα φυτό για 3η συνεχόμενη μέρα, δεν το κουνάει ρούπι απο κει, ουτε τρώει... εξωτερικά δείχνει μια χαρά με εντονα χρώματα και χωρις ίχνος ασθένειας... :rasp: τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 εβδομαδες μετά, ολα ειναι μια χαρα... κανενα ιχνος ασθενειας, ολα τα ψαρακια μου τρώνε κανονικα, και ολα ειναι οκ... ακομα και ο 3ος δισκος ξεμύτισε και ειναι μια χαρα... ολα καλα λοιπον, και ολα ωραία...

Σας ευχαριστώ για τις όποιες συμβουλες σας... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση . :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...